جراحی زیبایی

انواع جراحی فک و صورت

بیماری تنها به معنای ناتوانی جسمانی نیست! گاه ممکن است یک مشکل فیزیکی در بدن، بدون ایجاد محدودیت در انجام امور روزانه، شرایط نامساعد روحی را برای فرد ایجاد کند. به عنوان مثال، اعتماد به نفس فرد از بین رفته و از حضور در اجتماع، شرمسار باشد. ناهنجاری‌ها و مشکلات مربوط به فک و دهان از جمله چنین بیماری‌هایی به شمار می‌آیند.

هرچند بسیاری از مشکلات این ناحیه، آسیب فیزیکی خاصی را به دنبال ندارند، اما در بیش‌تر مواقع شرایط روحی و روابط اجتماعی فرد را تحت الشعاع قرار خواهند داد. انواع جراحی فک و صورت، از جمله اقداماتی است که به منظور درمان و رفع چنین بیماری‌هایی به کار می‌رود. بیماری‌های این ناحیه، می‌توانند مشکلاتی در نفس کشیدن، جویدن و حتی صحبت کردن فرد ایجاد کنند. اما به طور کلی، عدم تناسب و زیبایی در چهره، معمول‌ترین آسیب ناشی از این بیماری است.

فهرست مطالب

جراحی فک و صورت چیست؟

عبارت است از مجموعه‌ای از عمل‌های جراحی خاصی که به منظور اصلاح فرم و رفع مشکلات در ناحیه فک و صورت انجام می‌شود. و اگر با موفقیت انجام شود، نتایج طولانی مدت و دائمی خواهد داشت.از زیرشاخه‌های رشته دندانپزشکی است؛ جراح فک و دهان، شخصی است که عمل جراحی فک و صورت را انجام می‌دهد. معمولاً بیشتر بیماران بعد از انواع این جراحی، نیاز به بستری شدن خواهند داشت. البته مدت بستری طولانی نیست و شدت دردهای پس از آن نیز، چندان وخیم نخواهد بود.

مشکل اصلی، پذیرش دشوار انجام این جراحی از سوی بیمار و آمادگی او برای انجام عمل است. در این مورد، بهترین جراحان، می‌توانند با ارائه مشاوره اصولی، آمادگی لازم را در مراجعین خود ایجاد کنند. همچنین، جراح با دادن آگاهی در مورد فرایند انجام انواع جراحی فک و صورت، مزایا، عوارض و مشکلات بعد از آن و… می‌تواند بیمار را متقاعد و آرام نماید. سپس، با معاینه دقیق و انجام تست‌های تشخیصی لازم، با توجه به نوع آسیب، مناسب‌ترین روش جراحی را انتخاب و برنامه ریزی می‌کند.

Oral and maxillofacial surgery is a surgical specialty focusing on reconstructive surgery of the face, facial trauma surgery, the oral cavity, head and neck, mouth, and jaws, as well as facial cosmetic surgery/facial plastic surgery including cleft lip and cleft palate surgery. From Wikipedia.

رایج‌ترین مشکلات فک و صورت

🔸 مشکلات تقارنی

🔸 نقص مادرزادی 

🔸 سائیدگی‌های شدید دندانی

🔸 لبخندهای لثه‌ای و بلند بودن فک بالا

🔸 رشد نامتعادل فک بالا یا پایین به نسبت هم

🔸 عدم تطابق فک بالا و پایین و عدم بسته شدن

🔸 صدمه فک در حوادث (مانند دررفتگی و شکستگی)

🔸 اختلال بایت (مربوط به روی هم قرار گرفتن دندان‌ها)

🔸 ناهنجاری و بدفرمی مربوط به استخوان چانه (عقب یا جلو بودن چانه نسبت به حالت نرمال)

رایج‌ترین مشکلات فک و صورت

تنوع جراحی فک و صورت

با وجود اختلالات و مشکلات مختلفی که ممکن است ناحیه دهان، را درگیر کند، علم پزشکی نیز انواع جراحی‌های فک و صورت را ارائه می‌دهد تا با رفع این بیماری‌ها، و به دنبال آن افزایش زیبایی و بهبود عملکرد، کیفیت زندگی افراد را بهبود بخشد. در ادامه مهم‌ترین انواع جراحی فک و صورت بررسی کرده و با کاربردهای آن ها آشنا خواهید شد.

جراحی فک بالا

یکی از پرکاربردترین‌ها، جراحی‌های مربوط به فک بالا است. تمام مشکلات مربوط به فک بالا، در این دسته از جراحی‌ها درمان خواهند شد. از جمله لبخند لثه‌ای. در مشکل لبخند لثه‌ای، فک بالا بلندتر از حد معمول است. لذا برای درمان لبخند لثه‌ای، باید فک بالا ترمیم شود. برای درمان، فک بالا شکسته می‌شود و بخشی از آن خارج می‌گردد. این کار کمک می‌کند تا بلندی قسمت بالا، به اندازه نرمال و ایده آل برسد. سپس فک را با کمک پیچ‌ها و صفحات فلزی، در جای خود مهار کرده و ثابت می‌کنند.

بخشی دیگر از مشکلات مربوط به فک بالا مانند جلو بودن بیش از حد و یا نامتقارنی آن نیز، با کمک عمل جراحی قابل بر طرف شدن است. در این دسته از جراحی‌ها، استخوان فک شکافته شده و به سمت عقب یا جلو برده می‌شود. مقدار جلو و عقب رفتگی در عمل، بستگی به شدت مشکل دارد. به هرحال، تلاش بر آن است تا استخوان به محل صحیح خود هدایت شود. سپس فک ترمیم شده، در جای اصلی مهار و ثابت خواهد شد.

جراحی فک پایین

یکی دیگر از انواع جراحی فک و صورت است که به منظور رفع نقایص و مشکلات فک پایین، انجام می‌شود. در این نوع از جراحی‌ها، با توجه به نوع مشکل، می‌توان جای فک را به عقب و جلو تغییر داد تا دندان‌ها به شکل صحیح روی هم قرار بگیرند. به عنوان مثال برای افرادی که فک پایین جلوتر از حد نرمال قرار می‌گیرد، می‌توان با کمک این جراحی، مشکل را رفع کرد.

به این صورت که استخوان پایین شکافته شده و بخشی از آن از قسمت عقب برداشته می‌شود. اکنون استخوان، اندکی فضا دارد تا عقب‌تر برده شود. استخوان بعد از قرارگیری در محل صحیح، به کمک پیچ و صفحات فلزی به بخش عقبی دهان متصل شده و مشکل برطرف می‌‌شود.

جراحی فک شکسته

گاه ممکن است در اثر بروز یک حادثه، استخوان فک دچار شکستگی شود. شکستگی آن، باید تحت درمان قرار گیرد. به خصوص در مواردی که حتی تنفس کشیدن را برای فرد مشکل کرده و زندگی او را را دچار ریسک می‌کند. یکی از رایج‌ترین انواع جراحی فک و صورت، جراحی فک شکسته است و راهکاریست که می‌تواند برای بهبود و درمان صدمات منجر به شکستگی فک به کار رود. در درمان فک شکسته، استخوان‌های شکسته شده با کمک پیچ و صفحات فلزی به هم متصل می‌شوند، تا به فرم اولیه‌ خود برگردد.

جراحی در‌‌رفتگی فک

یکی دیگر از انواع جراحی فک و صورت، جراحی مخصوص دَررفتگی فک است. دررفتگی فک با شکستگی آن متفاوت است. در دررفتگی، فک دچار مشکل تغییر مکان و جابجایی می‌شود. دررفتگی در شرایط خاصی رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال، اگر لیگامان‌ها یا رباط‌های فک شل شوند، امکان دارد این مشکل را تجربه کنید. البته، تشخیص آن و تفکیک آن از شکستگی، کار جراح است. 

بهترین جراح فک و صورت در تهران، با توجه به شدت دررفتگی، درمان مناسب را شروع می‌کنند. ممکن است یک درمان سرپایی و جا انداختن، کفایت کند. اما، در برخی شرایط، برای رفع مشکل به وجود آمده، باید جراحی فک انجام گیرد. معمولاً در این دسته از جراحی‌ها، اندازه‌ رباط‌های اطراف فک را کوتاه می‌کنند. این کار به استحکام رباط‌ها کمک می‌کند. در نتیجه، مفصل فک نیز استحکام بیش‌تری پیدا خواهد کرد.

جراحی فک برای کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل نیز یکی از انواع جراحی فک و صورت محسوب می‌شود. دندان عقل، سومین دندان آسیاب است که در سنین بالا رشد کرده و در دهان قابل مشاهده است. به طور معمول، هر فرد در دهان خود فضای کافی برای رشد ۲۸ دندان را دارد. با توجه به این که دندان عقل، آخرین دندان است؛ معمولاً با کمبود فضا مواجه می‌شود. گاه این کمبود فضا می‌تواند دردهای وحشتناک و شدیدی را به دنبال داشته باشد.

در این مواقع، چاره‌ای جز کشیدن دندان وجود نخواهد داشت. به خصوص این که گاهی دندان عقل می‌تواند سایر دندان‌ها را نیز تحت فشار قرار داده و عفونت‌های دهانی شدیدی را منجر شود.

جراحی فک برای کشیدن دندان عقل

جراحی‌های زیبایی فک

رفع مشکل بسیاری از بدشکلی‌های صورت و چانه، با انجام جراحی زیبایی فک و صورت،‌ ممکن خواهد بود. به عنوان مثال، افرادی که از چانه‌های کوچک و نامتناسب برخوردار هستند، می‌توانند این عمل را برای رفع مشکل خود انجام دهند. چانه‌های خیلی کوچک، خیلی بزرگ، چانه‌های روبه جلو و یا چانه‌هایی که نسبت به نرمال، به سمت عقب متمایل هستند، گزینه‌های مناسبی برای انجام این جراحی خواهند بود.

در ناهنجاری مربوط به چانه‌های بدشکل و بزرگ، جراح فک و صورت، می‌تواند استخوان چانه را با اره برش دهد. سپس استخوان را به فرم ایده‌آل و متناسب تراشیده و در محل صحیح خود با کمک پیچ و صفحات فلزی، محکم کند. جراح برای رفع مشکل چانه‌های کوچک، معمولا از ایمپلنت، پروتز و اتصالات پلاستیکی کمک می‌گیرد. به گونه‌ای که چانه‌ کوچک با ایمپلنت، به اندازه‌ نرمال و ایده آل می‌‌رسد.

قسمتی دیگر از مشکلات مربوط به فک مانند لبخندهای لثه‌ای و عدم تقارن در فک و لب‌ها نیز به کمک جراحی‌های زیبایی فک برطرف می‌گردد. در این مشکلات نیز، معمولاً فک بالا برش داده شده و با توجه به نیاز، کوچک شده (بخشی از استخوان برداشته می‌شود) و یا جابجا خواهد شد. در نهایت، با قرارگیری استخوان فک در جای صحیح، فک با کمک صفحات فلزی و پیچ، مهار خواهد شد.

جراحی بوکال فت

بوکال فت (Buccal Fat) نوعی جراحی زیبایی، برای تخلیه‌ چربی‌های اضافی دهان است. این چربی در قسمت گوشه‌ لب‌ها قرار دارد و حجم بالای آن، سبب می‌شود تا لُپ ها بزرگ‌تر از حد عادی دیده شوند. افرادی که صورت‌های گِرد دارند و یا از چاقی رنج می‌برند، می‌توانند صورت ایده‌آل‌تری را داشته باشند. ناگفته نماند روش بوکال فت، در بین انواع جراحی فک و صورت، یک عمل ساده است و بیمار در همان روز، ترخیص خواهند شد.

پزشک یک شکاف در دیواره داخلی دهان، به سمت لپ ایجاد کرده و به کمک ابزارهای مخصوص، اقدام به تخلیه‌ چربی آن ناحیه می‌کند. معمولاً پس از پایان عمل، تا مدتی صورت تورم دارد. اما بعد از بهبود، شکل صورت لاغرتر و به فرم مثلثی نزدیک تر خواهد شد.

کلام آخر

انواع جراحی فک و صورت به منظور رفع مشکلات و ناهنجاری‌ها، انجام می‌شود. در این مطلب، به رایج‌‌ترین و مهم‌ترین انواع آن اشاره کردیم و به زبان ساده شما را با آنچه در فرآیند رخ خواهد داد، آشنا ساختیم. دوران بهبود و روند برگشت سلامت در هر فرد، با توجه به میزان و شدت مشکل و نوع مقاومت بدنی وی، متفاوت است. برای رسیدن به نتایج دائمی و اثربخش، حتما به معتبرترین و بهترین کلینیک جراحی فک و صورت در تهران مراجعه کنید.

نظرات انواع جراحی فک و صورت

از این که تا انتهای مقاله انواع جراحی فک و صورت همراه ما بودید بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان در مورد روش‌های انجام این عمل و انتخاب روش و نوع مناسب مشکل شما باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را برای خود و یا نزدیکان خود را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا