سلامت

نوروبیون

نوروبیون نام تجاری است که برخی از سازندگان برای ترکیبات ویتامینی گروه B در نظر گرفته‌اند. این سازندگان معتقدند که این دارو‌ می‌تواند عملکرد سیستم عصبی را بهبود ببخشد. با این حال خواص دیگری نیز برای این محصول دارویی ذکر شده است که آشنایی با آن‌ها‌ می‌تواند مفید باشد. البته باید توجه داشت که این مکمل نیز مانند هر داروی دیگر در صورت مصرف نادرست‌ می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. از این رو بسیار مهم است که شناخت کافی از آمپول نوروبیون و روش‌‌های تزریق آن به دست آوریم.

آمپول نوروبیون چیست؟

نوروبیون از دسته مکمل‌‌های تغذی‌‌های است که هم به صورت قرص و هم به صورت آمپول تولید‌ می‌شود. این مکمل حاوی ترکیبات ویتامین B است. کمبود این خانواده از ویتامین‌ها در بدن،‌ می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی و به خصوص در عملکرد سیستم عصبی ایجاد کند. به طور کلی ویتامین‌‌‌های گروه B برای متابولیسم در سیستم عصبی محیطی و مرکزی انسان اهمیت ویژ‌‌های دارند. علاوه بر این تأثیر آن بر بازسازی اعصاب در بیماران در هر سنی در تحقیقات مختلف با استفاده از ویتامین‌‌ها به صورت جداگانه و همراه با سایر دارو‌ها نشان داده شده است.

ترکیبات موجود در نوروبیون

ترکیبات اصلی موجود در این مکمل شامل نیاسینامید (B-3)، پیریدوکسین (B6) و متیل کوبالامین (B-12) هستند. نیاسینامید (B-3) یکی از ویتامین‌‌های بسیار مفید برای پوست است که به طور کلی در ساخت یک پروتئین برای محافظت از پوست نقش مهمی ایفا‌ می‌کند. علاوه بر این عدم وجود مقادیر کافی از این ویتامین‌ می‌تواند بر عملکرد قلب و بروز دیابت اثر بگذارد. پیریدوکسین (B6) از جمله ویتامین‌‌هایی است که بر عملکرد سیستم عصبی در بدن اثر‌ می‌گذارد. متیل کوبالامین (B-12) نیز ماد‌‌های موثر برای عملکرد مغز و اعصاب است و علاوه بر این‌ می‌تواند در ساخت گلبول‌‌های قرمز و در نتیجه کم خونی اثر بگذارد. ترکیب این ویتامین‌ها مزایای نوروبیون را چند برابر‌ می‌کند. برخی از شرکت‌ها این آمپول را با فولیک اسید نیز غنی‌ می‌کنند تا فواید آن بیشتر شود.

انواع نوروبیون

به طور کلی آمپول نوروبیون در دو حالت کلی تولید‌ می‌شود:

 1. نوروبیون که شامل ترکیبات زیر است:
 • 200‌ میلی گرم ویتامین B-6
 • 200‌ میکروگرم ویتامین B-12
 • 100‌ میلی گرم ویتامین B-1
 1. نوروبیون فورته که ترکیب زیر را شامل‌ می‌شود:
 • 100‌ میلی گرم ویتامین B-6
 • 5‌ میلی گرم ویتامین B-12
 • 100‌ میلی گرم ویتامین B-1

بسته به این که کمبود شما بیشتر مربوط به کدام ویتامین باشد، پزشک نوع مختص شما را تجویز‌ می‌کند.

فواید آمپول نوربیون

تزریق این آمپول تحت نظر پزشک، فواید بسیاری به همراه دارد که‌ می‌توانید از آن بهرهمند شوید. در زیر برخی از مزیت‌‌های استفاده از این مکمل را ذکر‌ می‌کنیم.

جلوگیری از کم خونی

علاوه بر فقر آهن، کمبود B12‌‌ نیز می‌تواند منجر به کم خونی شدید (کم خونی مگالوبلاستیک) شود. در نتیجه، تزریق نوروبیون فورته برای بازگرداندن توانایی خون طبیعی و سطح هموگلوبین ضروری است. البته در این مورد باید در مورد‌ می‌زان مصرف این مکمل با پزشک مشورت کنید.

تنظیم سطح کلسترول

افزایش سطح کلسترول ممکن است ناشی از رژیم غذایی کمبود ویتامین‌‌ها و چربی غیراشباع بیش از حد باشد. تزریق نوروبیون با کنترل سطح کلسترول، به عملکرد بهتر بدن کمک‌‌ می‌کند. با مصرف مقدار مناسب نوروبیون کلسترول کاهش‌‌ می‌یابد.

کاهش درد نوروپاتیک

همانطور که قبلا ذکر شد، تزریق این مکمل باعث کاهش نوروپاتی و تسکین سیستم عصبی محیطی‌‌ می‌شود.

درد عضلانی ناشی از افسردگی

تزریق نوروبیون‌‌ می‌تواند ناراحتی عضلانی را در هنگام تزریق در نزدیکی محل آسیب کاهش دهد.

حفظ سلامت استخوان

ویتامین‌‌‌های خاص گروه B (فولات، B12 و B6) اجزای غذایی در حال ظهور هستند که مشخص شده است، با سلامت استخوان مرتبط هستند. سلامت استخوان تا حد زیادی با تزریق نوروبیون و ویتامین D ایجاد‌‌ می‌شود.

پرپشت شدن مو

در برخی موارد علت اصلی ریزش مو، کمبود ویتامین B است. وجود چندین کمپلکس ویتامین B در این آمپول به ضخیم شدن و جلوگیری از ریزش مو کمک‌‌ می‌کند. با مصرف این ماده رشد مو‌‌های جدید در فولیکول‌‌‌های مو امکان پذیر است.

افزایش متابولیسم

ویتامین B‌‌‌های متعددی در نوروبیون وجود دارد. هر کدام نقش خاصی در ایجاد متابولیسم قوی ایفا‌‌ می‌کنند.

موارد مصرف نوروبیون

علاوه بر این که ویتامین‌‌های گروه B به عنوان یک مکمل اساسی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند، در برخی شرایط خاص که فرد دچار برخی بیماری‌ها باشد نیز، مصرف این مکمل ضروری به حساب‌ می‌آید.

کمبود مواد غذایی

هدف اصلی از تزریق آمپول نوروبیون پیشگیری و درمان کمبود‌‌های تغذیه ای است که در صورت عدم مصرف کافی غذا یا سایر منابع طبیعی مواد مغذی ممکن است ایجاد شود. کمبود مواد مغذی‌‌ می‌تواند باعث اختلال و توقف رشد، مشکلات گوارشی، ریزش مو و تفکر آشفته شود.

درمان آسیب عصبی

آسیب عصبی ممکن است به صورت درد‌‌های بدن، بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن، ضعف در سراسر بدن، مشکلات مربوط به گردش مایعات بدن و مشکلات ادرار نمود پیدا کند. تزریق نوروبیون این مشکلات تحریف شده را کاهش‌‌ می‌دهد.

علاوه بر این، افرادی که هر یک از مشکلات زیر را تجربه‌ می‌کنند، کاندید مناسبی برای مصرف نوروبیون به صورت قرص یا آمپول هستند.

 • افسردگی
 • سردرد
 • خستگی یا ضعف
 • کم خونی
 • گیجی
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • مشکلات کبدی
 • نارسایی قلبی
 • مشکلات پوستی
 • ريزش مو
 • آسیب عصبی
 • بی حسی در دست و پا

موارد منع مصرف آمپول نوروبیون

مصرف این مکمل به همه افراد توصیه نمیشود. لذا گروه‌‌های زیر نباید نوروبیون مصرف کنند:

 1. در صورت حساسیت بیش از حد بیمار به هر یک از مواد فعال یا مواد کمکی این محصول، بیمار نباید از این دارو استفاده کند.
 2. این دارو نباید توسط کودکان زیر 14 سال مصرف شود.
 3. مصرف در زنان باردار یا برنامه ریزی بارداری و بیماران تحت درمان با مشورت پزشک انجام شود.
 4. افراد مبتلا به بیماری‌‌‌های مزمن مانند مشکلات کبدی، بیماری قلبی، دیابت، مشکلات خونریزی و غیره باید قبل از مصرف باید با پزشک مشورت کنند.

مکانیسم اثر آمپول نوروبیون

این مکمل حاوی موادی است که به طور موثر اعصاب را تغذیه‌‌ می‌کند و همچنین از اعصاب محافظت و بازسازی‌‌ می‌کند. تیامین مونونیترات (ویتامین B1) در هدایت تکانه‌‌‌های عصبی نقش دارد. پیریدوکسین هیدروکلراید (ویتامین B6) نقش اساسی در سیستم عصبی، به ویژه در متابولیسم انتقال دهنده‌‌‌های عصبی تحت کنترل آنزیمی ایفا‌‌ می‌کند. سیانوکوبالامین (ویتامین B12) در متیلاسیون پروتئین پایه‌ می‌لین، که جزء غلاف‌‌‌های‌ می‌لین سیستم عصبی است، نقش دارد.

عوارض جانبی آمپول نوروبیون

این محصول نیز مانند هر داروی دیگر ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. به همین علت است که توصیه‌ می‌شود حتما آن را تحت نظر پزشک مصرف کرد. اگر هر یک از علائم یا نشانه‌‌‌های زیر را دارید که ممکن است به یک عارضه جانبی بسیار بد مربوط باشد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا کمک پزشکی دریافت کنید:

 • علائم یک واکنش آلرژیک، مانند بثورات پوستی؛ کندو‌ها؛ خارش؛ پوست قرمز، متورم، تاول دار یا پوسته پوسته شده
 • خس خس سینه؛
 • سفتی در قفسه سینه یا گلو؛
 • مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن؛
 • گرفتگی صدا غیر معمول؛ یا تورم د‌هان، صورت، لب‌‌ها، زبان یا گلو.

عوارض مصرف بیش از حد نوروبیون (اوردوز)

مصرف بیش از حد محصول نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، مانند:

 • ادرار بیش از حد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • آسیب عصبی

شرایط نگهداری نوروبیون

قبل از مصرف قرص، آن را در جای خشک و خنک و حداکثر دمای 25 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. بسته بندی نباید در زمان خرید آسیب جدی ببیند زیرا ممکن است خطر تخریب محصول یا قرار گرفتن در معرض آلاینده‌‌ها وجود داشته باشد. بسته به این که آن را به صورت قرص یا آمپول مصرف‌ می‌کنید، ممکن است شرایط نگهداری آن متفاوت باشد.

نوروبیون را چه پزشکی تجویز‌ می‌کند؟

یک پزشک عمومی یا متخصص تغذیه‌ می‌تواند دارو را بر حسب نیاز برای شما تجویز‌ می‌کند. بهترین راه برای اطمینان از کمبود این ویتامین‌ها، انجام آزمایش است که ممکن است توسط پزشک توصیه شود. ما در الو پزشک بهترین متخصصان تغذیه در تهران را به شما معرفی‌ می‌کنیم.

سوالات متداول تزریق نوروبیون

 1. آمپول نوروبیون برای چه مواردی استفاده‌‌ می‌شود؟ این ماده معمولاً برای تشخیص یا درمان کم خونی، سوزن سوزن شدن، اختلالات عصبی، کمبود ویتامین B6 استفاده‌‌ می‌شود.
 2. تفاوت بین ویتامین B12 و نوروبیون چیست؟ نوروبیون حاوی ویتامین B1، ویتامین B6 و کمی ویتامین B12 است.
 3. آیا نوروبیون آسیب عصبی را ترمیم‌‌ می‌کند؟ ویتامین‌‌‌های B1+B6+B12 حاوی ویتامین‌‌‌های تغذیه‌کننده اعصاب B است که از نظر بالینی ثابت شده است که به درمان علائم آسیب عصبی کمک‌ می‌‌کند.
 4. نوروبیون چقدر طول‌ می‌کشد تا اثر کند؟ ویتامین‌‌‌های مغذی اعصاب از نظر بالینی برای تسکین علائم آسیب عصبی، مانند بی حسی و گزگز از 2 هفته بعد از درمان شروع به اثر‌ می‌کنند.
 5. چه مدت‌‌ می‌توانم نوروبیون را مصرف کنم؟ این مسئله به تشخیص پزشک بستگی دارد. شما‌ می‌توانید با دکتر داروخانه نیز در این رابطه مشورت کنید.

سخن آخر

نوروبیون یک مکمل بسیار مفید است که‌ می‌تواند کمبود ویتامین B در بدن را جبران کند. با این حال، این مکمل‌ها برای همه افراد مناسب نیستند. افرادی که قصد اضافه کردن ویتامین‌‌‌های B به برنامه روزانه خود را دارند باید از قبل با پزشک مشورت کنند. این محصول به طور کلی یک مکمل بی خطر و راهی ساده برای دریافت برخی ویتامین‌‌‌های گروه B است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا