مو

کاشت ریش چیست؟

اگر چه بسیاری از مردان معمولا ریش‌های خود را اصلاح می‌کنند، اما هیچکس نمی‌تواند منکر تاثیر ریش بر زیبایی مردان شود. عوامل زیادی می‌تواند منجر به تنک بودن ریش یا در نیامدن آن شود. مشکل هر چه که باشد، بهترین راهکار برای آن کاشت ریش است. با پیشرفت‌هایی که امروزه در حوزه زیبایی صورت گرفته است، کاشتن ریش برای مردان درست همانند کاشت مو امکان‌پذیر شده است. البته باید دانست که همه افراد کیس مناسبی برای کاشت ریش نیستند اما به طور کلی در بسیاری از موارد کاشت آن با موفقیت همراه است. اگر قصد دارید تا برای این کار اقدام کنید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

فهرست مطالب

مفهوم کاشت ریش

ریش یکی از معیارهای مهم ظاهری مردان در دنیای امروزی است که با ارائه مدل­‌های مختلف توسط آرایشگران اصلاح می‌­شود، اما درمان قطعی و دائمی ریش کم‌پشت، کاشت ریش است. برخلاف کاشت مو که بسیاری از افراد با آن آشنا هستند، این نوع، هنوز به این اندازه بین افراد رایج نیست. به طور کلی درست مانند مو، برای صورت نیز مو از یک قسمت بدن برداشته می‌شود و به خط فک یا هر جایی که می‌خواهید ریش در آنجا رشد کند، پیوند داده می‌شود. در تعریف اولیه این عمل ساده به نظر می‌رسد، اما در عمل انجام آن کاری پیچیده و زمانبر است و به تخصص و مهارت احتیاج دارد تا بتوان بهترین نتیجه را از آن انتظار داشت.

 به طور کلی در این روش بین 2000 تا 5000 پیوند فولیکول مو یا بیشتر از قسمت پشت سر و معمولاً در سطح گوش یا کمی پایین‌تر، برداشته و روی صورت کاشت می‌شود. یکی از مزایای کاشت ریش این است که فرم دهی ریش در مرحله برنامه‌ریزی کاشت انجام می‌شود و به طور کلی می‌توان نتیجه خویی را انتظار داشت. موهای کاشته شده 15 تا 30 روز پس از جراحی شروع به ریزش می‌کنند؛ این اتفاق کاملا طبیعی است چرا که در واقع به این معناست که فولیکول‌های ریش جدید شما برای یک جهش رشد آماده می‌شوند. در حدود 90 روز زمان میبرد تا ریش شما رشد خود را کامل کند و بیشتر فولیکول‌های مو در جای خود تثبیت شوند. تقریباً چهار ماه پس از جراحی، ریش شروع به پوشاندن تمام نواحی صورت می‌کند و تا حدود نه ماه بعد می‌­توانید نتایج کار را به صورت کامل مشاهده کنید.

While hair transplantation is a popular procedure for people experiencing hair loss, beard transplants are also available for people who are unable to grow facial hair or those who can only grow a sparse, patchy beard naturally. Beard transplants offer permanent facial hair growth and an extremely natural appearance. From Facialplasticsurgerymiami.

چرا کاشت ریش

بدون شک اعتماد به نفس در مورد ظاهر در افراد بر شخصیت، نگرش و نحوه تعامل آنها با دیگران تأثیر می‌گذارد. موی صورت می‌تواند راهی برای افزایش عزت نفس شما باشد که می‌تواند تأثیر مثبتی در تمام زمینه‌های زندگی شما داشته باشد. طبق نظرسنجی‌های انجام شده، مردان دارای ریش، برای زنان از جذابیت بیشتری برخوردارند و به طور کلی در جامعه با چهره مردانه‌تر شناخته می‌شوند. البته این مسئله کاملا به نظر شخصی افراد مرتبط است اما در بسیاری از موارد پر بودن موی صورت می‌تواند جذابیت مردان را چند برابر کند. این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد را به کاشت ریش ترغیب می‌کند.

دلیل دیگری که افراد را به انجام این جراحی ترغیب می‌کند، ریزش سکه‌ای در این نواحی است. برخی افراد بر اثر مشکلاتی مثل استرس دچار ریزش سکه‌ای مو در ناحیه صورت می‌شوند که می‌تواند زیبایی آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. در این مواقع نیز کاشت ریش می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. جالب است بدانید که علاوه بر زیبایی، بر اساس تحقیقات انجام شده، این عمل می‌تواند به پیشگیری از نوعی از سرطان پوست در مردان نیز کمک کند

چه کسانی کاندید کاشت ریش هستند؟

چه کسانی کاندید کاشت ریش هستند؟

علی‌رغم این که این جراحی برای افزایش موی صورت روشی دائمی و محبوب است، اما انجام آن در برخی از افراد نتیجه‌­بخش نیست. بیماران کاندید برای انجام این کار، باید معیارهای لازم را داشته باشند. همانطور که گفتیم مو از ناحیه اهدا کننده به نواحی گیرنده پیوند می‌شود. بنابراین، داشتن فولیکول‌های موی سالم کافی در ناحیه اهداکننده حیاتی است. قبل از انجام پیوند ریش، چندین آزمایش پزشکی توسط متخصص انجام می‌شود تا مطمئن شوند که فرد کاندید مناسبی برای انجام این کار است. علاوه بر این، جراح پیوند شما پوست سر را بررسی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا واحدهای فولیکولی کافی برای پیوند وجود دارد یا خیر. چنانچه دکتر زیبایی تشخیص دهد که تعداد فولیکول‌ها کافی نیست و یا نتایج آزمایش قابل اطمینان نیست، ممکن است درمان‌های جایگزین را پیشنهاد کند. مهمتر از همه، باید انتظارات واقع بینانه داشت. نتایج بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده نخواهد بود.

انواع روش‌های کاشت ریش

به طور کلی انجام این کار با استفاده از دو روش معمول انجام می‌شود که بر حسب شرایط شما پزشک تصمیم میگیرد که از کدام روش استفاده کند.

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

 FUE رایج‌ترین جراحی پیوند ریش است که بسیاری از متخصصان از آن استفاده میکنند. در طول FUE، جراح دسته‌های کوچکی از فولیکول‌های مو را یکی یکی از ناحیه اهداکننده، جدا می‌کند. سپس دسته‌های موی برداشت شده با ایجاد برش‌های کوچک روی ناحیه گیرنده پیوند زده می‌شود. این روش نسبت به FUT درد کمتری دارد و به دلیل برش­های کوچکی که ایجاد میکند، باعث ایجاد اسکارهای دایره‌ای کوچک می‌شود، این زخم‌ها معمولاً در زیر موها پنهان می‌شوند و به سختی قابل مشاهده هستند. FUE بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال موهای کوتاه هستند. این پیوند سرعت بهبودی سریع‌تری دارد، اسکار کمتر یا بدون اسکار است و احتمال بروز عوارض جانبی در آن نادر است.

واحد فولیکولی (FUT)

 FUT دومین تکنیک کاشت ریش است. این روش شامل برداشت و تشریح نوار است که آن را به یک روش پیچیده‌تر و در عین حال نسبتاً ساده تبدیل می‌کند. در این روش، نوار کوچکی از بافت از پوست سر یا ناحیه اهداکننده برداشته می‌شود و سپس زخم بخیه می‌شود و یک اسکار کوچک باقی می‌ماند. نوار برداشته شده به بخش‌های کوچکتری از گرافت‌های واحد فولیکولی تقسیم می‌شود. برای کاشت برش‌های کوچکی روی صورت ایجاد می‌شود. بخش‌هایی از بافت با یک تا چهار فولیکول مو بر روی نواحی گیرنده پیوند می‌شوند. برش نواری معمولاً چند اینچ طول دارد، بیمار باید موهای بلند در ناحیه برداشت فولیکول داشته باشد تا جای زخم را پنهان کند. اسکارها معمولا در دراز مدت محو می‌شوند، اما به طور کامل ناپدید نمی‌شوند. اگرچه FUT زمان جراحی و بهبودی طولانی‌تری دارد، اما ریش پرتر می‌شود، زیرا موهای بیشتری به ناحیه صورت پیوند زده می­شود.

عوامل ریزش ریش

افرادی که دچار ریزش مو در ناحیه صورت می‌شوند، معمولا به دلایل مختلف این اتفاق را تجربه می‌کنند. آگاهی از این دلایل تاثیر مهمی در انتخاب روش کاشت ریش و نتیجه بخشی آن خواهد داشت. در ادامه برخی از این عوامل را آورده‌ایم.

عدم تعادل هورمونی

طبق دلایل پزشک و آزمایشات انجام شده، می‌توان نتیجه گرفت که علت اصلی آلوپسی یا ریزش سکه‌ای صورت مربوط به نقص در عملکرد هورمون­‌ها و سیستم ایمنی بدن است. در صورت بروز این اختلال، بدن انسان به فولیکول‌­ها حمله می‌­کند و منجر به ریزش مو می‌­شود. یکی از رایج‌ترین دلایل کم بودن موی صورت، تستوسترون پایین است. تستوسترون هورمونی است که مسئول ایجاد و حفظ ویژگی­‌های مردانه است و سطح پایین آن می‌­تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی از جمله آلوپسی ریش شود.

ژنتیک

دلایل ژنتیکی از مهمترین دلایل کم پشتی موی صورت در مردان هستند. این عارضه اغلب مردانی را که سابقه خانوادگی طاسی دارند، تحت تاثیر قرار می­دهد. با این وجود برخی از اختلالات خودایمنی موروثی میتواند منجر به این اتفاق شود.

مشکلات پزشکی و بیماریها

شرایط پزشکی خاصی وجود دارد که می­‌تواند باعث از دست دادن ریش شود. اختلالات تیروئید یا بیماری‌­های خود ایمنی برخی از این عوامل هسند. این مسئله می‌­تواند یک تجربه ناامید کننده برای کسانی باشد که به داشتن فولیکول­‌های پر و ضخیم عادت دارند. در بیشتر شرایط درمان­های دارویی برای رشد مجدد موها توصیه می‌­شود.

اضطراب و استرس

وقتی استرس دارید، بدن شروع به ترشح کورتیزول می‌کند. این هورمون می‌تواند در رشد فولیکول‌ها اختلال ایجاد کند و منجر به نازک شدن یا حتی طاسی کامل ریش شود.

افزایش سن

یکی از دلایل طبیعی نازک شدن و ریختن ریش‌­ها، افزایش سن است. البته این مسئله در مورد همه افراد صادق نیست.

عوامل ریزش ریش

مزایای کاشت ریش

جالب است بدانید که داشتن ریش می‌­تواند مزایای زیادی برای مردان به همراه داشته باشت که با روش‌­هایی می‌توان به آنها دست پیدا کرد.

✅ احساس اعتماد به نفس: جالب است بدانید که داشتن ریش می‌تواند در اعتماد به نفس مردان بسیار تاثیرگذار باشد. مردانی که ریش­های پرپشتی دارند نسبت به سایرین، احساس قدرت و اعتماد به نفس بیشتری می‌کنند.

✅ بستن راه نفوذ اشعه خورشید به پوست صورت: تحقیقات علمی ثابت کرده است که ریش کامل می­‌تواند اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود کند. همچنین می­‌تواند از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و سرطان محافظت کند.

✅ مبارزه با جوش و آکنه: اصلاح مداوم و کامل صورت می­‌تواند به گسترش باکتری‌هایی که باعث آکنه می‌­شوند کمک کند. رشد و حفظ ریش باعث تقویت پوستی سالم و قوی می‌­شود.

✅ چین و چروک کمتر: گذاشتن ریش از صورت شما در برابر نور خورشید محافظت می­‌کند و محافظت از صورت در برابر آفتاب به معنای چین و چروک کمتر است.

✅ چشمه جوانی: محافظتی که ریش روی صورت ایجاد می­‌کند، می‌تواند به شما کمک کند جوان‌تر به نظر برسید. موهای صورت پوست شما را از لک پاک می­‌کند، گذاشتن ریش می­‌تواند آکنه و تغییر رنگ روی پوست شما را کاهش دهد. سبیل و ریش مواد آلرژی‌زا را از سیستم شما دور می‌­کند و به شما کمک می‌­کند احساس کنید و جوان­‌تر به نظر برسید.

تمامی این دلایل باعث شده است تا کاشت ریش برای مردان به یک مسئله ضروری تبدیل شود. استفاده از خدمات یک پزشک متخصص زیبایی، می‌تواند تمامی این مزایا را برای شما به همراه داشته باشد.

عوارض کاشت ریش

هر عمل پزشکی، به موازات فوایدی که برای شما دارد، ممکن است عوارضی را نیز در ناحیه مورد نظر ایجاد کند. احتمال بروز این نوع از عوارض در صورت استفاده از خدمات پزشکان یا کلینیک­های غیرمعتبر افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل به منظور کاهش خطرات بهتر است قبل از انجام این کار به خوبی تحقیق کنید. به طور کلی عوارض زیر ممکن است بر اثر کاشت موی صورت به روش FUE بر روی پوست پدیدار شود که البته عوارض رایج و طبیعی هستند:

❌ تورم فولیکول

❌ پوسته خشن

❌ احساس سوزن سوزن شدن

❌ بی حسی

❌ سنگینی یا سفتی

❌ حساسیت

❌ کبودی

❌ جای زخم در ناحیه اهدا کننده

در مورد روش FUT ممکن است عوارضی مثل عوارض زیر را تجربه کنید.

❌ تشکیل کیست

❌ فولیکولیت

❌ بی حسی

❌ درد

❌ تورم

این عوارض معمولا شایع و بی‌­خطر هستند، اما اگر مدت زمان بروز آن بیش از 14-15 روز طول بکشد، باید پزشک خود در این باره مشورت کنید.

بهترین دکتر کاشت ریش در تهران

به دلایل مختلف مهم است که از خدمات یک پزشک خوب برای انجام این کار استفاده کنید. مهمترین دلیل آن این است که شما معمولا هزینه زیادی برای انجام این جراحی می‌پردازید و استفاده از خدمات نامطمئن می‌تواند موجب هدر رفت هزینه شود یا بروز عوارض جدی شود. به همین علت تصمیم گرفتیم تا در الو پزشک، بهترین دکتر کاشت ریش در تهران، و بهترین دکتر کاشت مو در تهران و همچنین بهترین دکتر کاشت سبیل در تهران را به شما معرفی کنیم. شما می‌توانید از لیست منتخب ما، بهترین دکتر را انتخاب و با رزرو وقت از خدمات آنها استفاده کنید.

بهترین کلینیک کاشت ریش در تهران

تمامی خدمات مرتبط با کاشت مو و ریش باید در مکانی با امکانات کافی و تجهیزات مناسب انجام شود. همچنین تمیز و بهداشتی بودن محیط برای جلوگیری از ابتلا به عفونت­‌ها بسیار مهم است. لیست کلینیک‌­های منتخب شهر تهران را می‌توانید از سایت ما مشاهده کنید و در زمان مراجعه به پزشک در مورد محل انجام کار سوال کنید.

بهترین پزشک و کلینیک کاشت ریش در ایران

در هر کجای ایران که زندگی می‌کنید، باید از بهترین خدمات بهره‌­مند شوید و به مکان‌­های معتبر مراجعه کنید. الو پزشک با تهیه لیستی از پزشکان و کلینیک­‌های زبیایی در شهرهای مختلف کشور، به شما در دسترسی به این خدمات کمک می‌کند.

مراقبت‌های قبل از کاشت ریش

قبل از انجام عمل کاشت موی صورت باید نکاتی را مد نظر قرار دهید تا پروسه جراحی به بهترین شکل ممکن انجام شود. برخی از این نکات را در زیر عنوان می­‌کنیم. البته ممکن است پزشک توصیه‌­های دیگری نیز داشته باشد که باید رعایت کنید.

🩹 قبل از انجام جراحی سیگار نکشید.

🩹 4-5 روز قبل باید الکتروکاردیوگرام و آزمایش خون انجام شود.

🩹 میوه­‌های غنی از ویتامین c بخورید و مکمل‌های ویتامین C مصرف کنید؛ این کار به بهبودی فوری زخم­‌ها کمک می‌­کند.

🩹 قبل از جراحی قهوه یا چای ننوشید، اما نوشیدن چای سبز معمولا مشکلی ندارد زیرا کافئین در آن موجود نیست.

🩹 قبل از جراحی آب کافی بنوشید.

🩹 از مصرف رقیق کننده‌­های خون مثل آسپرین خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت ریش

مراقبت‌­ها، بسته به این که از کدام روش جراحی استفاده کرده باشید، متفاوت خواهد بود.

مراقبت‌های بعد از کاشت ریش

مراقبت‌های بعد از استخراج واحد فولیکولی (FUE)

🩹 پس از جراحی، پوست معمولا خشک و زبر می­‌شود. در این مدت، استفاده از کرم مرطوب کننده به نرم شدن پوست کمک می‌­کند.

🩹 به مدت 1 تا 2 ماه در ناحیه جراحی اصلاح نکنید.

🩹 همچنین ناحیه اهداکننده خود را حداقل به مدت 10-14 روز نتراشید.

🩹 4-5 روز از محل کار مرخصی بگیرید و استراحت کنید.

🩹 روی شکم نخوابید، تا درد، تورم و قرمزی به دلیل تماس ناحیه اهداکننده که معمولا سینه است، کاهش پیدا کند.

🩹 اگر صورت متورم شد وحشت نکنید. این وضعیت بین 3 تا 7 روز ادامه پیدا می‌کند.

🩹 حتی اگر احساس خارش کردید، ناحیه پیوند شده را لمس نکنید.

🩹 از شامپوی توصیه شده پزشک برای ناحیه پیوند و اهدا کننده استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از استخراج واحد فولیکولی (FUT)

🩹 در چند هفته اول بعدازظهرها که آفتاب بالا می­آید، بیرون نروید.

🩹 تا مدتی ورزش نکنید.

🩹 از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.

🩹 از کرم مرطوب کننده برای نرم شدن پوست استفاده کنید.

🩹 به مدت 1 تا 2 ماه در ناحیه جراحی اصلاح نکنید.

🩹 همچنین ناحیه اهداکننده (سینه) خود را حداقل به مدت 10-14 روز نتراشید.

🩹 4-5 روز استراحت کنید.

🩹 روی شکم نخوابید.

🩹 از شامپوی توصیه شده پزشک استفاده کنید.

🩹 در این روش نیز تورم صورت بین 3 تا 7 روز اول طبیعی است.

هزینه عمل کاشت ریش

هزینه‌­های مرتبط با این عمل به شرایط متفاوتی بستگی دارد. کیفیت کار پزشک در این قیمت‌گذاری بسیار موثر است. توجه کنید که بیمه معمولا هزینه انجام این گونه جراحی­‌ها را تقبل نمی‌کند و بهتر است از قبل با پزشک در مورد آن صحبت کنید.

سوالات متداول

سخن آخر

جراحی کاشت ریش روشی موثر و پایدار برای افرادی است که به هر دلیل موهای صورت خود را از دست داده­اند یا به صورت ژنتیکی موی زیادی روی صورت خود ندارند. این روش اگر به درستی انجام شود، می‌تواند بسیار نتیجه بخش باشد. با این وجود انجام آن به همه کیس‌­ها توصیه نمی‌شود. معمولا پزشک با بررسی بانک مو و وضعیت فرد، در مورد انجام یا عدم انجام آن تصمیم­‌گیری می‌کند. الو پزشک به عنوان یک مجموعه معتبر اینترنتی، بهترین پزشکان کاشت مو در تهران و کشور را به شما معرفی می‌کند.

نظرت درباره کاشت ریش

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا