سلامت

عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن یکی از اعمالی است که در حوزه پزشکی زنان انجام‌ می‌شود و در سال‌های اخیر متقاضیان زیادی پیدا کرده است. این جراحی باید توسط افراد خبره انجام پذیرد تا در نهایت نتیجه بخش باشد. اما هدف از این عمل چیست و در طول آن چه اتفاقی‌ می‌افتد؟ بسیاری از افراد هنوز در مورد عمل زیبایی واژن اطلاعات کافی ندارند به همین علت در این مقاله تصمیم گرفتیم تا به طور کامل در مورد این جراحی و مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

فهرست مطالب

مفهوم عمل زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن که با نام لابیاپلاستی نیز شناخته‌ می‌شود، برای کاهش اندازه لابیا‌ میتور یا فلپ‌های پوست در دو طرف د‌هانه واژن انجام‌ می‌شود. گاهی اوقات بیماران به این روش‌‌ها به‌ عنوان جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان، جوان‌سازی واژن، جراحی جوان‌سازی دستگاه تناسلی زنان، جراحی پلاستیک ولوواژینال و جراحی طراحی واژن و سایر اصطلاحات اشاره‌ می‌‌کنند. البته این کار نباید در دختران کمتر از 18 سال انجام شود زیرا لابیا‌ها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی به رشد خود ادامه‌‌ می‌‌دهند. برخی از خانم‌ها به دلیل اینکه ظاهر لابیای خود را دوست ندارند، تمایل دارند لابیاپلاستی انجام دهند. با این حال وجود چنین پوسته‌هایی در واژن کاملا طبیعی است و مشکلی برای شخص ایجاد نمیکند. همچنین پیشنهاد میشود مقاله زنان را مطالعه فرمایید.

دلایل انجام عمل زیبایی واژن

زنان به دلایل مختلفی از جمله درد ناشی از پیچاندن و کشیدن لابیا هنگام دوچرخه سواری یا در حین مقاربت، خارش، تحریک، روش جراحی را انتخاب‌‌ می‌‌کنند. به طور کلی انجام این جراحی ضرورتی ندارد اما اگر باعث ایجاد حس بهتری‌ می‌شود، ممکن است پزشک انجام آن را توصیه کند.

نکات مهم قبل از لابیاپلاستی

برای انجام عمل زیبایی واژن باید بتوانید به خوبی فکر کنید و در مورد انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرید. این جراحی ممکن است گران باشد. اگر به انجام این جراحی فکر‌‌ می‌‌کنید، ابتدا آن را با پزشک عمومی خود در‌‌ میان بگذارید. ممکن است شرایطی داشته باشید که باعث ناراحتی شود که قابل درمان است. یا ممکن است دلیلی وجود داشته باشد که این عمل برای شما مناسب نیست.  پزشک در این مواقع آناتومی واژن را بررسی‌ می‌کند و در صورت نیاز شما را واجد شرایط برای انجام این نوع جراحی معرفی‌ می‌کند.

نکات مهم قبل از لابیاپلاستی

کاندید‌های عمل زیبایی واژن

افراد ممکن است تحت شرایط مختلف نیاز به انجام جراحی داشته باشند. به طور کلی دلایل زیر ممکن است در تصمیم گیری موثر باشد:

 • افرادی که به دنبال بهبود نقایص پس از زایمان یا مشکلات به وجود آمده در حین رابطه جنسی هستند.
 • افرادی که با ناهنجاری جنسی و بلندی لابیا‌ها متولد‌ می‌شوند.
 • کاهش لب‌‌های کوچک به‌گونه‌ای است که زیر لب‌‌های بزرگ مودار آویزان نشوند.

روش انجام لابیاپلاستی

این جراحی را‌ می‌توان با استفاده از بیهوشی موضعی و یا بی حسی عمومی انجام داد. در این روش که شامل کوتاه کردن یا تغییر شکل لب‌های واژن است، بافت اضافی با جراحی یا لیزر بریده و جدا‌ می‌شود. لبه شل در این ناحیه ممکن است با بخیه‌های ظریف دوخته شود. انجام این جراحی بین یک تا دو ساعت زمان‌ می‌برد و بعد از آن‌ می‌توانید به خانه برگردید.

عوارض عمل زیبایی واژن

شایعترین عوارضی که برای این جراحی ذکر‌ می‌شود، خونریزی و یا عفونت ناشی از زخم است. به علاوه در بسیاری از مواقع برداشتن بیش از حد لابیا‌ها‌ می‌تواند عوارضی برای فرد ایجاد کند. حذف بیش از حد‌ می‌تواند منجر به خشکی مزمن، زخم در یا نزدیک د‌هانه واژن و درد در هنگام مقاربت شود. به طور کلی برای لابیا پلاستی اغب از بخیه‌های قابل جذب استفاده‌ می‌شود تا خطر عفونت به حداقل برسد. علاوه بر این ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • اسکار بافت
 • کاهش حساسیت اندام تناسلی

مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی

برای بهبود کامل بهتر است دو هفته را در خانه استراحت کنید. با این حال بهبودی کامل پوست ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. بیماران‌‌ می‌‌توانند پس از چ‌هار تا شش هفته استفاده از تامپون یا رابطه جنسی را از سر بگیرند. در این مدت بهتر است مراقبت‌های زیر را جدی بگیرید.

 • ناحیه جراحی برای جلوگیری از عفونت تمیز نگه دارید.
 • لباس و لباس زیر گشاد بپوشید.
 • حدود 6 هفته از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • از فعالیت بدنی به مدت 6 تا 12 هفته خودداری کنید.
عوارض عمل زیبایی واژن

نتایج عمل زیبایی واژن

به طور کلی انجام این روش جراحی منجر به ایجاد لابیا‌های کوتاهتر‌ می‌شود که دیگر زیر سطح لابیا ماژور مودار قرار نمی‌گیرد. اکثر بیمارانی که علائم ناشی از کشیدن لابیای خود را تجربه کردند، معمولاً پس از جراحی تسکین‌‌ می‌‌یابند. بر اساس مطالعات متعدد، جراحی لابیاپلاستی با‌ میزان رضایت بالای 90 درصد همراه است. 

هزینه عمل زیبایی واژن

بسته به نوع کلینیک زنان، زایمان و نازایی که انتخاب‌ می‌کنید و همچنین بسته به عملکرد و تجربه جراح شما، ممکن است هزینه متفاوتی از شما دریافت شود. بهتر است قبل از انجام عمل، چند کلینیک را با هم مقایسه کنید تا در نهایت بتوانید بهترین دکتر زنان در تهران در حوزه جراحی زیبایی واژن را پیدا کنید.

هزینه عمل زیبایی واژن

سوالات متداول عمل زیبایی واژن

؟ این جراحی نباید در دختران کمتر از 18 سال انجام شود. اما در سنین بالاتر انجام آن به تشخیص پزشک بلامانع است.

برخی از زنان گزارش‌‌ می‌‌دهند که انجام لابیاپلاستی کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشیده است. با این حال، عوارضی از جمله آسیب عصبی و برداشتن بیش از حد ممکن است رخ دهد.

همانطور که گفته شد، جراحی واژن یک عمل دائمی است و تا همیشه‌ می‌تواند شما از دست لابیا‌های بلند خلاص کند.

جراحی با بیهوشی انجام‌‌ می‌‌شود و شما احساس ناراحتی کمی خواهید داشت، اما به احتمال زیاد درد خفیفی بعد از عمل رخ خواهد داد که با مسکن قابل بهبود است.

به اکثر بیماران توصیه‌‌ می‌‌شود که در 2-3 روز اول راه رفتن را به حداقل برسانند. 1 هفته بعد از جراحی درد اغلب به حدی کاهش‌‌ می‌‌یابد که اکثر بیماران دیگر نیازی به دارو‌های مسکن ندارند.

ادرار کردن تا چند روز بعد از جراحی کمی دردناک خواهد بود. جریان آب گرم روی آن ناحیه در حین ادرار کردن به کاهش مقداری از ناراحتی کمک‌‌ می‌‌کند.

خوابیدن به پشت راحت ترین حالت در طول روند بهبودی خواهد بود. اگر این کار باعث راحتی شما‌‌ می‌‌شود،‌‌ می‌‌توانید یک بالش بین پا‌های خود قرار دهید.

سخن آخر

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن یکی از جراحی‌های زیبایی در زنان است که اغلب توسط متخصصان زیبایی و جراح پلاستیک انجام‌ می‌شود. الو پزشک لیستی از بهترین جراحان عمل زیبایی واژن را در اختیار شما قرار‌ می‌دهد تا بر اساس آن بتوانید برای انتخاب پزشک خود تصمیم گیری کنید.

نظرات عمل زیبایی واژن

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا