جراحی زیبایی

جراحی چانه چیست؟

صورت زیبا اجزای متقارن و هماهنگی دارد و هیچ یک از اعضای آن نامتناسب نیستند. یکی از مهم‌ترین عوامل زیبایی صورت افراد، چانه است و نمی‌توان نقش مهم این عضو را در زیبایی انکار کرد. افراد بسیاری برای زیباتر کردن صورت خود به سمت گزینه ژنیوپلاستی می‌روند که مزایا و عوارض خاص خودش را دارد. به طور کلی، وجود تعادل در بین اجزای صورت می‌تواند اعتماد به نفس زیادی به افراد ببخشد. اگر احساس می‌کنید چانه شما باعث این به هم ریختگی است، می‌توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید. در این مطلب، اطلاعات زیادی در این باره برای شما کاربران گرامی سایت الوپزشک گردآوری شده است. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

مفهوم جراحی چانه

به نوعی همان کوچک و بزرگ‌کردن چانه متناسب با صورت افراد و دیگر اجزای آنها است. جراحان متخصص زیبایی با روش‌ها و ابزارهای مختلفی سعی می‌کنند به کاندیداها کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را بازیابند. برای مثال ممکن است برای تغییر ابعاد چانه از پروتز استفاده شود یا اینکه قسمتی از محل استخوان برش بخورد.

بنابراین این عمل که بسیار هم پرطرفدار است با روش‌های متفاوتی برای تغییر سایز و فرم دهی به فک استفاده می‌شود. پزشکان بسته به اینکه چانه فرد در چه حالتی قرار دارد از شیوه‌های متفاوتی برای زیباسازی کمک می‌گیرند.

Genioplasty is a surgical procedure performed by specialists designed to enhance the appearance of the face by harmonising the jaws, nose, chin and smile. It involves changing the shape of the chin to alter a patient’s facial profile and symmetry. This procedure can be performed alone or in combination with other jaw-related surgeries to produce the client’s desired medical or cosmetic outcome. From Goldcoastimplantspecialist.

چرا جراحی چانه؟

همانطور که گفته شد، اجزای صورت باید از سایز مناسب و استانداردی برخوردار باشند تا به زیبایی چهره افراد بیافزایند. شما عزیزان برای برقراری تعادل در قسمت فک و صورت خود باید توجه ویژه‌ای به چانه خود داشته باشید؛ زیرا ممکن است مشکلاتی از جمله: بزرگ بودن بینی، بد فرمی لب‌ها، کاهش زیبایی از نیم‌رخ و مشکلات فک و تراز نبودن دندان‌ها، به دلیل عقب بودن چانه شما باشد و فقط با انجام این جراحی تمامی عواملی که سبب کاهش زیبایی شما شده باشد را از بین ببرید. حتی گاهی ممکن است به جراح بینی مراجعه کرده باشید و جراح به شما پیشنهاد دهد به جای بینی برای جراحی چانه اقدام کنید!

اگر فک فرد درد می‌کند و این موضوع سبب ناراحتی او شده باید پیش پزشک برود و تمام اجزای قسمت پایینی صورت مثل دندان ها به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی افراد دارای چانه کوچک یا بزرگ هستند و همین عدم توازن و تقارن باعث به وجود آمدن مشکل می‌شوند و با یک ارتودنسی ساده دندان‌ها نظم یافته و همه چیز به روال طبیعی خود بر می‌گردد.

در صورتی که فک و دندان‌ها باعث ناراحتی بیمار شده باشند، باید از ارتوگناتیک کمک گرفت. در این شیوه به طور همزمان چاره‌ای برای فک و دندان‌ها اندیشیده خواهد شد. کاندیداهای جراحی زیبایی می‌بایست ابتدا تست اشعه ایکس بدهند تا اجزای صورتشان برای فوق متخصص قابل تشخیص باشد. همچنین ایشان برای اینکه یکی از شیوه‌های درمان را برای فرد استفاده کند از نظر بالینی فرد را معاینه می‌کند و سپس از رادیوگرافی استفاده خواهد کرد.

چرا جراحی چانه؟

نحوه انجام جراحی چانه

گفتیم که چانه عضو مهمی در صورت افراد است و اگر هماهنگ با سایر اجزای صورت نباشد زیبایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین معایب بزرگ و کوچک بودن این عضو، غیرطبیعی به نظر رسیدن سایر اجزای صورت نظیر لب‌ها و بینی است.

به طور کلی جراحی این عضو در دو مرحله انجام می‌شود که عبارتنداز: کوچک کردن و بزرگ کردن. علاوه بر این دو روش عمده برای عمل وجود دارد که عبارتنداز: تزریق پروتز یا برش قسمتی از استخوان فک و جا به جایی آن. در ادامه به انواع و اقسام ژنیوپلاستی اشاره می‌کنیم.

🔶 بزرگ کردن چانه: از این نوع برای کسانی استفاده می‌شود که از کودکی دچار چانه‌های کوچکی هستند. علاوه بر این افرادی که به علت کهولت سن فکشان تحلیل رفته می‌توانند آن را بزرگ کنند. با فرارسیدن پیری، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی خواهد شد. این حالت باعث می‌شود چانه عقب تر از حد معمول به نظر برسد. البته ممکن است به خاطر تصادف بخشی از استخوان آن تحلیل برود که در این حالت هم می‌بایست عمل بزرگ کردن انجام شود. زیبایی را که کنار بگذاریم به مشکلات سلامتی ناشی از کوچک بودن فک می‌رسیم. فردی که چانه کوچکی دارد ممکن است نتواند دهان خود را به درستی باز و بسته نگاه دارد. برای رفع این مشکل باید عمل زیبایی انجام داد.

🔶 کوچک کردن چانه: اگر چانه فردی بیش از حد طبیعی جلو آمده باشد با جراحی کوچک خواهد شد و کمی دچار فرورفتگی می‌شود. جراح ابتدا در پوست برشی ایجاد می‌کند تا به استخوان آن ناحیه برسد. لازم به ذکر است که این برش می‌تواند هم از داخل دهان و هم از زیر چانه انجام شود. البته برشی که از توی دهان ایجاد می‌شود مشکلات بعدی دارد ولی خوشبختانه ردی از عمل باقی نخواهد ماند. بعد از اینکه برش انجام می‌شود، می‌توان به دو طریق کوچک سازی را انجام داد: 1- کوچک کردن مستقیم: پزشک با دریل مخصوصی که دارد بخش اضافی را برش می‌دهد و آن را خارج می‌کند. در این حالت سعی می‌کند انحنای لازم را دربیاورد و قسمت‌های اضافی را جدا سازد. 2- ژنیوپلاستی اسلایدینگ که در ادامه توضیح داده شده است.

🔶 پروتز چانه: پروتز هم یکی از انواع است که مراحل انجام آن بدین ترتیب است که اول از همه جراح برشی در زیر ناحیه فک می‌زند و ادامه برش موردنظر به داخل دهان کاندیدا می‌رسد. با برش سطح پوست، چندین لایه از پوست برش زده می‌شود و جای نگرانی نیست چرا که پزشک این کار را با دقت انجام خواهد داد. بعد از برش، پزشک فضایی برای قرارگیری پروتز ایجاد می‌کند و بعد از استریل و بهداشتی شدن در محل مورد نظر جای می‌گیرد. برش‌ها بخیه می‌شوند و برای اینکه جای آنها باقی نماند از چسب‌های استریپپ استفاده خواهد شد.

🔶 اسلایدینگ: اگر چانه شما فرم بدی داشته باشد و جراح تشخیص بدهد که با پروتز کار انجام نمی‌شود، از روش ژنیوپلاستی اسلایدینگ کمک خواهد گرفت. در این شیوه قسمتی از استخوان برش زده می‌شود و سپس فک با پیچ‌های فلزی مخصوص بسته می‌شود و بخیه خواهد خورد.

انواع روش‌های ژنیوپلاستی

در ادامه با سه روش ژنیوپلاستی آشنا می‌شویم که عبارتند از:

🔶 ایمپلنت‌های چینی آلوپلاستیک: از این روش برای درمان و رفع مشکلات جزئی و کوچکی استفاده می‌شود. عموماً پس از به کارگیری این شیوه فرد دارای ظاهری متعادل و متقارن می‌شود و ایده آل برای بیمارانی است که عقب نشینی چانه دارند.

🔶  کشویی: از روش منتوپلاستی کشویی برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که چانه آنها بر اثر ژنتیک خاصشان و یا به سبب زخم و بیماری دچار مشکل شده است. (برای جراحی‌های پیچیده) از آنجایی که نام این عمل کشویی است، نیازی نیست برای انجام آن از پیوند استخوان استفاده کرد.

🔶 پوکی استخوان: عموماً زیباسازی چانه به سه صورت افقی، عمودی و یا ترکیبی از این دو روش انجام می‌شود. اصولا از روش افقی برای درمان مشکل چانه‌هایی انجام می‌شود که حالت غیرعادی دارند و این در حالی است که از روش عمودی برای اضافه یا کاستن از بافت استخوانی بهره گرفته می‌شود. جراحان برای این منظور از صفحات تیتانیومی با اندازه 3 تا 8 میلی متر کمک می‌گیرند. لازم به ذکر است در هر یک از شیوه‌های مذکور، بیمار بیهوش خواهد شد و برش را یا از توی دهان یا زیر چانه انجام خواهند داد.

ژنیوپلاستی در جراحی زیبایی صورت

اول از همه درباره چانه صحبت کردیم اما بد نیست نیم نگاهی به پرکاربردترین و پرطرفدارترین جراحی زیبایی که همان صورت است اشاره کنیم. به عبارتی ژنیوپلاستی تنها قسمت کوچکی از عملیات زیباسازی صورت محسوب می‌شود. در کنار تمام جراحی‌های صورت سه تا از آنها مهم‌تر از بقیه است:

✔️ رینوپلاستی

✔️ جراحی‌های ارتوگناتیک (فک)

✔️ ارتودنسی (زیبایی دندان‌ها)

نباید اجزای صورت را نادیده انگاشت چرا که اگر هر کدام از آنها کوچک یا بزرگ و غیرعادی باشند، دیگر اجزا نافرم دیده خواهند شد. تصور کنید چانه فردی عقب‌تر از حد طبیعی است؛ در این صورت بینی فرد بزرگ دیده می‌شود. اما نخستین قدم برای عمل چانه چیست؟

ژنیوپلاستی در جراحی زیبایی صورت

بهترین دکتر جراحی چانه در تهران

اولین گام برای ژنیوپلاستی مراجعه به پزشکی متخصص و قابل اعتماد است. فوق تخصص زیبایی فرد کاندیدای جراحی چانه را به دقت معاینه می‌کند تا اندازه گیری‌های مدنظر به دست آید و سپس فرد را برای انجام آزمایش‌های موردنیاز می‌فرستد. (در این مرحله مشخص می‌شود چه روشی برای فرد مناسب‌تر است)

برای مثال در چانه‌هایی که فرورفتگی دارند یا عقب تر از حد معمول به نظر می‌رسند، باید یا از پروتز استفاده کرد یا اینکه بخشی از استخوان را برش داد و جلو کشید. افراد میانسال هم می‌توانند به کمک ژنیوپلاستی قسمت تحلیل رفته این عضو مهم را بزرگ کنند.

در مقابل افرادی که دارای چانه‌های بزرگ و جلو آمده هستند یا به هر نحوی فک در صورتشان با دیگر اجزا متناسب نیست، باید از عمل کوچک کردن چانه استفاده کرد. با این اوصاف و با این مقدمه دانستیم که شیوه‌های مختلفی برای زیبایی وجود دارد که فوق تخصص این امر بهترین آنها را انتخاب خواهد کرد.

جان افراد شوخی بردار نیست و مسلماً زیبایی حتی از خود حیات هم برای عده‌ای مهم‌تر است. بنابراین باید به زیبایی صورت خود اهمیت داده و تن به جراحی زیر دست هر کسی ندهید. اولین گام برای زیبا شدن چانه شما انتخاب جراحی حاذق و باتجربه است.

برای اینکه تصمیم‌گیری آسان شود می‌توان معیارهای متفاوتی مدنظر داشت مثل اینکه پزشک دارای دانشنامه بورد باشد و… کسی که دانشنامه دارد؛ یعنی پیش‌تر صلاحیتش از سوی مراجع صلاحیت‌دار تأیید شده است. تیم الو پزشک لیستی از بهترین جراح چانه در تهران برای شما عزیزان تهیه کرده است.

بهترین کلینیک جراحی چانه در تهران

این که ژنیوپلاستی را در چه کلینیکی انجام می‌­دهید، بسیار مهم است. تجهیزات و محیط استریل از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت کاشت چانه شما هستند. در این راستا توصیه می‌شود تا بهترین کلینیک‌­ها را برای انجام این کار انتخاب کنید. در کنار لیست پزشکان، می‌توانید از لیست کلینیک­‌های معتبر شهر تهران نیز در سایت ما استفاده کنید.

بهترین کلینیک و پزشک عمل چانه در ایران

دریافت خدمات مناسب حق همه مردم ایران است. اگر قصد انجام عمل چانه خود را دارید، در هر شهری که زندگی می­‌کنید باید به دنبال بهترین خدمات با مناسب‌­ترین هزینه باشید. در این راستا سایت ما بهترین متخصصان هر ناحیه از کشور را در لیستی جداگانه به شما معرفی می‌­کند تا بتوانید بدون صرف زمان و هزینه زیاد، به بهترین خدمات دسترسی پیدا کنید.

مراقبت‌های قبل از جراحی چانه

مهمترین نکته پیش از این است که بدانید قرار نیست انتظارات غیرمعقول از پزشک و یا صورت خودتان داشته باشید. نگرش فردی شما باید مثبت باشد و انتظاراتی داشته باشید که جراح وعده داده و واقع بینانه است. مجموع این اقدامات باعث می‌شود آرامش داشته باشید و از عمل نترسید. همچنین دوران جراحی و پس از آن سریع‌تر خاتمه می‌یابد و این آرامش جز با انتخاب پزشکی حاذق و چیره دست به دست نمی‌آید. اگر پزشک شما کاربلد باشد به شما اطمینان می‌دهد و حرفتان را گوش خواهد داد.

🩹  یکی دیگر از پیش نیازهای ژنیوپلاستی، سالم بودن به لحاظ جسمی و روحی است. ابتدا باید سابقه پزشکی و دارویی شما بررسی شود و اگر بیماری زمینه‌ای یا خاصی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. 

🩹 آزمایش خون، نوار قلب برای بیماران 45 تا 50 ساله یک الزام است و باید انجام شود.

🩹 باید بدانیم که ایمپلنت چانه مناسب افرادی است که دارای بینی برجسته یا چانه‌های کوچک هستند. همچنین اگر گردن گوشتی دارید و چانه‌تان به شکل مربع است می‌توانید به فکر عمل آن باشید. همچنین همان‌طور که گفتیم کاندیدای جراحی نباید سلامت جسمانی ضعیفی داشته باشد. (مشکلات فشار خون بالا یا بیماری‌های قلب و عروق)

🩹 پیش از انجام این کار نباید از داروهای استروئیدی ضدالتهاب یا قرص‌هایی نظیر آسپرین، ضدبارداری و داروهای رژیمی استفاده شود و دو هفته قبل باید مصرف آنها را قطع کرد.

🩹 تا دو هفته پیش از اقدام سیگار را ترک کنید.

🩹 همچنین چون عمل با بیهوشی عمومی انجام می‌شود می‌بایست از شب قبل خوراکی و نوشیدنی نخورید. وقتی فرآیند زیباسازی شروع می‌شود باید ناشتا باشید و معده‌تان خالی باشد.

🩹 تا چند روز پس از جراحی امکان حمام کردن وجود نخواهد داشت و بهتر است شب پیش از آن دوش بگیرید.

🩹 اگر پزشک برایتان چانه بند یا گن طبی تجویز کرده بهتر است آن را همراه خود به بیمارستان ببرید. پوشیدن لباس مناسب به شما احساس راحتی می‌دهد و بهتر است چیزی باشد که نیاز به پوشیدن از سر نداشته باشد. 

مراقبت‌های بعد از جراحی چانه

مراقبت‌های بعد از جراحی چانه

🩹 نکته مهم ابتدایی، تمیز نگاه داشتن دهان و دندان و توجه به آن است.

🩹 اگر درد دارید یا محل بریدگی کبود شده و ورم دارد نگران نباشید زیرا این نشانه‌ها صرفاً واکنشی طبیعی است و جراح غالباً مسکن‌ها، آنتی بیوتیک و کمپرس سرد و گرم توصیه می‌کند.

🩹 در صورتی که برش از زیر چانه باشد، پانسمان دو روز بعد برداشته خواهد شد و اگر نیاز به کشیدن نخ بخیه باشد باید یک هفته تا ده روز صبر کرد.

🩹 استراحت امری ضروری و موردنیاز برای بیمار است. باید غذاهایی مصرف شود که نیاز به جویدن ندارند و فک را هم نباید زیان تکان داد.

🩹 حتماً به نحوه قرارگیری سر خود دقت داشته باشید چرا که باید سر را بالا بگیرید و خم نکنید. حتی هنگام خوابیدن طوری بخوابید که سر شما از بدنتان بالاتر باشد. علاوه بر این به پهلو خوابیدن برای مدتی ممنوع است.

🩹 مصرف مایعات فراوان، سبزی‌های تازه و میوه‌هایی نظیر آناناس و کیوی مفید و سودمند است و سعی کنید ماهی و میگو بخورید. نمک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و تا یک ماه نباید استفاده شود. سوپ و آش و غذاهای آبکی مناسب است و تا سه روز باید ادامه یابد.

🩹 دوره نقاهت معمولا دو هفته است و بعد از آن باید به حالت عادی بازگردید اما در برخی موارد دوره نقاهت تا 6 هفته ادامه خواهد یافت و در این شرایط باید فعالیت شدید بدنی نداشته باشید و از ورزش دوری کنید.

🩹 پزشک معمولا چانه بند یا گن طبی تجویز می‎کند و بهتر است در این خصوص با وی مشورت کنید.

🩹 تورم محل عمل تا چند ماه همچنان وجود دارد اما روز به روز بهتر شده تا کاملا برطرف شود. به همین دلیل است که پس از چند ماه از گذشت عمل ژنیوپلاستی، فرم طبیعی و واقعی مشخص نمی‌شود.

🩹 ممکن است تا چند ماه لب پایینی و دندان‌های جلو بی‌حس باشند اما نگران نباشید چرا که همه چیز طبیعی و از عوارض جراحی است. نهایتا این زیبایی است که به صورت شما برمی‌گردد.

مزایا

اصولا گفته می‌شود که ژنیوپلاستی نسبتاً سبک محسوب می‌شود و این خبر خوبی است چرا که می‌توانید با انجام آن بر زیبایی صورت خود بیفزایید و این مهمترین مزیت آن است. اگر همراه با این جراحی زیبایی تمایلی برای رینوپلاستی یا عمل بینی نشان دهید همه چیز بهتر از قبل خواهد شد. اجزای صورتتان متقارن خواهد شد و زیبایی دوچندان می‌شود.

عوارض

⚠️ تورم و کبودی در چانه و اطراف آن

⚠️ باقی ماندن جای بخیه‌ها روی پوست

⚠️ ناتوانی در صحبت کردن در زمان نقاهت

⚠️ بی حس بودن لب پایینی تا زمان بهبودی

⚠️ احتمال عفونت و یا خطر خونریزی 

⚠️ سختی در غذا خوردن تا یک الی دو هفته 

هزینه

اصولا نمی‌توان قیمت خاصی برای این کار تعریف کرد چرا که هر پزشکی بسته به میزان مهارت و تخصصی که دارد، هزینه‌های متفاوتی طلب می‌کند. همچنین هزینه‌های ژنیوپلاستی با توجه به نوع پروتز و پیچیدگی‌های عمل مشخص خواهد شد. دستمزد پزشک، هزینه‌های معاینه و آزمایشات، هزینه بیهوشی، هزینه داروهای پس از عمل، وسایل موردنیاز و تجربه عوامل مهم در تعیین هزینه هستند.

کلام آخر

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، چانه نقش مهمی را در زیبایی صورت ایفا می‌کند. عدم تقارن و جلو یا عقب بودن آن ممکن است تعادل کل صورت افراد را به هم بریزد.  امروزه یکی از رایج‌ترین جراحی‌های پلاستیک است که در بین جوانان و افراد مسن طرفداران بسیاری دارد. با انجام این کار دیگر نیازی نخواهید داشت که مانند تزریق ژل هر چند ماه یکبار به پزشک مراجعه و تمدید کنید. این تکنیک یک روش دائمی است و با خیال راحت پس از گذراندن دوران نقاهت می‌توانید به زندگی خود ادامه دهید؛ طوری که انگار چانه شما طبیعی زیبا بوده است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

نظرات جراحی چانه

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا