پزشکان

بهترین دکتر تغذیه در تهران

مهمترین مسئله برای داشتن یک سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب است. غذای مناسب باعث سلامتی و افزایش طول عمر می‌شود به شرطی که ورزش نیز به عنوان جزئی جدانشدنی در کنار آن باشد. به طور کلی اگر مایل هستید تا برای داشتن یک سبک زندگی سالم یا دستیابی به یک هدف خاص مرتبط با سلامتی به برنامه غذایی مطلوب دست پیدا کنید، مراجعه به بهترین پزشک تغذیه در تهران راه حلی مناسب است. آنها بهترین برنامه غذایی را متناسب با شرایط فعلی شما تنظیم می‌کنند تا بتوانید زندگی بهتری داشته باشید. در این عنوان قصد داریم تا بیشتر در مورد علم تغذیه صحبت کنیم.

فهرست مطالب

انواع تخصص‌ها در تغذیه

متخصصان تغذیه می‌توانند گواهینامه یک فوق تخصص رژیم غذایی را دنبال کنند که به آموزش یا تجربه بیشتر از حد تخصص نیاز دارد. فوق تخصص‌های رژیم غذایی که توسط کمیسیون ثبت رژیم غذایی به رسمیت شناخته شده است عبارتند از:

✅ تغذیه پیری برای سالمندان

✅ تغذیه انکولوژی برای بزرگسالان و کودکان مبتلا به سرطان یا کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند

✅ تغذیه کودکان برای نوزادان، کودکان و نوجوانان بیمار و همچنین سالم

✅ تغذیه کلیه برای بیماری‌ها، روش‌ها و عوارض مرتبط با کلیه مانند پیوند کلیه، نارسایی کلیه و دیالیز

✅ رژیم غذایی ورزشی برای ورزش و دو و میدانی سازمان یافته

انواع مشکلات و درمان‌های تغذیه‌ای

در مورد بسیاری از بیماری‌ها، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. در زیر برخی از مهمترین بیماری‌هایی که متخصص می‌تواند در درمان آنها به ما کمک کند را معرفی می‌کنیم.

🔸 آلرژی و عدم تحمل غذایی از جمله مشکلات سویا، آجیل، گندم، شیر، گلوتن، غذاهای دریایی و تخم مرغ

🔹 سرطان از جمله شرایط پیش سرطانی، حفظ توده عضلانی و قدرت در طول درمان سرطان یا پس از جراحی و پیشگیری یا مدیریت عوارض جانبی درمان سرطان

🔸 بیماری‌های قلبی عروقی از جمله کلسترول بالا، بیماری قلبی و فشار خون بالا

🔹 دیابت شامل دیابت نوع 1، دیابت نوع 2، پیش دیابت و مقاومت به انسولین

🔸 اختلالات خوردن از جمله بی اشتهایی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری

🔹 اختلالات گوارشی از جمله بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، سندرم روده تحریک پذیر، سندرم روده کوتاه، بیماری سلیاک، و رفلاکس اسید یا GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری)

🔸 اختلالات کلیوی از جمله بیماری کلیه، نارسایی کلیه و سنگ کلیه

🔹 بیماری‌های کبدی از جمله هپاتیت، سیروز و نارسایی کبدی

🔸 شرایط اسکلتی- عضلانی (عضله، استخوان و مفاصل) از جمله نقرس، کاشکسی (تخریب عضلات)، پوکی استخوان، و صدمات

🔹 مشکلات وزن از جمله کمبود وزن، اضافه وزن بالینی، چاقی، و پس از جراحی کاهش وزن مانند بای پس معده

انواع مشکلات و درمان‌های تغذیه‌ای

پزشک تغذیه کیست؟

متخصصان تغذیه افرادی هستند که در زمینه‌های پزشکی فعالیت می‌کنند و به صورت کاملا علمی مشکلات رژیم غذایی و تغذیه‌ای را در سطح فردی و گسترده‌تر در سطح سلامت عمومی ارزیابی، تشخیص و درمان می‌کنند. آنها از به روزترین اطلاعات علمی برای مشاوره به افراد استفاده می‌کنند. این افراد در کلینیک‌ها یا مطب‌های شخصی مشغول فعالیت هستند. دیابت، آلرژی و عدم تحمل غذایی، سندرم IBS، اختلالات خوردن، خستگی مزمن، سوء تغذیه، نارسایی کلیه و اختلالات روده متداولترین بیماری‌هایی هستند که برای درمان خود به متخصص تغذیه احتیاج دارند. شما می‌توانید برنامه غذایی خود را از بهترین دکتر تغذیه دریافت کنید و از خدمات آنها برای بهبود شرایط جسمی خود بهره بگیرید.

Nutritionists are the heart of a patient’s health by using their knowledge of the science of food to help individuals and groups make the right choices about what they eat. You’ll teach and inform the public and health professionals about diet and nutrition. You’ll aim to promote good health and prevent disease in individuals and communities. From Healthcareers.nhs.uk.

چرا دکتر تغذیه

موارد بسیار متعددی وجود دارد که شما را وادار می‌کند تا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. در وهله اول ممکن است توسط پزشک عمومی ارجاع داده شوید و یا برای رسیدگی به یک نیاز یا شرایط خاص پزشکی به این پزشکان مراجعه کنید. در ادامه برخی از مواردی که ممکن است دلیل مراجعه شما به پزشک باشد را بررسی خواهیم کرد.

☑️ از مشکلات گوارشی رنج می‌برید.

☑️ مبتلا به یک بیماری پزشکی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی، سلیاک، HIV و غیره تشخیص داده شد‌ه‌اید.

☑️ به تغذیه خوراکی، روده‌ای یا تزریقی نیاز دارید.

☑️ کودک شما، نیازهای تغذیه‌ای ویژه‌ای دارد.

☑️ نیاز به کاهش وزن به روشی مطمئن و معقول دارید.

☑️ به دنبال افزایش وزن هستید.

☑️ برای کاهش وزن به جراحی فکر می‌کنید.

☑️ می‌خواهید عملکرد ورزشی یا سطح آمادگی عمومی خود را بهبود بخشید.

☑️ در مورد شیردهی و از شیر گرفتن مشاوره می‌خواهید.

☑️ فکر می‌کنید نسبت به غذای خاصی حساسیت یا عدم تحمل دارید.

☑️ در مورد اختلالات خوردن راهنمایی می‌خواهید.

☑️ …

علاوه بر اینها دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما را وادار به مشورت با یک پزشک تغذیه کند. در ملاقات با پزشک عمومی متوجه خواهید شد که مراجعه به دکتر تغذیه ضرورت دارد یا خیر.

انتخاب بهترین پزشک تغذیه در تهران

در صورتی که نیاز به معاینه توسط یک متخصص تغذیه دارید، در ابتدا بهتر است مدارک تحصیلی فرد و میزان تجربه او را بررسی کنید. در برخی موارد این امکان برای یک فرد وجود دارد که بدون آموزش رسمی یا داشتن مجوز فعالیت، رژیم غذایی و مشاوره تغذیه ارائه دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که مدارک و مجوزهای افراد را در این زمینه مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی سعی کنید یک متخصص تغذیه با تجربه در منطقه خود پیدا کنید که بتواند نیازهای سلامتی شما را برآورده کند. اگر به دنبال بهترین دکتر تغذیه در تهران هستید، می‌توانید از طریق لیست ارائه شده توسط الو پزشک برترین پزشکان در این زمینه را شناسایی کنید.

روش هماهنگی با بهترین پزشک تغذیه

برای آن که بتوانید هماهنگی لازم را با پزشک مورد نظر خود انجام دهید، کافیست با شماره‌های درج شده در لیست بالا تماس بگیرید و الو پزشک را به عنوان معرف خود نام ببرید. به این ترتیب میتوانید از خدمات ویژه مطب‌ها استفاده کنید و کمکهای لازم را از طریق آنها دریافت کنید.

متخصصان تغذیه کجا کار می‌کنند؟

متخصصان تغذیه در زمینه‌های مختلفی کار می‌کنند، از جمله:

⬅️ بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت‌ از سالمندان: متخصصان تغذیه در بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان به بیماران و اعضای خانواده در مورد تغذیه خوب آموزش می‌دهند.

⬅️ مطب و مشاوره خصوصی: متخصصان تغذیه با افراد، کلینیک‌ها و سازمان‌ها برای ارائه مشاوره‌های غذایی کار می‌کنند.

⬅️ جامعه و سلامت عمومی: متخصصان تغذیه برای بهبود عادات غذایی، سلامت و تندرستی در جامعه تلاش می‌کنند. آنها اغلب در مراکز بهداشتی اجتماعی کار می‌کنند.

⬅️ صنایع غذایی: برخی از بهترین متخصصان تغذیه در صنایع غذایی مختلف به منظور بهبود کیفیت تغذیه‌ای غذاها، توسعه کمپین‌های آموزش تغذیه و ارتقاء ایمنی مواد غذایی فعالیت می‌کنند.

⬅️ تحقیق و آموزش: متخصصان تغذیه ارتباط بین غذا و سلامت را بررسی می‌کنند. آنها این کار را انجام می‌دهند تا بیاموزند که چگونه رژیم غذایی می‌تواند سلامتی را بهبود بخشد و از بیماری جلوگیری کند. متخصصان تغذیه نیز در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

⬅️ تغذیه ورزشی: متخصصان تغذیه به ورزشکاران، باشگاه‌های ورزشی، کودکان و افراد علاقه مند به تناسب اندام کمک می‌کنند تا بهتر غذا بخورند.

نحوه معاینه توسط بهترین دکتر تغذیه

نحوه معاینه توسط بهترین دکتر تغذیه

زمانی که برای دریافت رژیم غذایی و یا هر مشکل دیگر به دکتر مراجعه می‌کنید، در جلسه اول زمان بیشتری را برای صحبت با پزشک صرف می‌کنید. مشاوره اولیه ممکن است حدود 60 تا 90 دقیقه طول بکشد. متخصص تغذیه سوالات مفصلی در مورد رژیم غذایی فعلی، عادات ورزشی، سلامت عمومی و سبک زندگی شما خواهد پرسید. این سوالات به پزشک تغذیه اجازه می‌دهد تا یک برنامه غذایی فردی را برای نیازهای شما تنظیم کند.

اگر مشکل پزشکی دارید و توسط پزشک دیگری به متخصص تغذیه معرفی شده‌اید، دکتر تغذیه با پزشک شما همکاری نزدیکی خواهد داشت. آنها ممکن است نتایج آزمایش خون و سایر آزمایشات را بررسی کنند تا یک برنامه غذایی مناسب برای شما تنظیم کنند. در قرارهای ملاقات بعدی، پیشرفت شما را پیگیری می‌کند، از شما حمایت می‌کند و برنامه غذایی شما را تنظیم می‌کند. هدف اصلی متخصص تغذیه شما این است که به شما دانش و مهارت بدهد تا بتوانید بهترین انتخاب غذایی را داشته باشید و از سلامت خود مراقبت کنید.

سوالات متداول

کلام آخر

برای آن که بتوان اختلالات مربوط به غذا در بدن را برطرف کرد، به بهترین پزشک تغذیه نیاز داریم تا بتواند بهترین برنامه غذایی را مطابق با شرایط ما تدوین کند. شما در الو پزشک با بهترین افراد در این زمینه آشنا خواهید شد و می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

نظرات پزشک تغذیه

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا