درمان

زالو درمانی چیست؟

زالو درمانی چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از روش های محبوب و کم خطر طب سنتی برای رفع ناخوشی ها و بیماری هایتان یعنی، زالو درمانی آشنا کنیم. گاهی اوقات ممکن است، برخی افراد به مشکلاتی دچار شوند که روش های علم پزشکی برای درمان آن ها کارآمد نیست یا این که شرایطشان، به آنها اجازه استفاده از دارو های شیمیایی را ندهد. در چنین شرایطی مراجعه به روش های قدیمی که سال های طولانی مورد استفاده قرار گرفته و اثرات مثبت قابل توجهی دارند، می تواند به این افراد کمک کند. مجموعه الو پزشک برای این دسته از عزیزان مطالب مفیدی ارائه کرده است؛ تا به بهبود کیفیت زندگی و رفع مشکلاتتان کمک کنیم. حکیمان گذشته، بر این باور بودند که برای سلامت بدن، خارج کردن مقداری خون کثیف از نقاط خاص، می تواند مفید باشد. یکی از روش های قدیمی که در طب سنتی بسیاری از کشورهای باستانی رواج داشته، استفاده از ویژگی های مثبت حیوانات و حشرات برای بهبود شرایط انسان هاست (زیست درمانی)؛ کرمی از دسته کرم های حلقوی است که دارای گونه های متفاوت است. چند نوع خاص از این کرم که نوعی از خزندگان خونخوار است، قابلیت بهبود مشکلات انسان را دارد. 

فهرست مطالب

مفهوم زالو درمانی

یکی از روش های درمانی در دوره باستان بود که امروزه به عنوان روش کمک درمانی، با تأییده وزارت دارو در کشور های توسعه یافته مثل آمریکا و آلمان، به عنوان روش های مکمل پزشکی و کمک درمانی شناخته می شود. دانشمندانی چون ابوعلی سینا و بقراط، درباره فواید این روش مطالب زیادی به رشته تحریر در آورده اند. این حکیمان با شناسایی انواع آن و تفکیک ویژگی هایشان، خدمات ارزنده ای به علم پزشکی ارائه دادند. این موجودات روی نقاط مشخص شده ای از سر و بدن قرار گرفته و شروع به تغذیه از خون انسان می کنند. هنگامی که با عضلات قوی آوراره هایش به بدن میزبان می چسبد، بزاق مفیدی که در بدنش تولید می شود را، به آن قسمت که چسبیده وارد می کند. به علاوه به همراه مکش خون، مواد زائد و سمومی که در رگ و شریان ها جاری است، از بدن خارج می شود. پس از این که مقدار کافی خون کثیف از بدن شما خارج شد، پزشک سنتی پس از خروج مقدار کافی خون از بدن، زالو ها از بدن جدا می شوند. این عمل منجر به تصفیه خون و پاکسازی بدن می شود؛ از این رو می تواند به درمان بسیاری از مشکلات و اَمراض کمک کند.

چرا زالو درمانی

استفاده از مزایای آن، به همراه سهولت و مقرون به صرفه بودن این شیوه درمانی، باعث شده است که به یکی از روش های محبوب و متداول برای حل مشکلات و بیماری ها، با پاکسازی خون تبدیل شود. این روش در دوران باستان، از چرخه قاعدگی زنان الهام گرفته؛ به علاوه بزاق زالو حاوی ماده هیرودین که باعث تنظیم انعقاد و جلوگیری از لخته شدن خون می شود، به همراه هیستامین که گشاد کننده رگ ها و عروق است؛ خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کننده ای هم، وجود دارد که هنگام گزیدن پوست انسان، به آن وارد می شود. یکی از مزایای دیگر، ترشح ماده بی حس کننده و ضد درد هنگام مکیدن خون است که این عمل را با درد کمتری همراه می کند. با استفاده از آن، و خروج مقداری خون از بدن، سموم از رگ ها و عروق خارج شده و گردش خون بهبود پیدا می کند. بهبود جریان خون تمیز و تصفیه شده، می تواند به رفع جوش و التهابات پوست بسیار کمک کرده و زیبایی شما را دوچندان کند. درمان بیماری هایی مثل آسم،  واریس، عوارض پوستی مانند آکنه و پسوریازیس، اِگزما، نقرس، آرتروز، هموروئید، مشکلات کبد، سرطان و آبله با کمک این روش میسر است.

انواع زالوهای درمانی

زالو در واقع نوعی کرم حلقوی است که دارای آرواره های قوی با سه فک و تعداد زیادی دندان است (هر فک تقریبا بیش از 100 دندان دارد). اکثر آنها کنار آب ها و برخی دیگر در خاک زندگی می کند. این حیوان ذاتا شکارچی است و گونه های مختلفی دارد. زالو های درمانی نوع خاصی هستند که به منظور درمان مشکلات و بیماری ها در محیط بهداشتی پرورش داده می شوند؛ آنها با چسبیدن روی موضع درمان، پوست فرد را خراش می دهند و با ورود بزاقشان به خون، شروع به مکیدن آن می کنند. امروزه سه گونه از زالو به نام های هیرودو مدیسینالیس، هیرودو اورینتالیس و هیرودو وِربانا در حوزه های پزشکی و درمان استفاده می شوند. استفاده از انواع دیگر (غیر پرورشی) می توانند غیرمفید و خطرناک باشد. به گفته ابن سینا در کتاب قانون :زالو های لاجوردی رنگ، یا آنها که کرک های ریز و نرم به همراه خطی قرمز رنگ سرتاسر کمرشان دارند، بسیار سمی بوده و می توانند باعث بیهوشی، تب، خون ریزی و مشکلات بسیاری شوند.

کاربرد های زالو درمانی چیست؟

 • نقرس
  واریس
  زخم معده
  ریزش مو
  فشار خون
  آمراض کبدی
  مشکلات ریوی
  بواسیر و هموروئید
  ورم و عفونت لوزه ها
  التهاب و کولیت روده
  اختلال و ترشحات صفرا
  مشکلات چشم و بینایی
  آرتروز و درد های مفصلی
  دیابت و مشکلات ناشی از آن
  مشکلات دستگاه گردش خون
  کیست و عفوت تخمدان و سینه ها در زنان
  ضعف عملکرد مغز و سیستم اعصاب (نورون ها)
  گرفتگی رگ ها و انسداد عروق (بیماری های قلبی)
 • عفونت سینوس ها، سینوزیت و سردرد های مزمن 
 • ناباروری و مشکلات پروستات و بیضه ها در مردان
  مشکلات و بیماری های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس، آکنه، دمل و … .

محل قرارگیری زالو

 روی نقاط خاصی از صورت و بدن انجام می شود. پس از مشاوره و معاینه پزشک طب سنتی و تشخیص ناخوشی شما، برای بهبودی مشکلتان نواحی مختلفی از بدنتان برای قرار گرفتن مشخص می شود. محل قرارگیری آنها معمولاً پشت گردن، صورت، پشت گوش، قفسه سینه (جلوی قلب)، دست ها، پاها، کمر، شکم (روی رَحِم و تخمدان)، ناحیه تناسلی و حتی داخل چشم می باشند. علت انتخاب این نقاط به این دلیل است که، محل تجمع خون آلوده و سموم بدن است.

بهترین پزشک زالو درمانی در تهران

زالو درمانی طیف بسیار گسترده ای در شفای بیماری های مختلف دارد. به علاوه از این روش می توانیم به صورت کاملا ایمن، در بسیاری از نقاط بدن استفاده کنیم. این روش، یکی از روش های خون گیری در طب سنتی است. اگر شما عزیزان قصد زالو درمانی دارید،  می توانید با یافتن پزشک متخصص طب سنتی، به همراه مشاوره رایگان، از منافعِ روش های قدیمی و آزمایش شده، متناسب با شرایطتان بهره مند شوید. ما لیستی از بهترین دکتر طب زالو درمانی در تهران را بعد از بررسی های دقیق تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

مزایای زالودرمانی

زالو با مکش عمیق خون ناخالص و ورود مواد مفید در بزاقش به بدن علاوه بر تصفیه خون، به عنوان ابزاری در جراحی ها برای بهبود خون رسانی و کاهش عوارض جراحت ها، استفاده می شود. این روش یکی از کاربردی ترین شیوه درمان، از گذشته تا به امروز بوده است. فواید این موجود به قدری زیاد است که پزشکان و دانشمندان کشورهای پیشرفته، به استفاده از آن، در علم پزشکی توصیه کرده اند. به علاوه اندازه کوچکش باعث شده که در تمام نقاط بدن، به خصوص نواحی که امکان استفاده از برخی ابزار ها وجود ندارد استفاده کنیم. البته، هزینه کم و مقرون به صرفه ی این روش، آن را تبدیل به شیوه درمانی محبوب و پر استفاده در سرتاسر زمین کرده است. 

معایب زالودرمانی

امکان عفونت: اگرچه در این روش، کاملا بهداشتی و پرورشی هستند. اما امکان عفونت در صورتی که پوست یا محیط آلوده باشد وجود دارد. به همین دلیل، پزشک سنتی قبل از انجام موضع مورد نظر را ضدعفونی می کند. همچنین، بعضی پزشکان حین جلسه، از آنتی بیوتیک استفاده می کنند.

خون ریزی: هنگامی که زالو ها شروع به مکیدن خون شما می کند، هیرودین موجود در بزاقشان وارد خون می شود. این ماده خاصیت ضد انعقادی داشته و علاوه بر کاهش درد و بی حسی موضع، از لختگی و بسته شدن زخم جلوگیری می کند. به همین دلیل، تا مدتی پس از جدا کردن آن از بدن شما توسط پزشک، امکان خون ریزی در آن نقطه وجود دارد. در نتیجه، می تواند برای افرادی که کم خونی و مشکلات انعقادی خون دارند مُضر و خطرناک باشد.

واکنش ایمنی بدن: حساسیت به نیش، می تواند منجر به تورم غدد لنفاوی و واکنش های آلرژیک شود. امکان تب و لرز، کسالت و تورم ماهیچه ها وجود دارد.

مراقبت‌های قبل از زالو درمانی

 • استحمام قبل از جلسه توصیه می شود.
 • بهتر است موهای موضع درمان را از بین ببرید.
 • بهتر است یک هفته قبل، بدنتان را از انواع سموم و پاکسازی کنید.
 • انجام ورزش های سنگین و رفتن به استخر و سونا، جایز نیست.
 • از دارو و قرص های رقیق کننده خون، مانند آسپرین و وارفارین استفاده نکنید.
 • برای حفظ انرژی بدن، حداقل یک روز قبل، بهتر است که رابطه جنسی نداشته باشید.
 • خوردن غذاهایی با طبع سرد مثل لبنیات و خیار، کاهو، ماکارانی و … قبل از جلسه ممنوع است.
 • ااگر مشکلاتی مثل اسهال، یبوست یا تهوع و استفراغ داشتید، جلسه درمان خود را به روز دیگری موکول کنید.
 • آرامش ذهنی حین فرایند لازم است. اگر قبل از آن، مشاجره، استرس یا نارحتی برایتان پیش آمده، از انجام دادن آن در همان روز، اجتناب کنید.

مراقبت‌های بعد از زالو درمانی

 • پس از جلسه زالو درمانی، حتما آن روز را استراحت کنید.
 • انجام ورزش و رفتن به استخر و سونا ممنوع است.
 • نوشیدن آب انار، شربت زعفران و گلاب توصیه می شود.
 • از غذاهای مغذی و مواد قندی و مقوی استفاده کنید.
 • نقاطی که روی آن ها زالو قرار گرفته، با شوینده ملایم تمیز کنید.
 • بهتر است که مدتی (حداقل یک ربع) در مرکزی که آن را انجام دادید، باقی بمانید.
 • از استفاده از الکل، صابون و شوینده های معطر و هرگونه پماد موضع روی نقاط درمان خود داری کنید.

عوارض زالو درمانی

ممکن است شما پس از اتمام جلسه ی زالو درمانی، عوارض آن را تجربه کنید. که البته انجام این روش به شیوه ی اصولی، می تواند از عوارض آن بکاهد.

حین انجام و پس از آن، التهابات و خارش پوست ناشی از گزیدگی، می تواند کمی شما را آزار دهد. البته ناگفته نماند که بزاق حاوی ماده ی تسکین دهنده و بی حس کننده ای است که این مشکل را کاهش می دهد.

کلام آخر

شیوه ای کم عارضه و کم خطر است که توسط پزشکان سنتی انجام می شود. این روش نیازمند به تخصص و مهارت دارد؛ مدارک و شواهد علمی قابل استنادی برای استفاده درمانی و بهبود گردش خون، به همراه رفع سموم بدن وجود دارد. دانشمندان نامدار گذشته، نوشته های ارزشمندی از مزایا و راه های تشخیص زالو های درمانی برایمان به جا گذاشته اند. امروزه این شیوه در سرتاسر زمین رواج یافته و کاربرد های متنوعی دارد. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا