جراحی زیبایی

بلفاروپلاستی چیست؟

پلک‌های افتاده، یا پُف زیر چشم، یکی از مشکلاتی است که می‌تواند با افزایش سن یا به طور وراثتی برای شما به وجود بیاید. جنبه‌های زیبایی و درمانی جراحی پلک یا بلفاروپلاستی (Belpharoplasty)، این عمل را به یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی خانم‌ها و آقایان تبدیل کرده است. چرا که علاوه بر جوان‌سازی و کاهش علائم پیری، با جراحی زیبایی پلک بالا یا پایین (یا هردو) می‌توانید وسعت دیدتان را گسترش دهید. با افزایش سن پوست نازک و حساس اطراف چشم، دچار ضعف و افتادگی می‌شود. 

با از دادن طراوت و شُل شدن پلک‌ها، آثار پیری و ضعف عضلات در چهره شما نمایان می‌شود؛ با پلک‌های افتاده زیبایی چشم‌ها، زیرِ پوست و چربی‌های اضافی متمرکز شده زیر چشم مخفی می‌شوند. البته ممکن است بعضی افراد به طور مادرزادی یا ارثی چشم‌های پف‌کرده داشته باشند. تجمع کیسه‌های چربی زیرچشم علاوه بر ایجاد عدم تناسب و کاهش زیبایی صورت، گاهی می‌تواند به بینایی آسیب برساند. برای از بین بردن پف زیر چشم، بِلفاروپلاستی پلک پایین می‌تواند به این مشکل کمک کند. شما با انتخاب این عمل  می‌توانید زمان را به عقب برگردانید و به چهره دوران جوانی‌تان در آینه نگاه کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع جراحی پلک و کاربردهای آن آشنا شویم. 

فهرست مطالب

مفهوم بلفاروپلاستی

جوانسازی، رفع آثار ضعف عضلانی و نشانه‌های پیری در اطراف چشم‌ها، بلفاروپلاستی (Belpharoplasty) نام دارد. معمولاً افراد پس از ورود به دهه 40 در زندگیشان، برای بهبود روحیه و تقویت نقاط قوت چهره و اعتماد به نفس، تمایل به انجام دادن جراحی پلک دارند. این تکنیک می‌تواند در زمینه‌های زیبایی و پزشکی انجام شود. برای از بین بردن چربی و پوست‌های اضافه پلک بالا، همچنین برطرف‌کردن تیرگی و خروج کیسه‌های چربی پُف‌کرده زیر چشم، انواع جراحی پلک وجود دارد. شما می‌توانید بسته به نیازتان، برای ترمیم زیبایی خود با مشورتِ پزشک، از ترکیب روش‌های مختلف بهره ببرید. 

طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2018 در آمریکا، جراحی پلک چهارمین رتبه از عمل‌های زیبایی در بین متقاضیان دارد. البته این عمل بسیار حساس است و به دلیل ساختار پیچیده پلک‌ها باید توسط پزشکانی که با مهارت بالا و شناخت کامل از آناتومی پلک‌ها دارند، انجام شود. امروزه تکنیک‌های اصلاح شده‌ای برای حل عوارض که در گذشته باعث توخالی شدن ناحیه جراحی شده در پلک می‌شد، وجود دارد. در روش‌های جدید، پزشک با آنالیز طرح صورت و فرم پلک‌های مراجعه‌کننده، سعی دارد تا با جراحی پلک، منحنی چشم‌ها را که بر اثر از بین رفتن بافت گونه و چربی صورت، و افتادگی پوست و عضلات از فرم استاندارد خارج‌شده، به ظاهر مطلوبی برساند.

 در بلفاروپلاستی پلک بالا، عضلات پوست و چربی اضافه پلک که با افزایش سن بسیار شُل و آویزان شدند؛ چهره فرد را بسیار پیرتر و خسته نشان می‌دهند. این پوست اضافه با ایجاد برش‌های ظریفی در شکاف طبیعی پلک بالا بریده می‌شوند و از بین می‌روند. سپس با بخیه شکاف ایجادشده، فُرم و حالت چشم‌ها تغییر می‌کند. معمولاً عمل پلک بالا با لیفت پلک همراه است اما همیشه این طور نیست.

 در جراحی پلک پایین هم جراح با ایجاد برش‌هایی از داخل پلک یا خط رویش مژه‌ها، اقدام به خروج کیسه‌های چربی زیر چشم می‌کند. این عمل باعث کاهش چروک‌های پنجه کلاغی و حلقه‌های تیره دور چشم، به همراه از بین رفتن پف زیر چشم می‌شود. البته می‌تواند به بهبود عملکرد ماهیچه‌های حلقوی دور چشم که وظیفه باز و بسته‌کردن و حرکات چشم‌ها را دارد نیز، کمک کند. البته شما در صورت نیاز می‌توانید جراحی هر دو پلک را در یک جلسه انجام دهید.

Blepharoplasty (BLEF-uh-roe-plas-tee) is a type of surgery that removes excess skin from the eyelids. With age, eyelids stretch, and the muscles supporting them weaken. As a result, excess skin and fat can gather above and below your eyelids. This can cause sagging eyebrows, droopy upper lids and bags under the eyes. From Mayoclinic.

چرا بلفاروپلاستی؟

روند پیری و بالا رفتن سن، گاهی اوقات می‌تواند به زیبایی‌های شما لطمه وارد کند. با افزایش سن، کلاژن‌سازی پوست کم می‌شود و عضلات ماهیچه‌ها، سفتی و طراوتشان را از دست می‌دهند؛ سپس به دلیل جاذبه زمین، به سمت پایین می‌افتند. افتادگی پلک‌ها می‌تواند در بینایی شما تأثیر منفی بگذارد و میدان دیدتان را کوچک کند. همچنین پلک‌های افتاده می‌توانند ظاهر شما را افسرده و بسیار خسته نشان دهد. البته گاهی اوقات آسیب‌های واردشده به بینایی و چشم که حتی افراد مبتلا را به آستانه نابینایی کشانده است،

با بلفاروپلاستی و تخلیه زائده‌های زیر پلک، قابل بهبود می‌باشند. جراحی پلک، راه‌حل بسیار مؤثر برای زیبایی چشم‌ها و ناحیه اطراف آن است. البته در برخی موارد، مشکل افتادگی پلک بالا، با لیفت ابرو قابل اصلاح است و نیازی به برداشتن پوست اضافی نیست. اما جنبه‌های درمانی و تقویت ماهیچه‌های اطراف چشم، به همراه تأثیر شگفت‌انگیز در زیبایی شکل چشم‌ها، این عمل زیبایی را رواج داده است. به طور کلی این روش می‌تواند شما را بسیار جوان‌تر و زیباتر نشان دهد و احساس پیری و زوال را از قلب شما بیرون کند. 

انواع بلفاروپلاستی

انواع بلفاروپلاستی

این عمل زیبایی به شکل‌های زیر توسط جراحان زیبایی انجام می‌شود.

☑️ جراحی لیفت پلک

این عمل زیبایی می تواند به ترمیم پتوز اشاره داشته باشد. جراحی لیفت پلک برای رفع افتادگی و حالت دادن به چشم ها انجام می شود. 

☑️ بلفاروپلاستی

جراحی پلک‌ها که در این عمل علاوه بر کاهش پوست اضافی پلک، چربی های اطراف چشم را به منظور کاهش پُف زیر چشم خارچ می‌کنند. می تواند روی پلک بالا یا پایین یا هردوی آنها انجام شود. البته بعضی مواقع پزشکان به جای بریدن پوست، به کمک اشعه لیزر تقویت و سفت می کنند. البته می تواند برای تقویت ماهیچه های حلقوی اطراف چشم ها انجام شود که منجر به تقویت عضله و بهبود عملکرد و حرکت باز و بسته کردن پلک می شود.

☑️ بلفاروپتوز (جراحی ترمیم پتوز)

این عمل معمولاً روی پلک بالا انجام می‌شود. افتادگی پلک‌ها به طور مادرزادی یا براثر افزایش سن یا هر دلیل اکتسابی دیگری، با برداشتن پوست اضافی و تقویت عضله پلک‌ها، با جراحی ترمیم پتوز و ترمیم استخوان مدار چشم قابل درمان است. 

☑️ بلفاروپلاستی با لیزر (پلاسماجت)

رفع افتادگی پلک با لیزر نیز یکی از روش‌های بدون درد و خون ریزی است که در چند جلسه و با سوزاندن چربی‌های پلک انجام می‌شود و نتایج خوبی را برای شما رقم خواهد زد و باعث لیفت چشم نیز می‌شود.. این روش با لیزر CO2 و دستگاه پلاسماجت انجام می‌شود. دوران نقاهت ندارد و بلافاصله پس از انجام بلفاروپلاستی با لیزر می‌توانید به کارهای روزانه خود برسید.

بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران

از آنجایی که پلک‌ها در نقطه بسیار حساسی از صورت و در مرکز توجه قرار دارند؛ هرگونه عمل زیبایی یا درمانی در این نقطه حتماً باید توسط بهترین جراح پلاستیک پلک در تهران انجام شود. به زیبا جویانی که قصد انجام را دارند، توصیه می‌کنیم که حتما به پزشکان باتجربه و متخصص در این زمینه مراجعه کنید؛ زیرا در نظر نگرفتن تَبحر و تجربه جراح می‌تواند باعث ایجاد ظاهر ناخوشایند یا حتی آسیب رساندن به بینایی و چشم‌ها شود.

بنابراین، بهتر است برای در امان ماندن از عواقب و خطرات بعد از جراحی، به مراکز معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید. مجموعه الو پزشک با معرفی و ارائه لیستی از بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران، در کنار شماست تا بتوانید با اصلاح نقص و عیب‌های پلک بالا و پایین، زیبایی صورتتان را به سال‌های اوج جوانی و زیبایی خود برگردانید و از ظاهر دلفریب چشم‌هایتان در آینه لذت ببرید.

بهترین کلینیک‌های بلفاروپلاستی در تهران

مزایا بلفاروپلاستی

✅ افزایش میدان دید به دلیل از بین رفتن پوست اضافه پلک‌ها.

✅ کاهش چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها و ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی.

✅ افزایش جذابیت چهره و اعتماد به نفس.

✅ ماندگاری بسیار طولانی مدت.

✅ حداقل اُسکار و آثار جراحی.

✅ کاهش پف زیر چشم.

معایب بلفاروپلاستی

❌ تغییر رنگ پوست اطراف چشم.

❌ عفونت پلک‌ها.

❌ احتمال آسیب رسیدن به عضلات چشم.

❌ اختلال بینایی و آسیب به عصب چشم‌ها.

❌ اسکار بسیار سطحی در محل شکاف و بخیه.

مراقبت‌های قبل از بلفاروپلاستی

🩹 حتما قبل از عمل پلک، معاینه چشم شوید.

🩹 بهتر است قبل از جلسه عمل جراحی، استحمام کنید.

🩹 بهتر است یک وعده غذای سبک میل کنید.

🩹 روزی که قرار است عمل جراحی پلک انجام دهید، لباس سبک و راحت بپوشید.

🩹 بهتر است 48 ساعت قبل، از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه خودداری کنید.

🩹 حداقل از دو هفته قبل عمل، از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین و آسپرین اجتناب کنید.

🩹 مصرف مشروبات الکلی و دخانیات برای عدم کاهش اکسیژن و تعادل غلظت خون، از یک ماه قبل جراحی پلک ممنوع است.

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

🩹 از هرگونه ماساژ و آسیب به پلک‌ها، اجتناب کنید.

🩹 حتماً از نسخه پزشک تا اتمام زمان تعیین شده، پیروی کنید.

🩹 استفاده‌ از کمپرس یخ برای کاهش التهاب و تورم توصیه می‌شود.

🩹 از رژیم غذایی مغذی و سرشار از ویتامین برای بهبود زخم‌ها استفاده کنید.

🩹 استفاده از پماد و ژِل ترمیم‌کننده در محل بخیه‌ها توصیه می‌شود.

🩹 برای کاهش سوزش و خشکی چشم‌ها، از قطره‌های چشمی استفاده کنید.

🩹 تا مدت‌های طولانی استفاده از لنزهای چشمی ممنوع است.

🩹 بهتر است هنگام خروج از حانه، تا چند ماه بعد، از عینک آفتابی استفاده کنید.

🩹 حداقل تا زمان بهبودی کاملِ بخیه و رفع عوارض، بهتر است چشم‌هایتان را آرایش نکنید.

🩹 استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی، حداقل تا چند هفته بعد، توصیه نمی‌شود.

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

عوارض بلفاروپلاستی

⚠️ مشکل در باز و بسته کردن چشم‌ها.

⚠️ احتمال خُشکی و حساس‌شدن چشم‌ها.

⚠️ واکنش و حساسیت به داروهای بیهوشی.

⚠️ امکان تاری دید وجود دارد.

⚠️ احتمال تورم خارش و کبودی بعد از جراحی پلک.

کلام آخر

این روش، برای رفع مشکلات بینایی و از بین بردن ظاهر نامناسب چشم‌ها انجام می‌شود. جراحی پلک می‌تواند روی پلک بالا، پلک پایین یا هر دوی آنها انجام شود.  پلک پایین می‌تواند از داخل پلک و بدون باقی ماندن هیچ آثاری از عمل انجام شود. بُرش‌های پلک بالا هم در ناحیه شکاف پلک با ظرافت زیادی انجام می‌شود و اُسکار اندکی از خود به جا می‌گذارد. این عمل می‌تواند ظاهر شما را که بر اثر افزایش سن، خسته و مَغموم به نظر می‌رسد، تا حدود زیادی جوان‌تر کند و جذابیت بسیاری به چهره‌تان ببخشد. همچنین زیبایی بیشتر و حالت‌دادن به چشم‌ها با بلفاروپلاستی امکان پذیر است. غالباً همراه با برداشتن پوست اضافه پلک بالا حین عمل، لیفت چشم‌ها هم انجام می‌شود. بهبودِ وسعت دید و زیبایی ظاهر با این عمل جراحی به همراه رفع مشکلات بینایی از دیگر مزایای این روش است. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا