درمان

فواید طب سوزنی برای اعصاب و روان

بیماری‌ها و مشکلات مربوط به اعصاب و روان در دنیای امروز آنقدر شایع هستند که تقریبا همه ما به نوعی با آن درگیر هستیم. استرس و اضطراب روزانه مهمترین مشکلاتی است که مردم دنیای امروز را درگیر خود کرده و در این میان مشکلات حادتری مانند افسردگی را ایجاد می‌کند. خوشبختانه روش‌‌های متنوعی از جمله انواع تِراپی و روش‌‌های درمانی پزشکی برای مقابله با این بیماری‌ها روی کار آمده است. این طب به عنوان یک روش درمانی مناسب، می‌تواند برای درمان این نوع بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. فواید طب سوزنی برای اعصاب و روان همان موضوعی است که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

فهرست مطالب

تاثیر طب سوزنی بر اعصاب و روان

این روش تکنیکی است که برای درمان درد و تسکین ناراحتی استفاده می‌شود. سوزن­‌های مورد استفاده در نقاط فشار بدن قرار می‌گیرند و به این ترتیب می‌توانند سیستم عصبی را شما تحریک کنند. این مسئله باعث ترشح اندورفین، مسکن‌‌‌های طبیعی بدن در عضلات، ستون فقرات و مغز می‌‌شود. از این رو از طب سوزنی برای اعصاب و روان و بهبود عملکرد مغز استفاده می‌شود. این روش امروزه به طور گسترده برای رفع مشکلات اعصاب از جمله: اضطراب، استرس، افسردگی، نوروپاتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت بسیار مهم است که روش انجام این کار را بشناسید و در مواقع ضروری از آن استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که این روش به عنوان یک راهکار مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگزین روش‌‌های درمانی نیست. دنبال کردن هر دو این مسائل می‌تواند به شما در تسریع بهبودی کمک کند.

فواید طب سوزنی برای استرس و اضطراب

زمانی که در مورد فواید طب سوزنی برای اعصاب و روان صحبت می‌کنیم، مهمترین مسئله رفع استرس و اضطراب است. تجربه ثابت کرده است که بهره‌­گیری از این روش می‌تواند برای افرادی که دچار استرس و اضطراب زیادی هستند، مفید باشد. عناصر تسکین دهنده که با استفاده از سوزن‌ها شکل می‌گیرند، به بهبود تنظیم عاطفی، خلق و خوی کلی و افزایش احساس کلی سلامت کمک می‌کند. این رویکرد سنتی با بازگرداندن جریان انرژی به بدن عمل می‌کند که وقتی نمی‌تواند آزادانه جریان یابد، می‌تواند باعث علائم استرس و اضطراب شود. با استفاده از این روش می‌توان از مزایای این طب برای کاهش استرس بهره گرفت. برخی از شرایطی که با استفاده از این تکنیک سنتی بهبود پیدا می‌کنند، عبارتند از:

🔹 اختلال اضطراب فراگیر

🔹 اختلال اضطراب اجتماعی

🔹 اختلال هراس

🔹 PTSD

🔹 اختلال استرس حاد

🔹 اختلال وسواس فکری عملی

🔹 و ….

فواید طب سوزنی برای استرس و اضطراب

فواید طب سوزنی برای افسردگی

بسیاری از افرادی که به طور تخصصی در زمینه علوم سنتی مشغول فعالیت هستند، معتقدند که استفاده از سوزن‌ها می‌تواند به طور چشمگیری آثار ناشی از افسردگی را برطرف کند. بنابراین، این روش به عنوان یک رویکرد جایگزین برای اکثر درمان‌های سنتی برای درمان افسردگی شناخته می‌شود. این مسئله به ویژه در مورد افرادی که ممکن است افسردگی مقاوم به درمان را تجربه کنند، اهمیت دارد. به طور خاص، سوزن‌ها با تحریک نواحی از بدن که مسئول تولید هورمون‌‌‌های حیاتی مدیریت احساسات هستند، علائم افسردگی را تسکین می‌‌دهد. بنابراین، با کمک به ترشح اندورفین‌های تقویت کننده خلق و خو که منجر به احساسات مثبت و کمک به تنظیم هیجانی می‌شود، می‌توانند در درمان این اختلال موثر واقع شوند. موضوع طب سنتی و افسردگی از دیرباز مورد توجه پزشکان بوده است و همچنان نیز نتایج قابل قبولی را ارائه می‌کند.

فواید طب سوزنی برای نوروپاتی

تا به اینجا درباره دو مورد از فواید طب سوزنی برای اعصاب و روان صحبت کردیم. اما فواید این روش برای کاهش درد‌‌های ناشی از بیماری‌‌های اعصاب مانند نوروپاتی نیز بسیار مهم و قابل توجه است. این روش تکنیکی است که برای درمان درد و تسکین ناراحتی‌‌های اعصاب استفاده می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به نوروپاتی برای تسکین درد مزمن خود به از این روش استفاده می‌کنند. این سوزن‌ها همچنین جریان خون را برای بازگرداندن آسیب عصبی تحریک می‌کند. اگرچه تحقیقات بیشتری برای آزمایش تاثیر این روش بر نوروپاتی محیطی در حال انجام است، اما مطالعات خوب و امیدوارکنند‌‌ه‌ای تا کنون در رابطه با آن انجام شده است. به گفته healthline، در سال 2007، یک مطالعه آزمایشی معتبر بر روی برخی از بیماران انجام شد که تأیید کرد استفاده از این روش به عنوان یک درمان موثر، علائم را برای بیماران نوروپاتیک بهبود می‌بخشد و میزان اثربخشی آن بیش از روش‌‌های پزشکی متداول است. به این ترتیب می‌توان برای درمان ضعف اعصاب برنامه ریزی کرد.

The needles used in acupuncture are inserted into your body’s pressure points to stimulate the nervous system. This releases endorphins, your body’s natural painkillers, in the muscles, spine, and brain. This technique changes your body’s response to pain. Many people with neuropathy turn to acupuncture to relieve their chronic pain. Acupuncture also stimulates blood flow to restore nerve damage. From Healthline.

فواید طب سوزنی برای تیک عصبی

فواید طب سوزنی برای تیک عصبی

یکی از دیگر اختلالات عصبی که با استفاده از سوزن‌ها قابل درمان است، تیک عصبی در کودکان است. طبق گزارشات پزشکی انجام شده، این روش می‌تواند عملکرد غیر طبیعی مغز بیماران مبتلا به اختلالات تیک را تنظیم کند و می‌تواند علائم تیک را کاهش دهد. از این رو، یافته‌ها نشان می‌دهد که این تکنیک می‌تواند یک درمان کمکی موثر برای تیک عصبی در کودکان، به ویژه برای تیک‌های صوتی باشد.

سوالات متداول

کلام آخر

علاوه بر تمام مواردی که عنوان شد، روش‌‌های طب سنتی می‌توانند برای درمان مشکلات مختلف به کار گرفته شوند. به عنوان مثال طب سوزنی برای لاغری یکی از روش‌‌های پرطرفدار است. محققان هنوز مطمئن نیستند که فواید طب سوزنی برای اعصاب و روان چه عملکردی دارد. با این حال، نظریه‌ها نشان می‌دهد که این روش ممکن است به ترشح اندورفین کمک کند و همچنین بر سیستم عصبی خودمختار تأثیر بگذارد. یک جلسه درمانی می‌تواند از 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. برخی از افراد ممکن است در حین وارد کردن سوزن‌ها احساس درد یا فشار داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در حین قرار دادن سوزن‌ها احساس دردی را تجربه نکنند. با همه این اوصاف اگر تمایل دارید که از طب سوزنی برای اعصاب و روان بهره بگیرید، لازم است به یک دکتر طب سوزنی و کلینیک طب سنتی باسابقه مراجعه کنید. الو پزشک به عنوان یکی از منابع معتبر معرف پزشک، بهترین کلینیک‌‌های طب سنتی در تهران را به شما معرفی می‌کند.

نظرات

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا