جراحی زیبایی

ماموپلاستی چیست؟

برای اغلب خانم‌ها داشتن تناسب اندام مهم است؛ اما، این تناسب در برخی نقاط بدن به سختی ایجاد می‌شود. سینه‌ها یکی از قسمت‌هایی است که نسبت به رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی کمتر دچار تغییرات قابل مشاهده می‌شود و در نتیجه ایجاد تناسب در این ناحیه کار دشواری است. امروزه با پیشرفت علم، به ویژه در حوزه پزشکی، روش های متفاوت -جراحی و غیر جراحی- در ارتباط با زیبایی اندام ها صورت می‌گیرد. یکی از این روش‌ها، ماموپلاستی است که از انواع تکنیک‌های پیکرتراشی می‌باشد.

این جراحی با هدف کوچک‌کردن سینه در خانم‌ها انجام می‌شود، به همین منظور، جراح با برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه‌ها آن‌ها را به سایز مناسب می‌رساند. بنابراین، اگر سینه‌های بزرگی دارید، می‌توانید برای کاهش ناراحتی یا تغییر اندازه سینه متناسب با بدن خود، جراحی ماموپلاستی را انجام دهید. علاوه بر ماموپلاستی کاهشی، ماموپلاستی افزایشی نیز تکنیک دیگری برای افزایش اندازه سینه‌ها می‌باشد و یکی از جراحی‌های محبوب در بین خانم‌هاست. البته، انجام این روش دارای شرایط خاصی است و برای همه افراد مناسب نمی‌باشد. به همین خاطر ابتدا باید در رابطه با آن اطلاعاتی را کسب کنید تا با آگاهی کامل در مورد انجام این جراحی تصمیم‌گیری کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

فهرست مطالب

مفهوم ماموپلاستی

ماموپلاستی (Mammaplasty) یا کوچک کردن سایز سینه در واقع عمل زیبایی-درمانی اندام محسوب می‌شود. معمولا بالارفتن سن و تغییرات وزنی، سینه‌ها بزرگ شوند؛ برخی افراد نیز به صورت ارثی سینه‌های بزرگی دارند. حجم بالای سینه در خانم‌ها مانع برخی فعالیت‌های ورزشی می‌شود. کسانی که دارای سینه‌های بزرگ و افتاده هستند، بعد از مدتی دچار گردن درد می‌شوند. امکان سرطان سینه در این افراد بیشتر از بقیه است. بنابراین، خانم‌هایی که از بزرگی سینه و افتادگی آن رنج می‌برند، می‌توانند با این عمل مشکل را رفع کنند.

با توجه به این که امروزه در دنیای مد، تناسب اندام مخصوصا در بین خانم ها محبوبیت خاصی پیدا کرده‌ است، عمل زیبایی سینه نیز طرفداران زیادی دارد. در واقع، عمل زیبایی سینه با بهترین و مجهزترین تکنیک‌ها توسط متخصصین و جراحان زبردست انجام می­‌گیرد. این عمل علاوه بر کاهش سایز، فرم دهی سینه را هم شامل می‌شود. در این عمل جراحی، قسمت‌هایی از بافت، غدد و چربی سینه برداشته می‌شود. در این روش افتادگی در سینه و یا نوک سینه‌ها و همچنین، عدم تقارن در نوک سینه‌ها رفع می‌شود.

Breast reduction and lifting involves the removal of excess fat, skin, and breast tissue from the breast region. The procedure is generally done as an outpatient under general anesthesia or intravenous sedation. From Breastreduction.drleoplasticsurgery.

چرا ماموپلاستی؟

بانوانی که از بزرگی سینه رنج می‌برند و به خاطر شکل ظاهری آن‌ها، دچار ناراحتی‌­های روحی شده‌اند، می‌توانند از مزایای ماموپلاستی بهره‌مند شوند. همچنین، خانم‌هایی که به دلیل بزرگ بودن سینه قادر به انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی نیستند یا حتی کسانی که به علت وزن ناشی از سینه‌های بزرگ، در ناحیه سینه، گردن و حتی کمر، درد می‌کشند، می‌توانند عمل کوچک کردن سینه را انجام دهند.

⚠️توجه داشته باشید: این جراحی به افرادی که مبتلا به دیابت و بیماری قلبی هستند، توصیه نمی‌شود. به علاوه، خانم‌های باردار و شیرده مجاز به انجام عمل نیستند؛ زیرا، برای آن‌ها به شدت خطرناک است. خانم‌های جوانی که سینه‌هایشان هنوز به رشد کامل نرسیده مجاز به انجام این جراحی نیستند؛ زیرا در صورت عمل جراحی، سینه‌ها مجددا به سایز قبلی خود برمی‌گردند و بایستی دوباره عمل شوند.

انواع ماموپلاستی

انواع ماموپلاستی

گاهی با هدف کوچک‌کردن سینه‌ها و گاهی به منظور افزایش سایز سینه انجام می‌شود؛ لیفت سینه‌ها نیز از انواع دیگر روش‌ها است؛ البته، معمولا همزمان با کوچک یا بزرگ‌کردن سینه‌ها، جهت خوش فرم شدن سینه‌ها، لیفت نیز انجام می‌شود. به طور خلاصه انواع آن عبارتست از:

✔️ کاهشی (کوچک کردن سینه)

✔️ افزایشی (حجم‌دهندگی سینه)

✔️ لیفت سینه (ماستوپکسی)

بهترین جراح ماموپلاستی در تهران

جراحی ماموپلاستی، معمولا توسط پزشکان جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود؛ این پزشکان ضمن دریافت مدرک دکترای پزشکی عمومی، توانسته‌اند در مقطع تخصص، دکترای تخصصی جراحی عمومی خود را دریافت کنند. سپس، با ادامه تحصیل موفق به کسب مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی  شده‌اند.

این پزشکان با ارائه مشاوره رایگان و دلسوزانه شما را در اولین جلسه ویزیت راهنمایی می‌کنند. اطلاعاتی که در اختیار شما قرار خواهند داد، شامل چگونگی، مزایا، معایب، هزینه ها، مراقبت‌های قبل و بعد از آن و … می‌باشد. بهترین جراح ماموپلاستی در تهران، اولویت اصلی خود را سلامت بیماران قرار داده‌اند، بنابراین می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید.

چگونگی انجام عمل ماموپلاستی

چگونگی انجام عمل ماموپلاستی

عمل توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک مانند بهترین جراح پلاستیک در تهران، در بیمارستان یا کلینیک‌های تخصصی و مجهز انجام می‌گیرد. مدت زمان لازم برای بیهوشی بیمار حدود 2 تا 4 ساعت است. در طول جراحی، پزشک بافت‌های زائد، چربی‌ها و پوست اضافی را برش می‌دهد. به طور معمول، پزشک سه نوع برش انجام می‌دهد: برش T وارونه، برش هاله‌ای و برش سوراخ کلیدی؛ همچنین، گاهی اوقات پزشک جراح، از لیپوساکشن برای تخلیه سینه استفاده می‌کند.

جراح پس از برش، سینه را در سایز کوچک شده شکل می‌دهد. سپس نوک سینه و هاله‌های قهوه‌ای رنگ دور نوک آن را در جای خود قرار می‌دهد. در مواردی احتمال دارد جای نوک سینه تغییر کند. بعد از بخیه کردن برش‌ها، جراح اقدام به پانسمان ناحیه تحت جراحی می‌کند. گاهی اوقات پزشک لازم می‌بیند، لوله‌ای را زیر سینه قرار دهد تا خون و آب میان بافتی، وارد لوله شده و از بدن خارج شوند.

⚠️ توجه! بعد از عمل، نوک سینه بیمار تا مدتی بی احساس است و ممکن است این زمان طولانی شود. 

روش‌های برش

همان طور که در قسمت قبل خواندید، جراح از سه نوع برش در جراحی ماموپلاستی استفاده می‌کند. در واقع، در عمل کوچک‌کردن سینه‌ها، به سه روش بافت­‌ها، چربی اضافی و پوست برش داده می‌شوند. این سه روش عبارتند از:

☑️ روش هاله برداری (Periareolar)

در این روش سینه‌ها، به شکل گردی هاله‌های قهوه‌ای رنگ دور سینه، برش داده می‌­شوند (شبیه شیرینی دونات). اگر فرد مبتلا به سرطان باشد، با این روش بافت‌های سرطانی برداشته می‌شوند. این ناحیه مجددا در سر جای خود بخیه می‌شود.

☑️ روش T وارونه (Inverted T)

همانند روش هاله‌برداری، سینه‌ها برش داده می‌شوند، با این تفاوت که یک برش دیگر زیر سینه انجام می‌شود. اگر فرد سرطان سینه داشته باشد، بافت‌های سرطانی با این برش اضافی از سینه خارج می­‌شوند. رایج‌ترین روش برش در عمل جراحی سینه، روش لنگری یا T وارونه است.

☑️ روش سوراخ کلیدی (Vertical Scar)

در این روش دو برش در سینه‌ها ایجاد می­‌شود؛ یکی دور سینه و دیگری به صورت عمودی تا شیار زیر سینه برش داده می­‌شود.

مراقبت‌های قبل ماموپلاستی

وضعیت سلامت و سوابق بیماری شخص متقاضی، قبل از عمل ماموپلاستی، توسط بهترین جراح ماموپلاستی در تهران، به طور کامل چکاب و بررسی می­‌شود. بنابراین، اگر قصد انجام دارید، حتما باید سابقه ابتلا به هرگونه بیماری و داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید. انجام تمامی آزمایشات و تست‌های تشخیصی و تصویربرداری که دکتر ماموپلاستی تجویز کرده است، ضروری است. فراموش نکنید، به هیچ وجه نباید در دوران بارداری یا شیردهی باشید!

برای انجام این عمل، سن بیمار مهم نیست؛ ولی اگر سینه‌ها به رشد کامل رسیده باشند، نتیجه عمل موفق‌تر خواهد بود. و به توصیه‌های زیر عمل کنید:

🩹 از مصرف هرگونه داروی مکمل و آلرژی زا اجتناب کنید.

🩹 انجام ماموگرافی قبل از جراحی ماموپلاستی ضروری است.

🩹 حداقل 8 ساعت قبل از عمل، از نوشیدن و خوردن غذا پرهیز کنید.

🩹 حداقل یک ماه قبل از عمل، مصرف مشروبات الکلی و  سیگار ممنوع است.

🩹 حداقل از یک هفته قبل از جراحی، از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین و ویتامین E پرهیز کنید.

مراقبت‌های بعد ماموپلاستی

با وجود این که عمل جراحی ماموپلاستی با بیهوشی کامل انجام می­‌شود؛ اما، عملی سرپایی است و نیازی به بستری بعد از عمل ندارد. برای تضمین نتیجه و حذف احتمال بروز هر گونه عارضه، لازم است به توصیه‌های مراقبتی پزشک عمل کنید. برخی از مهم‌ترین این دستورالعمل‌ها عبارتند از:

🩹 حتما، یک نفر همراه در روز جراحی در کنار شما باشد.

🩹 خوردن مایعات به ویژه آب، در چند روز اول نقاهت توصیه می‌شود.

🩹 بعد از برداشتن پانسمان و با صلاحدید پزشک، حمام کردن مانعی ندارد.

🩹 از آنتی بیوتیک و مسکن با تجویز پزشک استفاده شود، تا زخم­‌ها دچار عفونت نشوند.

🩹 از خوردن نمک و غذاهای سدیم‌دار، نوشیدنی‌های الکلی و مصرف دخانیات پرهیز شود.

🩹 هرگز نباید بعد از عمل جراحی سینه، اجسام سنگین بلند کند یا حرکات ورزشی انجام دهید.

🩹 آناناس جای زخم‌ها را سریع‌تر التیام می­­ بخشد. از مصرف میوه‌ها و سبزیجات غافل نشوید.

🩹 روزهای اول پس از عمل ماموپلاستی، زخم‌ها حتما ضدعفونی شده و پانسمان به موقع تعویض گردد.

🩹 بعد از عمل ماموپلاستی، حداقل تا چند روز باید به صورت طاق باز بخوابید و استراحت مطلق داشته باشید.

🩹 جای زخم‌ها باید خشک نگه داشته شود؛ اگر می‌خواهید از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید، مراقب باشید وارد زخم نشود.

🩹 هرگز نباید از سوتین‌های تنگ و چسبان استفاده کنید. به جای پوشیدن سوتین معمولی، استفاده از سوتین طبی که پزشک تجویز می­‌کند، ضروری است.

مزایای ماموپلاستی

مزایا ماموپلاستی

این جراحی زیبایی کمک شایانی به سلامتی و زیبایی بانوان می‌کند. بزرگی سینه‌ها، منجر به مشکلات فراوانی می­‌شود؛ عدم توانایی فعالیت ورزشی، درد در ناحیه گردن، امکان قارچ پوستی زیر سینه­‌ها و حتی مشکل در تشخیص سرطان، از مشکلات بزرگی سینه است. بنابراین، با عمل ماموپلاستی، هم این مشکلات رفع می­‌شوند و هم به بالا بردن اعتماد به نفس فرد کمک می‌شود. از مزایای دیگر عمل سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ حفظ تقارن بین سینه‌ها

✅ تسکین درد سینه و گردن

✅ تناسب بین سینه‌ها با بدن

✅ زیبایی در نما و فرم سینه‌ها

✅ راحتی در انجام فعالیت‌های روزانه و ورزشی.

عوارض ماموپلاستی

همه عمل‌های زیبایی دارای عوارض بوده و بی خطر نیستند؛ عمل جراحی سینه یا ماموپلاستی هم از این قاعده مستثنی نیست. از جمله عوارض بعد از عمل کوچک کردن سینه، ورم و کبودی در اطراف سینه و  زیر بغل است. همچنین، بیماران بعد از عمل دچار درد عضلانی می شوند. ایجاد زخم در ناحیه سینه و باقی ماندن جای بخیه ها، نیز از معایب عمل ماموپلاستی هستند.

تنگی نفس و درد در قفسه سینه و کبودی های طولانی مدت ممکن است بعد از عمل خود را نشان دهند. در صورت بروز این نشانه‌ها، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اما به طور کلی، عوارض بعد از عمل کوتاه مدت است، برخی از مهم‌ترین آن ها عبارتند از:

❌ تأثیر در شیردهی

❌ آلرژی و حساسیت

❌ عدم تقارن در سینه­‌ها

❌ آسیب به بافت سینه­­‌ها

❌ کبودی و تورم موقت سینه ‌ها

❌ خونریزی، خون مردگی و عفونت

❌ ایجاد پوست اضافه در قسمت خارجی سینه‌ها

❌ از دست دادن احساس در نوک سینه‌­ها به صورت موقت

کلام آخر

اگر قصد دارید عمل زیبایی سینه را انجام بدهید، بعد از کسب اطلاعات لازم در این خصوص، در انتخاب پزشک خود دقت کنید. بهترین متخصصان این حوزه، با ارائه مشاوره‌های دلسوزانه شما را راهنمایی خواهند کرد. فراموش نکنید، سینه‌ها از اعضای حساس و تأثیرگذار در زیبایی خانم‌ها هستند؛ بنابراین، برای جراحی‌های زیبایی و ترمیمی، هرگز به افراد غیرمتخصص و غیر حرفه‌ای مراجعه نکنید. تأکید می‌کنیم، تنها به مراکز و کلینیک‌های معتبر مراجعه کرده و اطلاعات لازم را در اختیار پزشک قرار دهید تا با در نظر گرفتن شرایط منحصر به فرد شما، بهترین راه حل درمانی را برنامه ریزی کند. الو پزشک به صورت 24 ساعته در کنار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا