جراحی زیبایی

پیکرتراشی چیست؟

تقریباً همه افراد با چربی‌های سرسختی در بدن خود مواجه می‌شوند؛ به نظر می‌رسد هر کاری انجام می‌دهید از بین نمی‌روند! ممکن است برنامه ورزشی منظمی را دنبال کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید، اما باز هم کیسه پایین شکم یا قسمتی از ران‌هایتان که به هم ساییده می‌شود، از بین نمی‌روند! از طرف دیگر، ممکن است قبلاً وزن زیادی را از دست داده باشید و حالا پوست اضافی حاصل از این کاهش وزن، شما را به یاد گذشته می‌اندازد. اگرچه پوشیدن لباس‌های خاص و پنهان کردن آن‌ها می تواند یک راه‌حل موقتی باشد؛ اما، در هر کدام از شرایط ذکر شده باشید، پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن، راه نجات شماست. قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این روش، بهتر است آگاهی خود را درباره آن افزایش دهید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مفهوم پیکرتراشی

داشتن اندامی متناسب و راحت شدن از شر توده‌های چربی در بدن، یکی از خواسته‌های پرطرفدار این روزهاست؛ با وجود اینکه چیزی به نام اندام ایده‌آل وجود ندارد؛ اما اغلب، افراد با قسمت‌هایی از بدن خود مشکل دارند؛ آن‌ها دوست دارند برخی اندام هایشان سفت‌تر و فشرده‌تر باشد. به همین دلیل، با انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی سعی می‌کنند به تناسب اندام مورد نظر خود دست پیدا کنند. از طرف دیگر، گاهی ورزش و رژیم غذایی نمی‌تواند کارساز باشد! در واقع، با انجام حرکت‌های سنگین ورزشی نیز راه به‌جایی نمی‌برند و اضافه وزن همچنان پابرجاست. راه‌حل معجزه‌آسایی که علم پزشکی برای این مسأله ارائه می‌دهد، درمان‌های کانتورینگ بدن است.

پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن (Body Contouring) به روش‌هایی گفته می‌شود که ظاهر پوست و بافت را پس از کاهش وزن زیاد، بهبود می‌بخشد. به بیان دیگر، بادی‌کانتورینگ که به عنوان مجسمه سازی بدن نیز شناخته می‌شود، به تکنیک‌های جراحی و غیرجراحی اشاره دارد که ظاهر پوست و بافت آن را پس از کاهش وزن شدید شکل می‌دهد و چربی‌های سرسخت و افتادگی پوست را از بین می‌برد؛ علاوه بر این، همزمان بافت زیرین پوست را تقویت می‌کند تا صاف‌تر به نظر برسد.

پیکرتراشی انواع مختلفی دارد؛ از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پانیکولِکتومی (برداشتن پوست اضافی در ناحیه تحتانی شکم)، اَبدومینوپلاستی (تُومی تاک)، لیپوماتیک، لیپوساکشِن و لیفت‌های اُکسیژنال بدن، مانند لیفت پایین بدن، لیفت بازو (بِراکیوپِلاستی)، لیفت داخلی ران یا بزرگ کردن باسن اشاره کرد.

⚠️ نکته اصلی و مهم این است که پیکرتراشی وسیله ای برای کاهش وزن نیست؛ تنها می‌توانند چربی و پوست اضافی را که با ورزش منظم یا رژیم غذایی مناسب از بین نمی‌روند، برطرف کند. بیماران و افرادی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند که مدت‌هاست وزن پایدار و ثابتی دارند.  همچنین، می‌توان از آن برای کسانی که همیشه وزن ایده‌آلی داشته‌اند یا کاهش وزن اندکی را تجربه کرده‌اند، نیز به‌کار گرفت.

چرا پیکر تراشی

این موضوع که برخی افراد ممکن است از بدن خود احساس رضایت نداشته باشند، اصلا غیرعادی نیست! این افراد معمولا نسبت به شکل و فُرم بازوها، ران‌ها، باسن و شکم خود احساس ناخوشایندی دارند. در واقع، با وجود رسیدن به وزن ایده‌آل از طریق روش‌های مختلف مانند ورزش، رژیم غذایی یا جراحی معده، باز هم تناسب دلخواه را ندارند. در این موارد مُداخلات زیبایی مانند تکنیک‌های پیکر تراشی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

بادی‌کانتورینگ یک روش پزشکی است که هدف آن تغییر شکل بخشی از بدن می باشد. توجه داشته باشید، این روش معمولا به کاهش وزن کمک نمی کند؛ بلکه، به شکل‌دهی بدن کمک می کند. همچنین، در نواحی خاصی در بدن که کاهش وزن در تغییر فُرم و شکل آن مؤثر نیست یا اینکه بعد از کاهش وزن زیاد، پوست اضافی ایجاد شده است، می‌تواند مؤثر واقع شود. به‌طور کلی این روش می‌تواند:

✔️ چربی‌های اضافی را از بین ببرد.

✔️ شما را از شَر پوست اضافی راحت کند.

✔️ در ناحیه مورد نظر، تغییر شکل و تناسب ایجاد کند.

Body contouring does not usually help you lose weight. Instead, it helps shape the body and address specific areas where weight loss isn’t effective or after significant weight loss results in extra skin. Quoted from the site: Cleveland Clinic

مفهوم پیکرتراشی

انواع روش‌های کانتورینگ

بادی‌کانتورینگ از روش‌های رایج زیبایی است که به دلیل تکنیک‌های متنوع و مؤثر با استقبال زیادی روبرو شده است. وجه مشترک تمام این تکنیک‌ها، فُرم‌دهی و شکل دادن به اندام مورد نظر با استفاده از روش‌های جراحی و غیرجراحی است. مهارت و تجربه پزشک و تجهیزات مدرن و پیشرفته‌ای که به‌کار می‌برد، کمک خواهد کرد تا به اندام ایده آل خود برسید. برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع آن شامل موارد زیر است:

   🔺 لیپوماتیک

لیپوماتیک (Lipomatic) از جمله روش‌های زیبایی کم تهاجمی است؛ این تکنیک زیرمجموعه‌ای از لیپوساکشن می‌باشد و به منظور لاغری و از بین بردن چربی‌های اضافی در قسمت‌هایی از بدن که دارای بافت‌های چربی سرسخت هستند، به‌کار می‌رود. چربی‌های استخراج شده، می‌توانند در قسمت‌های دیگر بدن -از جمله صورت- استفاده شوند. برای آشنایی با این روش مقاله لیپوماتیک چیست و هر آنچه در مورد آن است (صفر تا صد) را از دست ندهید.

   🔺 اَبدومینوپلاستی

اَبدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) یک روش جراحی برای کانتور کردن شکم است؛ این تکنیک معمولاً برای زنان بعد از بارداری و کسانی که وزن زیادی را از دست داده‌اند، انجام می‌شود. در واقع، تامی تاک برای افرادی که در اثر کاهش شدید وزن، از شُلی پوست رنج می‌برند، مفید خواهد بود. می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه با خواندن مقاله ابدومینوپلاستی چیست و هر آنچه در مورد آن است (صفر تا صد) افزایش دهید.

   🔺 ماموپلاستی

ماموپلاستی (Mammoplasty) که با نام جراحی کوچک کردن سینه نیز شناخته می‌شود؛ از روش‌های جراحی زیبایی است که با حذف چربی اضافی در ناحیه سینه و پوست اضافی آن، فُرم دلخواه را به سینه‌ها می‌دهد. با این روش همچنین، می‌توانید افتادگی سینه‌های خود را رفع کنید. البته، ماموپلاستی افزایشی نوع دیگری از این تکنیک است که باعث افزایش سایز سینه‌ها می‌شود. برای آشنایی با انواع و مفاهیم مربوط به این روش توصیه می‌کنیم مقاله ماموپلاستی چیست و هر آنچه در مور آن است (صفر تا صد)، را به دقت مطالعه کنید.

   🔺 لیپوساکشِن

لیپوساکشن (Liposuction) یکی از روش‌های رایج جراحی لاغری است و با تخلیه چربی از طریق حرارت، عمل از بین بردن توده‌های چربی را انجام می‌دهد؛ برخلاف، لیپوماتیک، نمی‌توان از چربی استخراج شده مجددا استفاده کرد. این تکنیک مبنای روش‌های مبتنی بر ساکشن چربی می‌باشد. ما در مقاله لیپوساکشن چیست و هر آنچه در مورد آن است (صفر تا صد) جزئیات این روش را معرفی کرده‌ایم؛ در صورت علاقه می‌توانید مطالعه بیشتری داشته باشید.

  🔺 پانیکولِکتومی

هدف از جراحی پانیکولِکتومی (Panniculectomy) برداشتن پوست آویزان و چربی از قسمت تحتانی شکم برای ایجاد شکمی صاف‌تر است. فراموش نکنید، پانیکولِکتومی جایگزینی برای کاهش وزن یا یک برنامه ورزشی مناسب نیست. اگرچه نتایج پانیکولِکتومی دائمی است؛ اما، در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و نوسانات وزنی، قابل برگشت است.

   🔺 انواع لیفت اُکسیژنال

لیفت بازو یا بِراکیوپِلاستی (Brachioplasty)، لیفت داخلی ران یا بزرگ کردن باسن از جمله انواع لیفت اکسیژنال محسوب می‌شوند، که این تکنیک‌ها نیز چربی اضافه و افتادگی پوست را در پایین تنه برطرف می‌کنند.

   🔺 روش‌های غیرجراحی

در تکنیک‌های غیرجراحی پیکر تراشی، جهت حذف چربی‌ها نیازی به برش، بخیه و بیهوشی عمومی نیست و همچنین، زمان بهبودی کوتاه است. برخی از این روش‌ها از طریق فرایند انجماد، سلول‌های چربی را از بین می‌برند؛ برخی دیگر با گرمای ایجاد شده از طریق فِرکانس رادیویی، لیزر و … استفاده می‌کنند. مهم‌ترین روش‌‌های غیرجراحی حذف چربی عبارتند از: لیزر کم توان، لیزر لیپولیز، کِرایولیپولیز، اُولتراسوند، فِرکانس رادیویی.  اگر علاقمندید درباره لیپولیز بیشتر بدانید کافیست به مقاله لیپولیز چیست و هر آنچه در مورد آن است (صفر تا صد)، مراجعه کنید.

بهترین دکتر پیکرتراشی در تهران

تصمیم‌گیری برای انجام کانتورینگ بدن کافی نیست؛ شما ابتدا باید به فرد متخصص در این زمینه مراجعه کنید که معمولا در زمینه جراحی زیبایی و پلاستیک دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و سلامت شما را اولویت خود می‌دانند. هرگز تنها به دلیل قیمت‌های کمتر، به پزشکان و کلینیک‌های نامعتبر مراجعه نکنید! مجموعه الو پزشک (AlooPezeshk)، با ارائه فهرستی از بهترین دکتر پیکرتراشی در تهران، شما را در یافتن برترین متخصصین و جراحان پیکرتراشی همراهی می‌کند.

بهترین دکتر و کلینیک پیکرتراشی در ایران

نحوه انجام پیکرتراشی

همان‌طور که گفته شد، انواع مختلفی از روش‌ها وجود دارد؛ برخی از این تکنیک‌ها بر پایه جراحی و برخی دیگر با روش‌های غیرجراحی انجام می‌شوند که می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان درباره آن‌ها اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید. پزشک با توجه وضعیت جسمی و ناحیه موردنظر، بهترین شیوه را برای شما انتخاب و اجرا می‌کند. قبل از آن، توسط پزشک معاینه خواهید شد؛ اگر کاندید مناسبی برای انجام بادی‌کانتورینگ باشید، دکتر متخصص با توجه به نیاز شما، یک یا ترکیبی از روش‌های فُرم‌دهی به بدن را برای شما برنامه‌ریزی می‌کند. برای مثال ممکن است همزمان از دو روش اَبدومینوپلاستی و لیفت استفاده شود.

پزشک قبل از جراحی دستورالعمل های مراقبتی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا برای فرایند تناسب اندام آماده شوید. در روز عمل، براساس روش به‌کار رفته تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی قرار خواهید گرفت. اگر کانتورینگ بدن از طریق جراحی انجام شود، دوران نقاهت طولانی‌تری خواهید داشت، اما نتایج دائمی‌تر خواهند بود؛ در مقابل، در روش‌های غیرجراحی مانند سرما، گرما، لیزر و … دوره بهبودی کوتاه‌تر است. زیرا، در این روش‌ها از دستگاه‌های پیشرفته برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود. برای مثال جراح زیبایی در روش کِرایولیپولیز، از دمای بسیار پایین و سرد برای از بین بردن سلول‌های چربی بهره می‌برد.

به‌طور کلی، صرف نظر از تکنیک به‌کار رفته، نحوه انجام، شامل تخلیه چربی‌ها، برداشتن پوست اضافی و بخیه ناحیه تحت جراحی است. بعد از انجام و تکمیل فرایند، رعایت توصیه‌های پزشکی و مراقبتی بسیار ضروری است. ماندگاری نتایج ای روش تا حد زیادی به سبک زندگی شما وابسته است. با داشتن رژیم غذایی نامناسب و عدم انجام فعالیت‌های ورزشی، چربی‌ها خیلی زود بر می‌گردند.

مزایا پیکرتراشی

پیکرتراشی به دلیل تنوع در تکنیک‌ها، مزایای بسیاری دارد. با استفاده از آن‌ها می‌توانید در مدت زمان کوتاهی، به تناسب مورد نظر خود دست پیدا کنید؛ به‌خصوص در قسمت‌هایی از بدن که نسبت به حرکات ورزشی مقاوم هستند. برخی از مهم‌ترین مزایای آن عبارتند از:

✅ بهبود چشمگیر در اندام‌ها؛

✅ نتایج طولانی مدت و ماندگار؛

✅ تکنیک‌های ایمن، با کمترین عوارض؛

✅ بهبود نواحی سرسخت به تغییر مانند پایین شکم و زیر بازوها؛

✅ از بین بردن پوست اضافی ناشی از کاهش وزن شدید در اثر رژیم غذایی یا بارداری.

مزایای پیکرتراشی

معایب و عوارض پیکرتراشی

بادی‌کانتورینگ در کنار مزیت‌های ویژه‌ای که دارد، ممکن است معایب و مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. این روش‌ طی چندین دهه است که در حوزه زیبایی استفاده می‌شود و دائماً در حال بهبود است. مانند هر عمل جراحی، خطراتی در ارتباط با این روش وجود دارد؛ اما، انتخاب یک جراح زیبایی با تجربه و دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همه خطرات را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

دکتر غلامرضا زمانی (متخصص جراحی عمومی، دبیر جامعه جراحان خراسان و عضو هیات مدیره انجمن جراحان عمومی ایران) نیز عدم دانش و مهارت پزشک، نامناسب بودن تجهیزات، عدم انجام آزمایشات قبل از عمل و اکتفا کردن پزشک به اظهارات بیمار، استفاده از مواد فاقد کیفیت را از عوامل مؤثر در بروز عوارض و خطرات تکنیک‌های کانتورینگ بدن می‌داند. در طول جلسه مشاوره، تمام خطرات و مشکلات احتمالی باید برای شما شرح داده شود. برخی از مهم‌ترین معایب آن عبارتند از:

❌ عفونت؛

❌ خونریزی شدید؛

❌ عدم متقارن در اندام تحت درمان؛

❌ جای زخم و اسکار شدید در محل جراحی؛

❌ تجمع مایعات و خون زیر پوست یا هِماتوم؛

❌ تجمع مایعات غیرخونی بین سلول‌های زیر پوست یا سِروما؛

❌ تخلیه بیش از حد چربی و ایجاد تورفتگی در ناحیه تحت جراحی؛

❌ از دست دادن حس در ناحیه تحت جراحی به دلیل آسیب به اعصاب پوستی؛

❌ کبودی، تورم و درد در ناحیه تحت جراحی؛ این عوارض کوتاه مدت هستند و بعد از مدتی برطرف می شوند.

❌ نِکروز یا از دست دادن بافت؛ این عارضه معمولا در اثر اختلال در خون‌رسانی و نرسیدن اکسیژن به بافت اتفاق می‌افتد.

مراقبت‌های قبل از پیکرتراشی

به جرأت می‌توان گفت اکثر اقدامات پزشکی به ویژه عمل‌های جراحی زیبایی، نیاز به آمادگی اولیه دارند. به همین منظور، پزشکان دستورالعمل‌های مراقبتی قبل از انجام پیکر تراشی را به مراجعین ارائه می‌دهند، تا خطر بروز عوارض بعد از عمل را تا حد زیادی کاهش داده و روند بهبودی بعد از آن را سرعت دهند. برخی از مهم‌ترین اقدامات قبل از کانتورینگ بدن که در اکثر تکنیک‌های آن مشترک است، عبارتند از:

🩹 روز قبل از عمل ناشتا باشید.

🩹 روز قبل از عمل، حتما استحمام کنید.

🩹 شب قبل از عمل، استراحت کافی داشته باشید.

🩹 حداقل از سه روز قبل از انجام عمل، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و همچنین، نوشیدنی‌های حاوی کافئین دوری کنید.

🩹 با توصیه پزشک مصرف کلیه داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و استامینوفن و ویتامین E، از سه هفته قبل از عمل ممنوع است.

🩹 حداقل به مدت یک هفته قبل از عمل، از استعمال دخانیات شامل سیگار، قلیان و … پرهیز کنید؛ زیرا، این مواد روند بهبودی را کند خواهند کرد.

🩹 از چند روز قبل از عمل، از غذاهای مقوی استفاده کنید؛ اگر احیانا رژیم غذایی خاصی را برای کاهش وزن دنبال می‌کرده‌اید، چند روز قبل از عمل آن را متوقف کنید.

مراقبت‌های قبل از پیکرتراشی

مراقبت‌های بعد از پیکرتراشی

بعد از انجام فرایند کانتورینگ بدن، برای رسیدن به نتایج قطعی و رضایت‌بخش و همچنین، سرعت بخشیدن به روند بهبودی، باید دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از آن را مو به مو انجام دهید. عدم رعایت این اصول و استانداردها، عوارض جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. برخی از مهم‌ترین اقدامات مراقبتی بعد از بادی‌کانتورینگ عبارتند از:

🩹 از انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی سنگین پرهیز کنید.

🩹 از مصرف مواد مخدر و دخانیات مانند سیگار خودداری کنید.

🩹 مصرف نوشیدنی‌های الکلی و نوشابه‌های گازدار برای شما ممنوع است.

🩹 در روزهای ابتدایی از وعده‌های غذایی مقوی، نرم و سبک استفاده کنید.

🩹 داروها و آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را به موقع و به‌طور کامل مصرف کنید.

🩹 پانسمان محل جراحی تنها با اجازه پزشک و توسط خود او، قابل برداشتن است.

🩹 به دلیل احتمال نفوذ آب از محل سوراخ‌های تخلیه چربی، بدون اجازه پزشک استحمام نکنید.

🩹 نوشیدن آب و آبمیوه‌های طبیعی مانند آب پرتقال، آناناس و … جهت بهبود زخم‌ها توصیه می‌شود.

🩹 در فاصله زمانی معین، محل جراحی و استخراج چربی‌های اضافی را تمیز نگه داشته و ضد عفونی کنید.

🩹 حداقل به مدت یک ماه از وان حمام استفاده نکنید. همچنین، استفاده از استخر، سونا و جکوزی برای شما ممنوع است.

🩹 احساس درد، کبودی، تورم، وِزوِز گوش، بی‌حسی در ناحیه عمل، سرگیجه و … در روزهای ابتدایی طبیعی است و به زودی بر طرف می‌شود.

🩹 استفاده از گن های پیکرتراشی حداقل تا سه ماه بعد از عمل ضروری است تا علاوه بر شکل‌دهی مناسب، از تجمع مایعات زیر پوست، جلوگیری شود.

🩹 انجام معاینات دوره ای را فراموش نکنید. حداقل در اولین هفته، دو بار و در سه هفته بعدی، حداقل یک بار مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

❌ هشدار! اگر بعد از انجام پیکرتراشی باز هم مانند سابق رژیم غذایی خود را رعایت نکنید، بی‌شک، به وضعیت سابق خود باز می‌گردید.

کلام آخر

علم پزشکی در حوزه زیبایی، رؤیای داشتن اندام متناسب بدون ورزش را برآورده کرده است. گاهی با وجود رژیم‌های سخت غذایی و تمرین‌های ورزشی سنگین، نمی‌توان به اندام ایده‌آل دست پیدا کرد. در واقع در برخی قسمت‌های بدن، توده‌های چربی به شدت مقاوم بوده و تنها را از بین بردن آن‌ها به‌کارگیری تکنیک‌های بادی‌کانتورینگ است. اگر تصمیم به تجربه یکی از روش‌های پیکرتراشی را دارید، حتما با پزشک باتجربه و متخصص مشورت کرده و اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کنید. انجام کانتورینگ بدن نزد افراد غیرمتخصص و بی تجربه علاوه بر خسارت مالی، می تواند سلامت و زیبایی ظاهر شما را تهدید کند. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا