جراحی زیبایی

بادی جت چیست؟

از گذشته، تاکنون انسان‌ها در آرزوی داشتن تناسب اندام هستند. در عصر جدید با مکانیزه شدن سبک زندگی و داشتن رژیم‌های نامناسب غذایی، افراد از اضافه وزن و چربی‌های موضعی در بدن خود رنج می‌برند، از این‌رو، به دنبال راهی برای از بین بردن این چربی‌های زائد می‌باشند. همان‌گونه که می‌دانید در دنیای پیشرفته امروز، روش‌های متنوعی برای کاهش و یا از بین بردن چربی‌های اضافی در بدن وجود دارد؛ یکی از این روش‌های رایج و محبوب، بادی‌جت (Body-Jet) است؛ روشی که از تکنیک‌های لاغری موضعی به‌شمار می‌آید واساس کار آن با آب است؛ به همین دلیل با نام واتِر جِت (Water-Jet) یا لیپوساکشن با آب نیز شناخته می‌شود. معمولاً افرادی که اضافه وزن کمی دارند و توان گرفتن رژیم‌های سخت و طاقت‌فرسا را ندارند، از این روش به عنوان روشی مطمئن و کم‌خطر از جراحی زیبایی استفاده می‌کنند. ما در این مقاله مطالب کاملی درباره بادی‌جت گردآوری کرده‌ایم، بنابراین، از افرادی که تصمیم گرفته‌اند، از این روش برای رسیدن به تناسب اندام استفاده کنند، دعوت می‌کنیم تا پایان ما را همراهی کنند.

فهرست مطالب

مفهوم بادی‌جت

بادی‌جِت (Body-Jet) یا لیپوساکشن واتِر جِت (Water-Jet) محصول پیشرفت‌های اخیر تکنیک لیپوساکشن است. در سال 2007، گروهی از جراحان پلاستیک آلمانی این روش جدید را برای برداشتن بافت‌های چربی از طریق جریان سریع آب به‌عنوان جایگزینی برای روش‌های موجود لیپوساکشن معرفی کردند. از سال 2007 تاکنون، تغییرات متعددی در روش اصلی بوجود آمده است که واترجت را به یکی از امیدوار کننده‌ترین تکنیک‌های لیپوساکشن تبدیل کرده است. مدتی نگذشت که این روش به شدت مورد توجه جراحان ایالات متحده قرار گرفت. در این روش با فشار ملایم آب (آب شور) چربی‌ها شُل و از محل خود کَنده می‌شود و سپس، از طریق ساکشن چربی و مایعات وارد شده، از بدن خارج می‌شوند. این روش علاوه‌بر اینکه به شکستن چربی‌های عمیق کمک می‌کند، سِلولیت‌ها را از بین می‌برد و موجب جمع و سفت شدن پوست خواهد شد.

سِلولیت‌ها (Cellulites)، مستقیماً زیر بافت‌های پوست تشکیل می‌شوند و تمام چربی‌های اضافی را که بدن شما به دست می‌آورد، جمع می‌کنند. به زبان ساده، سلولیت‌ها چربی‌های سرسختی هستند که با افزایش وزن گسترش یافته و شکل نامتناسبی (برآمدگی‌ها و برجستگی‌های بَد شکل) به بدن می‌دهند. هنگامی که لیپوساکشن معرفی شد، اُمید بسیاری به مردان و زنانی که همیشه می‌خواستند فُرم دلخواه و متناسب به بدن خود بدهند، داد. اما، بعد از مدتی اغلب افراد از این موضوع شکایت می‌کردند که چرا با وجود مَکیده شدن بافت‌های چربی، سِلولیت‌ها همچنان وجود دارند!

در واقع، در لیپوساکشن، تنها بافت‌های چربی برداشته می‌شوند و سِلولیت‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند. از آنجایی‌که، پوست بعد از عمل لیپوساکشن شُل و آویزان می‌شود، به سِلولیت‌ها فرصت بیشتری برای گسترش می‌دهد. برخی از کارشناسان و پزشکان بادی‌جت ادعا می‌کنند، این روش می‌تواند سلولیت‌ها را همراه با بافت‌های چربی کاهش دهد. در واقع، آن‌ها مدعی هستند واتر جت، با فشار بالای آب قادر است سلولیت‌ها را از هم جدا کرده و آن‌ها را برای دستگاه مَکِش، قابل دسترسی کند.

”Water-jet or body-jet liposuction is a product of recent liposuction advances. In 2007, a group of German Plastic surgeons launched this new technique of removing fat tissues via water jet spray as an alternative to the current methods available. water-jet liposuctionFrom 2007 to present, several modifications have been made to the original procedure, developing it into one of the most promising liposuction techniques available. It was not long after the procedure gained steam that it started to earn the respect of U.S. surgeons. Today, water jet liposuction is performed in several surgical clinics around the United States as well as other parts of the world.. Quoted from the site: The Aesthetic Centers

چرا بادی جت

بادی جت در میان روش‌های پیکرتراشی، به کمک تکنیک‌های کم تهاجمی (بدون نیاز به بیهوشی و بستری) می‌تواند چربی‌های فرد را تکه تکه کند و با ساکشن از بدن خارج نماید، جالب است بدانید، چربی خارج شده برای ایجاد تقارن و حجم‌دهی به قسمت‌های مختلفی از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این روش ضمن لاغری موضعی، در موارد زیر هم کاربرد دارد:

     ✔️ لیفت صورت

متخصصان زیبایی از طریق لیپوساکشن با آب می‌توانند پوست صورت را بکشند و افتادگی آن را از بین ببرند. لیفت صورت از کاربردهای مهم این تکنیک است؛ زیرا، موجب جوان ماندن فرد خواهد شد.

     ✔️ درمان سلولیت

سلولیت‌ها همان توده‌های چربی هستند که ناهمواری‌های پوستی را ایجاد می‌کنند و از طریق تزریق چربی استخراج شده به‌وسیله بادی جت به‌راحتی درمان می‌شوند. البته، در صورتی‌که توسط افراد متخصص انجام شود، در غیر این‌صورت، نتیجه عکس خواهد داد. در واقع، رسوبات چربی به همراه سلولیت‌ها شکسته شده و به حالت ژلاتینی تبدیل می‌شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کانولا -سوزن مخصوص خارج کردن چربی از زیر پوست- زیر سطح پوست قرار می‌گیرد تا رسوبات ژلاتینی را بدون آسیب رساندن به سایر بافت‌های اطراف آن، مَکِش کند. در نتیجه، می‌تواند سلولیت‌ها را به همراه رسوبات چربی که در زیر پوست قرار دارند کاهش دهد. رفع سلولیت‌ها همان چیزی است که پزشکان، آن را مهم‌ترین مزیت این تکنیک بسیار نوآورانه می‌دانند.

     ✔️ جوان‌سازی پوست صورت

با گذشت زمان و افزایش سن آثار پیری با نمایان شدن چین و چروک‌ها آغاز خواهد شد؛ به دنبال آن، خاصیت اِلاستیسیته (خاصیت کشسانی پوست) و استحکام پوست از بین رفته و کُلاژن‌سازی کاهش می‌یابد؛ در نهایت، چربی زیر پوست کم می‌شود؛ بنابراین، می‌توان با تزریق چربی اضافه که از طریق دستگاه استخراج شده است، به جوانسازی پوست کمک کرد.

     ✔️ رفع جای سوختگی

دکتر ناین لِگمیت (Nine Legemate) جراح پلاستیک از دانشگاه وریج آمستردام، در تحقیقات خود بیان می‌کند که توانسته است جای سوختگی‌ها و اُسکار (زخم) ناشی از آن را از بین ببرد. او بیان می‌کند که زخم‌ها را با استفاده از فشار آب دستگاه واتر جت درمان کرده است. نتایج مطالعات وی اثبات کرده است یک سال پس از این درمان، کیفیت و لطافت جای زخم در مقایسه با روش‌های دیگر، قابل قبول‌تر است.

     ✔️ حجم‌دهی به قسمت‌های مختلف بدن

برای حجم‌دهی به قسمت‌های مختلف بدن روش‌های زیادی مانند تزریق فیلر یا ژل و حتی کاشت پروتز وجود دارد؛ اما، حجم‌دهی با دستگاه Body-Jet از جدیدترین روش‌های زیبایی به شمار می‌آید. در این روش چربی‌های اضافه بدن استخراج و جمع‌آوری شده؛ سپس، به قسمت‌هایی که مدنظر بیمار است، مانند سینه، لب، گونه یا باسن و … تزریق می شوند. با انجام این عمل این قسمت‌ها حجیم شده و به دلیل سازگاری چربی با بدن بیمار، ماندگاری بالایی خواهند داشت؛ به همین دلیل، تزریق چربی با استفاده از این تکنیک در نقاط مختلف بدن، نتایج طبیعی‌تری ایجاد خواهد کرد.

بادی جت به چه افرادی توصیه می‌شود؟

بادی جت به چه افرادی توصیه می‌شود؟

لیپوساکشن با آب یا واترجت بر روی افراد خاصی نتیجه مطلوبی دارد؛ در واقع هر فردی نمی‌تواند این عمل را انجام دهد؛ اگر شرایط زیر را دارا هستید، می‌توانید گزینه مناسبی برای استفاده از مزایای این تکنیک باشید:

🔸 افراد بالای 18 سال.

🔸 افرادی که دخانیات مصرف نمی‌کنند.

🔸 افرادی که کمتر از 25 کیلو اضافه وزن دارند.

🔸 افرادی که وزن ثابتی دارند و در حال افزایش یا کاهش وزن نیستند.

🔸 افرادی که نتیجه مطلوب و دلخواه خود را از رژیم‌های سخت غذایی نگرفته‌اند و با انجام فعالیت‌های ورزشی قادر به از بین بردن چربی‌های اضافه خود نیستند و در واقع، چربی‌هایی مقاوم دارند.

⚠️ افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، استفاده از این روش کمکی به آن‌ها نخواهد کرد. همچنین، این روش برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلب و عروقی ممنوع است.

بهترین دکتر بادی‌جت در تهران

از مهم‌ترین دغدغه افرادی که به دنبال انجام عمل‌های لاغری موضعی، به‌ویژه بادی جت هستند، انتخاب پزشک دارای صلاحیت است. بهترین پزشکان در تهران علاوه بر دارا بودن مدارک تخصصی مرتبط و مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تجربه و مهارت بالا در انجام عمل واتر جت، دقت، اخلاق حرفه‌ای و تعهد برخوردار هستند. ما جهت رفاه شما عزیزان، لیستی از بهترین دکتر بادی‌جت در تهران را تهیه کرده است تا به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن بتوانید پزشک مورد نظر خود را پیدا کنید.

چگونگی انجام بادی جت

یک عمل از نوع لیپوساکشن و در واقع، از زیرمجموعه های آن است. در تمام عمل های لیپوساکشن برش کوچکی در نزدیکی محل موردنظر ایجاد می‌شود و لوله‌ای به نام کانولا را از این سوراخ وارد بدن خواهند کرد. کانولا به دستگاه ساکشن متصل است و مانند دستگاه مَکِش عمل می ‌کند و چربی‌های بدن را به داخل خود می‌کشد؛ سپس، آن‌ها را از بدن خارج می‌نماید. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لیپوساکشن، مقاله لیپوساکشن را مطالعه کنید. گام بعدی وارد کردن مایع تامسنت به بدن به‌منظور بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر است.

پزشک با فشار ملایم آب، چربی‌ها را جدا کرده و ساکشن می‌کند؛ همچنین، مایعات تزریق شده را برای ادامه روند درمان مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بعد از انجام عمل واتر باید به نکات گفته شده توسط پزشک عمل کرد. با گذشت زمان کمی، نتایج حاصل از بهبودی را مشاهده خواهید کرد و به تناسب اندام دلخواه خواهید رسید. به طور کلی، مراحل انجام عمل (واتر جت) به ترتیب عبارتند از:

1) آماده کردن فرد برای عمل؛

2) تعیین ناحیه موردنظر برای انجام عمل 

3) استفاده از ماده ضدعفونی کننده در ناحیه مورد نظر؛

4) استفاده از داروی بیهوشی یا بی‌حسی طبق نظر پزشک؛

5) ایجاد برشی کوچک در نزدیکی ناحیه مورد نظر؛ این برش معمولا در قسمتی که از دید پنهان است (کشاله ران، ناف و خط بیکینی) انجام می‌شود؛

6) وارد کردن لوله کانولا؛

7) تکه تکه نمودن چربی‌های اضافی فرد با استفاده از فشار کنترل شده و ملایم آب؛

8) استخراج چربی‌ها توسط دستگاه مَکِش یا ساکشِن؛

9) خارج کردن مایعات تزریق شده از بدن با ساکشن؛

10) اتمام بادی‌جت و پانسمان محل برش.

روش‌های بادی جت

از بادی جت برای از بین بردن چربی‌های اضافه و تناسب اندام استفاده می‌کنند؛ از طرف دیگر، از چربی‌های استخراج شده برای زیباسازی، ایجاد تقارن و حجیم‌سازی قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌شود. در ادامه به تشریح تکنیک‌های بادی جت در این موارد خواهیم پرداخت:

     🔷 از بین بردن چربی‌های زائد

واتر جت، روشی نوین برای از بین بردن چربی‌ها است که با فشار آرام آب، چربی‌ها را از بدن جدا و آن‌ها را خارج می‌نماید. به بیان دیگر، نیروی آب موجب شُل شدن چربی و جداسازی بافت آن خواهد شد؛ با این عمل میزان چربی‌ها کاهش می‌یابد. جالب است بدانید، دستگاه Water-Jet در آلمان ساخته و تولید می‌شود؛ فناوری ساخت این دستگاه به‌گونه‌ای است که بدون هیچ آسیبی به بافت و رشته‌های عصبی فرد، تناسب لازم و دلخواه را به وجود می‌آورد.

     🔷 تزریق چربی

در این روش به دلیل استفاده و تزریق چربی‌های اضافه بدن خودِ فرد به پوست، با بدن سازگار است و ماندگاری بالایی دارد. تزریق چربی با بادی جت، با بهترین تکنولوژی ممکن در این حوزه انجام می‌شود؛ به این شکل که ابتدا فرد را با استفاده از ماده بی‌حسی برای تزریق آماده می‌کنند و چربی‌هایی که توسط بادی جت به دست آورده‌اند را توسط سرنگ‌های مخصوص به قسمت‌های مختلف تزریق می‌کنند. این عمل علاوه بر ایجاد تقارن و حجیم نمودن ناحیه مورد نظر، سبب از بین رفتن چروک‌ها و جوان‌تر شدن پوست خواهد شد.

روش‌های بادی جت

مزایا بادی جت

همان‌طور که خواندید، در این روش، از انرژی یا فشار کنترل شده آب استفاده می‌شود تا سلول‌های چربی کَنده و شُل شوند؛ سپس، به‌راحتی ساکشن خواهند شد. از مزایای مهم عمل بادی‌جت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

✅ حداقل درد و التهاب؛

✅ عدم نیاز به بیهوشی کامل یا عمومی؛

✅ عدم آسیب به بافت‌ها، عروق و اعصاب؛

✅ مشاهده نتایج دلخواه در کمترین زمان ممکن؛

✅ مدت زمان کم برای خارج کردن چربی‌های زائد بدن؛

✅ دوران نقاهت کمتر نسبت به دیگر عمل‌های پیکرتراشی؛

✅ استفاده از چربی‌های استخراج شده برای جوان‌سازی پوست یا حجم‌دهی به اندام‌ها.

معایب بادی جت

در کنار همه مزایای فوق‌العاده واترجت، این روش معایبی نیز دارد؛ آگاهی از این معایب به این معنا نیست که همه افراد آن‌ها را تجربه خواهند کرد؛ زیرا، وقوع این خطرات به عواملی همچون مهارت پزشک، کیفیت تجهیزات، رعایت مراقبت‌های قبل و بعد توسط شما و … بستگی خواهد داشت. برای گرفتن تصمیم آگاهانه و پیشگیری از خطرات این روش، لازم است با معایب آن آشنا شوید:

   🔶 ایجاد عفونت

در صورت رعایت نکردن بهداشت و ضد عفونی نکردن محلی که قرار است چربی های آن حذف شود، ممکن است عفونت ایجاد شود؛ هر چند با مراجعه به دکتر و مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک این عفونت از بین خواهد رفت؛ اما، به دلیل حساسیت موضوع و عوارض جبران‌ناپذیر آن بهتر است به پزشکان و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

   🔶 بروز نکروز

یکی از معایب نادر، اما جدی واتر جت، نِکروز بافت و چربی است. در واقع، این احتمال وجود دارد بافت‌های چربی یا پوست، تغییر شکل پیدا کنند که در اصطلاح پزشکی به آن مرگ بافتی نیز می‌گویند؛ نِکروز می تواند احتمال بروز عفونت را تا میزان زیادی افزایش دهد.

   🔶 افتادگی پوست

در صورتی که پزشک مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است چربی‌های یک ناحیه را به میزان زیادی استخراج کند؛ این کار سبب ایجاد ناهمواری، تورفتگی و افتادگی پوست خواهد شد.

   🔶 تشکیل هماتوم

در ناحیه‌ای که درمان با بادی جت صورت می‌گیرد، به دلیل مَکِشی که انجام می‌شود، امکان تشکیل هِماتوم یا تجمع خون و مایعات زیر پوست وجود خواهد داشت.

   🔶 کاهش میزان آب بدن

به‌دلیل استفاده از نیروی آب برای از بین بردن و شکستن سلول‌های چربی، ممکن است میزان آب بدن همراه با آب استفاده شده برای بادی جت، توسط مکش دستگاه از بدن خارج شود و به کم آبی بدن منجر شود.

   🔶 امکان تشکیل آب در ریه

به‌دلیل ورود مقادیر زیادی آب به بدن در فرایند عمل، امکان دارد آب داخل ریه شود و عملکرد آن را دچار مشکل کند. تجمع مایعات اضافی در ریه را اَدَم ریه می‌گویند.

عوامل مؤثر بر ماندگاری نتایج بادی جت

برای نمایان شدن نتیجه بهتر عمل و ماندگاری بیش‌تر نتایج حاصل از بادی جت، باید نکاتی که پزشک توصیه می‌کند، انجام دهید؛ مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

🔸نداشتن فعالیت‌های سنگین تا بهبودی کامل؛

🔸داشتن رژیم‌های مناسب به‌منظور برنگشتن چربی‌ها؛

🔸استفاده از مکمل‌ها و ویتامین‌هایی مانند ویتامین E برای جلوگیری از برگشت خطوط و تَرَک‌های پوستی؛

🔸پیاده‌روی و انجام فعالیت‌های ورزشی جهت حفظ تناسب اندام بعد از بهبود کامل؛ نداشتن تحرک کافی چربی‌ها را به بدن شما بر می‌گرداند.

مراقبت‌های قبل از بادی جت

اگر می‌خواهید نتیجه مطلوب را از انجام لیپوساکشن با آب (واترجت) بگیرید و به تناسب اندام دلخواه خود برسید، باید به نکاتی که پزشک متخصص، بر رعایت آن‌ها تأکید می‌کند، توجه کنید. قبل از عمل باید در صورت داشتن هر نوع سابقه بیماری، یا مصرف دارویی خاص، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید؛ همچنین، آزمایشاتی که پزشک تجویز کرده است، را انجام دهید. وی معمولا عملکرد کلیه و کبد را مورد آنالیز قرار داده و برای بانوان نیز تست بارداری تجویز می‌کند؛ سپس، بعد از تأیید شرایط شما، به انجام عمل بادی‌جت می‌پردازد. از دیگر اقدامات مراقبتی مهم عبارتند از:

🔸ناشتا بودن بیمار قبل از انجام بادی جت؛

🔸عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از یک هفته قبل از آن؛

🔸استفاده نکردن از ویتامین E، حداقل یک هفته قبل ؛

🔸عدم استفاده از داروها و مکمل های گیاهی ضد انعقاد خون مانند آسپرین از دو روز قبل از عمل.

مراقبت‌های بعد از بادی جت

شاید ندانید نقش شما در رسیدن به نتایج ماندگار، بدون عارضه و تناسب اندام دلخواه، بسیار مهم است. به بیان دیگر، شما با رعایت دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشک، به او کمک خواهید کرد تا با مهارت و دانش خود، سلامت و زیبایی را برای شما به ارمغان آورد. بنابراین تأکید می‌کنیم، برای تضمین نتایج بی‌نظیر و پیشگیری از بروز عوارض و خطرات آن، مراقبت‌هایی که پزشک توصیه کرده است، انجام دهید. از مهم‌ترین مراقبت‌ها عبارتند از:

🔸عدم مصرف غذاهای چرب و پُر نمک؛

🔸مصرف به موقع داروهایی که دکتر تجویز نموده؛

🔸استفاده زیاد از آب و مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن؛

🔸عدم انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و ورزش بعد از عمل؛

🔸استفاده نکردن از دخانیات و مشروبات الکلی حداقل تا دو هفته پس از عمل؛

🔸استفاده از گِن یا کمربندهای مخصوص به‌منظور فُرم‌دهی به نواحی تحت درمانی که چربی آن‌ها استخراج شده است.

مراقبت‌های بعد از بادی جت

عوارض بادی جت

در تمام دنیا سالانه عمل‌های پیکرتراشی زیادی به منظور رسیدن به اندام دلخواه و داشتن ظاهری جوان و زیبا انجام می‌شود که اغلب با نتایج رضایت‌بخش همراه هستند، اما، در برخی موارد، نارضایتی به دلیل عوارض به وجود آمده بعد از عمل وجود دارد. می‌توان گفت هر عملی عوارضی را به دنبال دارد که با رعایت نکات و توصیه‌های پزشکی، عوارض احتمالی آن به حداقل می‌رسند. این عمل نیز از این امر مستثنی نیست و ممکن است میزان و شدت عوارض آن در افراد مختلف، متفاوت باشد. از شایع ترین عوارض اینروش، تورم و کبودی در ناحیه موردنظر خواهد بود. برشی که پزشک روی پوست ایجاد می‌کند و لوله کانولایی که به داخل بدن فرستاده می‌شود، ممکن است موجب این تورم و کبودی شود. آسیب دیدگی بافت‌ها به دلیل عدم مهارت کافی پزشک، از عوارض دیگر آن است؛ می‌توانید با انتخاب پزشک ماهر بروز عوارض را تا حد زیادی کاهش دهید.

کلام آخر

این تکنیک انقلابی نوین در تکنیک‌های لیپوساکشن است که می‌تواند با استفاده از قدرت و انرژی آب، چربی‌های زائد را به آرامی از بین ببرد. اگر با توجه به شرایط فیزیکی بدن خود تصمیم به انجام این تکنیک دارید، نیاز است تا به‌طور کامل با این فرایند آشنا شوید. شناخت کاربرد و شیوه انجام آن می‌تواند در کنار آشنایی با مزایا، معایب، عوارض، نحوه انجام و … برای شما بسیار مفید باشد. در صورتی‌که در این زمینه از اطلاعات کافی برخوردار نیستید، سعی کنید از مقالات و یا افراد معتبر در این زمینه کمک بگیرید. همچنین، مشاوره با پزشک می‌تواند بسیار مفید باشد. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا