زیبایی

پاکسازی پوست چیست؟

پوست یکی از ارکان مهم زیبایی در زنان و مردان است که رسیدگی به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. داشتن پوستی شفاف و درخشان به بالا بردن اعتماد به نفس کمک می‌کند. در دنیای امروز با درک تاثیر پوست در زیبایی افراد، روش‌های مختلفی برای داشتن پوستی شاداب به کار برده می‌شود. پاکسازی پوست یکی از روش‌های کارآمد در این زمینه است که می‌توان از آن استفاده کرد. البته پاکسازی زمانی موثر است که توسط پزشک و با تجهیزات به روز انجام شود. در ادامه این عنوان بیشتر در مورد این روش و کاربردهای آن صحبت خواهیم کرد.

فهرست مطالب

مفهوم پاکسازی پوست

اگرچه پاک کردن آن توسط شوینده‌های مختلف باید در روتین روزانه همه ما قرار گیرد، اما روش‌های تخصصی پاکسازی پوست که اصطلاحا به آن فیشیال نیز گفته می‌شود، باید به صورت دوره‌ای برای از بین بردن آلودگی‌های عمقی به کار گرفته شود. فیشیال حرفه‌ای صورت با هدف پاکسازی عمیق برای از بین بردن سلول‌های مرده، جوش‌ها و آلودگی‌ها و ایجاد انرژی و شادابی صورت می‌گیرد. البته طی انجام این روش میتوان به لطف دریافت ماساژ، تقویت عضلات صورت را نیز در دستور کار قرار داد.

درمان حرفه‌ای تمیز کردن صورت باید همیشه توسط یک متخصص یا پزشک زیبایی انجام شود و معمولاً شامل بررسی پوست و به دنبال آن پروتکل تمیز کردن حرفه‌ای است. نکته مهم این است که سعی نکنید این کار را در خانه یا ارایشگاه‌های نامعتبر انجام دهید زیرا استفاده نامناسب می‌تواند باعث تحریک و حتی صدمات روی صورت شود. درمان‌های پاکسازی عمیق صورت، برای همه زنان و مردانی که خواهان پوستی عالی و شاداب هستند، ضروری است. اگر چه داشتن یک برنامه روتین مراقبت از پوست مطمئناً برای حفظ درخشش و صافی مهم است. با این حال، یک درمان پاکسازی عمیق صورت که در یک کلینیک حرفه‌ای انجام می‌شود، می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

Cleansing your face is the cornerstone of beautiful, glowing skin. By cleansing you remove all dirt, impurities, grime and make-up so the rest of your regimen – your eye cream, moisturiser, serum or oil – can have maximum effect. From Olay.

چرا پاکسازی پوست مهم است

احتمالا از خود می‌پرسید که چرا با وجود تمیز کردن روزانه و شستشوی مرتب پوست، انجام پاکسازی عمیق تا این حد ضروری است. در پاسخ باید عنوان کنیم که غدد چربی ماده‌ای به نام سبوم تولید می‌کنند که از طریق روزنه‌های فولیکولی روی سطح آن رسوب می‌کند. به این سبوم می‌توان باکتری‌ها و سلول‌های مرده را اضافه کرد که به آرامی این سوراخ ها را مسدود می‌کنند که می‌تواند منجر به ایجاد جوش‌ها، دانه‌های سرسیاه و … شود. بنابراین، تمیز کردن حرفه‌ای صورت به طور منظم به شدت توصیه می‌شود. در صورت ماندگار شدن این آلودگی‌ها به مرور شادابی و جوانی خود را از دست خواهد داد. در افرادی که مبتلا به آکنه‌های شدید هستند، انجام این روش‌ها توصیه می‌شود؛ چرا که این متد شامل یک مرحله بخور عمقی است که منافذ را باز می‌کند و دسترسی عالی برای باز کردن آنها را می‌دهد؛ البته انجام این کار نیازمند تخصص و مهارت بالایی است.

چرا پاکسازی پوست مهم است

مراحل پاکسازی پوست

به طور کلی فیشیال تخصصی طی مراحل زیر انجام می‌شود. البته هر یک از این مراحل بسته به نیاز فرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این مفهوم که در برخی از کیس‌ها مراحل بیشتر و در برخی دیگر مراحل کمتری انجام می‌شود. پزشک متخصص برای انجام این کار ابتدا پوست شما را بررسی می‌کند و بر اساس نیازها، مراحلی را تجویز می‌کند. اما به طور کلی مراحل زیر به عنوان مراحل اصلی فیشیال در نظر گرفته می‌شوند.

✔️ بررسی اولیه

✔️ پاک کردن آرایش

✔️ پاکسازی عالی 

✔️ لایه برداری

✔️ بخور دادن

✔️ استخراج جوش‌های سر سیاه و سفید، جوش

✔️ ماسک‌های درمانی

✔️ سرم‌ها و مرطوب کننده‌های حاوی مواد فعال و ویتامین‌ها

✔️ ماساژ ریلکسین که گردش خون را بازیابی می‌کند.

پس از اتمام مراحل پزشک به شما توصیه می‌کند که چه کارهایی را انجام دهید و از انجام چه کارهایی اجتناب کنید. این روش بسته به مشکلات و توصیه‌­های شما هر 4 تا 6 هفته یکبار انجام می‌­شود. متخصص مراقبت احتمالاً بر اساس واکنش شما به درمان قبلی و تداوم مشکل، روش متفاوتی را برای هر جلسه توصیه می‌کند.

مزایای پاکسازی پوست

مزایای بسیار زیادی در فیشیال تخصصی پوست وجود دارد، که در ادامه در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

🔸 روشی عالی برای همه تیپ‌های پوستی است: تقریباً هر نوع عارضه می‌تواند از یک پاکسازی عمیق صورت بهره مند شود. همه افراد صرف نظر از نوع پوستشان می‌توانند از لایه‌برداری تخصصی بقایای سلول‌های مرده به علاوه استخراج جوش سر سیاه و سر سفید بهره ببرند.

🔸 لایه برداری و استخراج حرفه‌ای آلودگی‌ها: فیشیال یک راه عالی برای جوانسازی است. در حین انجام این کار، استفاده از لایه بردارها، ماساژ، بخار و ماسک به طراوت و نوسازی در سطحی که نمی‌توانید در خانه به آن برسید، کمک می‌کند. نتیجه این کار یک درخشش سالم و درخشان است که در دراز مدت با مراقبت و بازسازی شما به طور مداوم برجسته می‌شود.

🔸 پاکسازی عمیق: همانطور که از نام آن مشخص است، تمیز کردن عمیق صورت، امکان پاک کردن عمقی آلودگی‌ها را فراهم می‌کند. این پاکسازی به خلاص شدن از شر تجمع ناخواسته چربی، سموم، کثیفی، باکتری‌ها و تمام بقایای سلولی کمک می‌کند. همگی این عوامل می‌توانند منجر به بروز بیماری‌های پوستی ناخواسته مانند آکنه و پیری زودرس شوند.

🔸 جوانی و سلامت را ارتقا میدهند: درمان‌های صورت می‌تواند از علائم قابل مشاهده پیری جلوگیری کرده و سلامت را افزایش دهد. آنها آبرسانی می‌کنند و گردش خون را افزایش می‌دهند. آنها همچنین توانایی جذب شما را بهبود می‌بخشند، به این معنی که محصولاتی که برای حفظ جوانی و سلامت خود استفاده می‌کنید، پس از انجام پاکسازی صورت بهتر جذب می‌شوند.

مزایای پاکسازی پوست

انواع تیپ‌های پوستی

معمولی

این تیپ معمولا چربی یا خشکی چندانی را تجربه نمی‌کنند. اگر این افراد در فصول خاص خشک‌تر است، ممکن است فرد مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر لوسیون را انتخاب کند. برای افرادی که وارد دوران یائسگی می‌شوند یا افراد بالای 50 سال، مرطوب کننده مبتنی بر کرم ممکن است مناسب تر باشد. روش‌های نرمال فیشیال تخصصی نیز برای این افرا کفایت می‌کند.

حساس

افراد این گروه باید محصولاتی را انتخاب کنند که بدون عطر و برای پوست‌های حساس طراحی شده باشند. این محصولات شامل پاک کننده‌ها و مرطوب کننده‌ها می‌شود. هر کسی که مبتلا به روزاسه، درماتیت آتوپیک، که بیشتر به عنوان اگزما شناخته می‌شود، یا آلرژی است، احتمالاً پوست حساسی دارد. انجام فیشیال تخصصی در این افراد باید بسیار دقیق و حرفه‌ای انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی پیشگیرش شود. به عنوان مثال برخی محصولات حاوی مواد فعال مانند رتینول و اسید گلیکولیک ممکن است تحریک کنند؛ بنابراین پزشک باید بهترین مواد را برای درمان و پاکسازی آنها انتخاب کند.

خشک

برای این تیپ معمولا باید از پاک کننده‌های ملایم به مقدار کم استفاده شود. در هنگام پاکسازی پوست باید از استفاده موادی مثل الکل، آلفا هیدروکسی اسید، رتینوئیدها خودداری کرد؛ همچنین از شستشوی بیش از حد یا لایه‌برداری بیش از حد که می‌تواند پوست را خشک کند، اجتناب نمود.

چرب

استفاده از مرطوب‌کننده‌های سنگین روی بافت‌های چرب ممکن است به مسدود شدن منافذ آن کمک کند، بنابراین افراد باید لوسیون‌های سبک‌تر یا محصولات مبتنی بر ژل را انتخاب کنند. محصولاتی که فاقد چربی و بدون الکل هستند، معمولا منافذ را مسدود نمی‌­کنند؛ بنابراین ممکن است گزینه‌های خوبی باشند.

مختلط

داشتن بافت مختلط به این معنی است که برخی از نواحی صورت خشک و برخی دیگر چرب هستند. بسته به میزان خشکی، فرد ممکن است یک مرطوب کننده ژل سبک، یک محصول مبتنی بر کرم یا یک پماد را انتخاب کنند. متخصص باید برای مناطق مختلف، از مواد متفاوتی استفاده کند.

معایب پاکسازی پوست

فیشیال یکی از کارهایی است که نیازمند مهارت و دقت فوق العاده‌ایست. اگر کار به صورت تخصصی و توسط پزشک انجام نشود، ممکن است عوارضی ایجاد کند. برخی از عوارضی که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:

❌ قرمزی و تحریک: شایع‌ترین عوارض جانبی صورت قرمزی و لکه‌دار شدن، به دلیل فشار لایه برداری و استخراج است. از آرایش‌کردن یا استفاده از هر یک از محصولات در طول یک یا دو روز که به دنبال صورت شما می‌آیند خودداری کنید تا به شما زمان لازم برای بهبودی بدهد.

❌ بروز جوش و آکنه: جوش‌های بعد از فیشیال اغلب توسط باکتری‌هایی ایجاد می‌شوند که در طول انجام کار راه پیدا می‌کنند. ماشین‌های بخار و ابزارهای استریل نشده ممکن است زمینه‌ای برای رشد چنین باکتری‌هایی باشند. بهتر است قبل از شروع کار، از ضدعفونی بودن دستگاه‌ها اطمینان حاصل کنید.

❌ زخم شدن: هنگامی که فرد از انگشتان یا ابزارهای خود برای حذف ناخالصی‌ها از منافذ شما استفاده می‌کند، خطر آسیب رساندن به لایه بیرونی شما وجود دارد. لایه‌برداری شدید می‌تواند منجر به بریدگی و خونریزی شود. تکنسینی که در انجام این کار مهارت کافی ندارد، می‌تواند به پوست شما آسیب برساند تا جایی که آن را مستعد عفونت یا در موارد شدید، اُسکار کند.

❌ خشکی: متخصص زیبایی احتمالاً در طول فرآیند صورت لایه برداری می‌کند تا تازه‌ترین لایه را به سطح برساند. اما لایه‌برداری سخت می‌تواند باعث خشکی و خارش شما شود. برای مبارزه با خشکی هر روز از یک مرطوب کننده ملایم و معطر استفاده کنید. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بعد از صورت خود اجتناب کنید، زیرا اشعه ماوراء بنفش ممکن است خشکی را تشدید کند.

معایب پاکسازی پوست

مراقبت‌های بعد از پاکسازی پوست

بعد از فیشیال بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا از عوارض احتمالی در امان بمانید. چرا که بعد از انجام این کار معمولا حساس‌تر است و به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد.

🩹 پوست را هیدراته نگه دارید.

🩹 از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

🩹 از ضد آفتاب استفاده کنید.

🩹 از سرم ویتامین C استفاده کنید.

🩹 در هفته­‌های بعد از روش‌های لایه‌برداری استفاده کنید.

🩹 از انجام روش‌های اصلاح صورت از جمله: بند، وَکس و شمع خودداری کنید.

بهترین دکتر پاکسازی پوست در تهران

همان طور که گفتیم انجام تخصصی فیشیال باید توسط پزشک متخصص انجام شود. با توجه به این که بسیاری از مراکز زیبایی نامعتبر، در سطح شهر اقدام به انجام اعمال زیبایی می‌کنند، انتخاب یک پزشک خبره در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل در الو پزشک لیستی از بهترین دکتر پاکسازی پوست در تهران ارائه کردیم که می‌توانید بر اساس آن از بهترین خدمات پوستی در سطح شهر تهران برخوردار شوید.

کلام آخر

پاکسازی پوست نیز درست مانند هر عمل زیبایی دیگر، نیازمند استفاده از خدمات متخصصان در این زمینه است. بنابراین برای دریافت نتایج بهتر، زمانی را صرف پیدا کردن بهترین پزشکان در این زمینه کنید تا از هدر رفت زمان و هزینه و عوارض احتمالی جلوگیری کنید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا