مو

کاشت مو به روش FIT

 یکی از روش‌ها، کاشت مو به روش FIT است. در این روش، جراح گرافت‌های مو را به صورت گروهی یا دانه ای از پشت سر شما بر می‌دارد. جراح پلاستیک یا متخصص پوست، این عمل را با نگهدارنده‌های دستی به نام “پانچ” انجام می‌دهد؛ در نتیجه هیچ نشانه‌ای از استخراج فولیکول مو، دیده نمی‌شود. در واقع، برای برداشتن گرافت‌ها، نیازی به جراحی ندارید.

از آنجایی که تعداد زیادی فولیکول مو، با تکنیک FIT کاشته می‌شود، این تکنیک در چندین جلسه خاتمه خواهد یافت. لازم به یادآوریست، موها بعد از حدود دو ماه شروع به ریزش یا نازک شدن می‌کنند و به جای آن موهای جدید رشد خواهد کرد. در ادامه شما را با کاشت مو به روش FIT، یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو در جهان، بیشتر آشنا خواهیم کرد. پس ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

فهرست مطالب

مراحل کاشت مو FIT

کاشت مو به روش FIT، دارای مراحل مختلفی است؛ اطلاع از این مراحل به شما کمک خواهد کرد تا با آگاهی بیشتری روند درمان خود را طی کنید؛ این مراحل به ترتیب شامل موارد زیر می باشد:

✔️ دریافت مشاوره از بهترین دکتر کاشت مو در تهران که می‌تواند متخصص پوست یا جراح پلاستیک باشد.

✔️ بررسی شرایط جسمی و وضعیت سلامتی توسط پزشک با استفاده از تست‌های تشخیصی آزمایشگاهی

✔️ طراحی و تنظیم طرح مطابق با سلیقه و دلخواه شما و صلاحدید پزشک

✔️ استخراج واحدهای فولیکولی از بانک مو (ناحیه پشت سر)

✔️ آماده سازی گرافت‍‌ها و فولیکول‌ها؛ هر گرافت از چند فولیکول تشکیل شده است و به طور متوسط شامل 1 تا 4 تار مو می‌باشد؛ فولیکول‌ها محل قرار گیری موها در پوست هستند و رشد موها از آن ها آغاز می‌شود.

✔️ کاشت فولیکول‌ها در ناحیه مورد نظر

✔️ رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی توسط شما جهت تضمین دستیابی به نتایج مطلوب

کاشت مو FIT را چگونه انجام می‌دهند؟

در کاشت مو به روش FIT، جراح با استفاده از پانچ‌های مخصوص، گرافت‌ها را از پشت سر شما انتخاب می‌کند و سپس با همان پانچ، آن ها را در قسمت جلوی سرتان قرار می‌دهد. این روش هر بار می‌تواند بین 1000 تا 1500 تار مو را بردارد. نکته مهم در برداشتن مو از بانک مو، میزان و تعداد گرافت‌ها است. اگر مقدار گرافت‌هایی که از یک ناحیه جدا می‌شود، بیش از حد باشد، ممکن است ناحیه آسیب دیده و بعداً زخم شود.

نکته مهم دیگر در زمان برداشتن گرافت‌ها، پرهیز از اعمال فشار به قسمت ریشه مو است. متخصص با استفاده از ابزار پانچ، ریشه موها را برمی‌دارد. در این حالت نباید به ریشه مو فشار وارد کرد؛ زیرا ممکن است به ریشه آسیب برساند و بعد از آن، مو رشد نکند.

همچنین، ناحیه‌ای که گرافت‌ها را از آن جدا می‌کنند، زخمی می‌شود. پزشک باید این ناحیه را با دقت بخیه و پانسمان کند، تا بعداً به ریشه مو آسیب نرسد. فراموش نکنید، تعداد زیاد فولیکول‌های مو را در کاشت مو به روش FIT، نمی‌توان در یک جلسه به قسمت جلوی سر منتقل کرد، در نتیجه، به چند جلسه درمانی نیاز خواهید داشت.

زاویه و عمقی که فولیکول‌ها در آن قرار می‌گیرند، نیز بسیار اهمیت دارد. اگر عمق ایجاد شده، استاندارد نباشد (زیادتر یا کمتر از حد معمول) فولیکول از بین می‌رود؛ از سوی دیگر، عدم رعایت زاویه  مناسب، خواب موهای کاشته شده را نامنظم کرده و ظاهری غیرطبیعی و ناخوشایند به وجود خواهد آورد.

کاشت مو به روش FIT ساده‌تر از کاشت مو به روش FUE است و هزینه کمتری دارد. در روش FUE نیز پزشک متخصص با استفاده از پانچ، فولیکول را استخراج می‌کند و با ابزار میکروپانچ در محل پیوند، قرار می‌دهد. برای اکثر بیماران مبتلا به ریزش مو، این روش مناسب است. اما، توصیه می‌شود، افرادی که خواهان کاشت موی طبیعی برای رفع طاسی خود هستند، ترکیبی از تکنیک‌ها را استفاده کنند.

In this method, the hair follicles are picked up in bulk and single form from the back of the person’s head with hand holders. This procedure does not require surgery and too many hair follicles can not be transmitted to the head front in a session, this method is called FIT. From hrthair.

کاشت مو FIT را چگونه انجام می‌دهند؟

مزایای کاشت مو به روش FIT

پیوند مو به روش FIT، نیازی به بیهوشی عمومی یا جراحی ندارد؛ از این رو، در حین انجام دردی احساس نخواهید کرد. درد ایجاد شده بعد از پیوند نیز، با استفاده از داروهای مسکن ساده مانند استامینوفن برطرف می‌شود. دوره بهبودی آن نیز کوتاه تر از سایر روش‌هاست؛ زمانی بین 2 تا 14 روز.

برای کاشت مو به روش FIT، باید چندین جلسه به بهترین کلینیک کاشت مو در تهران مراجعه کنید. موهای کاشته شده با استفاده از این روش، کاملا طبیعی بوده و بعد از 3 ماه شروع به رشد می‌کنند. هر چه تبحر و مهارت پزشک کاشت مو بیشتر باشد، نتایج حاصل از این روش رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های روش FIT، می‌توان به مدت زمان انجام کاشت اشاره کرد. به طور کلی، مدت زمان انجام پیوند مو FIT، در هر جلسه حدودا بین 4 تا 8 ساعت، به طول می‌انجامد که در این مدت، امکان برداشت و کاشت 1500 تا 2500 گرافت وجود دارد.

خوب است بدانید، موهای کاشته شده در ابتدا نازک هستند؛ اما، پس از مدتی ساقه‌های مو، ضخیم تر می‌شوند. شما همچنین می‌توانید خط رشد موهای خود را مطابق با نظر و سلیقه خود، طراحی و انتخاب کنید.

نحوه طراحی خط رشد مو در تکنیک FIT

در کاشت مو به روش FIT، خط رشد مو متشکل از یک نوار چند میلی‌متری است که باید به طور طبیعی تنظیم شود تا موهای شما، کاملا طبیعی به نظر برسند. رعایت نکات زیر هنگام اجرای روش FIT، مهم است:

🔸 خط رویش مو باید در دو طرف شبیه شیب حرف M بوده و نقطه وسط، به سمت پیشانی باشد.

🔸 خط رشد مو نباید صاف باشد. زیرا، بعد از مدتی غیر طبیعی می‌شود. بهتر است ظاهری نامنظم و زیگزاگ داشته باشد تا طبیعی‌تر به نظر برسد.

🔸 برای موهای روی خط رویش، اکثر جراحان پلاستیک، از فولیکول‌های موهای نازک استفاده می‌کنند، تا موهای طبیعی‌تری را در قسمت خط رویش موها ایجاد کنند.

🔸 تراشیدن موهای شما قبل از پیوند به پزشک کمک خواهد کرد که این کار را با دقت و ظرافت بیشتری انجام دهد؛ خطر برو عفونت بعد از کاشت نیز کاهش می‌یابد. بنابراین، توصیه اکید اکثر پزشکان، بر تراشیدن موها است.

نحوه طراحی خط رشد مو در تکنیک FIT

معایب کاشت مو به روش FIT

هر یک از روش‌ها و تکنیک‌های انتقال مو، در کنار مزایایی که دارند، ضعف‌ها و معایبی نیز دارند؛ هر چه تخصص و دانش پزشک بیشتر باشد، احتمال بروز آسیب و عوارض کمتر خواهد بود. برخی از مهم‌ترین معایب کاشت مو به روش FIT، عبارتند از:

❌ به دلیل برداشت زیاد فولیکول، بانک مو در ناحیه برداشت موها، آسیب جدی می‌بیند.

❌ سوراخ‌های مربوطه، به شکل نقاط ریز، باقی می‌مانند.

❌ ممکن است جای زخم ها و اسکار به دلیل استفاده از پانچ در فاصله‌های نزدیک به هم باقی بماند.

❌ نیاز به جلسات مکرر دارد؛ بیشترین مقدار فولیکول از بانک مو، در این جلسات برداشته می‌شود؛ متأسفانه اکثر فولیکول‌های برداشت شده، به دلیل تجربه ناکافی پزشک در زمینه برداشت آن ها، طولانی شدن زمان پیوند پیاز مو، کمبود خون و نرسیدن اکسیژن به ریشه موها، از بین می‌روند.

❌ در این روش برداشت فولیکول، طولانی تر است و همین امر موجب آسیب به فولیکول‌ها خواهد شد.

عوارض کاشت مو به روش FIT

عوارض کاشت مو به روش FIT، بسیار نادر است؛ از آنجایی که ممکن است در برخی موارد عارضه‌ای ایجاد شود، برخی از مهم‌ترین این عوارض را با هم مرور می‌کنیم:

⚠️ بی حسی و یا احساس درد که با مصرف مسکن‌ها قابل کنترل است.

⚠️ التهاب و تورم در ناحیه سر، صورت و حتی چشم‌ها که به مرور زمان و در عرض چند هفته بهبود خواهد یافت.

⚠️ در محل گرافت‌ها، هم در ناحیه اهدا کننده و هم در ناحیه پیوند، لخته‌های خون ایجاد می‌شود، این لخته‌ها بعد از حدود دو هفته برطرف می‌شوند.

⚠️ التهاب فولیکول‌ها که به صورت جوش ظاهر می‌شوند و در علم پزشکی به فولیکولیت شناخته می‌شوند. این التهاب با مصرف آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان است.

⚠️ احساس خارش در پوست سر که ناشی از فرایند بهبود زخم‌ها می‌باشد. خاراندن پوست سر، خطر از بین رفتن فولیکول‌های کاشته شده و ایجاد عفونت را تشدید خواهد کرد. 

هزینه کاشت مو به روش FIT

هزینه کاشت مو به روش FIT، به میزان اعتبار و تخصص پزشک، تعداد فولیکول‌ها یا گرافت‌های برداشت شده، ناحیه تحت درمان، موقعیت جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

به طور کلی، این روش نسبت به روش FUE گران‌تر است. اما در مقایسه با روش‌های پیشرفته‌تر و مکانیزه‌تر مانند کاشت مو به روش SUT و MicroFIT قیمت کمتری دارد. می‌توانید در جلسه مشاوره، در خصوص میزان قیمت کاشت مو به روش FIT، اطلاعات دقیق و بروز دریافت کنید.

کلام آخر

به طور خلاصه، کاشت مو به روش FIT، یکی از رایج‌ترین روش‌های انتقال مو است که در بین متقاضیان، از محبوبیت زیادی برخوردار است. جراحی کم تهاجمی با حداقل میزان زخم در ناحیه سر و از سوی دیگر، نتایج قطعی و مؤثر آن در درمان طاسی، از دلایل پرطرفدار بودن این روش است. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا