جراحی زیبایی

لیفت پیشانی چیست؟

داشتن پوستی شاداب و سالم آرزوی همه افرادی است که وارد دنیای میانسالی می‌شوند. با افزایش سن پوست شروع به شل شدن افتادن می‌کند و به همین علت نیازمند مراقبت‌های بیشتر است. با این وجود، ممکن است افراد حتی با وجود مراقبت‌ها، دچار پیری و افتادگی پوست شوند که این مسئله بخشی کاملا طبیعی از فرآیند افزایش سن است. خوشبختانه امروزه روش‌های مختلف برای بازسازی عملکرد پوست به کار گرفته می‌شود که می‌توان از آنها استفاده کرد. پیشانی ناحیه‌ای است که شاید زودتر از بقیه نقاط شروع به چروک شدن کند. بنابراین استفاده از روش‌هایی مانند لیفت پیشانی می‌تواند در بهبود عملکرد پوست موثر باشد. در این عنوان هر آنچه را که در مورد لیفت پیشانی نیاز داشته باشید، مطالعه می‌کنید.

فهرست مطالب

مفهوم لیفت پیشانی

بر اثر عواملی مانند افزایش سن و استعداد ژنتیکی، پوست پیشانی و ابرو می‌تواند شل شود و بر پلک بالایی فشار بیاورد. این اتفاق می‌تواند ظاهری جدی یا عبوس به شما بدهد که احتمالا برای شما خوشایند نخواهد بود. لیفت پیشانی در واقع یک روش جراحی برای اصلاح افتادگی پوست پیشانی، ابروها و پلک‌های بالایی است. استفاده از این روش در بسیاری از مواقع، ظاهر چین و چروک‌های پیشانی و بین چشم‌ها را نیز بهبود می‌بخشد. لیفت پیشانی ماهیچه‌ها و پوستی را که باعث ایجاد علائم پیری مانند افتادگی ابروها، پلک‌های افتاده، شیارهای پیشانی و خطوط اخم می‌شود، برداشته یا تغییر می‌دهد. این جراحی ممکن است به تنهایی یا با سایر روش‌ها مانند لیفت صورت، جراحی پلک یا تغییر شکل بینی انجام شود. این روش را می‌توان در مطب جراح، مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام داد. مراحل کار معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود.

A forehead lift is a surgical procedure to correct sagging of the forehead skin, eyebrows, and upper eyelids. It may also improve the look of wrinkles in the forehead and between the eyes. From Medlineplus.

چرا لیفت پیشانی

لیفت پیشانی که به آن لیفت ابرو نیز گفته می‌شود، در شرایط مختلف به شما کمک می‌کند تا ظاهر بهتری داشته باشید و از شر چین و چروک‌های ناحیه پیشانی خلاص شوید. افراد در موارد متعدد می‌توان برای لیفت به پزشک مراجعه کنند. به عنوان مثال افرادی که دارای چین و چروک در پیشانی، خطوط افقی در سراسر پیشانی و روی پل بینی هستند، می‌توانند از این روش بهره بگیرند. در برخی موارد، افرادی که دارای خطوط اخم عمودی بین ابروها هستند، می‌توانند برای لیفت اقدام کنند. افتادگی پلک یا ابرو نیز می‌تواند با استفاده از روش‌های لیفت پیشانی از بین برود. نکته بسیار مهم در این باره، مراجعه به پزشک متخصصص پوست برای دریافت خدمات بهتر و مطمئن‌تر است.

نحوه انجام لیفت پیشانی

یکی از سوالاتی که همواره برای زیباجویان مطرح می‌شود، این است که نحوه انجام جراحی به چه صورت است. در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که جراحی لیفت پیشانی طی مراحل زیر انجام می‌شود:

✔️ مرحله اول: بیهوشی. برای آن که در طول عمل احساس درد نداشته باشید، به شما بیهوشی داده می‌شود.

✔️ مرحله دوم: برش را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. برخی از جراحان ترجیح می‌دهند از آندوسکوپ و ابزارهای ویژه‌ای استفاده کنند که از طریق برش‌های کوچک ایجاد شده در خط مو قرار می‌گیرند. این کار اجازه می‌دهد تا بافت و عضله زیر پوست تنظیم شود و منبع چین و شیارهای قابل مشاهده در پیشانی را اصلاح کند. با این حال نوع برش‌ها می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

✔️ مرحله سوم: بستن برش‌ها. معمولا با بخیه‌های قابل جابجایی یا قابل جذب و یا چسب‌های پوستی بسته می‌شوند.

✔️ مرحله چهارم: مشاهده نتایج کار. نتایج در عرض چند هفته با کاهش تورم و کبودی ظاهر می‌شوند تا پوست پیشانی صاف‌تر و ظاهری جوان‌تر نمایان شود.

نحوه انجام لیفت پیشانی

انواع روش‌های لیفت پیشانی

به طور کلی دو نوع روش جراحی برای لیفت پیشانی وجود دارد، از جمله لیفت کلاسیک و لیفت آندوسکوپی پیشانی. در لیفت کلاسیک پیشانی، جراح برشی را شبیه به الگوی هدفون مانند ایجاد می‌کند. این برش را برش تاجی می‌نامند و تقریباً از سطح گوش شروع می‌شود و از بالای پیشانی تا گوش دیگر ادامه می‌یابد. سپس جراح پوست پیشانی را با دقت بالا می‌کشد و هر گونه بافت و چربی اضافی را از بین می‌برد و در صورت لزوم، عضلات را دوباره مرتب می‌کند. در طول این روش، ابروها ممکن است در سطح بالاتری قرار بگیرند و هر گونه پوست اضافی کوتاه شود.

تفاوت لیفت آندوسکوپی پیشانی با لیفت کلاسیک پیشانی در اندازه برش است. با لیفت آندوسکوپی پیشانی، جراح سه تا پنج برش کوتاه روی پوست سر ایجاد می‌کند که طول هر کدام کمتر از یک اینچ است. سپس یک آندوسکوپ از طریق یکی از برش‌ها وارد می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد تا ماهیچه‌ها و بافت‌های زیر را ببیند. در یک برش متفاوت، جراح ابزار دیگری را وارد می‌کند که پوست پیشانی را بالا می‌برد. سپس بافت و چربی اضافی برداشته می‌شود و در صورت لزوم، ماهیچه‌ها دوباره مرتب می‌شوند. مانند لیفت کلاسیک پیشانی، ابروها نیز ممکن است در سطح بالاتری قرار گیرند. دوره نقاهت و جای زخم در مقایسه با لیفت پیشانی کلاسیک حداقل است. مانند سایر روش‌های جراحی پلاستیک، بهترین روش برای هر بیمار به خصوصیات طبیعی آن‌ها از جمله خط مو و میزان افتادگی ابرو) و نتیجه دلخواه شما بستگی دارد.

مزایای لیفت پیشانی

لیفت پیشانی یکی از بهترین روش‌های جراحی زیبایی برای جوانسازی پوست است. برخی از مزیت‌های این روش را در ادامه بررسی می‌کنیم.

✅ لیفت یک راه عالی برای جوان سازی ظاهر شما است. اگرچه بلند کردن ابروها عموماً ابروها و پیشانی را درگیر می‌کند، اما می‌تواند ظاهر کل صورت شما را زیباتر و جوان‌تر کند. مشاهده برخی از عکس‌های قبل و بعد از بیماران گواهی بر این ادعاست.

✅ روش لیفت پیشانی می‌تواند برای هر کس به صورت سفارشی انجام شود. اگر از پوست اضافی یا چربی آویزان روی چشمان خود شکایت دارید، لیفت ابرو ممکن است برای شما مفید باشد. اگر آرایش کردن روی پلک بالایی مشکل ساز شده است، ممکن است به دلیل افتادگی بافت باشد. اگر پوست شما شل به نظر می‌رسد و سطح پلک‌ها را پوشانده است، لیفت می‌تواند این مشکل را حل کند. بسته به نوع مشکل، بهترین دکتر لیفت پیشانی در تهران، بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌کند.

✅ عوارض جانبی پس از جراحی بسیار کم است. تورم و کبودی می‌تواند یک عارضه جانبی رایج برای اکثر بیماران باشد. تورم نه تنها در نواحی ابرو و پیشانی ظاهر می‌شود، بلکه می‌تواند روی گونه و چشم‌ها نیز ظاهر شود. با این حال این عوارض موقتی هستند و بعد از یک تا دو هفته از بین می‌روند.

✅ این روش مزایای طولانی مدتی را ارائه می‌دهد. لیفت پیشانی می‌تواند به بهبود ظاهر بیمار کمک کند و در افزایش اعتماد به نفس بیماران موثر است. علاوه بر این روش لیفت به عنوان یک روش دائمی شناخته میشود.

عوارض لیفت پیشانی

به طور کلی خطرات و ایمنی پیشانی در طول سال‌ها تجربه کمتر شده‌اند و میزان موفقیت آنها به طور چشمگیری بهبود یافته است. با این حال، این روش هنوز به عنوان روشی پیچیده در نظر گرفته می‌شود زیرا حتی یک تغییر جزئی در شکل ابروها می‌تواند تأثیر بزرگی بر ظاهر کلی صورت شما داشته باشد. در عین حال، جراحی ناحیه اطراف چشم را درگیر می‌کند که به هر حال آن را به یک عمل ظریف تبدیل می‌کند. برای به حداقل رساندن خطرات این جراحی باید یک از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. با این وجود در زیر برخی از عوارضی که ممکن است افراد در زمان این جراحی تجربه کنند را عنوان می‌کنیم.

واکنش نامطلوب به بیهوشی: برخی افراد پس از درآمدن از حالت بیهوشی دچار حالت تهوع یا استفراغ می‌شوند. اگر در گذشته واکنش نامطلوب به داروهای بیهوشی را تجربه کرده‌اید، لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است نوع داروی شما را تغییر دهد.

بی حسی و گزگز: تجربه بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن بعد از لیفت پیشانی کاملا طبیعی است. این اتفاق معمولاً کوتاه مدت است و با بهبودی برش‌ها، احساس طبیعی در حدود یک تا دو هفته برمی‌گردد.

ریزش مو: از آنجایی که برش‌های ایجاد شده در طول لیفت پیشانی بعضا در امتداد خط رویش مو قرار دارند، ممکن است پس از عمل کمی ریزش مو داشته باشید. البته این مسئله موقتی است و پس از بهبود زخم‌ها برطرف می‌شود.

آسیب عصبی: با توجه به ماهیت روش و عدم تجربه پزشک، ممکن است آسیب عصبی را تجربه کنید. ممکن است نتوانید ابروهای خود را به درستی حرکت دهید.

عفونت: مانند هر عمل جراحی دیگر، همیشه خطر عفونت وجود دارد. خونریزی بیش از حد، افزایش درد و تورم، قرمزی اطراف برش‌ها و بهبودی طولانی در اثر ایجاد عفونت‌ها تجربه می‌شوند. بنابراین مهم است که مراقبت‌های بعد از جراحی را جدی بگیرید.

جای زخم: ایجاد اسکار به طور کلی اجتناب ناپذیر است، اما از آنجایی که برش‌ها به طور محتاطانه در امتداد خط مو ایجاد می‌شوند، معمولاً به راحتی پنهان می‌شوند.

عوارض لیفت پیشانی

مراقبت‌های قبل از لیفت پیشانی

به طور کلی قبل ای انجام جراحی با یک متخصص صحبت کنید تا نکات لازم را به شما گوشزد کند.

🩹 سیگار نکشید. سیگار جریان خون را در پوست کاهش می‌دهد و می‌تواند روند بهبودی را کند کند. اگر سیگار می‌کشید، قبل از عمل جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

🩹 از مصرف برخی داروها خودداری کنید. احتمالاً باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.

🩹 در طول بهبودی از شخصی برای انجام کارها کمک بگیرید.

مراقبت‌های بعد از لیفت پیشانی

اگر با جراحی پلک یا عمل لیفت پیشانی انجام داده‌اید، تورم و کبودی قابل توجهی ممکن است رخ دهد. هر گونه درد شدید چشم یا ناتوانی در دیدن نور یا شمردن انگشتان باید بلافاصله به پزشک اطلاع داده شود. انجام برخی مراقبت‌ها برای دریافت نتایج بهتر ضروری است.

🩹 بهتر است در دوران نقاهت سر خود را بالا نگه دارید. بلند کردن، خم شدن، یا فعالیتی که فشار خون شما را افزایش می‌دهد می‌تواند عوارض خطرناکی ایجاد کند و باید تا زمانی که توسط پزشکتان پیشنهاد می‌شود از انجام آن اجتناب کنید.

🩹 بعد از انجام جراحی سر خود را روی چند بالش بلند کنید یا روی صندلی بخوابید. ارتفاع سر به کاهش تورم کمک می‌کند. کمپرس یخ باید حداقل 24 ساعت – 48 ساعت استفاده شود.

🩹 پس از عمل، ممکن است یک پانسمان فشاری الاستیک وجود داشته باشد که فشار ملایمی به ابرو وارد می‌کند. این پانسمان باید به مدت 24 ساعت روی پوست بماند. پزشک روز بعد آن را برمی‌دارد.

🩹 دو بار در روز خطوط بخیه یا منگنه خود را با پراکسید هیدروژن به آرامی بشویید.

🩹 48 ساعت پس از جراحی می‌توانید موهای خود را به آرامی با یک شامپوی ملایم مانند شامپو بچه بشویید.

🩹 تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید.

🩹 از مصرف غذاهای حاوی نمک، به ویژه غذاهای کنسرو شده اجتناب کنید، زیرا این امر می‌تواند تورم را تشدید کند.

لیفت پیشانی توسط چه کسی انجام می‌شود؟

جراحان پلاستیک اغلب بهترین متخصصان برای انجام این نوع جراحی هستند. به طور کلی انجام لیفت عملی تخصصی است که  باید توسط پزشکان خبره انجام شود. این عملل معمولا در کلینیک‌های تخصصی و توسط پزشک انجام می‌شود. قبل از انجام هر اقدام، راجع به تجربه و مهارت پزشک، اطلاعات کافی کسب کنید. علاوه بر این با دکتر خود در مورد گزینه‌های موجود صحبت و بهترین روش را با توجه به سوابق خود انتخاب کنید.برای مشاهده لیست بهترین جراح پلاستیک در تهران کلیک کنید.

سوالات متداول

کلام آخر

جراحی لیفت پیشانی، روشی کارآمد برای بهبود عملکرد پوست و ظاهر شماست. هنگامی که جراحی با توجه به جزئیات زیبایی شناسی انجام می‌شود، نتایج آن می‌تواند فوق العاده طبیعی به نظر برسد. اغلب، را می‌توان با سایر روش‌های جراحی پلاستیک تکمیلی یا درمان‌های کم تهاجمی ترکیب کرد تا نتیجه کلی را بهبود بخشد. شما می‌توانید برای انتخاب بهترین پزشکان لیفت، از مجموعه الو پزشک مشاوره رایگان دریافت کنید و پزشک مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

نظرات در مورد لیفت پیشانی

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا