جراحی زیبایی

رفع غبغب؟

احتمالا اصطلاح «باد به غبغب انداختن» را شنیده‌اید، این عبارت کنایه‌ای برای توصیف «غرور و خودشیفتگی» است. اما در واقعیت، نه علت وجود غبغب باد است و نه وجود آن باعث غرور! در واقع لایه‌ای از چربی‌های تجمع یافته زیر چانه یا فک است؛ نقصی در زیبایی صورت محسوب می‌شود و کاهش اعتماد به نفس را به دنبال دارد. 

بنابراین، اگر با دیدن خود در آینه متوجه وجود چانه‌ای درست زیرِ چانه خود شده‌اید، به‌طوری‌که خط فک شما ناپدید شده است، شما دارای غبغب هستید. حتما از خود می‌پرسید: آیا راهی برای خلاص شدن از آن وجود دارد؟ قطعا، بله. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با روش‌های رفع غبغب و جزئیات هر روش بیشتر آشنا شوید. به یاد داشته باشید، شما تنها کسی در دنیا نیستید که ممکن است از این مشکل رنج ببرد! 

از طرف دیگر، وجود آن آسیبی به سلامت شما نمی‌زند؛ اما، تناسب و زاویه صورت شما را ناهماهنگ می‌کند.

فهرست مطالب

مفهوم غبغب

غبغب یا چانه دوتایی (Double Chin) که به عنوان چربی زیر فک نیز شناخته می‌شود، یک حالت رایج در صورت است و معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که لایه‌ای از چربی درست زیرِ چانه شما تشکیل شود. چانه دوتایی اغلب به دنبال افزایش وزن تشکیل می‌شود؛ اما، برای داشتن یک چانه اضافی لازم نیست حتما اضافه وزن داشته باشید! ژنتیک یا شُل شدن پوست ناشی از افزایش سن هم می‌تواند از دلایل ایجاد غبغب باشد.

چرا رفع غبغب

عدم تناسب و تقارن در صورت از مشکلاتی است که به دلیل قرار گرفتن در معرض دید اطرافیان، تأثیر منفی زیادی بر احساس مثبت فرد به خود و همچنین، عزت نفس وی می‌شود. البته، در برخی موارد می‌توان با استفاده از مواد آرایشی و تکنیک‌های کانتورینگ، برخی ناهماهنگی‌ها را به صورت موقتی از بین برد. اما، در مورد مشکلاتی مانند غبغب این روش‌ها نمی‌تواند مؤثر باشند! 

تاکنون روش‌ها و راهکارهای متنوعی برای بر طرف کردن چانه دوتایی ارائه شده است؛ روش‌هایی با تأثیرات متفاوت. اما هدف همه آن‌ها رفع غبغب و مشخص کردن خطوط فک و زاویه صورت است. برخی از آن‌ها غیرجراحی و برخی دیگر با تکنیک‌های جراحی اجرا می‌شوند. به‌طور کلی، اگر می‌خواهید تقارن و هماهنگی را به چهره خود برگردانید، روش‌های رفع غبغب می‌توانند به شما کمک کنند. 

با حذف چانه دوم، صورت شما لاغرتر و جوان‌تر به نظر می‌رسد و دیگر به عنوان فردی با اضافه وزن شناخته نمی‌شوید. همچنین، اگر به علت افزایش سن و افتادگی پوست به‌ویژه در ناحیه گردن دچار این نا زیبایی هستید، رفع غبغب با حذف نشانه‌های پیری، سن شما را تا میزان قابل توجهی کم‌تر نشان می‌دهد.

دلایل ایجاد غبغب

🔶 سن

پوست می‌تواند با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی یا کِشسانی خود را از دست بدهد.. این موضوع منجر به ایجاد پوست اضافی، افتادگی و یا شُل شدن پوست می‌شود؛ حالتی که ممکن است به ایجاد چانه دوتایی یا غبغب کمک کند.

🔶 ژنتیک

حتی افراد لاغر اندام هم می‌توانند چانه دوتایی داشته باشند. با این حال، در این حالت وزن مسئول به‌وجود آمدن آن نیست، بلکه عامل ژنتیک است. در واقع، افرادی که به‌صورت خانوادگی دارای پوست‌هایی با خاصیت ارتجاعی کم هستند یا به‌طور ارثی سابقه وجود غبغب در آن‌ها مشاهده می‌شود، بیشتر در معرض ابتلا به چانه دوم می‌باشند. 

یعنی، اگر یکی از والدین دارای چانه دوم باشد، ممکن است کودک استعداد تجمع چربی در اطراف چانه را به ارث ببرد. این تجمع چربی می‌تواند در دوران کودکی ایجاد شود و تا سن پیری باقی بماند.

🔶 کاهش شدید وزن

یکی دیگر از دلایل ایجاد پوست اضافی، کاهش وزن زیاد است. اگر وزن ناگهانی و به مقدار زیاد کاهش یابد، رسوبات چربی روی گردن نیز کاهش پیدا می‌کنند. با کاهش وزن سریع و شدید، پوست نمی‌تواند به طور کامل پسرفت کند و جمع شود، در نتیجه این حالت می‌تواند باعث افتادگی و آویزان شدن آن شود.

🔶 رژیم غذایی و وزن

در حالی که افزایش وزن همیشه دلیل ایجاد چانه دوم نیست؛ اما، می‌تواند در به‌وجود آمدن آن کمک کند. رژیم غذایی پُر کالری، غذاهای فرآوری شده و چربی‌های ناسالم ممکن است بر افزایش وزن و به دنبال آن، ظاهر شدن چانه دوتایی تأثیر بگذارند.

دلایل ایجاد غبغب

بهترین دکتر رفع غبغب در تهران

تمایل افراد برای زاویه‌دار کردن خطوط چهره، بیش از گذشته توجه را به سمت راه‌های دائمی رفع چانه دوم یا غبغب معطوف کرده است. اما، این مشکل را تنها زمانی می‌توان حل کرد و از نتایج آن نهایت لذت را برد که توسط یک پزشک متخصص و حرفه‌ای اجرا شود. مراقب باشید فریب تبلیغات گمراه‌کننده را نخورید! مراجعه به پزشکان دارای صلاحیت قدم اول و مهم در رسیدن به نتایج مطلوب است. 

به همین منظور ما فهرستی از بهترین دکتر رفع غبغب در تهران را بعد از بررسی صلاحیت و تجربه آن‌ها تهیه و ارائه کرده‌ایم. می‌توانید با خاطری آسوده پزشک خود را انتخاب کنید.

بهترین کلینیک رفع غبغب در تهران

یکی از خبرهای پُر تکرار این روزها، گزارش مربوط به آسیب‌ها و صدماتی است که در اثر مراجعه به مراکز غیرمجاز و فاقد اعتبار زیبایی اتفاق افتاده‌اند. رفع غبغب نیز از جمله اقدامات زیبایی است که اگر در کلینیک‌های فاقد مجوز فعالیت و در محیط‌های غیر استاندارد انجام شود، صدمات جبران‌ناپذیری را بر زیبایی و سلامت افراد وارد خواهد کرد. 

قطعا، شما هم نمی‌خواهید اعصاب صورت خود را برای همیشه از دست بدهید یا یک جای زخم همیشگی در چهره شما خودنمایی کند! ما با ارائه فهرستی از بهترین کلینیک جراحی پلاستیک در تهران در کنار شما عزیزان هستیم تا از بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات بهره‌مند شوید.

روش‌های رفع غبغب

روش‌های رفع غبغب طیف گسترده‌ای را به خود اختصاص می‌دهند. از روش‌های خانگی گرفته تا تکنیک‌های جراحی. روش‌های خانگی که اغلب با تمرینات ورزشی همراه است، برای ماندگاری نتایج نیازمند تکرار مداوم هستند. این تکنیک با کمک علم پزشکی نیز به سه صورت بدون جراحی، کم‌تهاجمی و تهاجمی انجام می‌شود؛ در تکنیک‌های کم‌تهاجمی نیاز به بیهوشی عمومی و بستری نیست (شرایطی که در روش‌های تهاجمی صدق می‌کند). 

موضوع مهمی که درباره روش‌های رفع چانه دوتایی باید بدانید این است که پزشکان معمولا ترکیبی از روش‌های مختلف را به صورت همزمان، برای از بین بردن آن به‌کار می‌برند. برای مثال، انجام همزمان لیفت گردن سبب از بین رفتن غبغب نیز می‌شود. به طور کلی، این روش با کمک علم پزشکی در حوزه زیبایی، یک روش ساده اما بسیار کارآمد است.

روش‌های رفع غبغب

تکنیک‌های غیرپزشکی رفع غبغب

برای اجرای این روش‌ها می‌توانید از پزشک مشورت بخواهید. او بهترین ماسک‌ها و تمرینات ورزشی را به شما معرفی خواهد کرد. راز موفقیت این تکنیک‌ها تکرار مداوم و پیروی از سبک زندگی سالم است. رایج‌ترین روش‌های غیرپزشکی و خانگی رفع غبغب عبارتند از:

تمرینات ساده

در حالی که تحقیقات علمی کمی در مورد تأثیر این تمرینات در رفع چانه دوم انجام شده است، اما آن‌ها عضلات گردن و صورت را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. تمرین روی این عضلات می‌تواند به سوزاندن چربی در این نواحی کمک کند و نقش مهمی در خلاصی از چانه دوتایی باشد. دکتر محمد فصیحی دستجردی (متخصص بیماری‌های عفونی و محقق طب سنتی) در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که در طب سنتی رفع غبغب درمان دارویی ندارد و راه‌حل آن «ریاضت» است؛ ریاضت در این تعریف به معنی ورزش است. 

وی با تأکید بر این موضوع که ابن سینا برای رفع چانه دوتایی، حمام خشک (سونای امروزی) را توصیه کرده است، سونای خشک به شرطی که بیش از 8 دقیقه طول نکشد، را در از بین بردن چربی ناحیه زیرِ چانه در کنار تمرینات ورزشی ساده و تغذیه مناسب، مفید می‌داند. هر تمرین را باید چند بار در روز تکرار کرد:

   ✔️ سوت زدن رو به سقف

این تمرین برای تقویت ماهیچه‌ها و استراحت دادن به عضلات گردن به‌خصوص در مدت زمانی که پشت میز کار خود نشسته‌اید، عالی است. صاف و آرام بنشینید. سر را به عقب خم کنید تا بتوانید به سقف نگاه کنید. لب‌های خود را به حالتی که در هنگام سوت زدن به خود می‌گیرند، ببندید. 

لب‌ها باید شُل و در عین‌حال، به اندازه ای محکم گرفته شوند تا انقباض را در دو طرف گردن خود احساس کنید. این وضعیت را به مدت 10 تا 20 ثانیه با توجه به توان خود حفظ کنید. 10 بار تکرار این تمرین معمولا در یک‌بار نشستن پشت میز کافی است.

   ✔️ بوسیدن آسمان

این تمرین مشابه تمرین قبلی است، با کمی تفاوت. صاف بایستید؛ بازوها و شانه‌های خود را در حالت شُل و ریلکس قرار دهید. سر را به عقب خم کنید تا بتوانید به سقف نگاه کنید. لب‌های خود را جمع کنید و سعی کنید آسمان را ببوسید و آن‌ها را تا حد امکان از صورت دور کنید. 

وقتی این تمرین به درستی انجام شود، همه عضلات گردن و چانه باید خمیده، اما راحت باشند. این وضعیت را برای 5 تا 20 ثانیه حفظ و سپس استراحت کنید. 10 تا 15 بار تکرار این تمرین در هر سِت کافیست.

   ✔️ خمیازه شیر

در حالتی آرام بنشینید یا بایستید؛ دهان خود را کاملا باز کنید و زبان‌تان را تا جایی که ممکن است بیرون بیاورید: دقیقاً مانند شیری که خمیازه می‌کشد. این روش می‌تواند تمرینی عالی برای تقویت بسیاری از عضلات در ناحیه چانه، گردن و صورت باشد. در صورت انجام صحیح، عضلات گردن، چانه و فک باید سفت شوند. زبان خود را به مدت 10 ثانیه بیرون نگه دارید و سپس، استراحت کنید. این روند را 10 بار تکرار کنید.

”The lion’s yawn: The point of this exercise is to open the mouth wide while sticking the tongue out as far as possible, much like a yawning lion. It can be a great exercise to strengthen many muscles in the chin, neck, and face. Sit or stand with a relaxed posture. Open the mouth as wide as possible while extending the tongue out as far as it will go. When done correctly, the muscles of the neck, chin, and jaw should tighten. Push the tongue out for 10 seconds and relax. Repeat this process 10 times and move on to another exercise. Quoted from the site: Medical News Today

ماسک‌های صورت

امروزه، ماسک‌های صورت متنوع و زیادی وجود دارند که می‌توانند به سفت شدن، رفع افتادگی و لیفت پوست و همچنین، کاهش چانه دوم کمک کنند. ماسک‌های گلیسیرین و ماسک‌های قهوه یا چای سبز می‌توانند اثر روش‌های ورزشی و تمرینات برای رفع غبغب را افزایش دهند. ماسک‌های روزانه حاوی سفیده تخم مرغ، عسل و آب لیمو نیز باعث کاهش چربی اطراف چانه در برخی افراد می‌شود.

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی طبیعی ممکن است به کاهش غبغب کمک کند، به‌خصوص اگر ناشی از افزایش وزن باشد. در واقع، کاهش کالری مصرفی در روز به برخی افراد در این راه کمک می‌کند. جالب است بدانید، نوشیدن آب زیاد باعث حذف چربی‌های بیشتر از بدن می‌شود. مطالعه ای که در مجله Obesity منتشر شده، نشان می‌دهد افرادی که قبل از غذا آب می‌نوشند نسبت به افرادی که آب نمی‌نوشند، وزن بیشتری از دست می‌دهند. 

آب و مواد غذایی غنی از آب، مانند خربزه و خیار نیز ممکن است به دفع سموم بیشتر از بدن کمک کنند. برخی از دستورالعمل‌های تغذیه سالم و مؤثر شامل موارد زیر است:

🔸لبنیات کم چرب بخورید.
🔸کالری مورد نیاز روزانه خود را ثابت نگه دارید.
🔸از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.
🔸روزانه وعده‌های بیشتری از میوه و سبزیجات مصرف کنید.
🔸از روغن‌های گیاهی سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و … استفاده کنید.
🔸پروتئین‌های بدون چربی مانند مرغ و ماهی بخورید و از مصرف گوشت قرمز پرهیز کنید.

تکنیک‌های پزشکی رفع غبغب

تکنیک‌های پزشکی رفع غبغب

اگر استفاده از تمرینات ورزشی، رژیم غذایی و … نتواند غبغب شما را از بین ببرد، پزشک متناسب با نیاز شما یکی از تکنیک‌های پزشکی – زیبایی را توصیه خواهد کرد. همان‌طور که گفته شد، روش‌های پزشکی رفع غبغب به‌صورت کم‌تهاجمی یعنی تحت بی‌حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می‌شوند. روش‌های بدون نیاز به جراحی که بر پایه استفاده از لیزر هستند، بدون هیچ برشی ارائه می‌شوند. 

در روش‌های تهاجمی نیز معمولا فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و بعد باید مدتی را جهت ثبات وضعیت جسمی و سلامتی، بستری شود. پزشک با توجه به شرایط هر فرد، مانند علت بوجود آمدن آن، جنس پوست، میزان بزرگی آن و … تکنیک مناسب را به‌کار خواهد برد.

⚠️ توجه داشته باشید، تنها افرادی می‌توانند از شیوه‌های پزشکی رفع چربی اضافی زیر چانه یا فک بهره‌مند شوند که:

🔹 18 سال یا بیشتر سن داشته باشد.

🔹 در دوران بارداری یا شیردهی نباشد.

🔹 از نظر روحی و جسمی در سلامت کامل باشند.

🔹 بیماری جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و یا هر گونه مشکل قلبی و ریوی نداشته باشد.

🔹 سیگاری نباشد یا از آمادگی ترک سیگار برای دوره زمانی تجویز شده توسط پزشک برخوردار باشد.

🔹 به لیدوکائین (ماده مورد استفاده در این جراحی برای بی‌حسی بخصوص در روش‌های لیپوساکشن) حساسیت نداشته باشد؛ زیرا، ممکن است نتواند این جراحی را انجام دهد.

مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های پزشکی رفع غبغب عبارتند از:

رفع غبغب با لیپوساکشن

در روش لیپوساکشن (Liposuction) پزشک بعد از معاینه ناحیه چانه و گردن، نقاطی را که برای خروج چربی مناسب است، علامت‌گذاری می‌کند. این روش تحت بی‌حسی (موضعی یا تزریقی) انجام می‌شود. پزشک متخصص، با ایجاد برش‌های کوچک در نواحی مشخص شده و با وارد کردن یک لوله کوچک به نام کانولا (Cannula) زیر پوست، چربی‌های اضافی را با استفاده از مَکِش ملایم، به مقدار کم و کاملا اصولی خارج می‌کند. 

این کار سبب می‌شود ضمن حفظ تقارن در ناحیه فک و چانه، حذف چربی زائد به صورت یکنواخت انجام شود و پوست صاف و بدون ناهمواری باشد.

اگر پوست شما خاصیت ارتجاعی نداشته باشد، یا غبغب در اثر افتادگی پوست ایجاد شده باشد روش لیپو به تنهایی برای شما کارساز نخواهد بود و لازم است از تکنیکی مانند لیفت نیز استفاده شود. جزئیات بیشتر را در مقاله لیپوساکشن چیست (صفر تا صد) بخوانید. برخی از عوارض نادر استفاده از لیپوساکشن برای رفع غبغب عبارتند از:

▪️ درد

▪️ تورم و کبودی

▪️ احساس سوزش و التهاب پوستی

▪️ بی‌حسی موقتی پوست در ناحیه تحت درمان

رفع غبغب با لیپولیز

لیپولیز (Lipolysis )که به نام لیپواِسکالِپچِر (liposculpture) نیز شناخته می‌شود، از ترکیب لیپوساکشن با گرمای لیزر به‌منظور ذوب چربی و کانتور کردن پوست (شکل‌دهی به پوست) استفاده می‌کند. استفاده از یک بی‌حس کننده موضعی تمام چیزی است که در طول فرایند لیپولیز برای درمان چانه دوتایی (غبغب) مورد نیاز است. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با جزئیات این تکنیک، مقاله لیپولیز را مطالعه کنید.

توجه کنید این روش تنها زمانی کاربرد دارد که علت غبغب، وجود چرب اضافی باشد؛ در واقع، لیپولیز فقط چربی اضافه را حذف می‌کند. اگر در اثر افتادگی و پیری پوست اتفاق افتاده باشد این روش، پوست اضافی را از بین نمی‌برد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش نخواهد داد. عوارض جانبی رفع غبغب با لیپولیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

▪️ درد

▪️ ورم

▪️ کبودی

رفع غبغب با لیپولیز

رفع غبغب با ساب‌مِنتوپِلاستی

ساب‌مِنتوپِلاستی (Submentoplasty)، ترکیبی از لیپوساکشن چانه و برش‌هایی کوچک‌ زیرِ چانه جهت سفت کردن عضلات و ماهیچه‌های ناحیه ساب‌مِنتال (محل به هم رسیدن چانه و گردن) است. اگر پوستی دارید که خاصیت کِشسانی و انعطاف‌پذیری کمی دارد و با ظاهری شُل یا افتاده دیده می‌شود، این روش مناسب شما نخواهد بود؛ مگر آنکه به‌طور همزمان با لیفت گردن انجام شود. 

به بیان دیگر در این تکنیک، برش‌های کمتری نسبت به لیفت گردن وجود دارد؛ یعنی، پزشک پوست اضافی را مانند لیفت گردن بر نمی‌دارد. به‌جای این آن، ماهیچه‌های گردن را سفت می‌کند تا ظاهری زیباتر به صورت شما بدهد.

▪️ جای زخم

▪️ درد، تورم و کبودی

▪️ بی حسی موقتی

رفع غبغب با مزوتراپی

مِزوتراپی (Mesotherapy) یک روش کم‌تهاجمی است که با استفاده از تزریق مقادیر کمی از ترکیبات حل‌کننده چربی غبغب ناشی از تجمع بافت‌های چربی را از بین می‌برد. ماده تزریقی که برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌شود، اسید داوکسیکولیک (Deoxycholic Acid) یا کیبِلا (Kybella) نام دارد؛ داروی تزریقی که به تأیید سازمان غذا و دارو رسیده و به بدن شما در جذب چربی‌ها کمک خواهد کرد. نتایج این روش به علت تجزیه و جذ سلول‌های چربی توسط بدن، دائمی است.

در درمان غبغب با استفاده از مزوتراپی نیاز است حدودا شش جلسه درمانی را تکرار کنید؛ در هر جلسه، 20 تزریق کیبلا و گاهی بیشتر توسط پزشک انجام می‌شود. فاصله بین این درمان‌ها باید حداقل یک ماه باشد. توجه کنید، تزریق نادرست کیبلا ممکن است باعث آسیب جدی به اعصاب شود؛ بنابراین، فقط یک دکتر پوست یا یک جراح پلاستیک در کلینیک زیبایی، که در مورد داروی تزریقی اسید داوکسیکولیک آگاهی دارد، می‌تواند این روش را ارائه دهد. عوارض جانبی این تکنیک عبارتند از:

▪️ درد

▪️ کبودی

▪️ بی‌حسی

▪️ تورم و سرخی پوست

رفع غبغب با لیفت گردن

این جراحی که رایتیدِکتومی (Rhytidectomy) نامیده می‌شود، شامل برداشتن پوست اضافی یا سفت کردن پوست گردن برای دادن کانتور و فُرم بهتر به صورت است. در این روش پزشک چانه و گردن را معاینه و نقاط مناسب برای لیفت را علامت‌گذاری می‌کند. سپس به تشخیص جراح، تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی قرار خواهید گرفت. در مرحله بعد، برش‌هایی در خط مو، اطراف و پشت گوش‌ها ایجاد می‌شود.

در لیفت گردن، ممکن است پزشکان چربی‌ها و پوست اضافی گردن را بردارند. همچنین این امکان وجود دارد پِلاتیسما (platysma) یا عضله گردن را سفت کنند تا پوست شاداب‌تر به نظر برسد. در نهایت، برش‌های ایجاد شده در پوست را با چسب یا بخیه (بخیه) می‌بندند. این بخیه‌ها معمولاً بهبود با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند و به دلیل خط رویش موی فرد، قابل مشاهده نیستند. این روش مناسب افرادی با پوست شُل و غیر اِرتجاعی نیز می‌باشد. عوارض معمول این روش عبارتند از:

▪️ درد، کبودی و تورم

▪️ بی‌حسی موقتی پوست

▪️ سفتی در پوست و عضله گردن

▪️ تجمع مایعات و خون در گردن که معمولا توسط لوله تخلیه‌کننده تعبیه شده در گردن توسط پزشک که دِرن (drain) نام دارد، تخلیه می‌شود.

مزایای رفع غبغب

در همه روش‌هایی که برای از بین بردن چانه دوم استفاده می‌شود، در صورت نتیجه‌بخش بودن می‌توانید شاهد مزایای زیر باشید:

✅ افزایش اعتماد به نفس؛

✅ بهبود تقارن و تناسب در چهره؛

✅ لاغر و زیبا به نظر رسیدن صورت؛

✅ بازگشت جوانی و شادابی به چهره؛

✅ ایجاد زاویه مناسب در صورت و خط فک؛

✅ عدم نمایش چهره‌ای چاق از فرد به اطرافیان.

معایب رفع غبغب

❎ عفونت

❎ خونریزی

❎ درد و تورم

❎ عدم تقارن اجزای صورت

❎ باقی‌ماندن جای زخم یا اُسکار

❎ عوارض ناشی از بیهوشی مانند مشکلات تنفسی

❎ آسیب به اعصاب، عروق خونی، ماهیچه‌ها یا بافت پوست

❎ نرسیدن به نتیجه دلخواه و نیاز به جراحی مجدد و ترمیمی

❎ کاهش حساسیت به پوست یا به عبارت دیگر بی‌حسی دائمی پوست.

مراقبت‌های قبل از رفع غبغب

مراقبت‌های قبل از رفع غبغب

این مراقبت‌ها مربوط به روش‌های پزشکی یا جراحی رفع غبغب می‌شود. در جلسه مشاوره، جراح دستورالعمل‌های لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد تا آمادگی لازم را کسب کنید:

🔸 قبل از عمل استحمام کنید

🔸 در روز عمل یک نفر همراه داشته باشید

🔸 در صورت ابتلا به بیماری خاص و همچنین، مصرف داروها و مکمل‌ پزشک خود را مطلع کنید

🔸 عدم مصرف داروها و مکمل‌های ضد انعقاد خون یا رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، ویتامین E و …

🔸 عدم استعمال دخانیات مانند سیگار و عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی حداقل از یک هفته قبل از عمل

مراقبت‌های بعد از رفع غبغب

هر روش مراقبت‌ها و توصیه‌های مراقبتی مربوط به خود را می‌طلبد که توسط پزشک در اختیار شما قرار داده خواهد شد. به‌طور کلی، دستورالعمل‌های زیر در اغلب روش‌های جراحی و کم‌تهاجمی رفع چانه دوم مشترک هستند:

🔸 از آفتاب و قرار گرفتن در معرض نور خوشید دوری کنید.

🔸  از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزشی خودداری کنید.

🔸 از قرار دادن یخ یا کمپرس سرد در ناحیه جراحی خودداری کنید.

🔸 از ماساژ یا تحت فشار قرار دادن ناحیه تحت عمل خودداری کنید.

🔸 سر خود را بالا نگه دارید و به سمت پایین (سمت قلب) خم نکنید.

🔸 مراقبت از بخیه‌ها و تعویض پانسمان‌ها به‌منظور پیشگیری از خطر عفونت ضروری است.

🔸 هرگونه عارضه مانند خونریزی، تب، ترشحات غیرعادی از محل زخم و … را سریعا به پزشک خود گزارش دهید.

🔸 برای کنترل درد یا جلوگیری از عفونت از برخی داروها (مثلاً پماد یا قرص آنتی‌بیوتیک) که توسط پزشک تجویز شده، استفاده کنید.

🔸 گردن خود را تا حد امکان کمتر حرکت دهید؛ برای مثال: سر خود را ناگهانی نچرخانید؛ موقع پوشیدن یا تعویض لباس، آن‌ها را از سر خود نکشید. بهتر است از لباس جلو باز استفاده کنید و …

هزینه

با توجه به راه‌حل‌های متعددی که برای از بین بردن غبغب وجود دارد، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای ان‌ها تعیین کرد. روش‌های خانگی معمولا هزینه ناچیزی را به خود اختصاص می‌دهند؛ برای مثال قیمت خرید یک ماسک برای رفع چانه دوم و لیفت (در زمان نگارش این مقاله) بین 70 تا 300 هزار تومان است. در روش‌های پزشکی و جراحی این مبلغ قابل توجه است؛ می‌توانید تعرفه تعیین شده برای هر روش را از پزشک خود بپرسید. 

برای مثال هزینه رفع غبغب با لیفت گردن بین 13 تا 30 میلیون تومان، با لیپوساکشن بین 15 تا 25 میلیون تومان و … . به یاد داشته باشید، هزینه‌های این اقدام زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند؛ پس قبل از هر تصمیمی پیرامون هزینه آن متناسب با شرایط خود (میزان چربی و افتادگی پوست، نیاز به استفاده از چند روش به طور همزمان، تحصیلات و تجربه پزشک و …) با پزشک مشورت و سپس، اقدام کنید.

کلام آخر

وجود چانه دوم، چانه دوتایی می‌تواند فُرم نامتناسبی را به چهره شما بدهد و حتی سن شما را بیشتر از آنچه که هست نشان دهد. با توجه به علت‌هایی که سبب وجود این پدیده می‌شود، روش‌های رفع غبغب متنوع هستند؛ برای رسیدن به نتیجه مطلوب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید، چگونگی، مزایا و معایب هر روش را بدانید و سپس، تصمیم بگیرید. 

به یاد داشته باشید، صرف نظر از هر تکنیکی اگر بعد از ناپدید شدن، دچار اضافه وزن شوید، غبغب به زودی بر صورت شما خواهد نشست! بنابراین، برای ماندگاری نتایج سبک زندگی مناسب و سالمی را انتخاب و دنبال کنید.

نظرات در مورد رفع غبغب

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا