تزریق

تزریق ژل چیست؟

زیبایی صورت و اندام از مؤلفه‌های بسیار مهم در اعتماد به نفس افراد است. با گذر زمان یا عوامل دیگر ممکن است زیبایی‌های چهره یا بدن شما کاهش پیدا کند. یکی از معیار‌های زیبایی، فرورفتگی و برجسته‌بودن اعضای چهره است. رُخسار جذاب باید اجزای متقارن داشته باشد که با یکدیگر تناسب دارند. در این مقاله قصد داریم تا عزیزانی که قصد از بین بردن علائم پیری یا اصلاح فرم صورتشان را دارند، با تزریق ژل که یکی از پرکاربرد ترین روش‌های کم خطر درمانی و زیبایی است آشنا کنیم. اگر اندازه لب، گونه یا چانه شما خیلی کوچک و نامتناسب است، یا در حالت نیم رخ برجستگی‌های صورتتان دیده نمی‌شود، می‌توانید آنها را پُر تر کنید؛ اگر به خاطر استرس یا بالارفتن سن چین و چروک در سطح پوست شما به وجود آمده و زیبایی شما را کم‌کرده، تزریق ژل می‌تواند اعتماد به نفس و جذابیت را به شما بازگرداند. تزریق این ماده برای رفع افتادگی پوست، زاویه‌سازی و پرکردن نواحی که حجم و بافت چربی‌شان از دست رفته به کار می‌رود. درمان دردهای مفصلی، لیفت و از بین بردن چروک، افزایش حجم اعضای صورت و بدن به همراه رفع گودی زیرچشم با تزریق اصولی ژل امکان پذیر است.

فهرست مطالب

مفهوم تزریق ژل

ژل اصطلاحا به ماده‌ای گفته می‌شود که ظاهری شفافِ ژله‌ای و غلیظ بر پایه آب دارد و توسط بدن قابل جذب است. نوعی فیلر هستند که برای حجم دهی، جوان‌سازی و اصلاح نقاط مختلف بدن استفاده می‌شوند. به طور طبیعی بدن در انسان ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید وجود دارد که حفظ رطوبت و طراوت پوست را برعهده دارد. ممکن است با افزایش سن یا عوامل دیگر این ماده در بدن کم‌تر شود؛ و یکی از پرطرفدارترین روش‌هایی است که برای جبران کمبود هیالورونیک اسید، کلاژن و چربی مراجعین به کار می‌رود.

 با گذر زمان و افزایش سن یا نوسانات شدید وزن، خاصیت ارتجاعی پوست کاهش پیدا می‌کند؛ این امر می‌تواند منجر به ایجاد چین و چروک در سطح پوست و از بین رفتن سرزندگی و طراوت اندام‌های صورت و بدن شود؛ این ماده می‌تواند برای کاهش چروک‌های پوستی و زیباسازی صورت خانم‌ها و آقایانی که از کوچک بودن لب، گونه یا چانه خود راضی نیستند کمک کند؛ همچنین  برای کانتورینگ صورت (متعادل‌سازی چهره)، زاویه سازی فک، محو کردن خطوط عمیق خط خنده و اخم، از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم، اصلاح فرم تیغه بینی، تقارن بین اجزای صورت، لیفت و اصلاح شکل اعضای بدن مثل سینه، باسن و ران‌ها از دیگر کاربردهای تزریق فیلرهای پوستی است.

چرا تزریق ژل؟

تزریق ژل یکی از روش‌های سرپایی و بدون نیاز به جراحی است که برای بهبود ظاهر و کاهش دردهای ناشی از افزایش سن استفاده می‌شود. افرادی که پوستشان کِدر شده و چین و چروک‌هایی در اطراف لب‌ها، گوشه چشم، روی پیشانی و دیگر نقاط صورت دارند، می‌توانند به پوستی جوان و صاف دست پیدا کنند. همچنین اگر یکی اجزای صورت شما به طور مادرزادی کوچک است یا با افزایش سن حجم خود را از دست داده است؛ می‌توانید تناسب و زیبایی بین اجزای چهره را بازگردانید و از زیبا بودن خود لذت ببرید. فرم دهی و پرکردن حجم تمام نقاط بدن مطابق اصول و به اندازه مورد نیاز با توجه به سلیقه شما بلافاصله پس از تزریق ژل قابل مشاهده است.

گاهی هم ممکن است زیباجویانی که قصد اصلاح چهره‌شان را دارند، روش‌های تهاجمی جراحی که نیاز به بی هوشی و ریکاوری دارد را دوست نداشته باشند و بخواهند که از روش‌های کم خطر برای برطرف‌کردن نقصهای ظاهری شان استفاده کنند. مثلا اصلاح فرم بینی همیشه با عمل جراحی انجام نمی‌شود و ژل به تیغه بینی یکی از راه‌های ایجاد تناسب چهره است. علاوه بر این در تمامی نقاط بدن امکان پذیر است؛ پس می‌تواند طیف گسترده‌ای از اصلاحات ظاهری را در بر بگیرد و برای جوان‌سازی نقاطی مثل باسن، واژن و ران‌های پا به کار برود. اغلب ژل‌های دارای تأییدیه و قابل جذب و ایمن هستند و احتمال خطرات بعد از تزریق ژل بسیار پایین است.

علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و زیبایی کاربرد‌های درمانی هم دارد؛ در حوزه پزشکی از ژل هیالورونیک اسید به عنوان روان‌کننده و ضربه‌گیر بین مفاصل استفاده می‌شود؛ براثر فرسایش یا پیری تولید مایع بین مفصلی کاهش پیدا کرده و این مورد می‌تواند دردناک باشد، بین مفاصل علائم بیماری‌های مفصل‌ها مثل آرتروز یا آرتریت کم و از درد آنها کاسته می‌شود.

انواع ژل

انواع ژل

ژل‌هایی که برای پرکردن نواحی فرورفته و از بین بردن چین و چروک‌های صورت و بدن استفاده می‌شوند، با توجه به کاربرد و ماندگاری‌شان به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

🔸 هیالورونیک اسید

این ماده که نوعی پلی ساکارید محسوب می‌شود، به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود و به طراوت و شادابی پوست کمک می‌کند. هیالورونیک اسید با غلظت بالا در مایعات بین مفصلی و اطراف چشم، بافت‌های نرم پیوندی و غضروف‌ها وجود دارد. محبوب‌ترین نوع است که توسط بدن جذب می‌شود و حداکثر تا یک سال ماندگاری دارد.

🔸 پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات از دسته پلیمرهای مصنوعی (درشت ملکول) است که درصورت تزریق به بدن، ایمن و کم خطر است. این ماده به دلیل غلظت بالا باعث انسجام پوست، پرکردن فرورفتگی و خطوط عمیق می‌شود؛ این نوع باید در دفعات متعدد و با حجم کم تزریق شود. ماندگاری ژل PMMA بالاتر از سایر انواع ژل است.

🔸 پلی ال لاکتیک اسید

کاهش چین و چروک و استحکام پوست با تحریک تولید کلاژن به کمک تزریق ماده مصنوعی اسید پلی ال لاکتیک توسط پزشک، روشی برای حجم دهی نقاط مختلف بدن و محو کردن چروکهای سطح پوست است که ماندگاری دو ساله دارد.

🔸 هیدروکسی آپاتیت کلسیم

این ماده ترکیب معدنی غلیظ که به طور طبیعی در استخوان‌ها وجود دارد و برای برطرف کردن خطوط ماریونت (خط خنده) و اخم استفاده می‌شود. تزریق هیدروکسی آپاتیت کلسیم موجب تحریک کلاژن‌سازی در پوست می‌شود و چین و چروک‌های متوسط تا عمیق را برطرف می‌کند.

⚠️ نکته مهمی که در مورد ژل کلسیم هیدروکسی آپاتیت وجود دارد، تولید این ماده از طریق بیوسنتز و بدون استفاده از فرآورده‌های حیوانی به منظور عدم نقض حقوق حیوانات و کاهش واکنش‌های آلرژیک انجام می‌شود.

انواع ژل از نظر ماندگاری

معمولا بلافاصله پس از تزریق، می‌توانید آثار آن را ببینید. پس فروکش التهاب و تورم و شکل نهایی عضوی که در آن تزریق شده، فرم نهایی مشاهده می‌شود. ماندگاری شکل اندام‌هایی که تزریق شدند، به دوام و نوع ژل بستگی دارد. به طور کلی انواع ژل از نظر ماندگاری به دو نوع تقسیم می‌شوند:

🔸  ژل موقت: که شامل هیالورونیک اسید، کلسیم هیدورکسید پلی لاکتیک اسید است که برای افزایش حجم و فرم دهی لب، گونه، چانه حتی سینه و باسن و دیگر نواحی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ همچنین برای پرکردن خطوط عمیق و محوسازی چین و چروک کاربرد دارند. به طور طبیعی در بدن قابل جذب می‌باشد. ماندگاری این نوع بسته به برند سازنده و جنس فیلر به همراه میزان جذب بدن زیباجو معمولا بین 4 تا 24 ماه است.

🔸  ژل دائمی: ماندگاری این نوع ژل بسیار طولانی است و تا سالیان سال ادامه دارد. ژل‌های دائمی قابل جذب نیستند. هنگامی که زیباجو اقدام به تزریق ژل دائمی می‌کند، پزشک ابتدا با تزریق ژل موقت شکل و نتیجه نهایی را بررسی کرده و پس از جذب آن، به همان میزان و با همان تکنیک از ژل دائم استفاده می‌کند؛

هشدار: معمولا استفاده از این نوع منسوخ شده چراکه بیشتر برندهای تولید کننده مواد دائمی مورد تائیدیه سازمان غذا و دارو نیستند. همچنین ممکن است که مراجعه کننده پس از مدتی از فرم و ظاهر اندامی که در آن ژل تزریق شده خسته شود و اقدام به تخلیه آن کند.

بهترین برندهای ژل

به طور معمول به پزشکی که به آن مراجعه می‌کنید، با توجه به محل تزریق و نیاز پوست شما، نوع و برند فیلر را مشخص می‌کند؛ برندهای معتبر عموما وارداتی هستند و تمامی استانداردهای لازم را از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده‌اند. اما ژل‌هایی هم در بازار وجود دارند که در ایران تولید می‌شوند و از کیفیت‌های لازم برخوردار بوده و مورد تایید پزشکان هستند. دسته دیگری از انواع ژل که عموما ساخت کشور چین هستند و به صورت فله‌ای عرضه می‌شوند، مواد باز و بدون بسته‌بندی از نظر کیفیت و بهداشت سطح پایینی دارند و استفاده از این برندها می‌تواند برای زیباجو مشکلات زیادی به وجود بیاورد. 

بنابراین ما به کسانی که قصد انجام این کار را دارند توصیه می‌کنیم با توجه به شرایط مالی و محل تزریق، حتما از ژل‌های معتبر استفاده نمایید تا هیچ گونه آسیبی به شما وارد نشود. از برندهای معروف و پرکاربرد که در ایران استفاده می‌شوند، می‌توان به ژل ژوویدرم (Juvederm)،رستیلین (Restylane)، تئوسیال (Teosyal) و … اشاره کرد؛ از تولیدات داخلی می‌توان برند ایرانی ژل لب و صورت فیورج (fiorage) را نام برد. اگر شما کاربر گرامی مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مارک‌ها هستید، می‌توانید مقاله بهترین برندهای ژل را مطالعه کنید تا به طور کامل با برندهای مختلف ژل و کاربرد آنها آشنا شوید.

بهترین برندهای ژل

بهترین پزشکان تزریق ژل در تهران

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که حتما باید توسط بهترین دکتر تزریق ژل در تهران انجام شود. از زیباجویانی که قصد انجام این کار را دارند خواهشمندیم که تحت هیچ شرایطی به سالن‌های زیبایی که با قیمت پایین‌تر و استفاده از مواد و متریال بی کیفیت بدون تخصص و مهارت کافی اقدام به تزریق ژل می‌کنند، مراجعه نکنید؛ زیرا عواقب بسیار خطرناکی به دنبال خواهد داشت که می‌تواند منجر به عفونت‌های شدید و حتی از دست دادن قسمتی از عضو تزریق شده بشود.

بهترین کلینیک زیبایی در تهران

انجام روش‌های زیبایی در بهترین کلینیک زیبایی در تهران که از جدیدترین متُدهای روز استفاده می‌کنند، روشی مطمئن برای رسیدن به چهره و بدن ایده‌آل است. در واقع، با مراجعه به کلینیک‌هایی که از امکانات و تجهیزات پیشرفته برخوردارند و همچنین، از تجربه بهترین پزشکان برای ارائه خدمات بهره می‌برند، می‌تواند تضمین‌کننده سلامت و زیبایی شما باشد.

مزایای تزریق ژل

✅ مشاهده نتیجه بلافاصله

✅ مدت زمان کوتاه (تقریبا 30 دقیقه)

✅ رضایت اکثر کسانی که انجام داده‌اند

✅ عدم دوره نقاهت و از سرگرفتن فعالیت‌های روزمره

✅ یکی از روش‌های غیرتهاجمی جوان‌سازی است که نیاز به بی هوشی، جراحی و بستری شدن ندارد

✅ امکان حصول نتیجه کاملا طبیعی

✅ قابلیت اصلاح و بازگشت به حالت قبل 

✅ جذب و سازگاری با بدن

✅ برطرف کردن عیوب صورت و بدن و افزایش زیبایی و اعتماد به نفس

✅ از بین بردن نشانه‌های افزایش سن و پیری

✅ هزینه نسبتاً مناسب

معایب تزریق ژل

در صورتی که ژل توسط متخصص، به شیوه صحیح و اصولی تزریق نشود، یا اگر پزشک زیبایی از برندهای متفرقه استفاده کند، امکان گلوله‌شدن آن زیر پوست ناحیه تزریق شده وجود دارد. البته انسجام و سفت‌شدن قابل رفع است و شما می‌توانید با تزریق آنزیم گلوله‌های جمع شده ژل زیر پوست را از بین ببرید. به علاوه تزریق غیر حرفه‌ای ژل می‌تواند ایجاد ناهمواری زیر پوست یا انسداد رگ‌های عروقی را به همراه داشته باشد. هنگامی که توسط غیر متخصص اشتباها داخل رگ‌های عروقی تزریق شود، باعث مسدود شدن رگ‌ها می‌شود که در چنین شرایطی حتما باید به پزشک مراجعه کرده و برای رفع این مشکلات اقدام کنید.

عوارض تزیق ژل

قطعاً همه روش‌های زیبایی دارای ویژگی‌های مثبت و منفی منحصر به خودشان هستند. بعضی از معایب خفیف و به سادگی قابل رفع‌اند. اما در صورت عفونت، گاهی نیاز به تخلیه و برداشتن قسمتی از اندام می‌شود؛ که البته در صورتی که این ماده در کلینیک‌های معتبر توسط متخصصان با مهارت انجام شود، می‌تواند به طور چشمگیری خطرات احتمالی پس از آن را کاهش دهد. برخی از معایب می‌توان به موارد زیر باشد:

❌ امکان احساس سوزش و درد خفیف (درصورت حساسیت یا عدم کارایی اسپری یا پماد لیدوگائین)

❌ امکان تورم، قرمزی و حتی کبودی پس از تزریق که با کمپرس سرد قابل التیام است.

❌ بی حسی در ناحیه تزریق شده تا چند ساعت

چه کسانی کاندید تزریق ژل هستند

تریق ژل که یکی از کاربردی‌ترین روش‌های ترمیم زیبایی است، تقریبا برای تمامی افراد قابل استفاده می‌باشد؛ با این وجود این روش نیز دارای محدودیت‌های خاصی است و باید افرادی که قصد دارند دارای شرایط زیر باشند:

✔️ نداشتن هیچ گونه بیماری زمینه‌ای 

✔️ عدم وجود هرگونه آلرژی و حساسیت به انواع فیلر

✔️ باید بالای 18 سال سن داشته باشند.

✔️ سلامت جسمی یکی از شروط است.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل

برای به حداقل رساندن احتمالات عوارض بعد از تزریق، بهتر است یک سری نکات مراقبتی توسط زیباجو انجام شود. برخی از این موارد عبارتند از:

🩹 بهتر است یک هفته قبل، از داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین استفاده نکنید.

🩹 بهتر است مصرف نوشیدنی‌های الکلی از چند روز قبل متوقف شود.

🩹 ناحیه‌ای که قرار است تزریق شود، باید تمیز باشد و استفاده از لوازم آرایشی قبل از مراجعه به کلینیک توصیه نمی‌شود.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل

🩹 معمولا پزشک پس از تزریق برای زیباجو نسخه‌ای حاوی آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می‌کند که باید از داروها استفاده کنید.

🩹 امکان کبودی، ورم و التهاب وجود دارد. بهتر است از کمپرس یخ برای کاهش این عارضه‌ها استفاده کنید.

🩹 حداقل تا یک روز بعد از ورزش و فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.

🩹 نوشیدن آب کافی ضروری است.

🩹 از خارش، ماساژ دادن یا هرگونه ضربه به محل تزریق شده خودداری کنید.

🩹 تا دو روز بعد بهتر است از دخانیات استفاده نکنید.

🩹 بهتر است تا یک هفته هنگام خواب، قسمتی که ژل تزریق شده بالاتر از سایر قسمت‌های دیگر قرار بگیرد.

کلام آخر

تصمیم برای این کار، اولین قدم برای داشتن پوستی شاداب و با طراوت و از بین بردن نقص‌های چهره و اندام است؛ تزریق ژل نیاز به جراحی و بی هوشی ندارد در نتیجه زیباجویانی که قصد دارند نیازی به بستری شدن و گذراندن دوره نقاهت ندارند. علاوه بر آن جزو روش‌های زیباسازی مقرون به صرفه‌ای است که آثار آن بلافاصله قابل مشاهده است.الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا