پزشکان

بهترین دکتر طب سنتی در تهران

با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در علم پزشکی، طرفداران طب سنتی روز به روز در حال افزایش هستند. یکی از مهم‌ترین دلایل این استقبال، عدم استفاده از مواد شیمیایی و کم‌عارضه بودن روش‌های این طب نسبت به روش‌های پزشکی است. اگر چه در گذشته، در مقابل طب مدرن قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر، بسیاری از تکنیک‌های آن مورد تأیید علم پزشکی است و پزشکان برای تکمیل شیوه‌های درمانی خود از آن بهره می‌گیرند. آنچه اهمیت دارد، مراجعه به افراد باتجربه و متخصص طب سنتی است. تجویز داروهای گیاهی، طب سوزنی و … اگرچه ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما در صورتی که با مهارت و دانش لازم انجام نشود، عواقب بسیار خطرناکی به دنبال خواهد داشت. برای انتخاب بهترین دکتر طب سنتی نیاز است فاکتورهای متعددی مانند دانش پزشک، مهارت وی، هزینه درمان، رضایت بیماران و … را در نظر بگیرید. ما در این مقاله با توجه به تمامی خواسته‌های شما از پزشک مورد نظرتان و عوامل اثرگذار در انتخاب یک پزشک اَصلح، را معرفی کرده‌ایم. شما می‌توانید با اطمینان خاطر جهت دریافت خدمات زیبایی و دریافت مشاوره رایگان به این متخصصان مراجعه نمایید.

فهرست مطالب

طب سنتی

طب سنتی (Traditional Medicine) به دانش، اقدامات، شیوه‌ها و باورهای بهداشتی گفته می‌شود که در برگیرنده داروهای گیاهی، حیوانی و مواد معدنی است؛ این طب، از درمان‌های معنوی، تکنیک‌ها و تمرین‌های دستی (مانند ماساژ، طب سوزنی) به صورت منفرد یا ترکیبی به‌منظور پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها یا حفظ سلامتی افراد استفاده می‌کند. به بیان دیگر، افراد متخصص در این طب، با استفاده از تکنیک‌هایی که ریشه در آداب و رسوم و فرهنگ هر منطقه دارد، اقدام به درمان‌های داروئی و غیرداروئی برخی بیماری‌ها می‌کنند. این روش درمانی مختص ایران نیست و طب چینی، هندی، افریقایی و … را نیز در بر می‌گیرد. اصطلاحی که اغلب برای توصیف این شکل از مراقبت‌های بهداشتی در اکثر کشورهای صنعتی استفاده می‌شود، «طب جایگزین» است. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم، مقاله طب سنتی چیست و هر آنچه در مورد آن است (صفر تا صد)، را مطالعه کنید.

⚠️ به یاد داشته باشید، رونق طب جایگزین یا سنتی، پای افراد شَیّاد را به این عرصه باز کرده است؛ این افراد سودجو با نام طبابت، اقدام به تجویز نسخه‌های خطرناک کرده و گاها موجب مرگ افراد نیز شده‌اند. برای مثال، اخیرا مرگ نوزادی در اثر خوراندن جوشانده برگ سَنا به‌منظور درمان یبوست (عدم دفع مدفوع) توسط فردی غیرمتخصص گزارش شده است. از این‌رو، تنها با مشورت و تجویز پزشک متخصص طب سنتی از این روش درمانی بهره مند شوید.

پزشک طب سنتی کیست؟

با آغاز تدریس این رشته در دانشگاه‌ها، افراد علاقمند و فارغ‌التحصیل از رشته‌های پزشکی یا داروسازی، در رشته تخصصی طب سنتی به ادامه تحصیل می‌پردازند تا برای ارائه خدمات به مراجعین، آموزش‌ها و مهارت لازم را کسب کنند. بنابراین، هرگز برای دریافت نسخه‌های داروهای گیاهی یا درمان‌های غیر‌داروئی مانند طب سوزنی، حجامت، زالو درمانی و … به عطاری‌ها و افراد فاقد صلاحیت مراجعه نکنید. عواقب حاصل از مراجعه به مراکز بی‌اعتبار در نهایت متوجه خود شماست و هیچ مرجع قانونی نمی‌تواند حق شما را مطالبه کند.

بهترین پزشک طب سنتی در تهران

شناخت بهترین متخصصان طب سنتی در تهران مستلزم تحقیق و آگاهی بسیار در مورد روند عملکرد آنهاست. علاوه بر این ایجاد تمایز بین افراد غیرمتخصص و پزشکان واقعی به هوشمندی و دقت احتیاج دارد. اما اگر شما بهترین فرد مورد نظر خود را از یک منبع معتبر شناسایی کنید، دیگر نگران سودجویان نخواهید بود. الو پزشک اینجاست تا به شما در شناخت بهترین متخصصین طب ایرانی و سنتی کمک کند. شما می‌توانید در پایین لیستی از بهترین افراد متخصص در این حوزه را مشاهده کنید که در شهر تهران مشغول فعالیت هستند. ما تمام چیزی را که برای ارتباط با این عزیزان نیاز دارید، از جمله آدرس، شماره تلفن، نوع خدمات و… در اختیار شما قرار داده‌ایم تا بتوانید بر اساس آن تصمیم درستی بگیرید و فرد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

روش هماهنگی با پزشکان طب سنتی

برای هماهنگی با این متخصصان به تنها چیزی که احتیاج دارید، یک تلفن است. پس همین الان با شماره گیری مطب این عزیزان می‌توانید برای رزرو نوبت اقدام کنید. با ذکر نام الو پزشک به عنوان معرف خود، می‌توانید از خدمات ویژه این عزیزان استفاده کنید. پس فرصت را از دست ندهید و همین لحظه از پزشک مورد نظر خود نوبت بگیرید.

ویژگی‌ بهترین دکتر طب سنتی در تهران

آنچه بهترین متخصص طب سنتی در تهران را از سایر پزشکان فعال در این زمینه، متمایز می‌کند و این اطمینان را به شما می‌دهد تا مراحل درمانی خود را با خاطری آسوده نزد آن‌ها بگذرانید، برخورداری از ویژگی‌ها و خصوصیات زیر است؛ توجه داشته باشید، این معیارها، مبنای انتخاب و معرفی لیست بهترین دکتر طب سنتی در تهران نیز بوده‌اند:

✅ تحصیلات و مدارک معتبر

بهترین دکتر طب سنتی در تهران، بعد از گذراندن دوره دکترای پزشکی عمومی یا اخذ تخصص بالینی، در رشته طب سنتی به تحصیلات خود ادامه می‌دهند و در نهایت، موفق به کسب مدرک دکترای تخصصی از دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی خواهند شد. توجه کنید افرادی که با شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی در زمینه این طب شرکت می‌کنند، تنها اطلاعات خود را در این رشته افزایش می‌دهند و هیچ‌گونه صلاحیتی برای طبابت ندارند.

✅ به‌کارگیری روش‌های تشخیص آزمایشگاهی

تشخیص درست اولین قدم در درمان بیماری‌هاست؛ بهترین دکتر طب سنتی، با علم بر این موضوع، هرگز از نتایج معتبر و دقیق تست‌های تشخیصی و آزمایشگاهی غافل نمی‌شود و اگر لازم باشد، حتما از روش‌های تشخیصی علم پزشکی مدرن نیز استفاده می‌کند.

✅ تعامل با سایر پزشکان

بهترین متخصص طب سنتی در تهران، با آگاهی از این موضوع که این طب نمی‌تواند به تنهایی بیماری‌ها را درمان کند، ارتباط خود را با سایر پزشکان حفظ کرده و با آن‌ها به تبادل اطلاعات می‌پردازد. حرفه‌ای‌ترین پزشک طب سنتی، هرگز از بیمار نمی‌خواهد داروهای خود را قطع کند؛ بلکه، با درمان‌های غیر دارویی (اصلاح مزاج، اصلاح سبک زندگی و …) یا تجویز داروهایی که با داروهای شیمیایی مورد مصرف فرد، تداخل نداشته باشند، روند درمان را دنبال می‌کند. در برخی موارد، دکتر طب سنتی، بعد از تشخیص و شناسایی بیماری فرد مراجعه کننده، وی را به پزشکان طب مدرن معرفی می‌کند تا فرد به‌طور همزمان از اثرات مثبت هر دو درمان بهره‌مند شود. تبادل و اشتراک اطلاعات میان پزشکان، سبب تسریع روند درمان خواهد شد.

✅ استفاده از جدیدترین تکنیک‌ها

متخصص طب سنتی، به دلیل آشنایی با علم پزشکی مدرن و همچنین، تسلط بر روش‌های نوین سنتی، بعد از معاینه دقیق فرد مراجعه کننده، بهترین روش درمان را برای وی تجویز و به‌کار خواهند برد. گاهی بهترین دکتر طب سنتی در تهران لازم می‌بیند از چند روش به‌طور همزمان جهت بهبود فرد استفاده کنند. برای مثال استفاده همزمان از داروهای گیاهی و طب سوزنی.

✅ استفاده از تجهیزات پیشرفته و مواد مصرفی استاندارد

استفاده از مواد مصرفی و گیاهان داروئی مورد تأیید سازمان غذا و دارو، از دیگر اقدامات پزشکان طب سنتی است. با توجه به روش مناسب برای درمان بیماری، از جدیدترین و استانداردترین فناوری‌ها و تجهیزات استفاده می‌کند. برای نمونه استفاده از تجهیزات حجامت، سوزن‌های با کیفیت طب سوزنی، تجهیزات مربوط به ماساژ درمانی و … . 

✅ عدم استفاده از عبارات و تبلیغات غیرواقعی

بهترین دکتر طب سنتی در تهران، هرگز با وعده‌های دروغین نسبت به جذب مراجعین و بیماران اقدام نمی‌کند؛ وی بر این موضوع تأکید دارد، این روش طبی، برای برخی از بیماری‌ها درمان قطعی ارائه نمی‌دهد. از طرف دیگر، هر بیمار برای بهبود نیاز به زمان دارد؛ بنابراین، ادعاهایی مانند لاغری بیش از 20 کیلو در یک هفته آن هم با مصرف دَمنوش‌های گیاهی را یک ادعای دروغین می‌داند. 

بهترین دکتر طب سنتی در تهران

نکات مهم در ملاقات با دکتر طب سنتی

بعد از آنکه متخصص طب سنتی مورد نظر خود را از لیست معرفی شده انتخاب کردید؛ با تعیین وقت ویزیت، در جلسه مشاوره و معاینه شرکت کنید. لازم است تمام سوابق و اطلاعات پزشکی فردی و خانوادگی (جهت بررسی زمینه ارثی بیماری) خود را در اختیار وی قرار دهید؛ اگر در حال حاضر دارو یا مکمل خاصی مصرف می‌کنید با دکتر طب سنتی در تهران در میان بگذارید؛ حساسیت‌های داروی نکته مهم دیگری است که باید به پزشک خود بگویید. در مرحله بعد، پزشک طب سنتی با توجه به علائم شما ممکن است تست‌های آزمایشگاهی تجویز کند تا با علت‌یابی دقیق، نسبت به انتخاب تکنیک درمان برنامه‌ریزی و اقدام نماید. نکاتی که در طول درمان باید به آن توجه کنید عبارتند از:

✔️ از دکتر خود بپرسید تا چه مدت باید از داروهای گیاهی تجویزی مصرف کنید. او پاسخ این سؤال را با توجه به شرایط فردی شما خواهد داد. زیرا، هیچ‌کدام از داروهای گیاهی برای مصرف مادام‌العمر تجویز نمی‌شوند و با توجه به نوع و شدت مشکل شما، مقدار و دوره مصرف مشخص دارند.

✔️ از دکتر خود بخواهید بررسی کند آیا داروهای گیاهی و روش‌های تجویزی وی با داروهای شیمیایی که مصرف می‌کنید تداخل دارد یا خیر. به یاد داشته باشید، هرگز شما را از مصرف داروهایی که در پزشکی مدرن توسط پزشک برای شما تجویز شده است، منع نخواهد کرد. برای مثال وی مصرف داروهای قلبی شما را کنار نخواهد گذاشت. بلکه، با اتخاذ روش‌هایی به بهبود سریع‌تر شما کمک خواهد کرد.

✔️ از دکتر خود بخواهید موادی که در فرمول‌های تجویزی استفاده شده است را برای شما بیان کند. برای مثال، اگر مبتلا به بیماری سلیاک هستید از پزشک خود بخواهید، گیاهان داروئی که برای شما تجویز می‌کند، فاقد گُلُوتن باشند تا از حساسیت شدید و خطرناک ناخواسته دارویی پیشگیری کند.

✔️ بهترین منبع اطلاعات همیشه یک پزشک باتجربه است. بنابراین، در ملاقات با وی هر نوع ابهام ذهنی یا سؤالی پیرامون روش تجویزی، اثرگذاری، مدت درمان و … دارید، از وی بپرسید. متخصص طب سنتی علاوه‌بر پاسخگویی به پرسش‌های شما، اقدامات مراقبتی را به اطلاع شما خواهد رساند تا اثربخشی نتایج را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشاهده کنید.

✔️ از متخصص طب سنتی خود بخواهید، مراکز معتبری که بهترین و ایمن‌ترین داروهای گیاهی را عرضه می‌کنند، به شما معرفی کند. وجود داروهای فاقد تاریخ انقضا، تقلبی، یا دارای ترکیبات مخدر از جمله مواردیست که توسط برخی عطاری‌ها ارائه شده و آسیب‌های جدی، نظیر آسیب به کبد را منجر شده‌اند.

❌ به یاد داشته باشید، استفاده از طب سنتی نیاز به دانش دارد؛ بنابراین، نمی‌توانید با استفاده از درمان‌های خانگی و گیاهان دارویی، به درمان خودسرانه بیماری‌ها اقدام کنید. برای مثال، تجویز داروهای گیاهی برای کودکان زیر دو سال ممنوع است، در حالی‌که بسیاری از خانواده‌ها برای درمان بیماری یَرَقان نوزاد (زردی)، از ترکیبات گیاهی استفاده کرده و جان کودک را با خطر جدی مواجه می‌کنند.

راه‌های یافتن دکتر طب سنتی در تهران

تبلیغات طب یا پزشکی سنتی، از مواردیست که هر روزه در فضای مجازی با آن مواجه هستید: تبلیغات غیرواقعی و اغراق‌آمیز در درمان بسیاری از بیماری‌ها که هنوز علم از درمان آن‌ها عاجز است! برای مثال: درمان قطعی زگیل تناسلی! لاغری در یک هفته! و … . تشخیص بی‌اعتبار بودن چنین ادعاهایی کار سختی نیست؛ اما، وسوسه رسیدن به اهداف سلامتی، گاهی افراد را در مسیر اشتباه قرار می‌دهد و جان آن‌ها را تهدید می‌کند.

تعداد عطاری‌های فاقد مجوز فعالیت و افرادی که در این مراکز به اقدام به درمان و اجرای تکنیک‌های سنتی می‌کنند، رو به افزایش است. هدف سودآوری بیشتر است؛ بنابراین، اگر تصمیم دارید از اثرات معجزه‌آسای این طب کُهن برخوردار شوید، باید نهایت دقت را در انتخاب پزشک طب سنتی داشته باشید تا طعمه این سودجویی‌ها نشوید. راه های معمول پیدا کردن بهترین پزشکان طب سنتی در تهران به شرح زیر است:

  🔍مراجعه به سایت‌های تخصصی معرفی پزشک

قطعا اولین و بهترین روش انتخاب شما مراجعه به سایت‌های تخصصی پزشکی مانند الو پزشک است که بهترین‌ها را به شما معرفی می‌کند. 

🔍مشورت با پزشک عمومی

پزشک عمومی که معمولا به او مراجعه می‌کنید، یکی از مناسب‌ترین راهنماهای شما برای انتخاب بهترین پزشک طب سنتی است. 

دکتر خانم طب سنتی در تهران

بسیاری از مراجعان، به خصوص بانوانی که برای رفع مشکلات زنانه قصد مراجعه به پزشک را دارند، ترجیح می‌دهند که یک دکتر خانم طب سنتی را برای ویزیت و معاینه خود انتخاب کنند. در بین افراد معرفی شده در لیست بالا هستند بانوانی که به صورت تخصصی در این زمینه در تهران مشغول فعالیت هستند و خدمات مناسبی را ارائه می‌دهند. امکان ارتباط با این عزیزان برای شما فراهم شده است و شما می‌توانید در اسرع وقت به آنها مراجعه کنید. 

بهترین دکتر طب سنتی زنان در تهران

یکی از مباحثی که طب سنتی به صورت گسترده در آن وارد شده و به طور موثر آن را درمان می‌کند، بیماری‌های مرتبط با زنان است. شما می‌توانید با مراجعه به افراد متخصص در این زمینه مشکلات خود را درمان کنید. در زیر برخی از مشکلات زنان که با استفاده از روش‌های این طب قابل درمان هستند را بیان می‌کنیم.

بسیاری از افراد متخصص در حوزه علوم طب ایرانی و سنتی، در زمینه درمان بیماری‌های زنان فعالیت می‌کنند که برخی از آنها را می‌توانید در لیست ما مشاهده کنید. 

بهترین دکتر طب سنتی پوست در تهران

طب سنتی همیشه برای بهبود عملکرد پوست شما برنامه‌هایی دارد! منشا بسیاری از بیماری‌های پوستی، عدم تعدیل مزاج، عدم کنترل گوارش، خواب ناکافی و … است. استفاده از توصیه‌های این طب به شما امکان می‌دهد تا پوستی سالم و شاداب داشته باشید. متخصص طب سنتی پوست ممکن است بسته به نوع پوست، برای شما درمان‌هایی از جمله طب سوزنی، مصرف دمنوش‌های گیاهی، زالو درمانی و… را در نظر بگیرد. 

هزینه طب سنتی در تهران

هر یک از تکنیک‌ها به دلیل استفاده از ابزار و روش‌های مختلف، قیمت متفاوتی دارند. از عوامل تعیین کننده و مؤثر بر قیمت خدمات این طب علاوه‌بر سطح تحصیلات و مهارت پزشک، به نوع بیماری یا ناحیه تحت درمان، روش انتخابی، امکانات مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید و … بستگی دارد. تعرفه هر یک از روش‌ها مانند حجامت، فصد، طب سوزنی و … نیز از سوی معاونت طب سنتی تعیین و ابلاغ می‌شود.  اغلب روش‌های طب ایرانی و سوزنی در دسته خدمات درمانی قرار دارند. 

هزینه حجامت: هزینه این کار توسط متخصص بسته به این که حجامت خاص، عام و یا فصد انجام می‌دهید متفاوت است. 

هزینه طب سوزنی: طب سوزنی برای نقاط مختلفی از بدن انجام میشود و بسته به آن ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال طب سوزنی برای لاغری با هزینه آن برای کاهش درد متفاوت است. همچنین تعداد سوزن‌ها نیز در قیمت اثرگذار خواهد بود. 

هزینه زالو درمانی: کلینیک‌های مختلف برای زالو درمانی هزینه‌های متفاوت دریافت می‌کنند که بر حسب تعداد محاسبه می‌شود. 

تعرفه ویزیت دکتر طب سنتی چقدر است؟

تعرفه‌ی ویزیت این پزشکان معمولا با پزشکان عمومی و سایر متخصصان متفاوت است. بسته به این که شما به چه نوع درمانی نیاز دارید، ممکن است هزینه متفاوتی دریافت شود. اما به طور معمول هزینه ویزیت به تنهایی در سال 1401 در حدود 100 هزار تومان است. با این حال مواردی مثل تخصص پزشک، مرکز طب سنتی مورد نظر و… ممکن است بر افزایش یا کاهش هزینه تاثیر بگذارند. 

آیا دکتر طب سنتی بیمه قبول می‌کند؟

خوشبختانه با توجه به استقبال بسیاری از مردم از روش‌های طب سنتی، دولت شرایطی را برای استفاده از خدمات این حوزه در نظر گرفته است. به عنوان مثال در سال‌های اخیر برخی از خدمات مرتبط با متخصصان طب سنتی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. البته باید توجه کرد که این موضوع شامل همه افراد نیست. با این حال شما می‌توانید قبل از مراجعه به پزشک مورد نظر خود، در این مورد اطمینان حاصل کنید. 

پدر طب سنتی در ایران

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چگونه در سال‌های اخیر طب ایرانی با استقبال بی نظیر رو به رو شد و دوباره مورد توجه قرار گرفت. بسیاری از تکنیک‌های این طب مثل حجامت، مرهون تلاش‌های دکتر حسین خیراندیش پدر طب سنتی ایران است که در طب جدید دوباره احیا شد و مورد استفاده قرار گرفت. دکتر خیراندیش از بزرگان این علم است و هنوز هم بسیاری از افراد از آموزه‌های ایشان در ارائه نسخه‌های اثربخش استفاده می‌کنند. 

توصیه ‌های پزشک طب سنتی

زمانی که برای درمان مراجعه می‌کنید، بسته به این که چه مشکلی دارید، گزینه‌های متفاوتی برای شما در نظر گرفته می‌شود. با این وجود بهترین متخصص طب سنتی به شما توصیه می‌کند که :

  • اولا تحت هر شرایطی سعی کنید مزاج خود را در حالت اعتدال نگه دارید. 
  • از استرس و اضطراب دوری کنید. 
  • خواب کافی داشته باشید و غذای سالم مصرف کنید. 
  • داروهای تجویز شده را درست مانند داروهای شیمیایی، در دوز مشخص مورد استفاده قرار دهید. 

کلام آخر

ماهرترین پزشک طب سنتی، با تلفیق و کنار هم قرار دادن طب مدرن و سنتی، بهترین شیوه‌های درمانی را جهت بهبود کیفیت زندگی افراد، اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از بروز بیماری‌ها به‌کار می‌گیرند. آن‌ها تلاش می‌کند با استفاده از طبیعت و انرژی‌های حاکم بر آن، علاوه بر تأمین سلامت جسمی، سلامت روح افراد را نیز مورد توجه قرار دهد. تنها پزشکی قادر به انجام این کار مهم و اثرگذار است که در این زمینه تحصیلات و آموزش‌های لازم را زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذرانده باشد. هرگز و تحت هیچ عنوان به افراد فاقد تخصص و مراکز بدون مجوز و اعتبار، مراجعه نکنید. معمولا خدمات خود را در بهترین کلینیک طب سنتی در تهران ارائه می‌دهد؛ می‌توانید با تعیین وقت ملاقات و دریافت مشاوره نسبت به درمان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا