درمان

علل بوی بد واژن

دستگاه تناسلی در تمام زنان بوی ملایمی دارد که معمولا به دلیل ترشحات اتفاق‌ می‌افتد. با این حال در برخی مواقع این بو ممکن است شدیدتر از حد معمول شود. چرخه‌های قاعدگی، بارداری، رابطه جنسی و…‌ می‌تواند منجر به تغییر در این بو شود. خارج از این مسائل دلایلی وجود دارد که‌ می‌تواند بوی بد واژن را بیشتر کند. گاهی اوقات این مسئله همراه با ترشح اتفاق‌ می‌افتد که‌ می‌تواند بیانگر وجود یک مشکل یا بیماری باشد. به هر ترتیب شناخت علت و درمان آن همه چیزی است که به دنبال آن هستیم. در این مقاله علل بوی بد واژن را بررسی‌ می‌کنیم.

بوی بد واژن و علائم آن

حقیقت این است که بدن ما بر اساس آنچه‌‌ می‌خوریم، لباسی که‌‌ می‌پوشیم، وضعیت سلامتی ما، دارو‌ها، فعالیت باکتری‌‌ها روی پوست و ترشحات غدد، بو‌ها را پخش‌‌ می‌کند. واژن شما در مکانی گرم و تاریک مملو از غدد لنفاوی قرار دارد. این منطقه اکوسیستم متعادل خود را دارد که با فلور باکتریایی منحصربفرد و تولید کننده بو کامل است. علل بوی بد واژن ممکن است متفاوت باشند. در برخی مواقع آن‌ها با ترشحات همراه هستند که‌ می‌توانند نشان از بروز عفونت داشته باشند.

بوی بد واژن و علائم آن

علل بوی بد واژن

موضوع اصلی ما در این بحث آشنایی با دلایل بوی بد واژن است. همان طور که اشاره کردیم، بارداری، قاعدگی و روابط جنسی بر این بو اثر‌ می‌گذارند. با این حال دلایل دیگری وجود دارد که‌ می‌تواند آن را تشدید کند. علل احتمالی بوی غیرطبیعی واژن عبارتند از:

 • واژینوز باکتریال
 • بهداشت ضعیف
 • تامپون فراموش شده
 • تریکومونیازیس

در شرایط پیچید‌هتر بوی غیر معمول واژن ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

علل بوی بد واژن

انواع بوی واژن

هر فرد ممکن است بوی متفاوتی را از ناحیه تناسلی خود احساس کند. به طور کلی هفت مدل بو وجود دارد که در افراد مختلف متفاوت است.

 1. بوی تند یا تخمیر: این به دلیل بالا بودن اسیدیته در سنین باروری دارد. البته‌ می‌زان اسیدیته در دوران یائسگی ممکن است افزایش پیدا کند.
 2. بوی فلز: از آنجایی که خون حاوی آهن است، در دوران قاعدگی ممکن است بویی شبیه فلز را از ناحیه تناسلی خود احساس کنید.
 3. بوی شیرین: علت بوی واژن به صورت شیرین، تجمع باکتری است.
 4. بوی شیمیایی: مانند بوی آمونیاک که ممکن است ناشی از ادرار یا واژینوز باکتری باشد.
 5. اسکانکی مانند BO یا رایحه دودی گیاهی و خاکی: علت این بو در ناحیه واژن، استرس عاطفی و مشکلات روانی است.
 6. بوی ماهی مرده: انواع عفونت‌های باکتریایی دلیل این شرایط هستند که باید مورد درمان پزشک قرار بگیرند.
 7. بوی پوسیدگی: بوی گندیده ای که بینی شما را بهم‌‌ می‌ریزد و صورت شما را منحرف‌‌ می‌کند، عادی نیست. برای تشخیص باید به پزشک زنان مراجعه کرد.

انواع عفونت واژن

عفونت‌ها از دلایل اصلی بوی غیرطبیعی واژن هستند که خود آن‌ها را‌ می‌تواند در چند دسته طبقه بندی کرد:

واژینیت باکتریایی

این نوع از عفونت‌‌ می‌تواند بویی شبیه بوی ماهی ایجاد کند که در نهایت با افزایش ترشحات واژن، تحریک ناحیه، سوزش و گاهی اوقات خارش همراه است. دلیل اصلی بروز این بیماری رشد بیش از حد باکتری‌‌های بی هوازی است که تعادل باکتری‌‌های سالم را به هم‌ می‌زنند. این عارضه‌ می‌‌تواند با داشتن روابط جنسی با افراد مختلف، دوش گرفتن بیش از حد یا سیگار کشیدن ایجاد شود. این عارضه را‌ می‌توان با آنتی بیوتیک‌های تجویزی درمان کرد و ممکن است دوره‌های طولانی برای درمان آن مورد نیاز باشد.

تریکومونیازیس

یک عفونت و بیماری مقاربتی (STI) تلقی‌ می‌شود که بر اثر آن بوی ملایمی ایجاد‌ می‌شود، ترشحات سبز رنگ و کف آلود ایجاد‌‌ می‌کند و همچنین ممکن است باعث تحریک و درد در حین رابطه جنسی شود. عامل اصلی ابتلا به این عفونت داشتن شرکای جنسی متعدد است. برای از بین بردن سریع بوی بد واژن در این نوع باید برای درمان به موقع اقدام کرد.

تریکومونیازیس

عفونت قارچی

در این نوع معمولا بویی شیرین ایجاد‌ می‌شود. این عفونت معمولاً با ترشحات غلیظ و تود‌های همراه است و ممکن است باعث ایجاد خارش، سوزش و مشکل در پوست باشد. دارو‌های ضد قارچ و آنتی بیوتیک‌ها در این مورد مفید هستند. علت بوی بد واژن دختر مجرد یا باکره بیشتر به دلیل این عفونت است. برخی از محصولات بهداشتی مثل نوار بهداشتی یا مواردی از این دست‌ می‌توانند منجر به این نوع از عفونت شوند.

پیشگیری از بوی بد واژن

شما‌ می‌توانید با رعایت نکات ساده و در عین حال مهم، از بروز عفونت و در نهایت بوی بد در واژن جلوگیری کنید. در این قسمت برخی از نکات پیشگیری را با شما در‌ میان خواهیم گذاشت.

 • استفاده از لباس زیر مناسب. شورت‌های پلاستیکی یا شلوار‌های چسبان گزینه‌های مناسبی نیستند. بهتر است از لباس زیر نخی یا پنب‌های استفاده کنید یا در هنگام شب اصلا چیزی نپوشید.
 • از عطر، پودر، اسپری دئودورانت یا سایر محصولات معطر برای خوش بو کردن واژن استفاده نکنید.
 • ناحیه را به آرامی با شوینده‌های ملایم و غیرمعطر بشویید.
 • سعی کنید از پوشیدن لباس زیر خیس یا مرطوب برای مدت طولانی خودداری کنید، زیرا‌‌ می‌تواند باعث تجمع باکتری شود.
 • پس از قرار گرفتن در استخر کلردار یا آب‌های روان دوش بگیرید.
 • تغییر در بوی واژن ممکن است با تغییر در رژیم غذایی یا بهداشت شخصی مرتبط باشد. برای جلوگیری عادات خود را بررسی کنید.
 • حفظ وزن سالم بسیار مهم است. در برخی مواقع منشا بوی بد واژن عفونت نیست و فقط ناشی از باکتری‌هایی است که در چین و چروک‌های اطراف آن جمع شد‌ه‌اند.
 • استفاده از کاپ قاعدگی نسبت به نوار بهداشتی بهتر است.
 • استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی را فراموش نکنید.

پیشگیری از بوی بد واژن

روش‌‌های اشتباه برای کاهش بوی واژن

اگر چه آلودگی و عدم رعایت بهداشت در برخی مواقع از علل بوی بد واژن است، اما نباید برخی از اشتبا‌هات را برای مقابله با آن انجام داد. برخی از اشتبا‌هات رایجی که افراد به این منظور انجام‌ می‌دهند، عبارتند از:

 • شستشوی بیش از حد محل
 • استفاده از برخی صابون‌ها که‌ می‌تواند تحریک کننده باشد
 • دوش گرفتن بیش از حد
 • استفاده از خوشبو کننده‌ها درست در محل واژن

این نوع اعمال‌ می‌‌تواند باکتری‌های مفید واژن را که آن را سالم نگه‌ می‌‌دارد و دیگر ارگانیسم‌‌ها را مهار‌ می‌‌کند، مختل کند. هنگامی که عدم تعادل این ارگانیسم‌‌ها و رشد بیش از حد باکتری‌‌های ناسالم وجود دارد، ممکن است متوجه بوی قوی تری شوید.

تشخیص بوی بد واژن

برای تعیین اینکه چه چیزی باعث واژینیت شما‌‌ می‌شود، پزشک نمونه ای از ترشحات شما را‌‌ می‌گیرد. بعد از انجام آزمایش، دلیل آن تعیین‌ می‌شود. شایع ترین علت بوی غیر طبیعی واژن سطوح بالای باکتری Gardnerella vaginalis است که باعث بوی ماهی‌‌ می‌شود. با این حال مشکل ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

تشخیص بوی بد واژن

گزینه‌های دارویی درمان بوی بد واژن

زمانی که بو به خودی خود از بین نرود، پزشک آنتی بیوتیک‌ها را به عنوان قرص برای بوی بد واژن تجویز‌ می‌کند. آنتی بیوتیک‌‌هایی که معمولاً برای از بین بردن عفونت‌‌هایی که باعث بوی نامطبوع واژن‌‌ می‌شوند تجویز‌‌ می‌شوند عبارتند از:

 • کلیندامایسین
 • مترونیدازول
 • تینیدازول

درمان خانگی بوی بد واژن

در این قسمت برخی از روش‌های خانگی از بین بردن بوی واژن را با هم بررسی‌ می‌کنیم.

 1. سرکه: سرکه یا سرکه سیب یکی دیگر از دارو‌های قوی برای از بین بردن بوی واژن است. برای این کار کافیست یک فنجان از سرکه را درون وان یا تشت بریزید و 20 دقیقه درون آن بمانید.
 2. سیر: این ماده‌‌ می‌تواند بهترین راه حل برای از بین بردن بوی واژن باشد. با قرار دادن چند حبه سیر در یک پارچه و بستن نخ به آن، آن را مانند کاپ قاعدگی درون دستگاه تناسلی قرار دهید و اجازه دهید یک شب بماند سپس آن را خارج کنید.
 3. جوش شیرین: تنها چیزی که نیاز دارید نصف فنجان جوش شیرین است. آن را مثل سرکه به آب اضافه کنید و درون آن بمانید.
 4. آناناس: بله! بوی تند آناناس به از بین بردن بوی واژن کمک‌‌ می‌کند.‌‌ می‌توانید آناناس خام بخورید یا روزانه یک یا دو لیوان آب آن را‌ میل کنید.

درمان خانگی بوی بد واژن

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بوی غیرطبیعی واژن یا بوی طولانی مدت همراه با ترشح، سوزش و خارش را تجربه‌‌ می‌کنید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر باردار هستید باید توجه بیشتری داشته باشید چرا که افراد مبتلا واژینیت یا بوی واژن بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، عفونت مایع آمنیوتیک و سایر عوارض هستند.

سوالات متداول بوی بد واژن

 1. آیا کم آبی بدن باعث بوی بد واژن‌‌ می‌شود؟ عفونت‌‌های دستگاه ادراری (UTIs) و کم‌آبی بدن گاهی اوقات‌ می‌‌توانند باعث ایجاد بوی ادرار شوند که به نوبه خود‌ می‌‌تواند بویی را در دستگاه تناسلی ایجاد کند.
 2. چه غذا‌هایی به ترشحات بدبو کمک‌‌ می‌کند؟ آناناس. اعتقاد بر این است که آناناس بوی ترشحات واژن را شیرین‌‌ می‌کند.
 3. چه ویتامین‌‌هایی برای سلامت واژن مفید هستند؟ ویتامین‌‌های A، D و E برای سالم نگه داشتن دستگاه تناسلی و عاری نگه داشتن آن از عفونت ضروری هستند.
 4. آیا سرکه برای واژن خوب است؟ استفاده صحیح از آن منجر به کاهش عفونت‌ها‌ می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا