جراحی زیبایی

جراحی زیبایی گوش چیست؟

گوش یکی از اعضای سر و صورت است که فرم آن تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد. به همین دلیل با پیشرفت علم پزشکی در حوزه زیبایی، جراحی زیبایی گوش به یکی از پرطرفدارترین عمل‌ها تبدیل شده است. البته رعایت نکاتی در خصوص انجام این عمل و انتخاب پزشک خبره در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. 

با توجه به این مسئله در این عنوان تصمیم داریم تا مهم‌ترین نکات در مورد این عمل و نحوه انجام آن را به طور کامل شرح دهیم تا بتوانید با دید بازتر نسبت به انجام آن اقدام کنید. اگر اخیرا در مورد زیبایی گوش‌های خود تصمیماتی گرفته‌اید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

فهرست مطالب

مفهوم جراحی زیبایی گوش

جراحی اصلاح گوش که با نام اتو پلاستی (otoplasty) نیز شناخته می‌شود، جراحی زیبایی است که برای تغییر اندازه یا شکل آنها یا سنجاق کردن آنها به عقب در صورت بیرون آمدن آن‌ها انجام می‌شود. این شیوه می‌تواند نقصی در ساختار گوش که در بدو تولد وجود دارد، مانند گوش‌های بیش از حد بزرگ یا بیرون زده را اصلاح کند و همچنین می‌تواند شکل آن را که با رشد یا بدشکل شدن  ناشی از آسیب بیشتر، قابل توجه می‌شود، درمان کند. 

این عضو شامل چین­‌های غضروفی است که در پوست پوشانده شده‌­اند. این چین‌­ها قبل از تولد شروع به رشد می­‌کند و در سال­‌های بعد از تولد شما به رشد خود ادامه می‌دهند. اگر قسمت لاله به درستی رشد نکند، ممکن است برای اصلاح اندازه، موقعیت یا شکل آنها، اتوپلاستی را انتخاب کنید. به طور کلی، اصلاحی بی­‌خطر است و اکثر افراد از نتایج آن راضی هستند. با این حال نکاتی وجود دارد که در زمان انجام عمل باید آنها را در نظر بگیرید.

 باید در نظر داشته باشید که این شیوه درمان برای کودکان کمتر از 5 سال مناسب نیست زیرا اعضای بدن آنها هنوز در حال رشد و تکامل است و در سنین بسیار پایین غضروف برای نگه داشتن بخیه‌­ها خیلی نرم است. اتوپلاستی، بیشتر در کودکان 5 تا 14 ساله انجام می­‌شود. با این حال، هیچ وقت برای ایجاد تغییر دیر نیست و بزرگسالان نیز تحت این عمل گوش قرار می­‌گیرند.

Otoplasty — also known as cosmetic ear surgery — is a procedure to change the shape, position or size of the ears. You might choose to have otoplasty if you’re bothered by how far your ears stick out from your head. You might also consider otoplasty if your ear or ears are misshapen due to an injury or birth defect. From Mayoclinic.

چرا افراد به جراحی گوش روی می‌آورند؟

همانطور که گفتیم، بدشکلی این عضو بدن می­‌تواند منجر به ترغیب افراد برای انجام عمل زیبایی گوش شود. نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که اتوپلاستی محل گوش­‌ها یا توانایی شنوایی شما را تغییر نمی‌­دهد. بلکه فقط روی قسمت لاله تمرکز دارد. برخی از شرایطی که ممکن است افراد را به سمت انجام این کار سوق دهد در زیر آمده است:

🔸 گوش­‌های شما بیش از حد بیرون زده از سر هستند.

🔸 این عضو نسبت به سرتان بزرگ است.

🔸 شما از جراحی قبلی ناراضی هستید و قصد ترمیم دارید.

🔸 اتوپلاستی معمولاً برای بهینه‌سازی تقارن روی هر دو سمت انجام می‌شود.

افرادی با شرایط عنوان شده مهم‌ترین دلایل جراحی زیبایی گوش هستند. افرادی که واجد شرایط انجام این نوع درمان هستند باید بیشتر از 5 سال داشته باشند. در این سن تقریبا 90 درصد رشد این عضو اتفاق افتاده است و اصلاح آن می­‌تواند موثر باشد. علاوه بر این، فرد باید در شرایط جسمانی مساعد قرار داشته باشد. داشتن یک بیماری زمینه‌­‌ای می‌­تواند خطر عوارض را افزایش دهد یا بر بهبودی تأثیر بگذارد. 

به طور کلی انجام این روش برای افراد غیرسیگاری تاثیرگذاری بیشتری دارد؛ زیرا سیگار کشیدن می‌­تواند جریان خون را در ناحیه کاهش دهد و روند بهبودی را کند کند.

چرا افراد به جراحی گوش روی می‌آورند؟

انواع روش‌های جراحی زیبایی گوش

این روش می‌­تواند در زمان‌­های مختلفی انجام شود. به طور کلی اتوپلاستی در سه نوع انجام می‌­شود که شامل موارد زیر است:

✅ بزرگ کردن: برخی از افراد ممکن است گوش‌های کوچک داشته باشند یا که این عضو در از بدن آنها به طور کامل رشد نکرده باشند. در این موارد ممکن است بخواهند برای افزایش سایز قسمت بیرونی خود جراحی زیبایی گوش انجام دهند.

✅ سنجاق کردن: این نوع عمل اتوپلاستی شامل نزدیک‌تر کردن عضو به سر است. این کار روی افرادی انجام می‌شود که گوش‌ها به طور برجسته از دو طرف سرشان بیرون می‌آید.

✅ کوچک کردن: ماکروتیا یا کوچک کردن زمانی اتفاق میفتد که این عضو بزرگ‌تر از حد معمول باشد. افراد مبتلا به ماکروشیا ممکن است برای کاهش سایز عمل زیبایی اتوپلاستی انجام دهند.

مراحل انجام جراحی گوش

جراحی پلاستیک گوش، توسط پزشک متخصص در این زمینه و با انجام مراحل درمانی خاص انجام می‌شود. به طور کلی چهار مرحله اساسی در انجام این کار دنبال می‌شود. این چهار مرحله را می‌توان در گام‌های زیر خلاصه کرد.

1️⃣ بیهوشی

 در ابتدا داروهای خاصی برای راحتی شما در طول عمل گوش تجویز می‌شوند. این مرحله شامل بیهوشی موضعی، داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است که با صلاحدید پزشک بهترین روش برای شما در نظر گرفته می‌شود.

2️⃣ برش

اصلاح گوش‌های بیرون زده از تکنیک‌های جراحی برای ایجاد یا افزایش چین‌های ضد مارپیچ، درست داخل لبه گوش و کاهش بزرگی غضروف کانکال استفاده می‌کند. برش‌های اتوپلاستی به طور کلی در سطح پشتی ایجاد می‌شود. برش‌های جلویی زمانی کارآمد است که در داخل چین‌های آن ایجاد می‌شود تا آنها را پنهان کند. بخیه‌های داخلی و غیرقابل حرکت برای ایجاد و محکم کردن غضروف جدید در جای خود استفاده می‌شود.

3️⃣ بستن برش‌ها

بخیه‌های خارجی برش را می‌بندند. تکنیک‌های بستن بخیه ممکن است از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت باشند. البته باید مراقب بود که بستن بخیه‌ها ساختارهای دیگر را تحریف نکنند و از ظاهر غیرطبیعی “پشت سوزن شده” جلوگیری کنند.

4️⃣ مشاهده نتایج

این روش معمولا به صورت فوری نتایج را به نمایش می‌گذارد. بعد از برداشتن پانسمان‌ها می‌توانید تغییر در چهره خود را به خوبی حس کنید. با قرار گرفتن دائمی گوش در نزدیکی سر، اسکارهای جراحی یا در قسمت پشت پنهان می‌شوند یا به خوبی در چین‌های طبیعی قرار می‌گیرند.

تقریبا در تمام عمل‌های زیبایی گوش این چهار مرحله دنبال می‌شود. البته بسته به نوع درخواست فرد مراحل جدیدی می‌تواند به آن اضافه شود. نکته مهم در این خصوص انتخاب پزشک متبحر و متخصص است که بتواند مناسب‌ترین روش را متناسب با آناتومی فرد در نظر بگیرد.

مراحل انجام جراحی گوش

مزایای عمل زیبایی گوش

قسمت خارجی گوش در افراد معمولی با زاویه 25 تا 35 درجه روی سر قرار می‌گیرد. اگر این میزان بیش از 35 درجه شود اصطلاح بیرون زدگی برای آن به کار می‌رود. بزرگ بودن، کوچک بودن یا نابه‌هنجار بودن این عضو، می‌تواند تاثیر زیادی بر روی چهره و در نهایت اعتماد به نفس فرد داشته باشد. در این زمان انجام روش‌ها میتواند بسیار کمک کننده باشد. برخی از مزیت‌های این عمل در زیر آورده شده است:

افزایش اعتماد به نفس: بسیاری از افرادی که دارای گوش‌هایی بدشکل یا بیرون زده هستند، ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند. در این بین کودکان معمولا به دلیل بیرون زدگی، مورد تمسخر همسالان خود قرار می‌گیرند. این مورد به خصوص در مورد پسربچه‌ها یا آقایان که موهای کوتاه‌تر دارند، شایع‌تر است. 

در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با ظاهر متفاوت به طور قابل توجهی اعتماد به نفس و عزت نفس کلی کمتری دارند. با این حال، اتوپلاستی می‌تواند با اصلاح دائمی مشکلات، اعتماد به نفس این افراد را بازگرداند.

ایمن بودن روش درمان: جراحی زیبایی گوش، یک روش این و راهکار مناسب برای اصلاح فرم چهره است. در واقع، اکثر بیماران بالغ تنها به یک بیهوشی خفیف در طول عمل نیاز دارند و اثرات آن روی بدن قابل توجه نیست.

تجربه احساس عادی بودن: احساس متفاوت یا غیرطبیعی بودن از دیگران به خصوص در مورد مسائل ظاهری، می‌تواند تاثیرات بدی بر روان فرد داشته باشد. با انجام یک عمل ساده می‌توان چهره عادی فرد را به او برگرداند.

عوارض عمل زیبایی گوش

یکی از معایب جراحی زیبایی گوش باقی ماندن بخیه‌ها و جای زخم است. به همین دلیل، پزشکان همیشه سعی می‌کنند برش را در محلی ایجاد کنند که از دیدرس دور باشد. به عنوان مثال، پشت یا داخل چین‌های لاله گوش می‌تواند محل مناسبی برای ایجاد برش باشد. در هر صورت مانند هر زخم دیگری، بخیه باقی می‌ماند، اما با کمک برخی از پمادهای ترمیم کننده پوست، می‌توان بخیه را تا حد زیادی کاهش داد. 

با این حال، عمل اتوپلاستی کاملاً دائمی است و نیازی به تکرار ندارد. مشکل دیگری که ممکن است برای برخی افراد پیش بیاید و ممکن است ناشی از بی‌تجربگی جراح باشد، متقارن نبودن گوش‌های فرد پس از جراحی است. اینها برخی از مشکلات و معایب احتمالی است که ممکن است بعد از عمل برای فرد پیش بیاید. اما در بیشتر موارد این روش بدون عوارض خواهد بود و نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. 

به طور کلی انتخاب پزشک خبره در انجام هر چه بهتر این کار بسیار مهم است.

برخی دیگر از عوارض متداول به صورت زیر است:

❌ احساس درد، حساس شدن یا خارش

❌ بی حسی یا سوزن سوزن شدن

❌ سرخی

❌ ورم

❌ کبودی

بهترین جراح زیبایی گوش در تهران

همان طور که در قسمت قبل عنوان کردیم، بسیاری از افراد ممکن است تجربه ناخوشایندی از جراحی زیبایی گوش داشته باشند. عدم تقارن یا خونریزی علت برخی از این نارضایتی‌هاست. با این وجود کمک گرفتن از یک پزشک حاذق می‌توانند علاوه بر رفع مشکل کلی، عیب‌های به وجود آمده در نتیجه انجام نادرست عمل را نیز برطرف کند. 

برای بهره‌گیری از خدمات بهترین جراح زیبایی گوش در تهران کافیست تا به لیست پزشکان منتخب ما در سایت الو پزشک مراجعه کنید. پزشکان معرفی شده توسط ما از حرفه‌ای‌ترین افراد در انجام اعمال زیبایی هستند که می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات آنها استفاده کنید.

بهترین کلینیک جراحی گوش در تهران

قطعا خدماتی که یک کلینیک در زمان جراحی گوش به شما ارائه می‌دهد، بسیار مهم است. امکانات و دستگاه‌های پیشرفته می‌تواند تضمینی برای انجام یک کار درست و اصولی باشد. با توجه به شمار زیاد کلینیک‌های موجود در شهر تهران، انتخاب یک مجموعه حرفه‌ای در این زمینه کار ساده‌ای نخواهد بود. به همین دلیل برای رفع نگرانی شما عزیزان در سایت الو پزشک اقدام به معرفی برترین کلینیک‌های ارائه دهنده خدمات در حوزه زیبایی نموده‌ایم. 

شما می‌توانید از برترین جراح و پزشک در این کلینیک‌ها، مشاوره دریافت کنید. اگر به تازگی قصد انجام اعمال زیبایی گوش را دارید، لیست بهترین کلینیک‌ زیبایی را در سایت ما دنبال کنید.

بهترین دکتر و کلینیک جراحی گوش در ایران

مراقبت‌های پیش از عمل

در زمان جراحی زیبایی گوش باید نکاتی را در مدنظر قرار دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را از آن دریافت کنید.

🩹 به مدت دو هفته قبل از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ویتامین E، مکمل‌های گیاهی و داروهای حاوی این ترکیبات خودداری کنید. استفاده از استامینوفن یا مولتی ویتامین‌های روزانه مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

🩹 دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید. نیکوتین و دود تنباکو بهبود را به تاخیر می اندازد و می تواند منجر به زخم شود. این بهترین زمان برای ترک این عادت است.

🩹 دو هفته قبل از جراحی از آسیب نور خورشید جلوگیری کنید. سعی کنید هر روز از ضدآفتاب با SPF 50 استفاده کنید.

🩹 نسخه‌های بعد از جراحی (معمولاً آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد) در روز جراحی به شما داده می‌شود.

🩹 شب قبل از عمل، از خوردن یا نوشیدن چیزی، از جمله آب، خودداری کنید.

🩹 اقلامی مانند پماد، وازلین یا هدبند را از قبل تهیه کنید.

🩹 از آرایش چشم و صورت خودداری کنید.

⚠️ رعایت نکات عنوان شده به شما کمک می‌کند تا عملی بهتر و بدون دردسر را پشت سر بگذارید. اگرچه رعایت نکات بعد از جراحی نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. ‌

مراقبت‌های بعد از جراحی گوش

هر عمل پس از انجام، نیازمند مراقبت‌های خاصی است که در صورت عدم رعایت می‌تواند منجر به بروز عوارضی در فرد شود. به عنوان مثال در مورد اتوپلاستی، لازم است تا بانداژ دور سرتان را خشک نگهدارید و تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، از شستن سر یا حمام کردن بپرهیزید. 

ممکن است برای محافظت از گوش‌های خود در هنگام خواب نیاز به استفاده از هدبند در شب برای چندین هفته داشته باشید. بخیه‌ها ممکن است به سطح پوست بیایند یا گوش شما را حساس کنند. در این مواقع اگر احساس درد داشته باشید، می‌توانید از مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن استفاده کنید.

در مورد روند پسادرمان باید عنوان کنیم که بخیه‌های شما معمولا بین 7 تا 10 روز بعد، توسط پزشک برداشته می‌شوند. برخی از پزشکان از بخیه‌های حل شدنی استفاده می‌کنند که نیاز به کشیدن ندارد. پس از این مدت می‌توانید پانسمان خود را نیز با نظر پزشک بردارید. بعد از انجام این عمل کودکان می‌توانند پس از 10 روز تا یک هفته به روند طبیعی زندگی خود بازگردند. 

البته انجام ورزش‌های سنگین تا 12 هفته بعد توصیه نمی‌شود. برای نتیجه گیری بهتر باید تا چند ماه از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کرد. برای جلوگیری از فشار روی گوش، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. همچنین سعی کنید برش‌ها را مالش ندهید یا نیروی زیادی وارد نکنید.

هزینه جراحی زیبایی گوش

هزینه عمل وابسته به عوامل مختلفی است. این که شما چه کاری را قرار است برای اصلاح فرم گوش خود انجام دهید می‌تواند در هزینه آن تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال قصد کوچک کردن را دارید یا فقط می‌خواهید آنها را سنجاق کنید. همچنین این که قرار است بر روی یک یا دو گوش انجام شود، می‌تواند در قیمت آن تاثیر بگذارد. بنابراین قیمت واقعی را تنها پس از مشاوره با پزشک می‌توانید تخمین بزنید. 

این هزینه‌ها می‌تواند شامل دستمزد پزشک و هزینه کلینیک یا بیمارستانی باشد که جراحی گوش در آن انجام می‌شود. نکته مهم این است که هرگز هزینه‌های گزاف و غیرمنطقی را برای انجام این کار پرداخت نکنید. دکتری را شناسایی کنید که با هزینه مناسب و کیفیت بالا بتوانند خواسته شما را برآورده کنند. ما در الو پزشک لیستی از این پزشکان را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

کلام آخر

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای اصلاح فرم گوش‌های شماست. برای کسب نتایج بهتر از این روش لازم است تا نکات قبل و پس از جراحی را به طور کامل مد نظر قرار دهید. پس از برداشتن بانداژها، متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش خود خواهید شد. این تغییرات دائمی هستند. اگر از نتایج خود راضی نیستید، با جراح در مورد امکان جراحی ترمیمی مشورت کنید.

نظرات در مورد جراحی گوش

از این که تا انتهای مقاله همراه ما بودیم بسیار سپاس‌گذاریم. حال اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، می‌توانید آنرا در همین قسمت مطرح کنید تا کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ دهند. همچنین اگر تجربه انجام این جراحی را داشته‌اید با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

بررسی محتوا

0

مجموع امتیازات

سیتیئیلتتئبلت

امتیاز کاربر: 4.65 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا