سلامت

ماستیت یا عفونت پستان

بسیاری از زنان در طول زندگی خود با عفونت پستان دست و پنجه نرم می‌کنند. عفونت سینه زمانی اتفاق می‌‌افتد که باکتری‌ها به سینه حمله می‌‌کنند و در نتیجه التهاب ایجاد می‌‌شود. به این عارضه در برخی مواقع ورم پستان نیز گفته می‌شود. این مشکل معمولا برای زنان در دوران شیردهی اتفاق می‌افتد با این وجود در دورانی غیر از شیردهی نیز ممکن است این بیماری ایجاد شود. شناخت این بیماری و روشهای مقابله با آن می‌تواند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند. به همین منظور در این مقاله با جزئیات بیشتری به بررسی عفونت‌های سینه، از جمله علائم، عوامل خطر و گزینه‌های درمانی می‌‌پردازیم.

فهرست مطالب

مفهوم عفونت پستان یا ماستیت

سینه از چندین غدد و مجاری تشکیل شده است که به نوک پستان و ناحیه رنگی اطراف آن به نام آرئول منتهی می‌‌شود. مجاری حمل شیر مانند پره های چرخ از نوک پستان به بافت زیرین سینه امتداد می‌‌یابد. عفونت بافت پستان اغلب در دوران شیردهی رخ می‌دهد. در این دوران باکتری ها، اغلب از دهان کودک، از طریق شکافی در نوک سینه وارد مجرای شیر می‌شوند. این عارضه اغلب بین یک تا سه ماه بعد از زایمان اتفاق می‌افتد با این وجود در زنانی که در دوران شیردهی نیستند و حتی در زمان یائسگی نیز می‌تواند بروز پیدا کند.

در زنانی که از سلامت جسمی مناسب برخوردار هستند و در دوران شیردهی نیستند این اتفاق نادر است. با این وجود، زنان مبتلا به دیابت، بیماریهای مزمن، ایدز یا سیستم ایمنی ضعیف ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند. تقریبا بین یک تا سه درصد از زنان شیرده به عفونت پستان مبتلا می‌شوند. علاوه بر این تغییرات هورمونی در بدن می‌‌تواند باعث انسداد مجاری شیر با سلول های مرده و باقی مانده های پوست شود.

مفهوم عفونت پستان یا ماستیت

علائم عفونت پستان

عفونت سینه می‌تواند به صورت ناگهانی بروز پیدا کند و با علائم زیر همراه است:

 • تورم غیر طبیعی که منجر به بزرگتر شدن یک سینه از دیگری می‌‌شود
 • حساسیت سینه
 • درد یا سوزش در دوران شیردهی
 • یک توده دردناک در سینه
 • خارش
 • سینه گرم
 • لرز
 • ترشحات از نوک پستان که حاوی چرک است
 • قرمزی پوست در الگوی گوه ای شکل
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل یا ناحیه گردن
 • تب بیش از 38.3 درجه سانتیگراد

ممکن است پیش از این که علائم را بر روی سینه مشاهده کنید، علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه کنید. در این زمان باید به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید و مشکل را با او در میان بگذارید.

علائم عقونت زنان

روش تشخیص عفونت پستان

معمولا این عارضه ممکن است با عوارضی مثل تودههای پستانی اشتباه گرفته شود. پزشک متخصص با معاینه فیزیکی می‌تواند نوع عارضه را در شما تشخیص دهد. اگر عفونت دوباره عود کند، شیر مادر ممکن است به آزمایشگاه فرستاده شود تا مشخص شود چه باکتری هایی ممکن است وجود داشته باشد. در زنانی که در دوران شیردهی نیستند، ممکن است آزمایشات زیر در نظر گرفته شود:

 • بیوپسی سینه
 • ام آر آی سینه
 • سونوگرافی سینه
 • ماموگرافی

انواع عفونت پستان و علل آن

ماستیت می‌تواند در انواع مختلفی شکل بگیرد. مجرای شیر نیز ممکن است به دلیل تخلیه ناقص سینه یا فشار بیش از حد روی سینه مسدود شود. مسدود شدن مجاری شیر به باکتری ها اجازه تکثیر می‌‌دهد که می‌‌تواند منجر به عفونت شود. در یزر در مورد انواع مختلفی از عفونت پستان که ممکن است در زنان اتفاق بیفتد صحبت می‌کنیم.

 1. عفونت مرکزی: این بیماری زمانی رخ می‌‌دهد که مجاری شیر عفونی یا ملتهب شوند. به احتمال زیاد در افرادی که سیگار می‌‌کشند ایجاد می‌‌شود. این می‌‌تواند باعث تغییرات نوک سینه، مانند جمع شدن یا ترشح غیر معمول شود.
 2. ورم پستان لوبولار: این نوع باعث ایجاد توده دردناک اما غیرسرطانی در پستان می‌‌شود.
 3. عفونت محیطی در زنان غیر شیرده: این نوع عفونت اغلب منجر به التهاب یا آبسه قابل مشاهده در سینه می‌‌شود. معمولاً در افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که سیگار می‌‌کشند، رخ می‌‌دهد.
 4. سلولیت: این یک عفونت پوستی است که بیشتر در افرادی که سینه های بزرگ دارند یا کسانی که سابقه جراحی سینه یا رادیوتراپی دارند شایع است.
انواع عفونت پستان و علل آن

پیشگیری از عفونت پستان

برای جلوگیری از ماستیت، می‌توانید با رعایت نکات ساده و در عین حال کاربردی از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

 • مراقبت دقیق از نوک پستان برای جلوگیری از تحریک و ترک خوردن
 • تغذیه مکرر و تخلیه شیر برای جلوگیری از تورم سینه
 • روش صحیح شیردهی
 • به‌جای توقف سریع شیردهی، به آرامی، در طی چند هفته، از شیر گرفته شود.

درمان عفونت پستان

درمان عفونت پستان اغلب به علت اصلی بروز آن و شدت علائمی که ایجاد می‌کند، بستگی دارد. با این حال، دریافت درمان زودهنگام و به موقع برای جلوگیری از بیشتر شدن عوارض بسیار مهم است. اگر باکتری عامل اصلی عفونت باشد، پزشک معمولا آنتی بیوتیک تجویز می‌‌کند. افراد همیشه باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنند، حتی اگر قبل از تکمیل درمان احساس بهتری داشته باشند. برخی از افراد مبتلا به عفونت سینه دارای آبسه هستند. در این زمان پزشک می‌‌تواند آبسه را تخلیه کند، که باعث کاهش درد می‌‌شود. آنها احتمالاً سپس برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌‌کنند. کمپرس گرم نیز می‌‌تواند به تسکین درد ماستیت کمک کند. افراد همچنین می‌‌توانند داروهایی مصرف کنند که ممکن است شامل آنتی بیوتیک های منبع معتبر برای درمان عفونت و ایبوپروفن برای تسکین درد و التهاب باشد. در نهایت در صورت برطرف نشدن آبسه، آسپیراسیون سوزنی تحت هدایت سونوگرافی همراه با آنتی بیوتیک انجام می‌‌شود. اگر این روش جواب نداد، برش و درناژ درمان انتخابی است.

عفونت پستان در طب سنتی

علاوه بر روشهای درمانی پزشکی، برخی از روشهای طب سنتی نیز می‌توانند نقش مهمی در بهبود این عارضه ایفا کنند. شما می‌توانید به سادگی این روشها را در خانه امتحان کنید.

 • در طب سنتی نوشیدن زیاد مایعات برای از بین بردن عفونت پیشنهاد می‌شود.
 • لباسهای گشاد و پرهیز از پوشیدن لباسهای تنگ می‌تواند درد را کاهش دهد.
 • استفاده از کمپرس گرم یا سرد بعد از شیردهی برای کاهش درد نیز توسط متخصصان توصیه می‌شود.

مراقبت‌های لازم در زمان عفونت پستان

زمانی که به عفونت سینه دچار می‌شوید، بسیار مهم است که نکاتی را در این خصوص مورد نظر قرار دهید. به عنوان مثال:

 • شیردهی یا دوشیدن شیر را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف آن را بگوید.
 • در هنگام شیردهی ابتدا از سینه آلوده به عفونت استفاده کنید تا از خالی شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 • استفاده از کمپرس گرم و مرطوب روی سینه دردناک، به خصوص درست قبل از شیردهی یا پمپاژ کردن
 • سعی کنید در طول شیردهی موقعیت های مختلفی را اتخاذ کنید تا تمام نواحی پستان به طور کامل خالی شوند.
 • در حین شیردهی یا پمپاژ کردن، نواحی از سینه را که احساس سفت شدن دارند با فشار ملایم ماساژ دهید.
مراقبت‌های لازم در زمان عفونت پستان

سوالات متداول عفونت پستان

ورم پستان که عمدتا زنان شیرده را درگیر می‌‌کند، باعث قرمزی، تورم و درد در یک یا هر دو سینه می‌‌شود. همچنین ممکن است تب و لرز داشته باشید.

به طور کلی از پوشیدن سوتین های تنگ خودداری کنید. سوتین های تنگ یا هر چیزی که سینه های شما را محدود، محدود یا تحت فشار قرار دهد می‌‌تواند باعث عفونت در ناحیه سینه شود.

سرطان سینه التهابی اغلب با عفونت پستان (ماستیت) اشتباه گرفته می‌‌شود. این به این دلیل است که علائم آنها بسیار مشابه هستند.

 1. علائم و نشانه‌ها اغلب به سرعت ایجاد می‌‌شوند و می‌‌توانند شامل موارد زیر باشند: سینه‌های دردناک که احساس می‌‌کنند متورم، گرم و در لمس دردناک می‌‌شوند. همچنین ممکن است لکه‌های قرمز داشته باشید، اما قرمزی روی پوست قهوه‌ای و سیاه سخت‌تر دیده می‌‌شود.

بله، اگر آبسه سینه بیش از چند روز درد دارد یا با تب و لرز همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی زنان مبتلا به درد، ترک خوردگی نوک سینه، رکود شیر یا ورم پستان نسبت به زنان بدون مشکل سینه، سطح استرس بیشتری را گزارش کردند.

برای افزایش جریان شیر قبل از تغذیه از حرارت مرطوب استفاده کنید. برای کاهش تورم بین غذاها، هر بار تا 20 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.

با قرار دادن یک پد گرم کننده یا بطری آب گرم روی محل ورم پستان به مبارزه با عفونت کمک کنید. حمام آب گرم نیز توصیه می‌‌شود.

 

سخن آخر

عفونت پستان یک مشکل نسبتا شایع در زنان است که می‌توان با مراقبتهای لازم آن را تا حد زیادی برطرف کرد. علاوه بر این می‌توانید با رعایت نکات ساده از بروز آن پیشگیری کنید. ماستیت غیر شیردهی نیز یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند عامل ابتلای فرد باشد. در صورت بروز هر یک از علائم بهتر است با یک متخصص زنان مشورت کنید. شما می‌توانید در الو پزشک لیستی از بهترین دکتر زنان در تهران را که در زمینه درمان عفونت سینه خبره هستند، مشاهده کنید و از مشاوره 24 ساعته ما بهره بگیرید.

نظرات عفونت پستان

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا