مو

کراتینه مو چیست؟

ممکن است بسیاری از شما موهایی داشته باشید که به قدری وز باشد که استفاده گهگاهی از نرم کننده‌ها و فر کننده‌ها کمکی به صاف شدن و رفع موخوره نکند و موهایتان آنطور که می‌خواهید و انتظار دارید صاف نباشد. یا ممکن است موهای شما در اثر استفاده زیاد از رنگ و دکلره مو دچار سوختگی و خشکی شده باشد و حالت صاف و زیبای خود را برای مدت طولانی از دست داده باشد و به جز راه حل‌های موقت و کوتاه مدت راهی برای بازگرداندن شادابی وجود نداشته باشد.

اما یک راه حل عملی و طولانی مدت برای این مشکل وجود دارد و آن کراتینه کردن مو است. اگرچه کراتینه کردن یک راه حل همیشگی و دائمی ‌نیست، اما ماندگاری بالایی دارد و تا زمانی که موهای شما از ریشه رشد کند، همین تاثیر را در شادابی و حالت موهای شما خواهد داشت. حتی پس از درامدن ریشه موهایتان می‌توانید با هزینه ای اندک آن را با مواد کراتینه ریشه کن کنید و موهایی یکدست، مرتب و صاف داشته باشید.  در این مطلب می‌خواهیم درباره کراتینه مو صحبت کنیم. لطفا همراه ما باشید.

فهرست مطالب

مفهوم کراتینه مو

کراتین پروتئین اصلی موجود در پوست، مو و ناخن است که از آنها محافظت می‌کند و باعث عدم شکنندگی آنها می‌شود. این ماده فعالیت‌های حیاتی سلول مانند تولید پروتئین را بر عهده دارد و به همین دلیل موها را شاداب و براق می‌کند. بنابراین زمانی که میزان این ماده در پوست و سلول‌های مو به دلیل قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، مواد شیمیایی یا تغییر سبک زندگی کاهش می‌یابد، موها شادابی خود را از دست می‌دهند و به چیزی تبدیل می‌شوند که به آن موخوره و وز شدن می‌گویند. در شرایطی که موهای شما درخشش و سلامت خود را از دست می‌دهند، توصیه می‌شود از یکی از روش‌های زیبایی یا درمانی برای بازگرداندن آن به حالت قبلی استفاده کنید. کراتینه کردن مو یکی از این روش‌هاست.

کراتینه مو به عنوان یک روش شیمیایی شناخته شده است که موهای شما را صاف و احیا می‌کند. در واقع در عرض چند ماه هم آسیب مو را جبران کرده و هم موهای صافی خواهید داشت.

انواع کراتینه مو

احتمالاً در مورد دو روش با عناوین کراتینه احیا و کراتینه صافی شنیده اید. اما تفاوت این دو چیست؟ در مواردی دیده می‌شود که فردی می‌خواهد موهای صافی داشته باشد، اما به دلیل سفید شدن یا عوامل مختلف موهایش به شدت آسیب می‌بیند. در این حالت از کراتین احیا (بازسازی کننده) برای تقویت تارهای مو و رسیدن به سطح قابل قبولی از صافی استفاده می‌کنیم. پیشنهاد ما این است که اگر تنها هدف شما ترمیم مو است، بهتر است از روش‌های دیگر استفاده کنید و بیشتر تحقیق کنید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. شما می‌توانید با مطالعه مطالب و استفاده از نظرات بهترین متخصصان این حوزه در تهران مقایسه ای مانند تفاوت بین بوتاکس مو و کراتینه کردن مو، با روش‌های مختلف آن آشنا شوید.

روش دیگری که به نام کراتینه صافی شناخته می‌شود، موهای صاف‌تری را نسبت به روش قبلی به شما می‌دهد. با این روش با بازسازی مو کمتر نرمی ‌بیشتری به دست می‌آورید.

این روش درمانی علاوه بر از بین بردن موخوره باعث درخشندگی و جذابیت بیشتر آنها نیز می‌شود. کراتین صاف معمولا تا 6 ماه دوام دارد. اما حتی برای مدت طولانی می‌توانید اثرات کراتینه را روی موهای خود احساس کنید. در واقع، تا زمانی که موهای خود را رنگ یا دکلره نکنید، صاف می‌مانند.

روش کراتینه صاف به کراتینه برزیلی نیز معروف است. دلیل این امر این است که در ابتدا موادی که صافی بیشتری ایجاد می‌کردند در برزیل تولید می‌شدند. اما در نظر داشته باشید که امروزه مواد تولید شده در کشورهای مختلف نیز در بازار دیده می‌شود.

ماندگاری کراتینه مو چقدر است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، این روش به عنوان یک ترفند نیمه دائمی ‌شناخته می‌شود. اما روش نیمه دائمی ‌چیست؟

سه مورد زیر در عمر کراتینه موهای شما موثر است:

    کیفیت مواد کراتینه

    کیفیت ابزار و مهارت فرد

    مراقبت بعد از کراتینه کردن مو

اولین عامل یا کیفیت مواد، موردی است که اگر با این بخش آشنایی نداشته باشید نمی‌توانید مواد خوب را تشخیص دهید. پس بهتر است از کسی که اطلاعات بیشتری دارد بپرسید.

حتی اگر دانش کافی در این زمینه داشته باشید، ممکن است نتوانید کیفیت مواد جدید را تشخیص دهید. اما معیار کیفیت شما چیست؟

مواد کراتین انواع مختلفی دارند، اما همه آنها با دو هدف متفاوت تولید می‌شوند که می‌تواند کیفیت را توجیه کند. این اهداف در راستای احیا و صافی بیشتر است.

برخی از مواد کراتینه به منظور احیای مو تولید می‌شوند. بنابراین در این صورت نمی‌توانید کیفیت آن را بر اساس میزان صافی بعد از کراتینه شدن مو اندازه گیری کنید. اگر از این مواد استفاده کنید، موهای شما با سرعت بالایی بازسازی می‌شوند، اما تا حدودی نیز صاف خواهند شد.

برخی مواد دیگر نیز برای صافی بیشتر وارد بازار می‌شوند. با استفاده از این مواد می‌توانید چندین ماه از موهای صاف لذت ببرید.

اما در نظر داشته باشید که میزان فرمالدئید آزاد شده از آن بسیار زیاد است. به همین دلیل، چشم‌ها و مجاری تنفسی شما ممکن است هنگام استفاده از آنها تحریک شوند.

با توجه به مطالب فوق از الو پزشک می‌توان ادعا کرد که تفاوت بین کراتینه احیا کننده و کراتینه صاف می‌تواند تا حد زیادی به مواد تشکیل دهنده آن مربوط باشد.

حتی اگر کراتینه مو در بهترین سالن‌ها و با بهترین تجهیزات برای شما انجام شود، باز هم داشتن مهارت و دانش کافی در استفاده از این ابزار مهم است.

در نهایت اگر این دو عامل در شرایط ایده آل خود باشند، ماندگاری کراتینه مو به مراقبت بعد از کراتینه بستگی دارد.

انواع کراتینه مو

مراحل انجام کراتینه کردن مو

فرآیند کراتینه کردن مو با شستن موها شروع می‌شود. در این مرحله موهای خود را با شامپو قبل کراتین بشویید و با حوله خشک کنید. توجه داشته باشید که موهای شما در این مرحله نیازی به خشک شدن کامل ندارند، باید کمی ‌مرطوب باشند. از سوی دیگر، اگر موهای شما نیاز به اکسیژن درمانی و آبرسانی داشته باشد، به انجام این کار نیاز خواهید داشت. این به احیای موها کمک زیادی می‌کند.

بعد از مرحله مراقبت و تقویت، نوبت به مرحله اصلی می‌رسد. در این زمان مواد کراتینه روی موها اعمال می‌شود. با توجه به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های روی مواد مصرفی، این مواد باید حدود 30 دقیقه تا یک ساعت روی موها بماند تا اثر کنند.

مواد کراتین به دلیل ترشح فرمالدئید باعث تحریک چشم و تنفس می‌شود. برای جلوگیری از چنین حوادثی می‌توانید این کار را در مقابل باد پنکه انجام دهید.

استفاده از سشوارهای سالن در زمان استراحت مواد باعث سرعت بخشیدن به کار شما و بهبود عملکرد مواد می‌شود. پس از گذشت زمان لازم، موها را اتوکشی می‌کنند. در این مرحله از اتو مو مخصوص در دمای بالا برای نتایج ایده آل استفاده می‌شود. در نهایت بعد از کراتینه کردن، موهایتان را با شامپو یا ماسک بشویید تا مواد کراتینه لابه لای موهایتان پاک شود. ممکن است مواد نیاز به قرنطینه داشته باشید. قرنطینه یک دوره 1 تا 3 روزه است که در طی آن توصیه می‌شود موها آب دریافت نکنند تا ماده کراتینه حداکثر عملکرد خود را داشته باشد.

فرآیند کراتینه کردن مو ممکن است چند ساعت طول بکشد. بنابراین توصیه می‌کنم یک کتاب همراه داشته باشید تا از وقت خود نهایت استفاده را ببرید.

مراحل انجام کراتینه کردن مو

فواید کراتینه کردن مو

این پروتئین تراپی در واقع چیزی است که سلامت مو و ناخن را تضمین می‌کند. اما گاهی میزان این پروتئین در بدن کاهش می‌یابد. به همین دلیل کمبود کراتین باید به نوعی جبران شود.

تکنیک کراتینه مو در واقع منجر به تامین و افزایش این کراتینه می‌شود. به همین دلیل با این روش درمانی پس از مدتی موهایی سالم و درخشان خواهید داشت.

البته امروزه محصولات درمانی زیادی مانند شامپوها و نرم کننده‌ها در بازار وجود دارد که از کراتین در ترکیبات خود استفاده می‌کنند. اما در واقع هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه کراتین برای ترمیم مو موثر باشد.

در زیر برخی از فواید کراتین برای مو آورده شده است.

نگهداری آسان تر مو

موهای شما با تکنیک کراتینه به نگهداری کمتری نیاز دارند. به خصوص اگر موهای شما قبل از کراتینه درمانی مجعد و پرپشت بوده اند.

با استفاده از کراتینه احیا در زمان زیادی صرفه جویی خواهید کرد. در واقع دیگر نیازی نیست ساعت‌ها برای نرم کردن و صاف کردن موهای خود وقت بگذارید.

علاوه بر این، بسیاری از افراد بر این باورند که با روش کراتینه، زمان برس زدن و خشک کردن موها به نصف می‌رسد. به این ترتیب موهای سالم و محکم تری خواهید داشت.

موهای صاف و براق

کراتینه کردن مو تداخل بین سلول‌های مو را از بین می‌برد و موهایی صاف، سالم و قابل کنترل بدون وز ایجاد می‌کند.

همچنین این تکنیک در آبرسانی و از بین بردن خشکی مو موثر است. علاوه بر این، کراتینه مو در از بین بردن موخوره موثر است. بهتر است موها را بعد از کراتینه انجام دهید. سپس به لطف صافی تارهای مو از ایجاد موخوره و گره خوردن جلوگیری می‌شود.

اثر طولانی مدت

اگر بدانید که چگونه مراقبت‌های بعد از کراتینه را به درستی انجام دهید، برای مدت طولانی از موهای درخشان و صاف خود لذت خواهید برد. این مراقبت‌ها مانند استفاده از شامپوهای مخصوص کراتینه، خشک کردن موها با سشوار و عدم استفاده از وسایل حرارتی مانند اتو می‌باشد.

توجه داشته باشید که 2 تا 3 بار در هفته شستشو کافی است. در این صورت می‌توانید از 6 ماه تا یک سال از موهای نرم و سالم خود لذت ببرید.

اثر طولانی مدت

رشد بهتر مو

کراتینه مو می‌تواند منجر به تقویت تارهای مو شود. به همین دلیل موها محکم تر می‌شوند و به راحتی نمی‌شکنند. بنابراین، از آنجایی که مو کمتر آسیب می‌بیند، سریعتر رشد می‌کند.

مراقبت‌های بعدی کراتینه

اگر می‌خواهید کراتین موهایتان ماندگاری بیشتری داشته باشد و فرم خود را به راحتی از دست ندهد، بهتر است نکاتی را رعایت کنید.

اولین نکته دوره قرنطینه بعد از کراتینه کردن مو است. اصطلاح قرنطینه به معنی عدم شستن موها به مدت 2 تا 3 روز پس از کراتینه درمانی است.

در این زمان اگر قسمت‌هایی از موهایتان خیس شد یا احساس کردید که تعریق شکل موهایتان را تغییر داده است، موهایتان را با اتو صاف کنید.

این کار را به راحتی می‌توانید با اتوهای خانگی انجام دهید. به لطف مواد موجود در موهایتان، شما این شانس را دارید که موهای خود را حالت دهید.

توصیه می‌شود هنگام خواب موهای خود را روی بالش پهن کنید تا تغییری در وضعیت آنها ایجاد نشود. از طرف دیگر، اگر روسری یا شال شما باعث حالت دادن به موهایتان می‌شود، بهتر است فورا آن را اتو کنید. همچنین توجه کنید که در این مدت از کش یا گیره مو استفاده نکنید زیرا باعث تغییر شکل مو می‌شود.

پس از این چند روز بهتر است ابتدا موهای خود را با ماسک موی کراتینه شسته و آبکشی کنید.

روز بعد می‌توانید موهای خود را با شامپوی بدون سولفات مخصوص موهای کراتینه شده بشویید. در واقع می‌توانید موهای خود را در روز پنجم بعد از کراتینه بشویید.

در واقع، این محدودیت‌ها فقط برای ماندگاری بیشتر کراتین است. اگر فکر می‌کنید این مدت خیلی زیاد است و نمی‌توانید آن را تحمل کنید، دوره قرنطینه را به 1-2 روز کاهش دهید.

بعد از این مدت می‌توانید موهای خود را با شامپو مخصوص کراتینه نیز بشویید.

مورد بعدی که مربوط به شستن مو می‌باشد، اینکه بهتر است ابتدا موها را با آب سرد آبکشی کنید.

پس از شستن موها، مقداری از خیسی موها را با حوله پاک کنید. مراقب باشید که موها مچاله نشوند. سپس موهای خود را سشوار خشک کنید. بهتر است سشوار را با حرارت متوسط و از دور کند به متوسط ​​بچرخانید.

عوارض و مضرات کراتینه کردن مو

اگرچه تکنیک کراتینه مو مزایای زیادی دارد، اما نمی‌توان از معایب آن چشم پوشی کرد. بهتر است قبل از استفاده از این تکنیک همه چیز را بدانید.

در زیر عوارض و مضرات کراتینه برای مو را توضیح داده ایم.

مواد سرطان زا

در کراتین احیای مو از مواد شیمیایی به نام فرمالدئید استفاده می‌شود که در صورت استنشاق مداوم می‌تواند خطرناک باشد.

فرمالدئید در واقع ماده ای است که تارهای مو را صاف می‌کند. اگرچه بسیاری از شرکت‌ها سعی می‌کنند وجود فرمالدئید را در ترکیب محصولات خود پنهان کنند. اما در واقع اکثر محصولات کراتینه حاوی مواد شیمیایی هستند.

در واقع عامل اصلی سوزاندن چشمان شما همین ماده است.

به دلیل وجود فرمالدئید، استفاده از کراتین مو در زنان باردار توصیه نمی‌شود. اگرچه تکنیک‌های دیگری برای صاف کردن مو وجود دارد.

برای مثال در ریباندینگ مو که صافی شلاقی و صاف کردن ژاپنی نیز نامیده می‌شود، از موادی مانند تیوگلیکولات آمونیوم و هیدروکسید سدیم برای صاف کردن موها استفاده می‌شود.

اما در نظر داشته باشید که روش صاف کردن دائمی ‌یا صافی ژاپنی فقط برای موهای طبیعی و بدون آسیب است. این ماده روی موهای رنگ شده تاثیر ندارد.

همچنین به خاطر داشته باشید که صاف کردن دائمی‌ یک لایه به تارهای مو اضافه می‌کند که در صورت تکرار این روش در نهایت منجر به ریزش مو می‌شود.

البته، درمان‌های کراتینه بدون فرمالدئید وجود دارد که از اسید گلیوکسیلیک برای صاف کردن موها استفاده می‌کند. اما متأسفانه آنها به اندازه فرمالدئید مؤثر نیستند.

قیمت کراتینه کردن مو بالاست

در مقایسه با سایر روش‌های صاف کردن مو، روش کراتینه مو روشی پرهزینه و گران است.

البته محصولات کراتینه دیگری نیز در بازار وجود دارد که قیمت کمتری دارند. مانند نانوگلوبال، اولاپلکس، بوتاکس مو ونانوگلوبال، اولاپلکس، بوتاکس مو و غیره اما هیچ کدام به اندازه کراتینه مو موثر و ماندگار نیستند.

اما بهتر است تفاوت هر روش را با هم مطالعه کنیم. برای مثال بهتر است تفاوت بین بوتاکس مو و پروتئین درمانی را بدانید و روش‌های دیگر را نیز مقایسه کنید.

اگر از لحاظ قیمت مشکلی ندارید و می‌خواهید موهای صاف را تجربه کنید، الو پزشک استفاده از تکنیک کراتینه مو را پیشنهاد می‌کند.

محدودیت در استفاده

استفاده مکرر از این روش باعث آسیب به موها می‌شود بنابراین توصیه می‌شود بیش از دو بار در سال از آن استفاده نکنید. اگر از مواد مناسب استفاده کنید و از مراقبت‌های بعد از کراتینه مو بهره ببرید، به مدت شش ماه موهای صافی خواهید داشت.

به طور کلی در تابستان به دلیل هوای گرم و مرطوب، موها بیشتر وز می‌شوند. بنابراین تابستان برای بسیاری از افراد فصل مناسبی برای استفاده از کراتینه است.

استفاده از شامپوهای مخصوص

برای ماندگاری بیشتر تکنیک‌های ترمیم مو، مانند تیره شدن مو یا کراتینه کردن مو، باید موهای خود را کمتر بشویید. بنابراین اگر نمی‌توانید دوش روزانه خود را حذف کنید، بهتر است از روش صافی دیگری استفاده کنید.

همچنین پس از انجام این تکنیک به مدت 3 یا 4 روز نباید موهای خود را بشویید.

همچنین بهتر است از شامپوها و نرم کننده‌های بدون سولفات و کلرید استفاده شود. زیرا سولفات و کلرید موجود در شامپوهای معمولی می‌تواند ماندگاری تکنیک کراتینه را کاهش دهد.

علاوه بر این، شنا در دریا یا استخر باید محدود شود. زیرا آب کلردار یا آب شور دریا می‌تواند دوام کراتین را کاهش دهد.

اگر مجبور به انجام این کار هستید، بهتر است از کلاه شنا استفاده کنید تا آب کمتری وارد موهایتان شود.

کلام آخر

اگر تصمیم به انجام کراتینه کردن مو دارید، بهتر است از مواد باکیفیت استفاده کنید. از طرف دیگر، خرید شامپو کراتینه مو را جدی بگیرید. شامپوهای مخصوص کراتینه به شما کمک می‌کند تا اثر این تکنیک را تا حد زیادی طولانی کنید. اگر نکات نگهداری بعد از کراتینه مو را رعایت کنید، تا 6 ماه از اثر آن لذت خواهید برد.

در نهایت توصیه ما این است که قبل از اقدام به تجربیات افراد که این روش یا روش‌های دیگر را امتحان کرده اند یا نظرات بهترین پزشکان در تهران گوش فرا دهید. سپس با انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه، روش مورد نظر خود را انتخاب و آن را در بهترین کلینیک در تهران انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا