بینی

جراحی بینی بسته چیست؟

قبل از آنکه درمورد جراحی بینی بسته صحبت کنیم باید بدانید که امروزه در حوزه زیبایی، این روش یکی از عمل‌های زیبایی است که سالانه متقاضیان آن رو به افزایش است، و افرادی که قصد انجام این عمل را دارند؛ اما ترس از عمل، مانع تصمیم‌گیری آنها شده است. در این حین با پیشرفت علم پزشکی، پزشکان روش‌های نوینی را پیشنهاد می‌‎کنند. اما اگر تشخیص پزشک به جراحی بینی بسته باشد، این مقاله میتواند کمک زیادی به کسب اطلاعات در این مورد کند.

فهرست مطالب

مفهوم جراحی بینی به روش بسته

اگر مقاله جراحی بینی را مطالعه کرده باشید، به یاد دارید که عمل بینی به دو روش باز و بسته صورت می‌گیرد. تصور همه ما از جراحی بینی، برداشتن پوشش کامل بینی و انجام دادن اقداماتی روی آن است که به این روش، جراحی بینی باز گفته می‌شود؛ اما در جراحی بینی بسته، دیگر ترس و نگرانی‌های روش باز وجود ندارد. در این روش برشی روی قسمت محدودی از پوست بینی، ایجاد می‌شود و همه بخیه‌ها داخلی هستند.

اقدامات قبل از عمل بینی بسته

1️⃣ برای اقدام به جراحی بینی ابتدا باید جراح بینی خود را باتوجه به تجربیات و تخصصش انتخاب کنید.

2️⃣ بعد از انتخاب جراح بینی باید توسط دکتر خود مورد معاینه بالینی قرار بگیرید و بعد از آن آزمایشات لازم برای آگاهی از آمادگی بدن برای جراحی را به دست آورید.

3️⃣ معده زیباجو در حین جراحی باید خالی باشد؛ به همین دلیل شب قبل از عمل شام سبک میل کرده و حدودا 6 الی 8 ساعت قبل از جراحی بینی، ناشتا باشید.

4️⃣ شب قبل از جراحی حتما استحمام کنید؛ زیرا، تا دو روز بعد نمی‌توانید به حمام بروید.

5️⃣ در روز جراحی، داشتن یک همراه، همراه داشتن آزمایشات و مدارک پزشکی لازم است و حتما در نظر داشته باشید یک ساعت قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید. سپس، در مرحله بعد با کمک پرستار آماده اتاق عمل می‌شوید.

In closed (endonasal) rhinoplasty, all the necessary incisions are made inside the nose, and the skin is lifted by a special tool. Since closed rhinoplasty, also known as internal rhinoplasty, is less invasive, the surgeon has less access and visualization to different parts of the nose and cannot alter the tip of the nose very much. From raadinahealth.

اقدامات قبل از عمل بینی بسته

مراحل عمل بینی بسته

✔️ در روش جراحی بینی بسته، تمام برش‌ها و برش‌های مورد نیاز در بافت‌های داخلی ایجاد می‌شوند.

✔️ در قسمت کلومِلا برشی ایجاد نمی‌شود.

✔️ سپس، با استفاده از ابزار جراحی، عمل را پیش می‌برند.

✔️ در آخر تمام برش‌های ایجاد شده را با بخیه به هم متصل می‌کنند.

✔️ سپس بینی را گچ گرفته و بیمار را به اتاق ریکاوری منتقل می‌کنند

مزایای عمل بینی بسته

جراحی بینی به روش بسته به دلیل مزایایی که دارد، می‌تواند انتخاب اول جراحان برای پیشنهاد به بیماران خود باشد. در ادامه مزایای این روش را برای شما توضیح می‌دهیم.

✅ به دلیل جدا نشدن پوست و بافت بینی از استخوان بعد از جراحی، تورم کمتر خواهد بود. 

✅ مدت زمان این تکنیک نسبت به روش باز کوتاه‌تر است و این روش بیشتر برای ترمیم کاربرد دارد.

✅ در قسمت کلومِلا برشی ایجاد نمی‌شود.

✅ از آنجایی که در این روش، برش‌ها و بخیه‌ها کمتر است، در نتیجه جای زخمی باقی نمی‌ماند.

✅ دوره نقاهت آن کمتر و بهبودی سریعتر است.

معایب عمل بینی بسته

❌ به دلیل آنکه نمیتوان برش‌های زیادی ایجاد کرد، دید جراح برای اعمال تغییرات اساسی‌تر روی بینی کمتر است.

❌ در این تکنیک به دلیل آنکه میدان دید کمتری وجود دارد، فقط جراحان متخصصی که مهارت بیشتری در انجام این روش دارند می‌توانند نتیجه دلخواه شما را رقم بزنند.

❌ ممکن است دو روز بعد از جراحی به روش بسته، دچار مشکل تنفسی شوید زیرا داخلی بینی متورم می‌شود.

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

مراقبت بعد از جراحی بینی بسته

🩹 به توصیه‌های جراح خود توجه کنید.

🩹 مراقب باشید گچ روی بینی خیس نشود و برای شست و شوی صورت از دستمال‌های مرطوب استفاده شود.

🩹 تا دو هفته سر خود را بالا نگه دارید (مخصوصا موقع خواب).

🩹 از کمپرس سرد سه بار در روز به مدت 10 دقیقه استفاده کنید.

🩹 استراحت کافی داشته باشید.

🩹 یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.

🩹 فین نکنید و در مواجه با خونریزی بینی، آن را با گاز استریل پوشانده تا خونریزی قطع شود.

🩹 ورزش‌های جدی و سنگین انجام ندهید.

🩹 عینک نزنید.

🩹 سعی کنید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

🩹 از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی بپرهیزید.

🩹 از گاز زدن میوه و غذاهای سفت خود‌داری کنید و به جای آن، غذا‌های نرم و آبکی میل کنید.

جراحی بینی بسته مناسب چه کسانی است؟

اگر قصد عمل جراحی بینی دارید سعی کنید با دید باز‌تری به این موضوع نگاه کنید و روش جراحی خود را انتخاب کنید. افرادی که بینی آنها نواقص کمتری دارد و از لحاظ ظاهری قصد انجام تغییرات زیادی ندارن، می‌توانند روش بسته را انجام دهند؛ اما، باید رشد کامل بینی متوقف شده باشد. برای دختران سن 16 سال به بعد و برای پسران 18، سن مناسبی است.

دوره نقاهت جراحی بینی بسته

یکی از آزمایشات در نظر گرفته شده قبل از عمل بینی اطلاع از سلامتی قلب بیمار است و باید بدانید کسانی که مشکلات قلبی دارند، گزینه خوبی نیستند. زیرا ممکن است این افراد دچار استرس و هیجانات ناشی در حین عمل و یا قبل از عمل شوند و همچنین داروی بیهوشی می‌تواند برای آنها خطر ساز باشد و همین مشکلات باعث صدمات غیر قابل جبرانی برای فرد بیمار و پزشک شود. پس قبل از عمل باید از سلامت قلبی فرد مطلع بود و پس تایید جراح متخصص، فرد می‌تواند روند جراحی بینی را طی کند‌‌. اگر بعد از عمل به دلیل عدم صداقت، دچار هرگونه مشکلی شوید، پزشک هیچ گونه مسئولیتی را در قبال این گونه مشکلات نمی‌پذیرد. پس قبل از هرکاری تمامی سوابق بیماری خود را با پزشک در میان بگذارید.

❗  افرادی که مشکلات دیابتی دارند.

دیابت یکی دیگر از مواردی است که باید قبل از عمل چک شود. در صورتی که فرد ابتلا به دیابت و یا فشار خون باشد با توجه به این که آیا این دو بیماری در سطح جدی است یا خیر؟ پزشک تصمیم می گیرد که عمل بینی برای فرد ممنوع است یا خیر.

❗  افرادی که سیگاری هستند.

افرادی که نوشیدنی‌های الکی و یا دخانیات مصرف می‌کنند، باید دو هفته قبل از جراحی این موارد را ترک کنند و به طور کلی، نباید هیچ چیز را از پزشکان مخفی کرد.

❗  افرادی که مشکلات تنفسی دارند.

کسانی که دارای  بیماری‌های تنفسی هستند، مانند افراد دیابتی و کسانی که فشار خون دارند، باید قبل از عمل جراحی تمام مدارک پزشکی از سابقه بیماریشان را در اختیار پزشک معالج قرار دهند تا در حین عمل اتفاقی برایشان رخ ندهد.

پس در نظر داشته باشید در صورت داشتن سابقه بیماری، عمل و بیهوشی‌های شما در گذشته، نوع و دوز داروهای مصرفی شما، بیماری‌های ژنتیکی و شایع درخانواده و…، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت عدم انجام اینکار اگر مشکلی حین عمل پیش آید و تیم پزشکی از آن اطلاعی نداشته باشند، مدت زمان عیب یابی طولانی می‌شود و می‌تواند خطرات غیر قابل جبرانی برای شما ایجاد کند.

دوره نقاهت جراحی بینی بسته

هزینه جراحی بینی بسته

آن دسته از افرادی که جراحی  به روش بسته را انتخاب می‌کنند باید بدانند که این روش نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد و جراحان متخصصی که آنرا انجام می‌دهند، کم هستند؛ بنابراین، این عامل می‌تواند در تعیین هزینه جراحی با این روش موثر باشد. 

کلام آخر

در هر عمل زیبایی اگر بخواهید به آن چیزی که مد نظرتان هست برسید باید از اطلاعات کافی داشته باشید. این اطلاعات شامل: اطلاع از تخصص پزشک، تجربیات و مهارت‌های آن و مسائل دیگر است. همچنین، در عمل بینی به روش بسته نیز اگر می‌خواهید به نتیجه دلخواهتان برسید باید همین روند را طی کنید. در این مطلب اطلاعات کاملی در مورد روش بسته در اختیار شما قرار داده شد. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.حال اگر سوالی در ذهنتان در مورد عمل بینی بسته باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان الو پزشک کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا