جراحی زیبایی

جراحی چال گونه چیست؟

جراحی چال گونه (dimpleplasty)، روشی سریع و آسان برای دستیابی به صورتی جذاب و لبخندی ملیح است. همه ما از دیدن افرادی که هنگام خندیدن و صحبت کردن دو طرف گونه‌هایشان تورفتگی دارد لذت می‌بریم. این ویژگی جذاب در فرهنگ قدیم، به عنوان نماد هوش، شانس و باروری شناخته می‌شد و امروزه به یکی از معیارهای زیبایی در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. طبق آخرین آمار متخصصان، تنها 20 درصد از مردم به طور مادرزادی از این زیبایی طبیعی بهره‌مند هستند؛ اما اگر شما هم خواهان داشتن چال گونه و خنده‌ دلنشین هستید، خوشبختانه باید به شما بگوییم که با انجام جراحی چال خنده در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با کمترین عوارض و خطرات می‌توانید این فرورفتگی زیبا را روی صورت خود داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این جراحی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست مطالب

مفهوم جراحی چال گونه

چال گونه حاصل عدم کارکرد یا فلج یک عضله در یک یا دو طرف صورت است که هنگام خندیدن، این بخش که کارایی خود را از دست داده، حرکت نمی کند؛ در نتیجه، حفره‌ای کوچک در عضله ایجاد می‌شود که بسیار جذاب و ملیح به نظر می‌رسد. در واقع گودی خنده (Dimple) یا چال لُپ، به عنوان زیباترین نقص عضو در دنیا شناخته می‌شود! زیبایی این حفره کوچک به قدری زیاد است که امروزه روش‌های مختلفی برای ایجاد آن اِبداع شده است. جراحی چال‌گونه یا دیمپِل‌پلاستی (Dimpleplasty)، یکی از روش‌های تضمینی و کم خطر است که بین جوانان و زیباجویان بسیار پرطرفدار می‌باشد.

این جراحی جزء عمل‌های زیبایی سرپایی محسوب شده و تنها در 30 دقیقه به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. به دلیل شکاف و بخیه از داخل دهان در این جراحی، بدون باقی‌ماندن اثری از زخم زیبایی شما حفظ می‌شود. تقریباً تمامی افراد بالای 18 سال (خانم و آقا)، می‌توانند این جراحی انجام دهند و محدودیتی برای افراد در انجام دادن این عمل زیبایی وجود ندارد.

⚠️ تنها کسانی که صورت بسیار لاغر یا پوست نازک دارند، بهتر است ابتدا وزنشان را کمی افزایش دهند تا قبل از جراحی صورت پُرتری داشته باشند. همچنین، ممکن است در صورت چاقی بیش از حد صورت یا ضخیم بودن پوست، چال‌ گونه کمتر خود را نشان دهد.

چرا جراحی چال لپ؟

جذابیت چهره، یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌ها و آقایان است. داشتن لبخند زیبا می‌تواند جذابیت و گیرایی شما را دو چندان کند. هنگام لبخند زدن و خندیدن، فردی که در مقابل شما قرار دارد، ناخودآگاه به دلیل اِرتعاش و فِرکانس بالای لبخند، با شما احساس نزدیکی و صمیمیت می‌کند. یکی از ویژگی‌هایی که می‌تواند، انرژی مثبت لبخند شما را بیشتر کند، چال خنده یا گونه است؛ این ویژگی بسیار دلربا و چشم‌نواز، با لبخند زدن در دو طرف صورتتان حُفره‌ای به جذابیت سیاهچاله‌های کیهانی ایجاد می‌کند.

انواع روش‌های ایجاد چال گونه

⬅️ از گذشته تا کنون راه‌های متعددی برای ایجاد این ویژگی زیبایی ارائه شده است. راهکارهایی مثل تکنیک‌های گریم و میکاپ، با آرایش کردن به طور موقتی برای عکاسی و فیلمبرداری می‌تواند چال لُپ را در چهره شما بوجود آورد. به‌علاوه، ورزش‌های صورت و فشار دادن محل مورد نظر، به طور موقتی می‌تواند فرورفتگی کوچکی در این ناحیه ایجاد کند. در مقابل، پزشکان زیبایی روش‌های دیگری مانند پیرسینگ گونه یا ایجاد با نخ، بوتاکس و … را معرفی کردند.

⬅️ در تکنیک پیرسینگ، پزشک با سوراخ کردن نقطه مورد نظر روی گونه و کاشت نگین یا جواهری کوچک روی آن، حالتی شبیه چال لُپ ایجاد می‌کند. در تکنیک استفاده از نخ نیز با ایجاد گره‌هایی در داخل دهان، عضله صورت جمع شده و باعث انقباض عضلات لُپ هنگام خندیدن می‌شود. به طور کلی، هیچکدام از این روش‌ها ماندگاری و طبیعی بودن نتایج جراحی را ندارند.

⬅️ این روشی دائمی و بسیار طبیعی است و از نظر متخصصین زیبایی، بهترین روش است. این عمل زیبایی، علاوه‌بر ماندگاری بسیار طولانی، کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد و اُسکار و جای بخیه هم در صورت شما باقی نخواهد گذاشت. در ضمن استفاده از نخ بخیه قابل جذب باعث می‌شود تا زیباجویانی که این جراحی را انجام می‌دهند، نیاز به کشیدن بخیه و تحمل درد آن را نداشته باشند.

انواع روش‌های ایجاد چال گونه

بهترین دکتر چال گونه در تهران

 دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی (فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران)، نیز در خصوص این عمل تأکید می‌کند قبل از انجام آن، باید متقاضیان را در مورد تکنیک، نتایج و عوارض احتمالی با مشاوره تخصصی، آگاه کرد.

دکتر کلانتری یادآوری می‌کند، انجام دیمپِل پلاستی اگر در شرایط غیراستاندارد انجام شود، ممکن است در حین عمل و یا بعد از آن عوارضی ایجاد کند که اصلاح آن بسیار سخت خواهد بود و حتی با چندین جراحی ترمیمی نیز رفع نمی‌شود. بنابراین، عدم توجه به تَبَحر و تجربه جراح می‌تواند باعث ایجاد ظاهر ناخوشایند، بی اثر شدن نتایج جراحی، جای زخم دائمی روی صورت شود. ما با معرفی و ارائه لیستی از بهترین دکتر چال گونه در تهران همراه شما هستیم تا با انتخاب هوشمندانه بتوانید با انجام اصولی و ایمن این جراحی، به جذابیت و گیرایی لبخند خود بیفزایید.

بهترین کلینیک چال گونه در تهران

انجام دادن جراحی‌های زیبایی در کلینیک‌هایی که از جدیدترین روش‌ها استفاده می‌کنند، راهی مطمئن برای رسیدن نتایج دلخواه و ماندگار است. در واقع، با مراجعه به کلینیک‌هایی مانند بهترین کلینیک زیبایی در تهران که از امکانات و تجهیزات پیشرفته برخوردارند و همچنین، از تجربه بهترین پزشکان برای ایجاد چال لُپ بهره می‌برند، می‌توانید سلامت و جذابیت خود را تضمین کنید. ما با معرفی بهترین کلینیک جراحی پلاستیک در تهران، امکان انتخاب مجهزترین و معتبرترین کلینیک‌ها را برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم. می‌توانید به راحتی به لیستی از معتبرترین کلینیک‌ها دسترسی داشته باشید.

چگونگی جراحی چال گونه

مراحل انجام جراحی دیمپل پلاستی به شرح زیر است:

     1) دکتر با توجه به فُرم صورت و نوع پوست شما با استفاده از ابزار دقیق، نقطه‌ای را که می‌خواهید چال خنده در آن ایجاد شود را مشخص کرده (در یک یا دو طرف صورت) و آن محل را علامت گذاری می‌کند؛

     2) بعد از مشخص شدن محل مورد نظر، با استفاده از داروهای موضعی ناحیه لپ و گونه‌های شما را کاملا بی‌حس می کند.

     3) بعد از بی‌حس شدن کامل صورت، پزشک جراح از بخش داخلی دهان (بافت نرم دهان) که اصطلاحاً بوکال نام دارد، یک برش کوچک به اندازه 2 تا 3 میلی‌متر، در نقطه مورد نظر ایجاد کرده، سپس با نخ بخیه قابل جذب، قسمت خارجی پوست صورت را به شکاف ایجاد شده متصل می‌کند.

چگونگی جراحی ایجاد چال گونه

انواع چال گونه طبیعی

  🔸 گونه هندی

این نوع معمولا در یک طرف صورت قرار می‌گیرد. محل ایجاد آن بالای گونه و در نزدیکی چشم‌هاست. افراد هنگام مشاهده آن حس معصومیت را از چهره شما می‌گیرند.

  🔸 خط خنده

این نوع، به صورت قرینه در دو طرف صورت و هم‌تراز با خط خنده قرار می‌گیرد و باعث جذابیت شما خواهد شد.

  🔸 لُپ

محل ایجاد، تقریباً مرکز لُپ‌ها است. این شکل از چال گونه، متداول‌ترین نوع آن است و چهره شما را بسیار مهربان، جذاب و ملیح نشان می‌دهد.

  🔸 چال کنار لب

این نوع در کنار لب‌های شما، هم‌تراز با خط افقی لب‌ها، بالاتر و یا کمی پایین‌تر از آن‌ها باشد. می‌تواند چهره شما را فردی جدی و باهوش نشان دهد.  

مزایای جراحی چال گونه

✅  بدون جای زخم.

✅  نتیجه دائمی و ظاهر طبیعی.

✅  بدون نیاز به بیهوشی و بستری شدن.

✅  جذابیت لبخند و افزایش انرژی مثبت.

✅  بدون آسیب به بافت‌های داخل دهان.

✅  ایمن بودن جراحی و سهولت مراحل آن.

✅  زمان بسیار کوتاه جراحی تقریباً (30 دقیقه)

✅  افزایش اعتماد به نفس و رضایت‌‎مندی از خود.

معایب جراحی چال گونه

❌ عفونت و التهاب.

❌ آسیب به عَصب‌های صورت.

❌ عمیق‌شدن بیش از اندازه تورفتگی.

❌ باقی‌ماندن اُسکار و جای زخم داخل دهان.

❌ عدم تناسب و تقارن بین محل ایجاد و عمق چال لُپ در دو طرف صورت.

مراقبت‌های قبل از جراحی چال لپ

🩹 در روز عمل آرایش نکنید.

🩹 در صورت تبخال یا عفونت دهانی جراحی ممنوع است.

🩹 حتماً سوابق پزشکی‌تان را با دکتر جراح در میان بگذارید.

🩹 مصرف داروهای رقیق کننده خون ممنوع است.

🩹 به هیچ‌وجه برای جراحی به مراکز نامعتبر یا سالن‌های زیبایی مراجعه نکنید.

🩹 بهتر است یک هفته قبل از جراحی از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید.

مراقبت‌های قبل از جراحی چال گونه

مراقبت‌های بعد از جراحی چال گونه

🩹 به آرامی مسواک بزنید و مراقب بخیه‌های داخل دهانتان باشید.

🩹 از هرگونه تحریک زخم یا زبان زدن به زخم‌های داخل دهان اجتناب کنید.

🩹 حتماً از نسخه تجویز شده توسط پزشک، تا پایان زمان تعیین شده پیروی کنید.

🩹 استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی توصیه می‌شود.

🩹 بعد از جراحی بهتر است تا 1 هفته از رژیم غذایی سبک و غذاهای نرم استفاده کنید.

🩹 مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، حداقل تا یک هفته بعد از جراحی توصیه نمی‌شود.

🩹 تا 10 روز بعد از جراحی دیمپِل‌پلاستی از انجام دادن فعالیت سنگین و ورزش اجتناب کنید.

🩹 هرگونه ماساژ یا وارد کردن فشار در ناحیه جراحی شده می‌تواند باعث بازشدن بخیه و خونریزی شود.

🩹 بهتر است حداقل تا یک هفته بعد از جراحی از مصرف لوازم آرایشی در ناحیه جراحی شده اجتناب کنید.

🩹 در صورت وقوع هرگونه خونریزی یا احساس درد غیرطبیعی در ناحیه جراحی شده به پزشک مراجعه کنید.

🩹 هنگام خوابیدن بهتر است سرتان را بالاتر از قسمت‌های دیگر قرار دهید و به هیچ‌وجه روی صورت نخوابید.

🩹 در روزهای نخست پس از جراحی دیمپِل‌پلاستی از استحمام طولانی و رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.

🩹 رعایت بهداشت دهان و دندان و شست‌و‌شوی زخم‌ها با محلول ضدعفونی کننده و آب نمک ولرم بعد از جراحی ضروری است.

عوارض جراحی چال گونه

⚠️ زخم

⚠️ درد خفیف؛

⚠️ تورم، التهاب و کبودی؛

⚠️ بی‌حسی موقتی در صورت؛

⚠️ ایجاد هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست).

اگر خونریزی یا ترشح بیش از حد در محل عمل مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت داشته باشید، هر چه زودتر درمان شود، احتمال سرایت آن به جریان خون و ایجاد عوارض بیشتر کمتر خواهد شد. جای زخم یک عارضه جانبی نادر دیمپِل‌پلاستی اما، مطمئناً نامطلوب است. همچنین، این احتمال وجود دارد که پس رسیدن به نتیجه، آنها را دوست نداشته باشید. با این حال، معکوس کردن اثرات یا ترمیم نتیجه این نوع جراحی دشوار است.

If you experience excessive bleeding or oozing at the site of the procedure, see your doctor right away. You could have an infection. The earlier the infection is treated, the less likely it will spread to the bloodstream and cause further complications. Scarring is a rare but certainly undesirable side effect of a dimpleplasty. There’s also a chance that you won’t like the results once they’re done. It’s difficult to reverse the effects of this type of surgery, however. Quoted from the site: healthline

هزینه جراحی چال گونه

از آنجایی‌که این جراحی جزء عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود، هزینه‌های آن تحت حمایت شرکت‌های بیمه نیست. هزینه ایجاد به مهارت و تخصص پزشک جراح، موقعیت جغرافیایی پزشک، کیفیت تجهیزات و سطح کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، بستگی دارد. از طرف دیگر، نوع پوست و میزان عمق چال خنده همچنین، تعداد آن‌ها که در یک یا دو طرف صورت ایجاد شوند، بستگی دارد. به طور کلی، هزینه جراحی دیمپِل پلاستی در زمان نگارش این مقاله بین 3.5 تا 6 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

کلام آخر

جراحی چال گونه طبیعی، روی گونه یا گوشه دهان انجام می‌شود. حفره‌های زیبایی که هنگام خندیدن و صحبت کردن روی صورتتان نقش می‌بندد، می‌تواند جذابیت لبخندتان را دو برابر کند و چهره‌ای دلنشین و ملیح به شما ببخشد. این عمل زیبایی از داخل دهان و روی بافت مخاطی انجام می‌شود؛ به همین خاطر، آثار جراحی و جای زخم روی صورت شما باقی نمی‌ماند. دوران نقاهت خاصی ندارد و شما می‌توانید پس از مدت کوتاهی استراحت، به فعالیت‌های روزمره‌تان بپردازید.

نظرات در مورد جراحی چال لپ

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا