سلامت

خواص عنبرنسا

حتما تا به حال اسم عنبرنسا یا عنبر نسارا را شنید‌ه‌اید. این ماده، در حقیقت همان سرگین الاغ ماده است که به دلیل خواص درمانی متنوعی که دارد، مورد توجه قرار گرفته است. درمان عفونت‌ها اصلی‌ترین خاصیتی است که برای این داروی بدبو در نظر گرفته شده؛ با این حال ممکن است با دیگر خواص عنبرنسا آشنا نباشید. در این مقاله ضمن معرفی بیشتر این ماده، با خواص آن آشنا خواهیم شد.

عنبرنسا چیست؟

یکی از مهمترین چالش‌های امروز در علوم پزشکی مقاومت عفونت‌ها در برابر آنتی بیوتیک‌هاست. عفونت می‌تواند نتایج بسیار مخربی بر بدن انسان داشته باشد. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله “عفونت چیست” را مطالعه کنید. جایگزینی راهکار‌های طبیعی از بین بردن عفونت‌ها می‌تواند راه حل مناسبی برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک باشد.

عنبرنسارا یا سرگین الاغ ماده که در ظاهر بسیار مشمئزکننده به نظر می‌رسد، در این مواقع می‌تواند به عنوان یک جایگزین مفید به کار گرفته شود. دلیل فواید بسیار این ماده این است که الاغ ماده در زمان تغذیه خود بهترین گیا‌هان دارویی را مصرف می‌کند. این مسئله به خصوص در فصل ب‌هار بیشتر نمود پیدا می‌کند. به همین علت است که توصیه می‌شود، عنبرنسا را در این فصل جمع آوری کنند چرا که ترکیبی عالی از تمام گیا‌هان مفید دارویی به صورت یکجا است و دود کردن آن می‌تواند در از بین بردن عفونت‌های باکتریایی موثر باشد.

طبع عنبرنسا در طب سنتی

پزشکان طب سنتی استفاده از این ماده بدشکل و در عین حال مفید را توصیه می‌کنند. اما حتم بر این است که درمان باید توسط پشگل الاغ ماده انجام شود. اما دلیل اصلی این مسئله چیست؟ چه تفاوتی بین سرگین الاغ نر و الاغ ماده وجود دارد؟ درمانگران طب سنتی بر این باورند که طبیعت الاغ ماده خنک است در حالی که طبع بیماری و عفونت گرم به حساب می‌آید و به همین دلیل سرگین الاغ ماده می‌تواند در رفع آن موثر باشد. با این وجود الاغ نر طبع گرم دارد و سرگین آن می‌تواند منجر به تشدید عفونت شود. بنابراین هنگام تهیه این ماده باید دقت کنید که عطاری مورد نظر محصول درست را به شما ارائه کند.

دلیل جمع آوری عنبرنسا در فصل بهار

یکی از سوالاتی که همواره برای افراد مطرح می‌شود، این است که چرا باید حتما عنبرنسارا را در فصل ب‌هار جمع آوری کرد؟ پاسخ بسیار ساده است. همانطور که می‌دانید در فصل بهار انواع مختلفی از گیا‌هان دارویی مفید در دشت و کوه‌ها سبز می‌شوند که الاغ می‌تواند از آن تغذیه کند. بنابراین خواص سرگین آن در این فصل چند برابر می‌شود و به همین دلیل توصیه می‌شود که آن را در فصل بهار جمع آوری کنیم.

خواص عنبرنسارا

خاصیت اصلی این ماده درمان عفونت‌هاست. اما چه نوعی از بیماری‌های عفونی با پشگل الاغ ماده قابل درمان هستند؟ در زیر برخی از خواص این مدفوع جادویی را عنوان می‌کنیم.

خواص عنبر نسا در درمان سینوزیت

سینوزیت نوعی عفونت شایع در سینوس‌ها است که معمولا با آنتی بیوتیک یا شستشو درمان می‌شود. اما متاسفانه این بیماری در برابر بسیاری از روش‌ها مقاوم است و می‌تواند دردسر‌های زیادی برای افراد مبتلا ایجاد کند. سردرد، آبریزش بینی مداوم و… از علائمی هستند که افراد ممکن است تجربه کنند. در این شرایط دارو‌های گیاهی و به خصوص عنبرنسا خواص بسیار خوبی را در روند درمان این مشکل ارائه کرد‌هاند. برای این کار تن‌ها کافیست مقداری از این ماده را در اسفند دود کن و روی شعله قرار دهید و سپس دود متصاعد شده از آن را استنشاق کنید.

خواص عنبرنسا در درمان زخم و ترشحات

یکی از کاربرد‌های بسیار مهم این ماده، تاثیر آن بر بهبود سریعتر زخم‌ها و کنترل عفونت‌ها و ترشحات خارج شده از آن است. به طوری که پیشن‌هاد می‌شود برای بهبود سریعتر جراحات ناشی از زمین خوردگی، جراحی، سوختگی و… از دود عنبرنسارا برای ترمیم سریعتر استفاده شود.

خاصیت عنبرنسا در درمان عقونت واژن و رحم

واژن و رحم معمولا با عفونت‌های قارچی و باکتریایی درگیر هستند. از این رو استفاده از دود پشگل الاغ ماده می‌تواند در روند درمان آن موثر باشد. نکته مهم در زمان استفاده این است که نباید بعد از دود دادن، استحمام کرد یا واژن را برای چند ساعت مورد شستشو قرار داد. همچنین باید مواظب باشید تا دود به صورت کنترل شده به بدن برسد تا از سوختگی جلوگیری شود.

خواص عنبرنسا در تقویت حنجره

بخور دادن حنجر با دود عنبرنسا می‌تواند تار‌های صوتی را تقویت کند. البته این کار باید با دقت انجام شود تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

فواید عنبرنسا در درمان کیست مویی

برگشت مو به بافت معمولا در انت‌های دنبالچه اتفاق می‌افتد که معمولا با چرک و خون همراه است. با دود کردن عنبرنسارا می‌تواند این عفونت را از بین برد.

درمان خون دماغ با عنبرنسارا

برای این منظور می‌توانید ماده را با سرکه ترکیب کنید و مخلوط به دست آمده را روی پیشانی بمالید.

خواص عنبرنسا در ضدعفونی کردن محیط

شما می‌توانید محل زندگی خود را با استفاده از این ماده و ترکیب آن با اسفند ضدعفونی کنید. خواص ضدمیکروبی و ضد باکتریایی آن می‌تواند محیط را عاری از هرگونه آلودگی کند.

سایر فواید عنبرنسارا

از دیگر فواید این ماده بی نظیر می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کاهش درد دندان
  • درمان آفت د‌هان
  • درمان اگزما و خارش پوست
  • درمان بواسیر
  • زخم ناشی از ختنه
  • کاهش درد گوش
  • از بین بردن گل مژه

عوارض عنبرنسا

توجه داشته باشید که حتی مواد طبیعی نیز در صورت استفاده نادرست می‌توانند عوارضی به همراه داشته باشند. استفاده بیش از حد از عنبرنسارا نیز می‌تواند منجر به آسیب ریوی شود. به همین دلیل بهتر است دود ملایم آن را استنشاق کنید.

روش استفاده درست از عنبرنسارا

به طور کلی مصرف خوراکی این ماده به هیچ عنوان توصیه نمیشود. برای درمان مشکلات مختلف معمولا از دود آن استفاده می‌شود. با این حال در مواردی نیز ممکن است از عصاره آن به عنوان قطره در بینی استفاده شود. به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از مصرف در مورد بهترین شیوه استفاده از آن با مسئول عطاری یا پزشک طب سنتی مشورت کنید. متخصصان طب سنتی می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند. بهترین پزشک طب سنتی را می‌توانید در الو پزشک جستجو کنید.

سوالات متداول در مورد عنبرنسا

  1. عنبرنسا را چقدر باید دود کنیم؟ فرآیند دود کردن نباید بیشتر از 3 دقیقه طول بکشد.
  2. عنبرنسا را از کجا تهیه کنیم؟ عطاری‌های معتبر که سرگین الاغ ماده در فصل ب‌هار را می‌فروشند بهترین گزینه‌ها هستند.
  3. آیا می‌توان از عنبرنسا در بارداری استفاده کرد؟ به نظر برخی از اطبا استفاده از آن در بارداری می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا