درمان

طب سوزنی چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به شما یکی از روش های طب سنتی، برای درمان انواع مشکلات جسمی و ذهنی، یعنی طب سوزنی را معرفی کنیم. اگر شما از دردهای مزمن و مشکلات جسمی به ستوه آمده‌اید و از روش‌های دیگر جواب نگرفته‌اید؛ و برای تسکین مشکلات و برقراری تعادل انرژی‌های بدنتان به دنبال راهی با کمترین خطرات هستید،  می‌تواند گزینه مورد انتخاب شما باشد. روش‌های جدید درمانی، اغلب بر پایه استفاده از داروهای شیمیایی با عوارض بسیار زیادی هستند؛ به علاوه در بسیاری از مواقع درمان قطعی امراض، تنها با مصرف دارو مُیسر نیست. روش‌های قدیمی که طی سالیان طولانی بارها امتحان و اصلاح شده‌اند، می‌توانند در کنار علم پزشکی مُدرن به شفای ما کمک کنند. یکی از قدیمی‌ترین شیوه درمان بیماری‌های انسان است. این روش تقریبا 5 هزار سال پیش، توسط حکیمان چین باستان ابداع شد. مجموعه الو پزشک با گردآوری کامل‌ترین اطلاعات در این باره، سعی کرده است تا راه‌حلی برای رفع ناخوشی‌های شما عزیزان با کمترین عوارض در مقرون به صرفه‌ترین حالت ممکن ارائه دهد.

فهرست مطالب

مفهوم طب سوزنی

یکی از روش‌های قدیمی و بسیار محبوب در چین است که برای تعادل نیروی حیات انسان یا همان «چی _chi_» که در کانال‌های انرژی بدن به نام «مِریدیَن‌ها_meridian_» جریان دارند، به کار می‌رود. به اعتقاد این روش، به هم خوردنِ توازن نیروهای یین و یانگ در بدن (انرژی‌های مثبت و منفی) به همراه مسدود شدن مریدین‌ها، می‌تواند منجر به انواع بیماری‌ها شود. برای برقراری تعادل این انرژی‌ها، با ورود شوک به نقاط خاصی از بدن که در امتداد مریدین‌ها (کانال‌های انرژی و نیروی حیات در بدن) قرار دارند، نیروهای الهی و طبیعی به گردش در می‌آیند و با متعادل شدن انرژی در بدن، انواع امراض و مشکلات روحی و روانی بهبود پیدا می‌کنند. 

امروزه استفاده از این روش به همه نقاط زمین منتقل شده است. کشورهای توسعه یافته با پی بردن به فواید این روش کم خطر، استفاده از این تکنیک را به عنوان شیوه مُکملِ درمانی توصیه می‌کنند. در این روش، پزشک طب سنتی با مهارت و دقت بالا، نقاط خاصی از بدن را مشخص کرده؛ سپس با ورود سوزن‌های مخصوص و استریلِ بسیار باریک به این نقاط شوک وارد می‌کند. با ورود سوزن به امتداد کانال‌های انرژی، نیروی الکترومغناطیسیِ بدن به گردش در می‌آید. به علاوه، درد خفیف ناشی از شوک وارد شده به این نقاط، باعث تولید و آزادسازی اَندروفین (مُسکن طبیعی در بدن که به وسیله غده هیپوتالاموس تولید می‌شود) شده و به تسکین دردهای جسمی کمک می‌کند. 

Acupuncture involves the insertion of very thin needles through your skin at strategic points on your body. A key component of traditional Chinese medicine, acupuncture is most commonly used to treat pain. Increasingly, it is being used for overall wellness, including stress management. From Mayoclinic.

چرا طب سوزنی

این روش در عین سادگی، برای بهبود بسیاری از مشکلات جسمی و برطرف‌کردن ناملایمات روحی و روانی کاربرد دارد. از این روش مکمل، برای درمان بیماری‌هایی مثل آرتروز، کمر درد، درد گردن، سردردهای میگرنی و دندان درد استفاده می‌شود؛ همچنین، برای کاهش عوارض شیمی درمانی، عوارض پس از جراحی، مشکلات ریه و اختلالات تنفسی مانند آلرژی، عوارض پوستی و خارش و التهاب آن، درد در بیضه، مشکلات مربوط به رحم و قاعدگی، حتی درمان ناباروری. علاوه بر این، این روش در کاهش افسردگی، اضطراب و درگیری‌های ذهنی بسیار مفید است. در عین حال، می‌تواند کمک زیادی به ترک الکل، سیگار و اعتیاد به مواد مخدر کند. این روش در عین حال جای خود را در زمینه زیبایی برای جوانسازی پوست و رفع افتادگی صورت و بدن، افزایش سایز، تناسب اندام و درمان سلولیت باز کرده است. با توجه به استفاده گسترده از این روش و مقرون به صرفه بودن آن، در بسیاری از جوامع رواج یافته است. البته اگر قصد دارید؛ شما حتما باید به یک مرکز معتبر که توسط متخصص انجام می‌شود مراجعه کنید. زیرا این روش به ظاهر ساده در صورت عدم انجام صحیح و صحیح می‌تواند خطرناک باشد و برای شما مشکل ایجاد کند.

چرا طب سوزنی

انواع طب سوزنی

با توجه به این که، کاربردهای بسیار زیادی دارد و از این روش در زمینه‌های درمانی و زیبایی استفاده می‌شود؛ انواع مختلفی از طب سوزنی وجود دارد. در ادامه مطلب شیوه‌های انجام را شرح می‌دهیم.

🔹🔹  بدن

این روش، رایج‌ترین شکل است. برای بهبود مشکلات و درمان بسیاری از بیماری‌ها پزشکِ طب سوزنی، با تشخیص مشکل و شناسایی کانال‌های انرژیِ بدن مراجعه‌کننده، سوزن‌های یک بار مصرف را در نقاط خاصی از بدن فرد که روی این کانال‌ها قرار دارند، وارد می‌کند. از مهم‌ترین نقاط در بدن می‌توانیم کمر، بالای گردن، شانه، بازو، بالای قفسه سینه، شکم، ساعد، آرنج، مفصل ران، زانو و مچ‌ها را، نام ببریم.

🔹🔹 اِکوپانکچِر

روش قدیمی درمانی با استفاده از سوزن است که در زمان‌های قدیم با استفاده سوزن‌هایی از جنس استخوان و سنگ، و بعدها به وسیله سوزن‌های فلزی و سیلیکونی انجام می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش روش‌های نوین، به شکل‌های جدیدی انجام می‌شود. از روش‌های مُدرن، می‌توانیم به استفاده از اشعه لیزر اشاره کنیم. لیزر اکوپانکچر یکی از روش‌های نوین اِعمال شوک به نقاط روی کانال‌های انرژی بدن است. 

🔹🔹 مغز و اَعصاب

انجام در ناحیه سر، می‌تواند به کاهش مشکلات اعصاب و بهبود عملکرد مغز کمک کند. متخصصین نورولوژی (سیستم مغز و اعصاب) طب سوزنی در نقاط به خصوصی از سر را، مکمل درمانی مشکلات عصبی و روانی می‌دانند. این روش می‌تواند بهبود رشته‌های مغزی را به دنبال داشته باشد. به علاوه، طب سوزنی مغز می‌تواند به کاهش سردردهای مگرنی و تنشی، دردهای عصبی مثل مشکلات نورالژی عصب سه قلو (تری ژِمینال)، فلج بِلز (فلج صورت)، اسپاسم عضلات و عوارض اِم اِس، افسردگی، استرس و اضطراب کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند از ابتلا به سکته مغزی پیشگیری کند.

🔹🔹 گوش

یکی از روش‌ها، ورود سوزن‌های باریک به نقاط خاصی از گوش که بسیار حساس‌اند و رشته‌های انتقال عصبی قوی دارند، می‌باشد؛ نقاط مورد نظر در طب سنتی گوش به طور مستقیم با بخش‌های از مغز که مسئول هیجانات و مرتبط با نخاع هستند، ارتباط دارد؛ از این رو این روش می‌تواند روی عملکرد سایر اندام‌های بدن تأثیر بگذارد. امروزه استفاده از طب سوزنی گوش در کشور‌های پیشرفته آمریکا و اروپا بسیار پرطرفدار است. چراکه نقاط حساس گوش در این نوع از طبابت، مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هستند. از این روش برای کاهش استرس و اضطراب، درمان افسردگی و مشکلات کم خوابی،کاهش انواع دردهای جسمی، بیماری‌های میگرن، آرتروز، حساسیت و آلرژی، سندرم روده تحریک پذیر و کمر درد، همچنین برای کاهش وزن و تناسب اندام استفاده می‌کنند.

🔹🔹 شکم

استفاده از سوزن‌های مخصوص در نواحی شکم و پهلو، به منظور لاغری و تناسب اندام رایج است. برای تناسب اندام با این روش، استفاده از سوزن‌های فلزی و سیلیکونی، اشعه لیزر روی نقاط مخصوصی از شکم متداول است.

🔹🔹 اَمبدینگ یا کاشت نخ

طب سوزنی نشایی که به آن کات گات هم می‌گویند. کاشت نخ بخیه قابل جذب، در نقاط ویژه است. روند جذب نخ‌ها، مشابه اثرات استفاده از سوزن‌های سیلیکونی در این نواحی است. از امبدینگ برای تناسب اندام و رفع افتادگی اعضای بدن، به همراه لاغری آن‌ها استفاده می‌شود. به علاوه، روش نشایی برای زیبایی صورت و رفع افسردگی مؤثر است.

🔹🔹 صورت

یکی از روش‌های دیرینه زیبایی و جوانسازی پوست، وارد کردن سوزن‌هایی با سایز کوچک به نقاط خاصی از صورت است. هنگامی که به این نقاط حساس شوک ریزی وارد می‌شود؛ پوست تحریک شده و گردش خون و انتقال اکسیژن در آن ناحیه بیشتر می‌شود. به علاوه درد خفیف ناشی از ورود سوزن‌ها به پوست، باعث آزادسازی اندروفین و کاهش استرس می‌شود که در سلامت پوست تأثیر مثبت می‌گذارد. همچنین، کاشت نخ لیفت برای بالاکشیدن پوست صورت یکی از روش‌های مدرنی است که از طب سوزنی الهام گرفته است.

🔹🔹 دست

نقاط در پشت و کف دست‌ها، مربوط به عملکرد ارگان‌های مختلف بدن هستند. از طب سوزنی دست می‌توان برای بهبود کمر درد، درد نواحی تناسلی و مشکلات بیضه‌ها کمک بگیریم.

انواع سوزن در طب سوزنی

سوزن‌های مورد استفاده در این روش، انواع مختلفی دارند که از نظر ضخامت و طول با یکدیگر متفاوت‌اند. انتخاب نوع سوزن، با توجه به مشکل فرد مراجعه‌کننده و موضع ناحیه درمان به وسیله پزشک متخصص انجام می‌شود. معمولا، ابزار طب سوزنی چینی ضخیم‌تر از سوزن‌های مورد استفاده در طب سنتی ژاپنی است. امروزه از انواع سوزن‌ها موسوم به سوزن ضخیم سه لبه(Three_edged needle) که نوک آن به حالت مثلثی و شبیه به نیزه است و برای حجامت و بیماری‌هایی مثل پلی سیستمی کاربرد دارد؛ به همراه سوزن‌های درون جلدی(Intradermal needles) که بسیار نازک و کوتاه‌اند و برای درمان دردهای مزمن و اعتیاد استفاده می‌شوند؛ در کنار سوزن‌های فشار (Press needles) که بسیار کوتاه‌اند و با چسب تقریبا یک هفته روی موضع باقی مانده و برای تحریک طولانی مدت عضله به کار می‌روند، به علاوه سوزن شکوفه آلو (Plum blossom needle) که به آن سوزن هفت ستاره هم می‌گویند که با اتصال به ابزاری چکش مانند، در برای ضربه زدن به پوست کاربرد دارد.

بهترین پزشکان طب سوزنی در تهران

اگر تعادل انرژی‌های بدن شما برایتان مهم است. و برای پیشگیری یا درمان مشکلات روحی و جسمی خودتان به دنبال انجام طب سوزنی، که از روش‌های کم خطر و تقریباً ایمن است هستید، می‌توانید با یافتن پزشک متخصص، به همراه مشاوره رایگان، از منافعِ روش‌های قدیمی و آزمایش شده، متناسب با شرایط‌تان بهره‌مند شوید. درمانگران حرفه‌ای، در واقع پزشکانی هستند که، با تحصیل در مراکز معتبر، با انواع روش‌های علمی و اثبات شده این حوزه، به خوبی آشنا هستند. ما لیستی از بهترین دکتر طب سوزنی در تهران را بعد از بررسی‌های دقیق تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

بهترین مراکز و پزشکان طب سوزنی در ایران

مزایا طب سوزنی

✅ پس از اتمام طب سنتی، نیاز به گذرندان دوره نقاهت و بهبودی ندارید.

✅ کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد و می‌تواند بسیاری از اَمراض را معالجه کند.

✅ می‌تواند علاوه بر شفای اُمراض و بیماری‌ها، برای پیشگیری مشکلات مناسب باشد.

✅ برای افرادی که روش‌های جدید پزشکی و داروهای مسکن مناسب نیست، مؤثر است.

✅ این روش آرام بخش است و برای درمان مشکلات روحی و روانی، در کنار بهبود بیماری‌های جسمی به کار می‌رود.

✅ برای رفع بسیاری از بیماری‌ها مفید است و می‌تواند به عنوان روش مکمل درمانی پزشکی مدرن استفاده شود.

معایب طب سوزنی

❌ امکان درد، خونریزی اندک یا کبودی در محل قرارگیری سوزن وجود دارد.

❌ ممکن است سوزن‌های استفاده شده طی پروسه درمان، در بدن مُراجِِع بشکند.

❌ سوزن‌های استریل نشده و آلوده، می‌تواند باعث بروز عفونت و انواع بیماری‌ها شود.

❌ در صورت مراجعه به فرد غیر حرفه‌ای، جای‌گیری سوزن در ناحیه قفسه سینه یا قسمت بالای کمر به صورت عمیق، می‌تواند مشکلات هواجَنبی (وجود هوا در حفره جنب، که مانع باز شدن کامل ریه می‌شود) را به دنبال داشته باشد.

مراقبت‌های قبل از طب سوزنی

برای دستیابی به بهترین نتیجه و کاهش مشکلات و خطرات احتمالی بعد از آن، رعایت نکات مراقبتی مفید است.

🩹 در صورت داشتن هرگونه بیماری، حتما آن را به پزشک اطلاع دهید.

🩹 بهتر است، از مصرف کافئین، شکر و الکل اجتناب کنید.

🩹 بهتر است؛ قبل از انجام دادن یک جلسه مشاوره با پزشک انجام دهید.

🩹 حداقل دو روز قبل ، داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین، مصرف نکنید.

🩹 قبل از انجام، باید غذای مناسب بخورید و از خواب و استراحت کافی برخوردار شوید.

🩹 در صورتی که قبلاً از انواع روش‌ها استفاده کردید، حتما آن را به درمانگر خود اطلاع دهید.

🩹 حتما به مراکز تمیز و پاکیزه مراجعه کنید و از پزشک خود بخواهید تا شما را از استریل و یک بار بودن سوزن و تجهیزات مورد استفاده مطمئن کند.

مراقبت‌های بعد از طب سوزنی

به طور کلی، برای کاهش عوارض و کم‌کردن خطرات بعد از آن، انجام موارد زیر توصیه می‌شود.

🩹 مصرف مواد مغذی و شیرین پس از طب سوزنی توصیه می‌شود.

🩹 بعد از طب سوزنی، بهتر است ورزش‌های سبک و نرمش انجام دهید.

🩹 بعد از اتمام جلسه درمان، بهتر است حداقل 15 دقیقه در مرکزی که طب سوزنی انجام داده‌اید بمانید.

🩹 ماساژ گرفتن بعد از طب سوزنی برای کاهش درد و استرس مفید است. (نکته: ماساژ برای انواع خاصی از طب سوزنی مفید و برای برخی از شیوه‌ها مضر است. بهتر است این مورد را از پزشک خود بپرسید)

مراقبت‌های بعد از طب سوزنی

عوارض طب سوزنی

مانند بسیاری از روش‌های درمانی می‌تواند دارای عوارض باشد؛ که شامل موارد زیر است.

⚠️ مصرف مشروبات الکلی و دخانیات بعد از آن جایز نیست.

⚠️ سرگیجه و سیاهی چشم، بعد از طب سوزنی می‌تواند برایتان پیش بیاید.

⚠️ امکان پرش عضلات به صورت غیر ارادی حین و بعد از جلسه درمان وجود دارد.

⚠️ ممکن است این روش، کمی دردناک باشد که این عارضه با کمپرس گرم قابل رفع است.

⚠️ ممکن است برخی افراد، به این روش حساسیت داشته باشند. یعنی آستانه تحملشان پایین بیاید.

⚠️ ممکن است بعد از طب سوزنی با آزادشدن انرژی‌های مبحوس در مریدین‌ها، احساسات و هیجانات شما دچار نوسان شود.

⚠️ با افزایش گردش انرژی، امکان دارد، فرد مراجعه‌کننده پس از انجام دادن روش‌های مختلف طب سوزنی، احساس ضعف و خستگی کند.

کلام آخر

در گذشته توسط مردم چین ابداع و به سایر نقاط دنیا منتقل شد. این روش درمانی برای متعادل‌سازی انرژی‌های بدن موسوم به «چی» به کار می‌رود و انواع مختلفی دارد، که هرکدام کاربردها و ویژگی‌های متفاوتی دارند. این روش درمانی، دارای طیف گسترده‌ای است که می‌تواند بسیاری از مشکلات و بیماری‌های فیزیکی و روانی انسان را مرتفع کند. برای انجام دادن طب سنتی، حتما لازم است که به مراکز معتبر دارای مجوز و پزشک سنتی متخصص مراجعه کنید.

الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا