تزریق

تزریق فیلر چیست؟

روش­های پزشکی زیبایی امروزه آنقدر متنوع است که شما همیشه می‌توانید برای برطرف کردن نواقص و مشکلاتی که دارید، راه‌حل مناسبی پیدا کنید. روش‌های جراحی و روش‌های کمتر تهاجی از راهکار‌هایی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. تزریق فیلر یکی از روش‌های کم خطر برای برطرف کردن مشکلات پوستی از جمله چین و چروک، برطرف کردن گودی چشم و… است که می‌توان از آن به شکلی موثر استفاده کرد. کاربردهای این روش بسیار گسترده است و با این که افراد بسیاری از آن استفاده می‌کنند، اما اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله بیشتر در مورد این روش و مزایا و معایب آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مفهوم تزریق فیلر

فیلرها که با عنوان پرکننده پوست نیز شناخته می‌شوند، با تزریق به زیر پوست، چین و چروک‌ها را پر می‌کنند، خط‌های صورت را از بین می‌برند و به نوعی شادابی و جوانی را به پوست شما بازمی‌گردانند. این روش طرفداران زیادی دارد و افراد مختلفی در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. این درمان کم خطر معمولا کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد و زمان بهبودی حداقل است. نتایج فوراً دیده می‌شوند و بسته به نوع پرکننده و محل، ماه‌ها تا سال‌ها دوام می‌آورند. نواحی رایج تزریق فیلر شامل صورت (گونه- چانه- فک- لب- پیشانی)، گردن و دست‌ها است.

تزریق فیلر عموما توسط متخصص پوست انجام می‌شود؛ اما امروزه برخی از آرایشگاه‌ها نیز این کار را انجام می‌دهند که می‌تواند عواقب خطرناکی از جمله عفونت و خونریزی به دنبال داشته باشد. انواع مختلفی از فیلرها وجود دارد که از نظر کیفیت و ماندگاری با هم متفاوت هستند. پزشک معمولا پیش از انجام کار از شما در مورد نوع انتخابی سوال می‌کند و بسته به بودجه شما، از فیلر نوع مناسب استفاده می‌کند. بسیار مهم است که تزریق فیلر را زیر نظر یک متخصص انجام دهید تا نتایج دلخواه را از آن کسب کنید.

چرا تزریق فیلر

دلایل بسیار زیادی برای تزریق فیلر وجود دارد که افراد را به سمت استفاده از آن ترغیب می‌کند. به عنوان مثال اگر به دنبال راه حلی با حداقل تهاجم برای رفع چین و چروک‌های اطراف دهان، چشم ها یا پیشانی خود هستید یا می‌خواهید خطوط گونه، فک یا لب‌های خود را تغییر دهید، پرکننده‌ها ممکن است برای شما مناسب باشند. این مواد با کمترین خطر مشکل شما را برطرف می‌کنند و مثل سایر روش‌ها مانند لیفت، دوره نقاهت طولانی ندارند. در سالیان اخیر بسیاری از بانوان و آقایان برای تزریق مراجعه و نتایج خوبی از آن دریافت می‌کنند. افرادی که می‌خواهند ظاهری پرتر، صاف‌تر و جوان‌تر داشته باشند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. تزریق فیلر همچنین خطوط عمیق یا چین و چروک‌های صورت را در اطراف چشم، ابرو یا دهان را کاهش می‌دهد. بسیاری از افراد برای حجم دادن به گونه، لب یا سایر نقاط صورت خود از فیلرها استفاده می‌کنند. به همین دلیل دلایل زیادی برای انجام این کار وجود دارد که افراد در همه سنین را برای انجام آن ترغیب خواهد کرد.

انواع تزریق فیلر

همانطور که در قسمت قبل نیز عنوان کردیم، فیلرها دارای انواع مختلفی هستند. هر یک از این پرکننده‌ها از مواد شیمیایی متفاوتی استفاده می‌کنند و به روش‌های منحصربه‌فردی عمل می‌کنند تا ظاهری جوان به پوست شما ببخشند. این مواد اغلب مصنوعی هستند و البته در کیفیت آنها تفاوت‌هایی وجود دارد. نکته جالبی که در مورد آنها وجود دارد این است که در صورت عدم رضایت می‌توانید فیلر را تخلیه کنید. در این قسمت بیشتر در مورد انواع فیلرها و کارایی هر یک از نمونه‌های آن صحبت خواهیم کرد.

هیدروکسی لاپاتیت کلسیم

این نوع از فیلر که با نام Radiesse نیز در دسترس است، به طور طبیعی در استخوان‌های انسان یافت می‌شود و یک ترکیب معدنی مانند است. وجود این ترکیب در فیلرها درست کارکردی مشابه آنچه در بدن رخ می‌دهد را تقلید می‌کند و به همین علت عوارض جانبی جدی ندارد؛ تنها در برخی از افراد ممکن است واکنش‌های آلرژیک مشاهده شود. این ماده اغلب در مواردی مانند چین‌های متوسط تا شدید مانند چین‌های بینی، خطوط مایونت و خطوط اخم، افزایش پری گونه‌ها و سایر خطوط صورت و بهبود حجم در نواحی ضایعات صورت که در اثر بیماری‌های مختلف اتفاق می‌افتد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در ابتدا تنها در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفت و دارای سابقه ایمنی طولانی است.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک یا HA یک ماده طبیعی است که هم در انسان و هم در حیوانات یافت می‌شود. این ماده به آب می‌چسبد و پوست را حجیم می‌کند. تزریق این ماده می‌تواند برای ترمیم فرورفتگی‌های ناشی از زخم و جوش به طور موثر عمل کند. این ماده همچنین باعث بهبود کانتور پوست خواهد شد. جای جوش، فرورفتگی‌های گونه، خطوط پنجه کلاغی در گوشه چشم، خطوط لبخند عمیقی که از کناره بینی تا گوشه‌های دهان امتداد می‌یابند، خطوط اخم بین ابروها و… از مواردی هستند که توسط اسید هیالورونیک ترمیم می‌شوند.

 پلی-ال-لاکتیک اسید

یک ماده مصنوعی است که زیست سازگار و همچنین زیست تخریب‌پذیر است. در واقع این ماده قبل از اینکه به عنوان پرکننده پوست مورد استفاده قرار گیرد، سال‌ها در دستگاه‌های پزشکی برای ساخت بخیه‌های قابل حل استفاده می‌شد. با استفاده از این ماده می‌توانید مشکلات زیر را رفع کنید.

🔸 چین و چروک‌های عمیق‌تر مانند چین‌های بینی یا اسکارهای افسرده را درمان کنید.

🔸 لب‌های نازک را حجیم کنید.

🔸 تقویت استخوان گونه و خط فک و جایگزینی حجم از دست رفته صورت به دلیل افزایش سن

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

PMMA یکی دیگر از مواد زیست تخریب‌پذیر مصنوعی است. در پرکننده‌ها، PMMA به شکل کره‌های کوچکی است که در زیر پوست شما باقی می‌مانند. این پرکننده‌ها همچنین حاوی کلاژن برای افزودن ساختار و ظاهری محکم‌تر هستند. PMMA یک پرکننده نیمه دائمی در نظر گرفته می‌شود و اغلب برای درمان چین و چروک‌های متوسط تا عمیق، چین‌ها و شیارها، به ویژه چین‌های نازولبیال استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای پر کردن جای زخم‌های حفره‌دار و بزرگ‌کردن لب‌های نازک استفاده کرد. یکی از معایب این نوع تزریق فیلر این است که برای ایجاد حجم به تعدادی نیاز است و ممکن است سه ماه طول بکشد تا اثرات کامل آن مشخص شود.

علاوه بر موارد گفته شده، مواد دیگری نیز به عنوان فیلر در زیر پوست تزریق می‌شوند. جراح شما بهترین نوع و حجم پرکننده مورد نیاز برای مناطق خاص مورد نظر شما را تعیین خواهد کرد و بعد از آن برای اقدام می‌کند.

انواع تزریق فیلر

روش تزریق فیلر به زیر پوست

به طور کلی روش‌های به زیر پوست را می‌تواند در موارد مختلفی تقسیم‌بندی کرد. این تکنیک‌ها اغلب به صورت ترکیبی برای یک منطقه درمانی خاص استفاده می‌شوند. به گفته mirrormirrorhouston.com چهار تکنیک اساسی هستند که به کار گرفته می‌شوند.

 تکنیک تونل‌زنی

این روش برای اکثر متخصصان زیبایی بهترین انتخاب است. این روش شامل قرار دادن سوزن با زاویه 30-45 درجه در مسیر چین و چروک ها یا خطوطی است که برای درمان هدف قرار گرفته‌اند. فیلر در حین بیرون کشیدن سوزن تزریق می‌شود. این روش برای درمان چین و چروک‌های سطحی مورد استفاده قرار میگیرد.

 تکنیک کشش

 این روش اغلب برای پر کردن نواحی با پوست شل قابل ملاحظه استفاده می‌شود. در حین تزریق فیلر، پوست اطراف چین و چروک مورد نظر کشیده می‌شود. کشش باعث ایجاد تنش در چین و چروک تحت درمان می‌شود تا آن را برجسته کند.

 تکنیک نقطه‌ای

 این روش که قطره‌ای یا چند سوراخی نیز نامیده می‌شود، برای تزریق فیلرها به لایه‌های عمیق‌تر پوست استفاده می‌شود. این تکنیک شامل تعداد زیادی قطرات کوچک از پرکننده‌ها، به فاصله 2-4 میلی‌متر، به این لایه‌های عمیق تر به جای همه پرکننده ها به طور همزمان است.

 تکنیک Dual-plane

 این تکنیک که تکنیک ساندویچ نیز نامیده می‌شود، شامل تزریق دو لایه مختلف از پوست در یک ناحیه، معمولاً درم و نواحی زیر پوستی است. این روش برای درمان چین و چروک‌های دارای کمبود حجمی زمینه‌ای استفاده می‌شود.

مزایای تزریق فیلر

در قسمت‌های قبل نیز اشاره کردیم که پرکننده‌های پوستی را می‌توان برای اهداف بسیاری استفاده کرد. صاف کردن خطوط و چین و چروک‌ها، کانتور کردن صورت، ظاهری پرتر به لب‌ها یا احیا کننده پوست برخی از این اهداف هستند. 

✅ نتایج آنی: یکی از دلایلی که بیماران فیلرهای پوستی را به جای سایر انواع بهبود زیبایی انتخاب می‌کنند این است که نتایج آنی است؛ به طوری که بلافاصله، شاهد بهبودی خواهید بود.

✅ بدون زمان ریکاوری: فیلر معمولا درمانی سریع است که انجام آن تنها 10 دقیقه به طول می­انجامد و بر خلاف جراحی یا سایر فرآیندها، زمان بهبودی وجود ندارد. عوارض جانبی بسیار کم است، معمولاً قرمزی و تورم خفیف است که در عرض چند ساعت از بین می‌رود.

✅ نتایج طولانی مدت: با پرکننده‌های پوستی از نتایج طولانی مدت لذت خواهید برد. اکثر بیماران نتایجی را تجربه می‌کنند که از شش ماه تا دو سال ماندگار خواهد بود.

✅ افزایش اعتماد به نفس: پرکننده‌های پوستی اعتماد به نفس شما را بالا می‌برند. لب‌های برجسته‌تر، پوستی جوان‌تر و شادابتر و به طور کل صورتی بی‌عیب و نقص اعتماد به نفس شما را بالا خواهد برد.

✅ نتایج طبیعی: برخلاف جراحی زیبایی، نتایج فیلرهای پوستی بسیار ظریف و طبیعی است.

✅ از بین بردن جای زخم: یکی از بزرگترین مزایای فیلرهای پوستی این است که ظاهر جای زخم را بهبود می‌بخشد. ممکن است برای از بین بردن جای زخم صورتتان چیزهای مختلفی را امتحان کرده باشید که این روش قطعا یکی از بهترین روش‌هاست.

✅ تعیین میزان فیلر مورد استفاده: شما می‌توانید از قبل در مورد میزان فیلری که میخواهید انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید. به طور مثال اگر دوست دارید نتایج ظریف‌تری را دریافت کنید، می‌توانید مقدار کمتری انجام دهید.

معایب تزریق فیلر

❌ نتایج موقتی: متأسفانه، فیلرها دائمی نیستند. بسته به برند، آنها می‌توانند از چند ماه تا دو سال دوام بیاورند. به عنوان مثال، بوتاکس تقریباً سه ماه ماندگاری دارد؛ در حالی که Radiesse می‌تواند برای 12 تا 15 ماه موثر باشد.

❌ هزینه: ممکن است تزریق برخی از انواع فیلر گران باشد و همه افراد توانایی پرداخت هزینه‌های مربوط به آن را نداشته باشند. هر چه جراح تجربه و تخصص بیشتری داشته باشد، پرکننده‌ها و تزریق‌ها گران‌تر خواهند بود.

معایب آن در مقابل مزایای آن قابل چشم‌پوشی است. اگر توانایی پرداخت هزینه‌های بالا را ندارید، می‌توانید از مواد ارزان‌تر استفاده کنید. با این حال باید توجه داشته باشید که این حرف به معنی استفاده از مواد بی‌­کیفیت نیست. شما باید از موادی که پزشک به شما توصیه می‌کند استفاده کنید.

معایب تزریق فیلر

عوارض تزریق فیلر

عوارض استفاده از این مواد را می‌توان در دو دسته عوارض رایج و نادر دسته بندی کرد. عوارض رایج معمولا در همه افراد رخ می‌دهد و بعد از مدتی به خودی خود برطرف خواهد شد. اما در صورت مشاهده عوارض جدی‌تر باید به پزشک مراجعه کرد.

عوارض جانبی رایج

این عوارض معمولا بعد از 7 تا 14 روز به خودی خود برطرف می‌شوند. برخی از این عوارض را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

⚠️ سرخی

⚠️ ورم

⚠️ درد

⚠️ کبودی

⚠️ خارش

⚠️ کهیر

عوارض جانبی نادر

⚠️ عفونت

⚠️ نشت پرکننده از طریق محل تزریق

⚠️ نُدول­های اطراف، که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند

⚠️ گرانولوم، نوعی واکنش التهابی به پرکننده

⚠️ حرکت پرکننده از یک ناحیه به ناحیه دیگر

⚠️ آسیب به عروق خونی

⚠️ کوری زمانی رخ می‌دهد که فیلر به شریان تزریق می‌شود و جریان خون را به چشم مسدود می‌کند.

⚠️ مرگ بافت، دوباره به دلیل مسدود شدن جریان خون

عوامل خطر

عوامل خطری وجود دارد که می‌تواند عوارض شما را تشدید کند. به همین دلیل اگر جز افراد زیر هستید، حتی الامکان از تزریق فیلر خودداری کنید.

🚫 پوست شما به هر دلیلی ملتهب است (مثلاً اگر جوش، آکنه فعال، کهیر و غیره دارید)

🚫 به هر یک از مواد پرکننده حساسیت دارید.

🚫 یک اختلال خونریزی دارید.

🚫 باردار، شیرده یا زیر 18 سال هستید.

🚫 پوست شما مستعد ابتلا به جای زخم است (به عنوان مثال، شما یک کلوئید یا رشد بیش از حد بافت اسکار دارید).

بهترین دکتر تزریق فیلر در تهران

 این گونه اعمال زبایی بخش به صورت اگر توسط افراد متخصص انجام نشود ممکن است باعث بروز برخی حوادث ناگوار مانند: آسیب جدی به چشم هنگام تزریق فیلر در نواحی اطراف چشم و غیره شود. پس شما پس از تصمیم‌گیری موظفید پزشک ماهری را برای انجام این کار انتخاب کنید. تیم الو پزشک لیستی بهترین دکتر تزریق فیلر در تهران را برای شما کاربرای محترم آماده کرده است؛ تا یاری ‌کننده شما در این مسیر باشد.

بهترین کلینیک تزریق فیلر در تهران

بهترین مکان برای تزریق فیلر کلینیک است. برخی افراد آرایشگاه‌ها را مناسب می‌دانند؛ اما باید به یاد داشته باشند که ممکن است آرایشگر تخصص و مهارت کافی نداشته باشد. انجام اعمال زیبایی با فراگیری علم پزشکی قطعا بهترین راه است. ما برای شما بهترین کلینیک‌های تزریق فیلر در تهران را لیست کرده‌ایم. اگر در شهری بجز شهر تهران سکونت دارید می‌توانید صفحه بهترین دکتر و کلینیک تزریق فیلر در ایران را مشاهده نمایید.

مراقبت‌های قبل از تزریق فیلر

مراقبت‌های قبل از تزریق فیلر

🩹 از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن10 روز قبل از عمل اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی در محل درمان شود.

🩹 24 ساعت قبل از عمل از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید. این امر می‌تواند خطر خونریزی و کبودی را در محل درمان شده افزایش دهد.

🩹 از اپیلاسیون، دکلره کردن، موچین کردن، یا استفاده از کرم‌های موبر در ناحیه مورد درمان خودداری کنید.

🩹 درمان بر روی پوست‌های آفتاب سوخته سخت است، بنابراین از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

🩹 پزشک خود را از تمام داروها، از جمله مکمل‌هایی که ممکن است مصرف کنید و همچنین سابقه پزشکی خود مطلع کنید.

🩹 مصرف تمام مکمل‌های گیاهی مانند روغن ماهی، جینکو، جینسینگ، خارمریم، قرص‌های سیر و غیره را متوقف کنید.

🩹 چند روز قبل و بعد از درمان از مصرف غذاهای شور خودداری کنید زیرا سدیم اضافی باعث می‌شود بدن آب را حفظ کند که به نوبه خود می‌تواند تورم را بدتر کند.

🩹 اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر

🩹 برای جلوگیری از حرکت فیلر یا افزایش جریان خون در صورت، بیماران باید به مدت 48 ساعت از ورزش‌های شدید خودداری کنند.

🩹 در 24 ساعت اول پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا لامپ‌های UV خودداری کنید.

🩹 اکثر واکنش‌ها به پرکننده‌های پوستی قرمزی، تورم، کبودی و حساسیت است. معمولاً چند روز پس از درمان فروکش می‌کنند، اما می‌توانند تا یک هفته ادامه داشته باشند. اگر هر یک از این علائم بیش از یک هفته ادامه یافت، یا اگر علائم دیگری را مشاهده کردید، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید.

🩹 از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کاهش درد استفاده شود.

🩹 تا حدود 6 ساعت از لمس یا ماساژ بیش از حد نواحی تحت درمان خودداری کنید.

🩹 در صورت لزوم برای کاهش درد استامینوفن مصرف کنید.

🩹 از گرمای شدید، از جمله یوگا داغ، جکوزی، برنزه کردن، صورت یا ماساژ در روز درمان پرکننده خودداری کنید.

🩹 ممکن است مقداری سفتی در ناحیه مورد نظر احساس کنید. به یاد داشته باشید، فیلر مانند یک ایمپلنت ساخته شده از ژله است. سفتی معمولاً در 2 هفته برطرف می‌شود.

هزینه تزریق فیلر

هزینه تزری بسته به نوع فیلری که استفاده می‌کنید و همچنین مهارت پزشک ممکن است متفاوت باشد. با این حال قیمت انجام آن زیاد بالا نیست و افراد در هر سطحی می‌توانند از آن استفاده کنند. قطعا اگر به دنبال ماندگاری بیشتر هستید، باید از مواد باکیفیت‌تر استفاده کنید. البته میزان فیلر تزریقی نیز در قیمت گذاری مهم است. به طور معمول، پزشک از 0.5 میلی لیتر تا 2 میلی‌لیتر پرکننده در هر طرف استفاده می‌کند که بسته به فرد و میزان عمق خطوط او دارد.

سوالات متداول

کلام آخر

تزریق فیلر یک راهکار ایمن و موقت برای بهبود شرایط پوست شماست که می‌تواند در افراد بالای 18 سال از هر جنسی انجام شود. نکته مهم در این باره استفاده از خدمات یک پزشک خبره در این زمینه است که بتواند نتایج دلخواه را برای شما به ارمغان آورد. 

نظرات تزریق فیلر

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا