جراحی زیبایی

سانترال لب چیست؟

بدون شک زیبایی لب‌ها تأثیر زیادی روی زیبایی صورت و چهره ما دارد. مجموعه الو پزشک قصد دارد تا در این مقاله جراحی لیفت سانترال لب (Central Lip Lift)، که از پرطرفدار‌ترین عمل‌های زیبایی است را به شما معرفی کند. همه ما می‌دانیم که لب‌های افتاده، می‌تواند چهره را بسیار پیر و خسته نشان دهد و فاصله زیاد لب و بینی (که اصطلاحاً به آن فیلتروم می‌گویند) فرم صورت را از حالت استاندارد خارج می‌کند. افزایش سن یا عوامل ژنتیکی و محیطی می‌تواند باعث زیادشدن فاصله بینی و لب‌ها شود. همچنین افتادگی گوشه‌ها، زیبایی لبخندتان را کاهش می‌دهد. اگر قصد دستیابی به لبخند زیباتر دارید، می‌توانید طی یک جلسه جراحی، به صورت دائمی فاصله بین لب و بینی یا لب‌ها و چانه‌تان را کم‌تر و فُرم آنها را اصلاح کنید. به علاوه، چهره شما را بسیار جوان‌تر نشان خواهد داد. به عبارتی می‌توانید با انجام دادن این عمل زیبایی بسیار دلربا و بیبی‌فیس شوید!

فهرست مطالب

مفهوم لیفت سانترال لب

جراحی سانترال لب، به کم‌کردن فاصله بین لب بالا با بینی، یا لب پایین با چانه می‌گویند. در این عمل زیبایی ناحیه وِرمیلون (قسمت بدون مو و صورتی رنگ لب‌ها) کمی برجسته‌تر می‌شوند و با کاهش فاصله آن‌ها با بینی و چانه، شکل و فرم آنها ترمیم شده و بسیار زیباتر می‌شود. به علاوه، باعث بهبود نسبت طلایی بین اجزای صورت و ایجاد ظاهر متعادل‌تری در چهره شما می‌شود. این عمل می‌تواند با بی حسی موضعی انجام شود. اما در صورت عمق برش و طولانی بودن زمان جراحی، با صلاحدید پزشک جراح، گاهی اوقات نیاز به بی‌هوشی برای انجام دادن این عمل است.

در این عمل، جراح پلاستیک، با علامت‌گذاری و مشخص‌کردنِ مقدار پوست اضافه که باعث فاصله زیاد می‌شود، اقدام به بریدن و از بین بردن پوست اضافیِ ناحیه فیلتروم می‌کند؛ سپس پوست برش داده شده زیر بینی را با بخیه، به پوست بالا وصل می‌کند. پس از اتمام جراحی لیفت سانترال لب بالا، علاوه بر کاهش فاصله فیلتروم، می‌تواند مقداری از دندان‌های بالایی را هم هنگام صحبت‌کردن و خندیدن نمایان کرده که جذابیت لبخند شما را دوچندان می‌کند.

سانترال‌لب پایین هم برای افزایش حجم، ترمیم بافت، کاهش فاصله چانه با لب‌ها و جذابیت بیشتر انجام می‌شود. طی این جراحی پزشک ابتدا با مشخص کردن نقاطی روی چانه، مشخص می‌شوند که حالت Y را تشکیل می‌دهد. سپس با برش‌هایی در داخل دهان و بافت مخاطی (بوکال) و کشیدن برش‌ها به سمت بالا از داخل، فرم آنها اصلاح می‌شود.

این جراحی‌، قابلیت انجام شدن به همراه عمل بینی (رینوپلاستی) یا درکنار تزریق ژل و چربی انجام شود تا زیباجو به نتیجه دلخواهش دست پیدا کند. 

A lip lift is an in-office surgical procedure that shortens the space between the nose and the top of the lip, known as the “philtrum.” It’s a good option for people who want to add height instead of volume to their lips. From Healthline.

چرا لیفت سانترال لب؟

لبخند زیبا و دلفریب، یکی از مؤلفه‌های جذابیت چهره است. شما با انجام این کار می‌توانید لب‌های پر، برجسته و زیبایی داشته باشید. همچنین فُرمِ منحنی در این جراحی اصلاح می‌شوند و با کم‌شدن فاصله در لیفت سانترال بالا و کاهش فاصله در سانترال پایین، صورت شما حالت بچه‌گانه به خود می‌گیرد و بسیار جوان‌تر دیده می‌شوید. شما می‌توانید با جراحی به جنگ پیری بروید؛ چرا که علاوه بر تمام تأثیرات مثبت، این عمل به کاهش چین و چروک‌ها کمک می‌کند. این چین و چروک‌ها می‌تواند شما را بسیار سن بالا و خسته نشان دهد. با اصلاح فُرم و کشیدن به سمت بالا، چروک‌های اطراف این ناحیه هم محو می‌شوند. 

امروزه افراد بسیار مشهور در سراسر دنیا و سلبریتی‌های هالیوودی  مثل کیم کارداشیان و مِگان فاکس این عمل زیبایی را انجام داده‌اند. در نتیجه این جراحی می‌تواند لب‌ها  _که عضو بسیار حساسی در صورت شما هستند_ را جذاب‌تر و دلنشین‌تر کند. به علاوه آثار جراحی، به دلیل برش و بخیه در بافت مخاطی دهان، اُسکار و آثار جراحی به جا نمی‌گذارد؛ بخیه‌های لیفت سانترال لب بالا هم دقیقا روی خط پایین تیغه بینی زده می‌شوند که تقریباًً مخفی می‌مانند و در صورت مشخص نیست.

انواع جراحی لب

لیفت لب، با جراحی و تزریق ژل و چربی، حتی با استفاده از نخ هم امکان پذیر است. اما، روش‌های غیر تهاجمی محدود هستند و تنها چند ماه دوام دارند. این عمل در صورت رعایت، می‌تواند ماندگاری دائمی داشته باشد. این عمل زیبایی برای رفع مشکلات ظاهری انجام می‌شود و انواع مختلفی دارد. در ادامه مطلب چند نوع از محبوب‌ترین عمل‌های رایج را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

     ✔ سانترال

این تکنیک برای کم کردن فاصله چانه با لب پایین یا کاهش فاصله بین لب و بینی به وسیله ایجاد بُرش به شکل شاخ گاو در زیر بینی و از بین بردن پوست و عضله اضافه که باعث بلند شدن طول فیلتروم می‌شود، صورت می‌گیرد. این متُد باعث کشیده‌شدن آنها از مرکز به سمت بالا می‌شود.

     ✔ ایتالیایی

در عمل با متُد ایتالیایی، به جای یک برش افقی و عریض برای بالا، دو برش کوتاه و کوچک زیر سوراخ بینی روی نقطه فیلتروم ایجاد می‌شوند که باعث ظرافت بیشتر و به جا ماندن آثار کم‌تر، پس از جراحی می‌شود.

     ✔ گوشه‌ها

با افزایش سن، گوشه‌ها به سمت پایین کشیده می‌شوند. این عارضه می‌تواند چهره شما را پیر و غمگین نشان دهد. با برش پوست اطراف دهان، گوشه افتاده به سمت بالا کشیده می‌شوند. لیفت گوشه لب‌ها علاوه بر اصلاح فرم و جوان‌سازی، چروک‌های اطراف آن را هم از بین می‌برد.

     ✔ مستقیم (آگمِنتیشِن)

یکی از حساس‌ترین جراحی‌های زیبایی است که روی ظرافت و مهارت پزشک جراح تأکید دارد. در این عمل زیبایی، بخشی از بافت اطراف شکاف داده می‌شوند، سپس وِرمیلون یا بافت صورتی رنگ به مناطق برش خورده بخیه داده می‌شوند؛ در نتیجه، مقداری پهن و برجسته‌تر خواهند شد. با افزایش حجم و پهنا، فاصله‌ها نیز کاهش پیدا می‌کنند.

انواع جراحی لیفت لب

ویژگی‌های لب‌های استاندارد و زیبا چیست؟

شاید شما هم از فرم لب‌هایتان راضی نیستید و برای اصلاح آن قصد انجام دادن جراحی سانترال دارید. با این حال ممکن است در ذهنتان این سؤال پیش بیاید که ویژگی لب‌های زیبا چیست؟ در پاسخ به شما باید بگوییم که آنها بافت پُری دارند که لب بالا معمولا یک تا دو میلی‌متر جلوتر از لب پایین قرار دارد. موقعیت افقی با ترسیم یک خط فرضی از نقطه زیر بینی و قسمت جلویی چانه مشخص می‌شود. طول یک خط عمود به این خط، تا جلوترین نقطه، موقعیت افقی آن را مشخص می‌کند. بالا باید 3.5 میلی متر و پایین 2.2 میلی‌متر جلوتر از این خط باشد.

⁉️  ممکن است این پرسش برایتان پیش بیاید که چه مقدار پوست طی عمل برداشته می‌شود؟ معمولاً طول پوست اضافی که در جراحی برداشته می‌شود، بین 4 تا 7 میلی‌متر است. البته آنها نقطه بسیار حساسی در صورت ما هستند. بنابراین، اقدام به هرگونه عمل جراحی، می‌تواند نگرانی‌هایی برای شما به وجود بیاورد.

بهترین جراحان لیفت سانترال لب در تهران

از آنجایی که لب‌ها در نقطه بسیار حساسی از صورت و در مرکز توجه قرار دارند؛ هرگونه عمل زیبایی در این ناحیه حتماً باید توسط بهترین جراحان پلاستیک و بهترین جراحان عمومی که فلوشیپ‌های تخصصی جراحی زیبایی را گذرانده‌اند، انجام شود. به زیبا جویانی که قصد لیفت سانترال لب در تهران دارند، توصیه می‌کنیم، که حتماً به پزشکان باتجربه و متخصص در این زمینه مراجعه کنید؛ زیرا در نظر نگرفتن تَبحُّر و تجربه جراح می‌تواند باعث ایجاد ظاهر ناخوشایند و بازگشت جراحی، به همراه با جا ماندن اُسکار و خای زخم روی صورت شود.

بنابراین، بهتر است برای در امان ماندن از عواقب و خطرات بعد از جراحی، به مراکز معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید. مجموعه الو پزشک با معرفی و ارائه لیستی از بهترین جراح لیفت سانترال لب در تهران، در کنار شماست تا بتوانید با اصلاح نقص و عیب‌ها، زیبایی صورتتان را به سال‌های اوج جوانی و زیبایی خود برگردانید و از ظاهر دلفریب و جذابتان در آینه لذت ببرید.

بهترین کلینیک‌های لیفت سانترال لب در تهران

انجام دادن عمل‌های جراحی زیبایی در بهترین کلینیک‌های جراحی زیبایی که از جدیدترین روش‌های عمل زیبایی استفاده می‌کنند، روشی مطمئن برای رسیدن به چهره ایده‌آل و جوان است. در واقع، با مراجعه به کلینیک‌هایی که از امکانات و تجهیزات پیشرفته برخوردارند و همچنین، از تجربه بهترین پزشکان بهره می‌برند، می‌تواند تضمین‌کننده سلامت و زیبایی شما باشد. مجموعه پزشکی ما با بهترین کلینیک جراحی سانترال لب، انتخاب مناسب‌ترین کلینیک‌ها با هزینه‌های منصفانه را برای شما آسان کرده است. 

بهترین پزشکان و کلینیک های لیفت سانترال لب در ایران

ما برای آن دسته از عزیزانی که در تهران سکونت ندارند، یا به هر دلیل دیگری نمی‌توانند برای انجام خدمات زیبایی به این شهر بیایند، لیستی از بهترین پزشکان جراحی لیفت سانترال لب در ایران و بهترین کلینیک جراحی لیفت سانترال لب در ایران را بعد از بررسی‌های دقیق تهیه و ارائه کرده‌ایم. می‌توانید با مراجعه به این مقالات و استفاده از لیست تفکیک شده بر اساس شهرهای ایران، با توجه به محل زندگی خود نزدیکترین، برترین‌ها را انتخاب کنید.

لیفت سانترال مناسب چه افرادی است؟

1️⃣  افراد بالای 18 تا 80 سال.

2️⃣  کسانی که لب‌های تخت و نازکی دارند.

3️⃣  کسانی که فاصله لب و بینی آن‌ها زیاد است. 

4️⃣  اشخاصی که از فرم فک و فاصله بین لب پایین و چانه شان راضی نیستند.

و اما افراد سیگاری یا کسانی که فاصله لب‌هایشان با بینی و چانه نرمال است (کمتر از 1.5 سانتی‌متر)، افرادی با بیماری‌های خاص مانند دیابت و هموفیلی و… کاندید مناسبی برای این عمل نیستند.

مزایا

✅ ظاهر بچگانه (بیبی فیس).

✅ کم شدن فاصله با چانه.

✅ برجسته و پُر تر کردن آنها.

✅ برجسته‌کردن خطوط.

✅ ایجاد تناسب بین اجزای صورت.

✅ جلوه زیبا و افزایش حجم.

✅ کوتاه شدن فاصله بین لب و بینی.

✅ نیاز به بستری شدن بعد از عمل ندارد.

✅ افزایش جذابیت چهره با نتیجه دائمی.

✅ برطرف‌کردن چین و چروک.

✅ بهبود فرم لبخند و اصلاح شکل گوشه‌ها.

✅ اصلاح لبخند و نمایش قسمتی از دندان‌های بالا.

✅ زمان انجام لیفت سانترال لب، در مقایسه با عمل‌های زیبایی دیگر کوتاه‌تر است.

✅ حتی می‌تواند مشکلاتی مثل عقب بودن فک را هم بهبود دهد.

معایب

❌ احتمال افتادگی و آسیب‌زدن به بینی.

❌ احتمال آسیب رساندن به عَصب لب‌ها.

❌ امکان به جا ماندن اُسکار و جای زخم و بخیه.

❌ واکنش و حساسیت به داروهای بی هوشی یا بی حسی موضعی.

❌ امکان خونریزی و عفونت پس از جراحی وجود دارد.

❌ در صورتی که پزشک با مهارت کافی نباشد و پوست زیادی از لب شما را بِبُرد، امکان اختلال در بستن دهان وجود دارد.

مراقبت های جراحی لیفت سانترال لب

مراقبت‌های قبل از لیفت سانترال لب

مراقبت‌های قبل از جراحی، می‌تواند به کاهش عوارض و تَسهیل دوره نقاهت بعد از عمل، کمک کند. این نکات عبارتند از:

🔸 روز جراحی، نباید از هیچ گونه لوازم آرایشی استفاده کنید.

🔸 قبل از عمل، سوابق پزشکی‌تان را با دکتر جراح در میان بگذارید.

🔸 حداقل یک هفته قبل، نوشیدنی‌های حاوی الکل مصرف نکنید.

🔸 حداقل یک هفته قبل، از مصرف داروهای رقیق کننده مانند آسپرین، اجتناب کنید.

🔸 مصرف هرگونه دخانیات اعم از سیگار، قلیان و … حداقل یک هفته قبل از جراحی ممنوع است. اما بهتر است از دو هفته قبل از مصرف دخانیات اجتناب کنید.

مراقبت‌های بعد از لیفت سانترال لب

انجام دادن نکات مراقبتی بعد از جراحی، می‌تواند در رضایت‌مندی از نتیجه عمل و کاهش خطر بروز عوارض و معایب، تأثیر مثبتی بگذارد. البته شما با یک  جلسه مشاوره رایگان قبل از جلسه انجام سانترال لب، می‌توانید تمام این نکات را از پزشک متخصص دریافت کنید. اما مرور این نکات می‌تواند برای افراد متقاضی این جراحی سودمند باشد.

🩹 24 ساعت بعد از جراحی، استراحت مطلق کنید.

🩹 بهتر است تا دو هفته بعد از جراحی آرایش نکنید.

🩹 استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم و بهبود کبودی توصیه می‌شود.

🩹 مصرف تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک، مطابق با نسخه ضروری است.

🩹 در هفته نخست بعد از سانترال لب، بهتر است فقط در مواقع ضروری صحبت کنید.

🩹 حداقل تا یک ماه بعد، از فعالیت و ورزش‌های سنگین اجتناب کنید.

🩹 هنگام خواب بهتر است شیب بالشتان را تنظیم کنید و از خوابیدن روی صورت اجتناب کنید.

🩹 هنگام مسواک زدن و شستوشوی دهان، مراقب نرسیدن آسیب به ناحیه جراحی شده باشید. 

🩹 بهتر است تا چند روز پس از جراحی از غذاهای نرم که جویدن آن‌ها راحت‌تر است استفاده کنید.

🩹 شستوشو و تعویض پانسمان ناحیه جراحی شده باید با دقت و در محیط کاملاً تمیز انجام شود.

🩹 استفاده از کِرم‌های مرطوب‌کننده به همراه پماد و ژل ترمیم‌کننده زخم در ناحیه جراحی شده توصیه می‌شود.

🩹 حداقل تا یک ماه بعد، هنگام خروج از منزل بهتر است مراقب باشید تا نور خورشید به ناحیه جراحی شده به صورت مستقیم نتابد.

عوارض

این جراحی می‌تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد.

⚠️ بروز سروما (تجمع مایعات).

⚠️ بی حسی موقتی لب‌ها و بینی.

⚠️ امکان تورم و التهاب در ناحیه جراحی‌شده.

⚠️ احتمال بروز کبودی بعد از جراحی.

هزینه

هزینه به عواملی مثل تخصص و مهارت پزشک به همراه کیفیت خدمات پرسنل کلینیک، پیچیدگی و زمان جراحی، نوع جراحی با توجه به نیاز به استفاده از داروی بیهوشی یا روش بی حسی موضعی و شرایط پزشکی زیباجو بستگی دارد. اما به طور میانگین هنگام تدوین این مقاله هزینه برای هرکدام از لب بالا یا پایین بین 4 تا 6 میلیون تومان می‌باشد.

کلام آخر

جراحی سانترال برای بهبود ظاهر لب‌ها، به منظور جوان‌سازی و افزایش جذابیت چهره توسط متخصص جراحی پلاستیک انجام می‌شود. البته این عمل زیبایی می‌تواند به افزایش حجم و ضخامت آنها به همراه کاهش چین و جروک اطراف دهان هم مُنجر شود. جراحان زیبایی با توجه به شرایط و درخواست متقاضی از تکنیک‌های مختلف استفاده می‌کنند. لیفت سانترال لب می‌تواند با بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام شود که به شرایط مراجعه‌کننده و تشخیص پزشک بستگی دارد. این جراحی در مدت زمان کوتاه (بین 1 تا 1.5 ساعت) انجام می‌شود؛ در صورت رعایت نکته‌های مراقبتی بعد، این عمل بازگشت ندارد و شما می‌توانید از مزیت‌های آن به صورت دائمی بهره‌مند شوید. به علاوه این جراحی فرم فک و چانه را هم تا حدودی اصلاح می‌کند. در صورت مراجعه به مراکز معتبر که دارای پزشکان متخصص و با تجربه هستند، شما از باقی ماندن آثار جراحی و اُسکار بعد از عمل در امان خواهید بود و بخیه‌ها با ظرافت بسیار زیادی در نقاط کور صورت شما زده می‌شوند.

نظرات جراحی لیفت سانترال لب

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا