بینی

انواع بیهوشی عمل بینی و تفاوت‌های آن

در مورد روش‌های بیهوشی در مقاله جراحی بینی توضیحات کوتاهی را ارائه داده‌ایم. اگر شما قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید، باید درباره روش‌های مختلف بیهوشی اطلاعات لازم را داشته باشید و با استناد به این اطلاعات یکی از روش‌های بیهوشی که مورد تایید پزشک معالجتان هست را انتخاب کنید. سایت الو پزشک در این مقاله کار را برای کسانی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند؛ اما، اطلاعات کاملی درباره انواع بیهوشی عمل بینی و تفاوت‌های آن ندارند مطالبی را جمع‌آوری کرده و آن را در اختیار شما همراهان قرار داده است. پس تا انتها همراه ما باشید.

فهرست مطالب

انواع بیهوشی جراحی بینی

بیهوشی در عمل بینی از سه طریق انجام می‌شود که عبارتند از:

1️⃣ بیهوشی موضعی یا بی حسی موضعی

2️⃣ بیهوشی با آرام بخش

3️⃣ بیهوشی کامل و یا عمومی

در ادامه درباره هرکدام به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

بیهوشی موضعی

بیهوشی موضعی یکی از روش‌هاست که در آن فرد کاملا بیهوش نیست و فقط  در ناحیه‌ای که قرار است روی آن جراحی انجام شود ماده‌ای به آن قسمت تزریق می‌شود. به طور مثال برای اصلاح سطحی نوک بینی می‌توان از بی حسی موضعی -در صورتی که طبق توصیه پزشک خطری برای فرد نداشته باشد- استفاده کرد. این روش معمولا برای کسانی کاربرد دارد که جراحی‌های سطحی و کوچک می‌خواهند انجام دهند و برای جراحی بینی که یکی از اجزای مهم در چهره است، باید بیهوشی به طور کامل انجام شود.

بیهوشی عمومی

یکی از رایج‌ترین انواع بیهوشی در جراحی‌های بینی است. در این روش دستگاه عصبی مرکزی به طور کامل فعالیتش متوقف شده و فرد تمام توانایی‌های ارادی و غیر ارادی خود را از دست می‌دهد و هیچ درکی از فضای اطراف خود ندارد و گویا به خواب عمیقی فرو رفته است. دکتر متخصص بیهوشی در اتاق عمل داروی بیهوشی را به رگ‌های خونی تزریق می‌کند البته گاهی اوقات لازم است بیمار ماده بیهوشی را استنشاق کند و فرایند بیهوشی بعد از چند ثانیه آغاز می شود. در این روش، دستگاه‌هایی به بیمار متصل است و با استفاده از آن می‌توان علائم حیاتی فرد را کنترل کرد. 

📌 برای انجام عمل بینی می‌توانید روش بیهوشی را خودتان انتخاب کنید؛ اما، گاهی اوقات ممکن است که پزشکتان با انتخاب شما بنا به دلایلی مخالفت کند. به طور مثال ممکن است برای جراحی‌های سطحی از بی حسی موضعی استفاده شود و برای جراحی‌های بینی که پیچیدگی بیشتری دارند از بیهوشی عمومی استفاده کنند.

بیهوشی با داروی بی حسی

استفاده از آرام بخش برای جراحی بینی روشی است که فرد در آن به طور کامل بیهوش نیست. در این نوع بیهوشی معمولا از داروهایی استفاده می‌شود که به مدت کوتاه، عصب‌های حسی را از کار می‌اندازد تا بیمار هیچ دردی را احساس نکند. گاهی اوقات ممکن است فرد در حین عمل دردی را حس کند که برای تسکین این درد از بی حسی‌های موضعی و یا آرامبخش استفاده می‌کنند. پس از بیهوشی، بهترین جراح بینی در تهران که انتخاب کرده‌اید، روند جراحی را شروع می‌کند.

The above concerns pointed out with IV sedation in rhinoplasty are better addressed with general anesthesia. In many ways general anesthesia creates the most controlled situation possible during your rhinoplasty surgery. With the addition of controlling the airway with a breathing tube your anesthesiologist is able to protect your windpipe from dripping blood during surgery. Also, you don’t have to maintain your own respiration as the anesthesiologist is able to fully manage your breathing with a breathing machine. This allows for a deeper level of anesthesia which can be adjusted to keep the blood pressure low to help minimize bleeding, bruising, and swelling. Since the nose is rendered fairly numb from the local anesthesia injection, comparable levels of anesthetic are used as with IV sedation so the anesthesia after effects are usually quite mild and short lived. This more controlled, stable environment allows much better operating conditions and surgical outcomes. From drmohsenfadaee.

انواع بیهوشی جراحی بینی

عوارض بیهوشی​

گاهی اوقات ممکن است عوارض بیهوشی بعد از جراحی بینی بوجود بیایند. این عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

❌ گلودرد، گرفتگی صدا و خشک شدن دهان از عوارض دیگر از بیهوشی است.

❌ بسیاری از افراد ممکن است دچار سردرد‌هایی ناشی از بی حسی موضعی شوند.

❌ احساس لرز داشتن یا همان لرزش بدن و یا مور مور شدن ممکن است بعد از عمل بینی رخ دهد.

❌ حالت تهوع و استفراغ که ممکن است تا 24 ساعت بعد از به هوش آمدن، فرد دچار آن شود که این حالت طبیعی است.

❌ احساس درد عضلانی که ممکن است به دلیل قرار گرفتن شکل بدن ایجاد شود. اما، جای نگرانی نیست؛ زیرا، 2 الی 3 روز بعد از عمل جراحی رفع می‌شود.

مدت زمان بیهوشی

مدت زمان اثر بیهوشی بستگی به نوع بیهوشی دارد به طور مثال زمان بیهوشی عمومی 3 الی 4 ساعت است و اگر زمانی عمل جراحی بینی بیشتر از حد معمول طول بکشد، پزشک یک بار دیگر داروی بیهوشی را تزریق می‌کند.

چرا باید قبل از عمل ناشتا بود؟

بعد از آنکه از زمان عمل جراحی بینی مطلع شدید شب قبل از عمل جراحی چیزی میل نکنید و قبل از عمل حتما باید ناشتا باشید .ناشتا بودن در عمل به دلیل استفاده از داروی بیهوشی عمومی می‌باشد؛ زیرا، در زمان بیهوشی تنفس از طریق دهان انجام می‌شود و اگر ناشتا نباشید احتمال تهوع وجود دارد (که طبیعیست). اگر پس از جراحی دچار حالت تهوع شوید، با کمک پرسنل با اخلاق بهترین کلینیک جراحی بینی در تهران، سریعتر بهبود می‌یابید و جای نگرانی نیست.

اِیروِی دهانی-حلقی (oropharyngeal airway) چیست؟ وسیله‌ای است که برای باز نگه‌داشتن دهان بیمار از آن استفاده می‌شود. زمانی که فرد هوشیار نیست، عضلات فک شل شده و این باعث شل‌شدگی زبان و عقب رفتن آن و در نتیجه انسداد راه تنفس می‌شود.

چه افرادی نباید تحت بیهوشی قرار گیرند؟

در بیهوشی عمومی قبل از انجام بیهوشی از فرد سوالاتی مانند: آیا سابقه بیماری داشته است؟ آیا داروی خاصی مصرف می‌کند؟ و یا اینکه آیا سابقه بیهوشی داشته است یا خیر. داشتن هر کدام از این سوابق به منزله این است که فرد باید قبل از عمل به پزشک متخصص در آن حوزه ارجاع شود و پس از تایید دکتر متخصص، اجازه عمل داده می‌شود و از آنجایی که معمولا سن افرادی که مشتاق به عمل زیبایی بینی هستند زیر 40 سال است پس با خطری مواجه نمی‌شوند.

کلام آخر

بیهوشی در عمل‌های جراحی یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود .با توجه به انواع بیهوشی برای انتخاب هرکدام،‌ باید قبل از عمل، پزشک آن را با توجه به شرایط جسمانی شما تایید کند .در مقاله جراحی بینی چیست توضیح داده‌ایم که برای انواع محتلف جراحی بینی از چه نوع بیهوشی می‌توان استفاده کرد. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا