ارولوژی

زگیل تناسلی چیست؟

بیماری‌های واگیردار جنسی از جمله بیماری‌های هستند که معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. زگیل تناسلی یکی از انواع بیماری‌های واگیردار جنسی است که می‌تواند در زنان و مردان بروز پیدا کند. پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها در وهله اول بسیار مهم است. با این وجود روش‌های درمانی متفاوتی نیز در صورت ابتلا به آنها وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. با توجه به این که بیماری زگیل تناسلی در سال‌های اخیر شیوع پیدا کرده است و نگرانی‌هایی در مورد آن وجود دارد، لازم دانستیم تا در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم. در این عنوان تمامی نکاتی که در مورد این بیماری وجود دارد را عنوان خواهیم کرد.

فهرست مطالب

مفهوم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی زائده‌هایی در ناحیه تناسلی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. به طور کلی بیش از 200 نوع مختلف از این ویروس وجود دارد. انواع 6 و 11 انواعی هستند که معمولاً باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. آنها یک عفونت مقاربتی (STI) هستند که توسط سویه‌های کم خطر ویروس ایجاد می‌شود. اینها می‌توانند در سایر قسمت‌های بدن ایجاد شوند. آنها معمولا بدون درد و بی ضرر هستند. اینها ممکن است گاهی خود به خود بدون درمان از بین بروند اما می‌توانند ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی بمانند.

برخی از انواع HPV وجود دارد که ممکن است منجر به سرطان، به ویژه سرطان مقعد، گلو و آلت تناسلی در مردان و سرطان دهانه رحم در زنان شوند. با این حال انواع آن که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، باعث سرطان نمی‌شوند. این بدان معنی است که وجود زگیل‌ها در ناحیه تناسلی به معنی بروز سرطان نیست. برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که این سویه از ویروس با سویه‌های عامل سرطان یکی هستند. طبق آمارها، HPV شایع‌ترین بیماری در بین همه بیماری‌های مقاربتی است. همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب‌پذیر هستند. بنابراین شناخت و آگاهی از آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

Genital warts are a common sexually transmitted infection caused by a virus called Human Papilloma Virus (HPV). This virus is passed on through direct skin-to-skin contact with someone who has HPV on their skin. It can be passed from person to person during vaginal and anal sex. From Nhsinform.

علت ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از راه جنسی منتقل می‌شود. تماس اندام تناسلی یک فرد با دستگاه تناسلی فرد دیگری که ناقل ویروس است، باعث ابتلا به این بیماری خواهد شد. در برخی مواقع ویروس ممکن است روی پوست وجود داشته باشد اما هیچ زگیل واقعی دیده نشود. حتی اگر از کاندوم استفاده می‌کنید یا رابطه جنسی کامل نداشته باشید، می‌توانید به زگیل مبتلا شوید، زیرا کاندوم تمام پوست دستگاه تناسلی را نمی‌پوشاند. علاوه بر این، یک فرد می تواند عفونت HPV را از طریق تماس تناسلی پوست به پوست، مانند رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل کند. به طور کلی مواردی مانند داشتن تماس جنسی بدون استفاده از محافظ و سیگار کشیدن، می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. برای سرایت عفونت به شریک جنسی، لازم نیست زگیل قابل مشاهده باشد. افرادی با شرایط زیر بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند:

🔸 داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی

🔸 داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر

🔸 داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او را نمی‌دانید

🔸 فعال شدن جنسی در سنین پایین

🔸 داشتن سیستم ایمنی ضعیف، مانند HIV یا داروهای پیوند عضو

علت ابتلا به زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

همان طور که گفتیم، این بیماری در وهله اول ممکن است هیچگونه علائمی نداشته باشد. اما به طور کلی بر روی پوست و غشاهای مخاطی ناحیه تناسلی یا مقعدی ایجاد می‌شود. در مردان، این نواحی شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد است. در زنان، نیز این بیماری می‌تواند در فرج، سطح داخلی واژن، دهانه رحم و مقعد بروز پیدا کند. زگیل تناسلی معمولاً دردناک نیست، اما می‌تواند باعث خارش، تغییر رنگ پوست یا ناراحتی شود و ممکن است خونریزی کند. گاهی اوقات زائده‌ها ممکن است آنقدر کوچک باشند که به راحتی دیده نشوند. با این وجود، افراد ممکن است علائمی مانند موارد آورده شده در زیر را تجربه کنند:

🔹 تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی

🔹 شکلی شبیه گل کلم که توسط چندین زگیل نزدیک به هم ایجاد می‌شود

🔹 خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی

🔹 خونریزی با مقاربت

روش‌های پیشگیری از زگیل تناسلی

مهم‌ترین اصل در بروز بیماری‌های جنسی، پیشگیری از آنهاست. افراد در زمان برقراری رابطه جنسی، بایستی در مورد مراقبت‌های پیشگیرانه اطلاعاتی کسب کنند تا بتوانند به بهترین شکل بیماری‌ها را کنترل و از بروز آنها پیشگیری کنند. در ادامه برخی از راهکارهایی که برای پیشگیری از بروز این بیماری وجود دارد را با شما در میان خواهیم گذاشت.

☑️ اولین قدم برای جلوگیری از ابتلا به هر گونه ویروس HPV، دریافت واکسن است. برخی از این واکسن‌ها، در برابر انواع آن که باعث بیشتر موارد سرطان دهانه رحم می‌شوند و همچنین سرطان‌های مقعد، واژن، فرج، آلت تناسلی و اوروفارنکس مرتبط با HPV محافظت می‌کند. سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند قبل از قرار گرفتن احتمالی در معرض گونه‌های منتقله از راه جنسی، واکسن را دریافت کنید. این واکسن از سن 9 تا 45 سال قابل دریافت است.

☑️ پرهیز از رابطه جنسی در سنین پایین: هر چه سن شما در هنگام شروع رابطه جنسی کمتر باشد، در صورت قرار گرفتن در معرض این ویروس، خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت HPV خواهید داشت. گروه سنی با بیشترین شیوع عفونت 15 تا 25 سال است. هیچ راهی برای اطمینان از اینکه آیا یک شریک جنسی به HPV مبتلا است یا خیر وجود ندارد.

☑️ پرهیز از روابط جنسی متعدد و غیرقابل اعتماد: تنها راه 100 درصد موثر برای جلوگیری از انتقال پرهیز از هرگونه تماس جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال است. این مسئله به خصوص در افرادی که تماس جنسی زیادی دارند بیشتر شایع است.

☑️ استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی: استفاده از کاندوم می‌تواند به کاهش خطر انتقال HPV کمک کند. استفاده از کاندوم از ابتدا تا انتهای هر عمل جنسی، از جمله رابطه جنسی دهانی و مقعدی، مهم است. از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. از آنجایی که می‌تواند مناطقی را که توسط کاندوم پوشانده نشده‌اند آلوده کند، کاندوم به طور کامل از شما در برابر HPV محافظت نمی‌کند، اما تا حدودی به پیشگیری از این بیماری کمک می‌کند.

☑️ برای تقویت سیستم ایمنی خود یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید. به طور کلی هیچ رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری از آن یا سرطان‌های مرتبط نشان داده نشده است، با این حال شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پیروی از یک رژیم غذایی سالم و گیاهی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی طبیعی، میتواند سیستم ایمنی را تقویت کند و ممکن است در برابر ابتلا به حداقل برخی از آنها محافظت کند.

☑️ هنگامی که زگیل‌های قابل مشاهده دارید، حتی با کاندوم، رابطه جنسی نداشته باشید.

☑️ سیگار نکشید. اگر سیگار می‌کشید، ممکن است نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، شانس بیشتری برای ابتلا به زگیل داشته باشید.

روش‌های درمان زگیل تناسلی

با وجود روش‌های پیشگیرانه، در برخی مواقع ممکن است افراد ندانسته به این بیماری مبتلا شوند. اگر به طور معمول ناراحتی در شما به وجود نمی‌آورند، ممکن است نیازی به درمان آنها نداشته باشید. اما در مواقعی که افراد نگران گسترش بیماری هستند، با مراجعه به پزشک می‌توانید روش‌های درمانی را امتحان کنید. نکته مهم این است که در برخی مواقع، پس از درمان برمی‌گردند و هیچ درمان قطعی برای خود ویروس وجود ندارد.

روش‌های درمان زگیل تناسلی

روش‌های دارویی

✔️ کرم ایمیکیمود: محصولی است که توانایی سیستم ایمنی شما را برای مبارزه تقویت می‌کند و میتواند یکی از گزینه‌های درمان باشد. تا زمانی که کرم روی پوست شما قرار دارد از تماس جنسی خودداری کنید. بعد از استفاده از این کرم ممکن است عوارضی مثل: تاول، قرمزی پوست و بدن درد را تجربه کنید.

✔️ پودوفیلین: که به عنوان یک روش درمانی شناخته می‌شود، یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برد. نکته مهم این است که هرگز از پودوفیلین به صورت داخلی استفاده نکنید. علاوه بر این، استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی می‌تواند شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

✔️ تری کلرواستیک اسید: این درمان شیمیایی آن را می‌سوزاند و می‌تواند برای زگیل‌های داخلی استفاده شود.

جراحی

در برخی از موارد ممکن است پزشک روش‌های جراحی برای برداشتن زگیل‌ها را به شما پیشنهاد کند. به عنوان مثال در مواقعی که بسیار بزرگ که به داروها پاسخ نمی‌دهند یا اگر باردار هستید وجود دارند که کودکتان در هنگام زایمان در معرض آن قرار می‌گیرد، نیاز به جراحی وجود دارد. کرایوتراپی یا انجاماد با نیتروژن مایع از روش‌های جراحی متداول است. علاوه بر این روش‌هایی مانند الکتروکوتر و درمان‌های لیزری می‌توانند برای برداشتن این عارضه‌ها به شکلی موثر عمل کنند. اگر متخصصی ماهری در این حوزه نمی‌شناسید، می‌توانید از صفحه «بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران» به لیستی از برترین پزشکان دسترسی داشته باشید.

⚠️ نکته بسیار مهمی که در درمان باید مورد توجه قرار گیرد، عدم استفاده از روش‌های غیرپزشکی است که به طور گسترده در بسیاری از صفحات اجتماعی تبلیغ می‌شود. سعی نکنید آن را با داروهای رفع زگیل بدون نسخه درمان کنید. این داروها ممکن است عوارضی را برای شما به همراه داشته باشند.

عوارض زگیل تناسلی

اگرچه ویروس‌های مولد با ویروس‌های HPV مولد سرطان متفاوت هستند، اما به طور کلی ابتلا، ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد. به کسانی که مبتلا به این بیماری هستند توصیه می‌شود که به طور منظم معاینات پاپ اسمیر را انجام دهند. علاوه بر این، ممکن است در دوران بارداری مشکلاتی مانند مشکل در ادرار کردن در نتیجه گسترش و انسداد زایمان در نتیجه روی دیواره واژن ایجاد کند. به طور کلی وجود مشکلات در زمان برقراری رابطه جنسی، عدم اعتماد به نفس، افسردگی و… از دیگر عوارض غیرمستقیم ابتلا به این بیماری هستند.

تشخیص زگیل تناسلی

یکی از مواردی که بیماران همواره در مورد آن سوال می‌کنند، چگونگی تشخیص این بیماری است. در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که پزشک معمولاً می‌تواند این عارضه را در طول معاینه فیزیکی تشخیص دهد. این ممکن است شامل نگاه کردن به داخل واژن یا مقعد باشد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است بیوپسی یا نمونه کوچکی از پوست را برای آزمایش بیشتر بگیرد. برخی به قدری کوچک هستند که پزشکان تنها با ابزاری به نام کولپوسکوپ می‌توانند آنها را تشخیص دهند. معاینه کولپوسکوپی دهانه رحم و واژن یا آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند به پزشکان در تشخیص این زگیل‌ها کمک کند. در صورتی که با یک شریک جنسی نامطمئن رابطه داشته‌اید، لازم است به پزشک مراجعه کنید و بررسی‌های لازم را انجام دهید.

تشخیص زگیل تناسلی

مراقبت‌های لازم در زمان ابتلا به زگیل تناسلی

وقتی فردی دارای سیستم ایمنی سالم است، زگیل اغلب خود به خود از بین می‌رود. اگرچه این روند ممکن است زمان زیادی طول بکشد. در این بین، ویروسی که باعث ایجا می‌شود می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند که ممکن است منجر به زگیل‌های بیشتری شود. بنابراین رعایت اصول و مراقبت‌های خاص در این دوران ضروری است.

🩹 زگیل خود را بپوشانید. این کار به جلوگیری از انتشار ویروس به سایر قسمت‌های بدن و سایر افراد کمک می‌کند.

🩹 بلافاصله پس از لمس دست‌های خود را بشویید. انجام این مراقبت به جلوگیری از انتشار ویروس به سایر نقاط بدن و افراد دیگر کمک می‌کند.

🩹 از اصلاح روی آن خودداری کنید. اگر مناطق آلوده را اصلاح کنید و سپس موهای ناحیه تناسلی خود را بتراشید، می‌توانید زگیل در ناحیه تناسلی خود ایجاد کنید.

سوالات متداول

کلام آخر

معمولاً به خودی خود از بین می‌روند، اما می‌توانند حتی پس از درمان دوباره عود کنند. به طور کلی هیچ درمانی برای ویروس ایجاد کننده این زگیل‌­ها وجود ندارد، اما بدن ممکن است ویروس را به مرور زمان پاک کند. مراجعه به پزشک متخصص در درمان زگیل تناسلی می‌­تواند به شما در تسریع روند بهبودی کمک کند. ما در الو پزشک لیستی از بهترین متخصصان این زمینه را تهیه کردیم، که می‌­توانید با مراجعه به آن پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید از مشاوره رایگان ما برای انتخاب مطمئن‌­ترین پزشکان بهره بگیرید.

نظرات زگیل تناسلی

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا