سلامت

نایت گارد (محافظ دندان)

یکی از معضلاتی که افراد در سنین کودکی تا بزرگسالی ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند، دندان قروچه است. دندان قروچه حالتی است که در آن دندان‌ها روی هم فشرده می‌شود و به این ترتیب فرد ممکن است عوارضی را تجربه کند. دلایل مختلفی ممکن است منجر به بروز این حالت شود. به هر ترتیب آسیب‌هایی که در این وضعیت ممکن است به دندان‌ها برسد، غیر قابل انکار است. از این رو استفاده از ابزاری به نام نایت گارد یا محافظ دندان در این وضعیت مناسب به نظر می‌رسد. از آنجایی که بسیاری از ما با این وسیله آشنایی نداریم، در این عنوان تصمیم داریم تا به معرفی جامع آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

دندان قروچه چیست؟

پیش از معرفی محافظ دندان، بهتر است کمی در مورد دندان قروچه صحبت کنیم. فشردن دو فک بر روی هم در زمان خواب، منجر به بروز حالتی به نام دندان قروچه می‌شود. این وضعیت در بسیاری از افراد شایع است و ممکن است افراد بسیاری حتی متوجه آن نشوند. با این حال، اگر این مشکل به صورت مکرر اتفاق می‌افتد، ممکن است باعث ایجاد مشکل در دندان‌‌ها یا فک شما شود. بنابراین احتمالا وقت آن رسیده است که با یک دندانپزشک صحبت کنید. اگر اغلب با سردرد، دندان درد یا درد فک از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است در خواب این اختلال را تجربه کرده باشید.

نایت گارد چیست؟

به طور کلی دندانپزشک شما می‌تواند دندان قروچه را معاینه و تشخیص دهد و احتمالاً اقداماتی را برای کمک به کاهش علائم و کاهش بار روی فک شما ارائه می‌دهد. زمانی که با مراجعه به دندانپزشک، وجود این مشکل در شما تایید شد، می‌توانید برای کنترل آن از ابزاری با عنوان نایت گارد محافظ دندان استفاده کنید. این ابزار در حقیقت همه یا بخشی از دندان‌ها را می‌پوشاند و در هنگام شب و موقع خواب از آن استفاده می‌شود. محافظ د‌هان شبانه همچنین برای جلوگیری از ساییدگی دندان‌‌ها و لثه‌‌ها از ساییدن و فشردن مداوم مفید هستند. آن‌ها به عنوان یک مانع بین فک بالا و پایین شما عمل می‌کنند و باعث تسکین درد فک و سردرد‌های احتمالی صبح روز بعد می‌شوند. باید توجه داشت که گرچه نایت گارد نمی تواند دندان قروچه را درمان یا از آن جلوگیری کند، اما می‌تواند اثر مضر آن را کاهش دهد.

اهمیت استفاده از نایت گارد

نادیده گرفتن علائم دندان قروچه می‌تواند منجر به مشکلات جدی دندانی شود که نیاز به درمان‌‌های گران قیمت دارد. به عنوان مثال، دندان قروچه یکی از علل اصلی عصب کشی است. افرادی که دندان قروچه می‌کنند ممکن است تا 20 سالگی تا 2 میلی متر فرسایش مینای دندان را تجربه کنند که خطر ایجاد حفره را افزایش می‌دهد. این عمل همچنین می‌تواند فک و دندان‌‌ها را تحت فشار 40 دقیقه در ساعت قرار دهد که می‌تواند زمینه را برای درد فک و عضله فراهم کند.

نایت گارد برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی تمام کسانی که علائم دندان قروچه را تجربه می‌کنند می‌توانند از این ابزار استفاده کنند. اگر شما هم هر یک از علائم زیر را دارید، واجد شرایط استفاده از این ابزار هستید.

 • دندان‌های ساییده شده
 • بیدار شدن با سردرد
 • اختلال مفصل گیجگاهی
 • الت‌هاب فک
 • مینای فرسوده
 • درد فک، گردن و صورت
 • خستگی ناشی از کم خوابی

محافظ دندان از چه چیز ساخته می‌شود

نوع موادی که در ساخت این ابزار‌های پزشکی به کار برده می‌شود بسیار مهم است. دلیل این امر آن است که این محصول به صورت مستقیم در د‌هان قرار می‌گیرد و مواد به کار رفته در ساخت آن باید از باکیفیت‌ترین و سازگارترین مواد با بدن باشند. از این رو محافظ‌‌های شبانه د‌هان از مواد نرم، لمینت دوگانه یا اکریلیک سخت ساخته می‌شوند. همچنین صرف نظر از نوع محصول، آن‌ها نباید تنفس را محدود کرده یا باعث درد شوند. علاوه بر این تمیز کردن آن‌ها باید راحت انجام شود تا بتوان مدت‌ها از آن استفاده کرد.

مزایای نایت گارد

زمانی که ما از این ابزار استفاده می‌کنیم و البته پزشک استفاده از آن را توصیه می‌کند، دلایل مختلفی برای آن خواهیم داشت. در اینجا برخی از مهمترین مزیت‌های استفاده از محافظ دندان را بررسی می‌کنیم.

 • استفاده و کاربری آن‌ها بسیار آسان است.
 • آن‌ها از آسیب دندان جلوگیری می‌کنند.
 • باعث بهبود کیفیت خواب می‌شوند.
 • قابل تنظیم هستند. نایت گارد‌های سفارشی می‌توانند توسط دندانپزشک شما برای تناسب بهتر ساخته شوند.
 • این ابزار‌ها تنها برای دندان قروچه نیستند. آن‌ها می‌توانند برای درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی، آپنه خواب و گزش‌‌های نادرست استفاده شوند.

مزایای نایت گارد سفارشی

اگرچه می‌‌توانید محافظ‌‌های د‌هان ارزان‌تر را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه محلی خود خریداری کنید، اما نوع سفارشی مزیت‌هایی دارد که شما را به پرداخت هزینه بیشتر ترغیب می‌کند.

 • یک محافظ شب که به صورت سفارشی تعبیه شده است، اطمینان می‌دهد که فک شما در تراز مناسب قرار دارد، که این مسئله می‌تواند به تسکین درد فک TMJ کمک کند.
 • یک محافظ دندان سفارشی به درستی جا می‌افتد، به این معنی که راحت تر خواهد بود و در طول شب حرکت نمیکند.
 • معمولا در ساخت این نمونه، از مواد باکیفیت‌تری استفاده می‌شود که باعث عمر طولانی‌تر آن می‌شود.

معایب نایت گارد

هر ابزار به موازات آثار مثبت ممکن است معایب را نیز به همراه داشته باشد. به طور کلی محافظ دندان ابزاری بی خطر و کارآمد است. با این حال معایب زیر توسط برخی کاربران برای آن ذکر شده است.

 • صرف زمان: اگر اقدام به تهیه نایت گارد سفارشی می‌کنید، باید توجه کنید که این پروسه قالب گیری و ساخت آن ممکن است حدود دو هفته تا یکماه زمان ببرد.
 • هزینه: خرید این وسایل تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد و به خصوص در مورد انواع سفارشی باید هزینه بیشتری بپردازید.
 • سازگاری: معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا بیماران به پوشیدن محافظ شب عادت کنند. قرار دادن آن در د‌هان حدود 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب توصیه می‌شود، زیرا این امکان را به فرد می‌دهد تا به احساس وجود آن در د‌هان عادت کند.

انواع نایت گارد

در اینجا سه نوع محافظ شبانه د‌هان برای جلوگیری از فشردن دندان‌‌ها آورده شده است.

نایت گارد نرم

این نوع محافظ شب ممکن است برای موارد خفیف دندان قروچه و قفل شدن فک تجویز شود. این نمونه از مواد نرمی ساخته شده است که فشار ناشی از انقباض را کاهش می‌دهد. با این وجود به دلیل ماهیت نرمی که دارند، بیماران ممکن است تمایل داشته باشند که آن‌ها را گاز بگیرند. این کار می‌تواند طول عمر محافظ را کاهش دهد و بنابراین ضمانت‌‌های آن‌ها معمولا کوتاه است.

نایت گارد سخت

معمولاً این نوع محافظ شب برای بیمارانی تجویز می‌‌شود که دندان قروچه شدیدتری دارند یا به نظر می‌‌رسد مبتلا به اختلال TMJ هستند. این نوع معمولا بادوامتر است اما انعطاف پذیری کمتری دارد. نوع سخت از اکریلیک که یک ماده پلاستیکی شفاف و سخت است، ساخته شده است.

نایت گارد دولایه

در بهترین نسخه این محصولات، محافظ‌‌های نرم و سخت شب ترکیب می‌شوند و آن‌ها را به هم متصل می‌کند، بنابراین بالاترین سطح رضایت را به بیمار می‌دهد. بنابراین، دندان‌‌های شما در برابر مواد نرم ژل مانند داخل احساس راحتی می‌‌کنند، در حالی که قسمت بیرونی سخت کار خود را برای مبارزه با اثرات فشردگی انجام می‌‌دهد.

نگهداری از نایت گارد

برای نگهداری از محافظ دندان می‌توانید آن را با استفاده از مسواک و خمیر دندان مسواک بزنید و سپس آن را با آب گرم بشویید. دندانپزشک شما همچنین ممکن است یک محلول ضد می‌کروبی به شما بدهد که در آن می‌توانید محافظ شب خود را خیس کنید تا هر گونه ارگانیسم خارجی را از بین ببرید. در طول روز بهتر است آن را درون قاب مخصوص نگهداری کنید.

نحوه انتخاب محافظ دندان

زمانی که قصد خرید نایت گارد دارید، باید نکاتی را در مورد آن مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال بسته به این که شدت عارضه در شما چقدر است، نوع مناسب را انتخاب کنید. همچنین بودجه خود را بررسی کنید و طبق آن بهترین نمونه را انتخاب کنید. اگرچه یک محافظ سفارشی در ابتدا ممکن است گرانتر به نظر برسد، اما طول عمر و دوام بالاتری دارد.

طول عمر نایت گارد چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری محافظ د‌هان شما به دفعات استفاده از آن و میزان “ساییدگی” آن بستگی دارد. یک محافظ د‌هانی که به صورت سفارشی نصب می‌شود با مراقبت مناسب می‌تواند چندین سال دوام بیاورد. علاوه بر این طول عمر آن به کیفیت گارد، شدت فشرده شدن دندان و نحوه مراقبت شما از گارد بستگی دارد.

قیمت نایت گارد

یکی از دغدغه‌های کاربران در زمان تهیه این محصولات، قیمت آن‌هاست. انواع سفارشی معمولا هزینه بیشتری دارند؛ اما برای خرید نایت گارد از داروخانه نیاز به پرداخت هزینه زیادی نیست. با این حال بهترین راه مشورت با دندانپزشک خبره است. دندان‌هایی که تحت کامپوزیت، لمینت یا ارتودنسی قرار گرفته باشند، نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

سوالات متداول در مورد محافظ دندان

 1. نایت گارد نرم بهتر است یا سخت؟ ثابت شده است که انواع سخت برای اکثر بیماران گزینه بهتری است.
 2. عوارض نایت گارد چیست؟ وجود برخی میکروب‌‌ها هستند در محافظ دندان می‌‌تواند منجر به گلودرد، تهوع، سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت‌‌های قفسه سینه و حتی آسم، عفونت‌‌های استرپتوکوکی و استافیلوکوکوس شود.
 3. متوسط عمر محافظ شبانه د‌هان چقدر است؟ یک محافظ شب به طور متوسط 5 سال طول عمر خواهد داشت، اما بسته به سایش، تن‌ها در 1 سال نیاز به تعویض دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا