زیبایی

میکروپیگمنتیشن چیست؟

خالکوبی یکی از روش‌هایی است که از گذشته‌های دور به عنوان یک هنر و برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار‌ می‌گرفت. امروزه این روش به شکل پیشرفته‌‌تر در صنعت زیبایی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد و با عنوان‌‌ میکروپیگمنتیشن شناخته‌ می‌شود. این روش معمولا برای آرایش دائمی صورت به کار برده‌ می‌شود. استفاده از این روش پزشکی‌ می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی فرد داشته باشد. در این عنوان با هدف معرفی بیش‌‌تر این روش، در مورد کاربرد و نحوه انجام آن بیش‌‌تر صحبت‌ می‌کنیم.

فهرست مطالب

میکروپیگمنتیشن چیست؟

میکروپیگمنتیشن نوعی خالکوبی آرایشی است که برای تقویت ویژگی‌های صورت طراحی شده است. در این روش از متد‌های جدید و در عین حال بهداشتی برای انجام این کار استفاده‌ می‌شود. در این روش بر اساس علم پزشکی، رنگدانه‌هایی در عمق مشخصی در پوست فرد در ناحیه ابرو یا نواحی دیگر کاشته‌ می‌ شود که کم‌‌ترین آسیب را به بافت پوست وارد‌ می‌ کند. کلیه مراحل این فرآیند با روش‌های بهداشتی و ابزار‌های استریل و تحت نظر متخصص و در بهترین کلینیک پوست و مو در تهران انجام‌ می‌شود. اصلی‌‌ترین تفاوت این روش با تتو در این است که،‌‌  میکروپیگمنتیشن یک بازسازی طبیعی و متعادل را روی صورت انجام‌ می‌دهد و در نتیجه آسیب، درد و خونریزی کم‌‌تری نسبت به تتو دارد.

میکروپیگمنتیشن چیست؟

کاربرد‌ میکروپیگمنتیشن در زمینه زیبایی

این روش در صنعت زیبایی کاربرد‌های بسیاری دارد. به خصوص بانوان ‌‌ترجیح‌ می‌دهند تا از روش‌های آرایش دائم به جای آرایش روزمره استفاده کنند. در ادامه این بخش بیش‌‌تر در مورد کاربرد‌های این روش در زیبایی صحبت‌ می‌کنیم. برخی از کاربرد‌های‌‌  میکروپیگمنتیشن را‌ می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • ‌‌ترمیم ابرو، طراحی و تقارن آن با تکنیک‌هایی مانند سایه ابرو،‌هاشور و ….
 • خط چشم دائمی پلک بالا و پایین، سایه چشم، خط مژه
 • خط لب و رژ لب دائمی برای حجیم یا متقارن کردن لب‌ها و از بین بردن سفیدی آن‌ها
 • پن‌هان کردن زخم‌ها، بخیه‌ها، لک‌ها یا زائده‌های پوستی مانند لکه‌های ماه گرفتگی
 • برای پر نشان دادن مو‌ها. این روش اغلب در مردان برای پوشاندن نواحی دچار طاسی استفاده‌ می‌شود.

میکروپیگمنتیشن پوست سر برای ریزش مو

 یک درمان عالی برای ریزش مو برای کسانی است که هر نوع ریزش مو را تجربه کرده اند از جمله ریزش مو آلوپسی آره آتا، نازک شدن مو‌ها، طاسی الگوی مردانه و زنانه و…. . البته باید توجه داشته باشید که این روش طاسی را درمان‌‌ نمی‌کند و با منشا آن در ارتباط نیست. اما به طور کلی‌ می‌تواند قسمت‌های خالی شده را بپوشاند. این کار میتواند نزد بهترین دکتر پوست در تهران انجام شود.

میکروپیگمنتیشن پوست سر برای ریزش مو​

بهترین کاندید‌های انجام‌ میکروپیگمنتیشن

همان طور که در قسمت‌های قبل عنوان کردیم،‌‌ میکروپیگمنتیشن یک آرایش دائمی است که‌ می‌تواند هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها مورد استفاده قرار گیرد و همچنین برای کسانی که‌ می‌ خواهند در ظاهر خود مانند خط رویش مو، ابرو‌ها، لب‌ها و… تغییر ایجاد کنند، مناسب است.

 • کسانی که به آرایش روزمره حساس هستند و تمایل دارند از یک آرایش دائم بهره ببرند.
 • افرادی که هر روز وقت برای انجام آرایش ندارند.
 • افرادی که خط لب نازک، رنگ پریده و نامشخصی دارند و‌ می‌ خواهند آن را بزرگ‌‌تر نشان دهند.
 • افرادی که دارای عدم تقارن در اجزای صورت هستند.
 • افرادی که از عینک، لنز یا… استفاده‌ می‌ کنند،‌‌ میکروپیگمنتیشن‌ می‌ تواند گزینه خوبی برای آن‌ها باشد.
 • این روش همچنین برای اهداف درمانی مثل سفید کردن پوست مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

مراقبت‌های قبل و بعد از‌ میکروپیگمنتیشن

معمولا تکنسین شما مراقبت‌هایی را که قبل از انجام این روش به آن نیاز دارید، در اختیار شما قرار‌ می‌دهد و در مورد وسایلی که ممکن است نیاز داشته باشید با شما صحبت‌ می‌کند. با این حال مجموعه نکات مراقبتی برای بعد از‌‌  میکروپیگمنتیشن وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. به عنوان مثال:

 • از شنا کردن خودداری کنید.
 • تا 28 روز پس از عمل ن‌هایی از سونا و اتاق بخار خودداری کنید.
 • تا پنج روز پس از درمان ن‌هایی از ورزش‌های شدید خودداری کنید.
مراقبت‌های قبل و بعد از‌ میکروپیگمنتیشن​

مدت زمان مشاهده نتایج‌ میکروپیگمنتیشن

اگر چه رنگدانه‌های تزریق شده در جلسات اول قابل مشاهده هستند، اما بعد از مشاوره اولیه باید دو تا سه جلسه به پزشک مراجعه کرد تا نتایج به شکل واقعی‌‌تر بتوانند خود را نشان دهند. با انجام مراقبت‌های کافی این روش‌ می‌تواند تا سال‌ها اثربخش باشد. با این وجود ممکن است برای حفظ آن نیاز به ‌‌ترمیم وجود داشته باشد. این روش همچنین به فولیکول‌های مو آسیب‌‌ نمی‌ رساند.

سوالات متداول در مورد میکروپیگمنتیشن

پوست سر معمولا ظاهر خود را برای چهار سال یا بیش‌‌تر حفظ‌ می‌کند. رنگدانه‌های مورد استفاده در‌‌  میکروپیگمنتیشن پوست، رنگدانه‌های آرایشی دائمی هستند. آن‌ها مانند جوهر تاتو نیستند، بنابراین در برابر محو شدن یا تغییر رنگ مقاومت‌ می‌ کنند.

این متد یک روش درمانی غیر ‌تهاجمی است که از‌ میکرو سوزن‌های دقیق برای رسوب رنگدانه در پوست سر استفاده‌ می‌ کند. در نتیجه ظاهر فولیکول‌های ریز مو ایجاد‌ می‌ شود که به ضخیم شدن و بازیابی ظاهر مو‌های پر‌‌تر کمک‌ می‌ کند.

این متد یک درمان غیر جراحی است و معمولاً بدون درد است. اگرچه ممکن است کمی ناراحتی در حین کار وجود داشته باشد، اما پزشک باید اطمینان حاصل کند که شما قبل از ادامه کاملاً راحت هستید.

بله.‌‌ میکروپیگمنتیشن پوست سر را‌ می‌ توان از بین برد، اما واقعا فقط با لیزر موثر است.

این روش به رشد مو یا تغییر الگوی رشد طبیعی مو کمکی‌‌ نمی‌کند. با این حال، باعث ریزش موی اضافی یا آسیب فولیکول‌های موی موجود شما‌‌ نمی‌شود.

خیر. این روش باعث سبز شدن رنگدانه‌ها‌‌ نمی‌شود.

تا حد امکان از لمس پوست سر با دست خودداری کنید، هنوز دوش نگیرید و در 5 روز اول اصلاً پوست سر را نتراشید.

به طور متوسط برای درمان‌‌ میکروپیگمنتیشن پوست سر به ۲ تا ۳ جلسه نیاز دارید. این تعداد بیش‌‌تر به وضعیت پوست شما، نحوه انجام درمان در جلسه اول و دوم و همچنین سطح تجربه پزشک شما بستگی دارد.

 

کلام آخر

میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائمی، یک روش زیبایی نوآورانه است که هم به آقایان و هم خانم‌ها این امکان را‌ می‌ دهد تا فرم ابرو‌ها، خط مو، لب‌ها، چشم‌ها و موارد دیگر را از طریق فرآیند رسوب رنگدانه در لایه پوستی بهبود بخشند. این روش اغلب توسط بهترین متخصص پوست در تهران انجام‌ می‌شود. برای اطلاع از بهترین پزشکان فعال در این زمینه‌ می‌توانید با الو پزشک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا