سلامت

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

این روز‌ها صحبت‌های زیادی در مورد کاپ قاعدگی یا کاپ پریودی می‌شنویم. اما هنوز استفاده از این محصول به طور گسترده در بین افراد جا نیفتاده است و این مسئله بیشتر به علت عدم آگاهی از نحوه استفاده از این محصول و همچنین مزایای استفاده از آن است. شاید مهمترین علتی که منجر به ساخت کاپ‌های قاعدگی شد، آلودگی‌های زیادی است که توسط نوار بهداشتی یا تامپون‌ها به وجود می‌آید و همچنین هزینه‌های هنگفتی که در طول دوران زندگی برای آن‌ها پرداخت می‌شود. طبق آمار‌هایی که شبکه محیط زیست زنان فاش کرده است، هر زن به طور متوسط بیش از 11000 محصول یکبار مصرف قاعدگی را در طول زندگی خود مصرف می‌کند. پس جای تعجب نیست که تنها در یک سال، نوار‌های بهداشتی، پد‌ها، تامپون‌‌ها و بسته‌بندی آن‌‌ها بیش از 200 هزار تن زباله تولید می‌‌کنند. با توجه به اهمیت استفاده از محصولات جایگزین برای کاهش آلودگی‌ها، در این مقاله تصمیم گرفتیم تا اطلاعات مفیدی در مورد استفاده از کاپ قاعدگی و مزایای آن عنوان کنیم.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ یا فنجان قاعدگی محصولی مفید و البته بدون خطر است که می‌تواند به جای نواربهداشتی یا پد در دوران پریود مورد استفاده قرار گیرد. این محصولات فواید زیادی دارند؛ آن‌ها در واقع یک وسیله ساخته شده از سیلیکون هستند که به دلیل شباهت به فنجان‌ها با نام کاپ شناخته می‌شوند. این ابزار به جای جذب خون مانند یک تامپون یا پد، در واژن قرار می‌گیرد تا خون را در خود جمع کند. پس از 8 تا 12 ساعت، می‌توان به سادگی کاپ را برداشت، آن را خالی کرد و قبل از قرار دادن مجدد آن را با آب و صابون شست. اگر چه عادت کردن به این وسایل ممکن است کمی طول بکشد، اما زنانی که از این محصولات استفاده می‌کنند بسیار از نتایج راضی هستند.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

بسیاری از افراد به دلیل عدم شناخت این محصولات تصور می‌کنند که کار با کاپ پریود سخت است و همین مسئله آن‌ها را در استفاده از آن دو دل می‌کند. اما هیچ جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده و کاربردی از این محصولات به خوبی استفاده کنید. توجه داشته باشید که مارک‌های مختلفی از این فنجان‌ها در بازار موجود است که معمولا در سایز و ابعاد متفاوتی ساخته می‌شوند. شما باید نحوه قرار دادن و خارج کردن آن را به خوبی یاد بگیرید و سپس استفاده از آن را شروع کنید.

طرز قرار دادن کاپ قاعدگی

به این منظور تنها کافیست چند قدم کوچک را دنبال کنید. این محصولات برای قرار دادن در واژن طراحی شده است تا زیر د‌هانه رحم قرار گیرد و ساقه آن بالای د‌هانه واژن قرار گیرد.

 1. ابتدا دست‌های خود را به خوبی بشویید.
 2. برای قرار دادن راحتتر می‌توانید لبه کاپ را با کمی روغن بر پایه آب چرب کنید.
 3. کاپ قاعدگی را از وسط تا کنید.
 4. در حالی که آن را تا کرده و لبه دار نگه داشته اید، آن را داخل واژن خود قرار دهید.

با توجه به این که آناتومی بدن هر فرد ممکن است با دیگری متفاوت باشد، بهتر است آن را چند بار امتحان کنید تا راحتترین روش متناسب با بدن خود را پیدا کنید. 

طرز خارج کردن کاپ قاعدگی

برای برداشتن آن نیز با طی کردن گام‌های زیر می‌توانید آن را خارج کنید.

 1. دست‌های خود را بشویید.
 2. با دو انگشت شست و اشاره انت‌های پایه را نیشگون بگیرید و آن را به آرامی خارج کنید.
 3. وقتی کاپ را برداشتید، آن را در توالت خالی کنید.
 4. کاپ قاعدگی را با آب و صابون ملایم بشویید و در صورت نیاز مجددا آن را درون واژن قرار دهید.

مزایای کاپ قاعدگی

افرادی که با مزیت‌های استفاده از کاپ پریودی آشنا هستند، حتما استفاده از آن را برای یکبار امتحان می‌کنند. در زیر تن‌ها برخی از فواید استفاده از این محصول را عنوان می‌کنیم.

 • راحتی: این محصول ساخته شده از سیلیکون نرم و درجه پزشکی، آنقدر راحت است که نمی توانید وجود آن را احساس کنید. جالب است بدانید که نوار‌های بهداشتی حدود 35 درصد از رطوبت طبیعی واژن را جذب می‌کنند در حالی که فنجان قاعدگی واژن شما را خشک نمیکند.
 • دوستدار محیط زیست: همان طور که در ابتدای متن گفتیم، استفاده از این محصول تا حد زیادی از تولید زباله در ج‌هان جلوگیری می‌کند و لازم است در مورد استفاده از آن فرهنگ سازی کرد.
 • قابل اعتماد: برای افرادی که خونریزی زیاد دارند و معمولا در مورد نشت خون نگران هستند، این محصولات با نگه داشتن 3 برابر بیشتر از یک تامپون معمولی، به شما محافظت طولانی تری در روز‌هایی با خونریزی سنگین می‌دهد.
 • هزینه کمتر: شما با خرید فقط یک عدد از این محصولات می‌توانید تا مدت زیادی از خرید نوار بهداشتی دور بمانید و این به شما در کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.
 • ملایمت و سازگاری با پوست: این محصولات بدون لاتکس، ضد حساسیت و فاقد رنگ، عطر، BPA، فتالات، پلاستیک، سفید کننده یا سموم هستند.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

در مقابل مزیت‌هایی که استفاده از این محصولات دارد، ممکن است مشکلاتی را نیز تجربه کنید. به عنوان مثال:

 • ناراحتی در هنگام قرار دادن نامناسب. مدتی طول می‌کشد تا با استفاده از فنجان قاعدگی سازگار شوید و زمانی که آن را به اشتباه وارد کنید، ممکن است احساس ناراحتی کنید.
 • بسته به آناتومی واژن، برخی از زنان نمی توانند از آن استفاده کنند.
 • تمیز کردن آن در ملاء عام از آنجایی که فنجان قاعدگی باید قبل از قرار دادن مجدد آن خالی شود و با آب و صابون شسته شود، برخی از زنان استفاده از آن را در محل کار یا زمانی که در خانه نیستند، راحت نمیدانند.

انتخاب سایز کاپ قاعدگی

این محصولات در سایز و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند. سوال اینجاست زمانی که برای خرید یکی از آن‌ها اقدام می‌کنیم، چه سایزی را باید انتخاب کنیم؟ به طور کلی دو عامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید که چه اندازه کاپی برای شما کار می‌کند.

 1. جریان قاعدگی شما چقدر سنگین است؟ اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که چه مقدار خون در زمان پریود از دست می‌دهید. ما به این جریان قاعدگی شما می‌گوییم که می‌تواند سبک یا سنگین باشد. در جریان‌های سبک کاپ‌های کوچک می‌تواند مناسب باشد در حالی که با شدت خونریزی بیشتر به کاپ بزرگتری نیاز خواهید داشت.
 2.  د‌هانه رحم شما پایین است یا بالا؟ سوال اینجاست که چگونه د‌هانه رحم خود را پیدا کنید؟ برای پیدا کردن د‌هانه رحم، باید بلندترین انگشت خود را به داخل واژن خود بکشید. برای این کار بهتر است ابتدا دست‌‌های خود را خوب بشویید و سعی کنید آرام باشید. اگر طولانی‌ترین انگشت شما تقریباً تمام راه را قبل از رسیدن به د‌هانه رحم وارد واژن شما می‌‌کند، د‌هانه رحم بالایی دارید. اگر بلندترین انگشت د‌هانه رحم شما را در اطراف نقطه میانی بند انگشتی پیدا کند، د‌هانه رحم شما پایین است. برای د‌هانه رحم بالا بهتر است کاپ بزگتری در نظر بگیرید.

نحوه شستشوی کاپ قاعدگی

بسیار مهم است که کاپ پریودی خود را حداقل دو بار در روز در طول چرخه (هر 12 ساعت) و در حالت ایده آل هر 4 تا 8 ساعت با آب تمیز بشویید. پس از برداشتن فنجان و خالی کردن محتویات، به سادگی لیوان را زیر آب سرد بشویید و دوباره داخل آن قرار دهید. همچنین از یک صابون ملایم، بدون روغن و بدون عطر استفاده کنید تا سریع تمیز شود. بعد از تمیز شدن، می‌توانید آن را دوباره وارد کنید.

قیمت کاپ قاعدگی

این محصولات در انواع بسیار متنوعی به فروش می‌رسند. به عنوان مثال کاپ‌های ساقه‌ای، لوله‌ای و کلاسیک برخی از این انواع هستند. همچنین قیمت گذاری بسته به جنس  برند سازنده متفاوت است. با این حال شما با یکبار هزینه می‌توانید مدت‌ها از آن استفاده کنید. شما می‌توانید این محصولات را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان

برخلاف تصور عد‌ه‌ای از افراد، بانوان باکره و دختران نیز می‌توانند از کاپ پریودی استفاده کنند. به محض شروع اولین قاعدگی می‌توانید از این محصولات بهره بگیرید. اگر نگران این هستید که خیلی جوان هستید یا از نظر جسمی برای استفاده از این محصولات خیلی کوچک هستید، بدانید که فنجان‌‌های قاعدگی در اندازه‌‌های مختلفی برای سازگاری با انواع بدن وجود دارد. قد، وزن و شکل شما مهم نیست. مهم دانستن ارتفاع د‌هانه رحم و جریان کم یا سنگین است. با این حال اگر نحوه استفاده صحیح آن را ندانید ممکن است به پرده بکارت خود آسیب وارد کنید و به همین علت توصیه می‌شود قبل از هر چیز با متخصص زنان مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد کاپ قاعدگی

 1. کدام سایز کاپ قاعدگی برای مبتدیان بهتر است؟ هیچ اندازه خاصی که برای مبتدیان بهترین باشد وجود ندارد. پیدا کردن فنجان با اندازه مناسب به ارتفاع د‌هانه رحم، جریان قاعدگی و اینکه آیا زایمان طبیعی داشته اید بستگی دارد.
 2. آیا می‌توانید با یک فنجان قاعدگی بخوابید؟ یکی از خوبی‌‌های فنجان‌‌های پریود این است که می‌‌توانید بدون نیاز به بیدار شدن برای تعویض پد یا تامپون، راحت بخوابید.
 3. چگونه بفهمم که کاپ قاعدگی من ثابت شده است؟ برای اطمینان از باز شدن کامل فنجان، انگشت خود را دور بدنه آن بچرخانید تا لبه‌‌های تا شده یا برآمدگی آن را بررسی کنید. اگر کمی آن را بکشید و تکان نخورد می‌توان از ثبات آن مطمئن شد.

کلام آخر

کاپ قاعدگی محصولی مفید و کاربردی است که شما می‌توانید در دوران پیش از یائسگی از آن استفاده کنید. این محصولات جایگزین مناسبی برای توار بهداشتی هستند و از بروز عفونت‌ها و خشکی واژن جلوگیری می‌کنند. طرز استفاده از کاپ قاعدگی که در بالا ذکر شد، می‌تواند به شما در استفاده بهتر از آن کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا