جراحی زیبایی

لیپولیز چیست؟

وجود چربی‌های سرسخت در بدن، یکی از مشکلات بزرگ در راه رسیدن به تناسب اندام دلخواه است. اغلب بافت‌های چربی در ناحیه‌ای از بدن شکل می‌گیرند که با حرکات ورزشی منظم و رژیم‌های غذایی دقیق، نمی‌توان در آن‌ها تغییری ایجاد کرد. حس نااُمیدی ناشی از عدم موفقیت در آب کردن این چربی‌ها، تجربه مشترک در میان افرادیست که در این راه تلاش کرده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند. از طرف دیگر، وجود افراد مشهور در اینستاگرام با اندامی بیش از حد ایده‌آل، دلسردی و افسردگی را در افراد تشدید می‌کند. در چنین حالتی برخی افراد ورزش و رژیم غذای خود را کنار گذاشته و مجدد دچار اضافه وزن خواهند شد! اما، آیا این پایان راه است؟ قطعا، خیر.

علم پزشکی در زمینه تیکنیک‌های پیکرتراشی و جراحی زیبایی باز هم به کمک ما می‌آید تا در شرایط بحرانی و سخت به سبک زندگی سالم خود پایبند باشیم. یکی از روش‌های جذاب و پرطرفدار، لیپولیز نام دارد؛ روشی که علاوه بر فرم‌دهی اصولی و زیبا به بدن و افزایش اعتماد به نفس شما، با ایجاد تغییرات مثبت و قابل مشاهده، باعث می‌شود همچنان از استانداردهای زندگی سالم پیروی کنید. برای آشنایی بیشتر با لیپولیز و همه چیز درباره آن تا پایان این مطلب همراه ما باشید. قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه پیکرتراشی، با مفاهیم مرتبط با علم پیکرتراشی بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

مفهوم لیپولیز

روشی برای حذف چربی‌هایی موضعی در وسعت کوچک تا متوسط است که تحت تأثیر رژیم غذایی یا ورزش قرار نمی‌گیرند و همچنان بدون تغییر باقی می‌مانند. این نواحی اغلب شامل شکم، پهلوها، قسمت داخلیِ ران‌ها و … هستند. درحال‌ حاضر، درمان‌های ارائه شده با این روش‌ها، به دلیل عدم نیاز به جراحی، افزایش زیبایی و اعتماد به نفس، از بین بردن چربی‌ها و همچنین، هزینه‌های مقرون به‌صرفه، مورد توجه قرار گرفته‌اند.

توجه داشته باشید، لیپولیز را به معنای روشی برای لاغری و کاهش وزن معنا نکنید! برای بهره‌مندی از مزایای آن باید تناسب اندام نسبی و اولیه را داشته باشید و همان‌طور که به آن اشاره کردیم، نمی‌توان چربی‌های عمیق را با این روش از بین برد. بنابراین، ابتدا با اصلاح سبک زندگی، انجام فعالیت‌های ورزشی منظم و همچنین، تغذیه سلامت وزن خود را به وزن ایده‌آل برسانید. می‌توانید در این راه از کمک پزشکان تغذیه نیز استفاده کنید.

این تکنیک شباهت‌های زیادی با سایر روش های حذف چربی مانند لیپوماتیک دارد. برای درک این موضوع می توانید به مقالات لیپوماتیک و همچنین، لیپوساکشن مراجعه کنید. به طور خلاصه، برتری این روش بر سایر تکنیک‌های حذف چربی شامل احتمال کمتر بروز عفونت در ناحیه تحت درمان، حداقل میزان خطر ایجاد اسکار (جای زخم)، دوره نقاهت کوتاه‌تر (معمولاً یک هفته بعد می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید) می باشد.

وجود تکنیک‌های متنوع از مزیت‌های دیگر لیپولیز است؛ صرف‌نظر از نوع روش به‌کار‌‌ رفته، همه آن‌ها یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند: حذف چربی‌های ماندگارِ موضعی و شکل‌دهی یا کانتورینگ بدن به متناسب‌ترین حالت ممکن. 

Lipolysis is the metabolic process through which triacylglycerols (TAGs) break down via hydrolysis into their constituent molecules: glycerol and free fatty acids (FFAs). Fat storage in the body is through adipose TAGs and is utilized for heat, energy, and insulation. The body uses fat stores as its main source of energy during starvation, conserving protein. Overall, fats are quantitatively the most important fuel in the body, and the length of time that a person can survive without food depends mainly on the amount of fat stored in the adipose tissue. From Ncbi.nlm.nih.

چرا لیپولیز

با از بین بردن سلول های چربی و یا کاهش حجم بافت چربی علاوه بر ایجاد تناسب دلخواه در اندام‌ها موجب سفت شدن بافت در ناحیه‌ای که درمان در آن صورت می‌گیرد، می‌شود. همچنین، ممکن است متوجه شوید که پوست شما صاف‌تر و سفت‌تر از قبل شده است. در واقع، با کمک این روش می‌توانید چربی‌های سرسختی را که باعث بد جلوه دادن اندامتان می‌شود، رفع کنید. منظور از چربی‌های سرسخت، چربی‌هایی هستند که تقریبا از بین بردن آن‌ها از طریق رژیم غذایی و ورزش غیرممکن است.

براساس تحقیقات صورت گرفته علت مقاومت این چربی ها به این دلیل است که به عنوان ذخیره انرژی برای بدن عمل می کنند و از نظر فیزیولوژیکی برای مقاومت در برابر چربی سوزی آماده شده اند، که باعث می شود یا در آخرین مرحله از بین بروند و یا اصلا از بین نروند! چربی‌های مقاومی که هدف روش لیپولیز قرار می‌گیرند، معمولا در نواحی: شکم، ران، باسن، بازو، سینه، غبغب و گونه‌ها، ساق‌های پا و پهلوها می‌باشد.

محدودیت سنی در لیپولیز وجود ندارد اما، پزشکان توصیه می‌کنند که سنین 18 تا 60 سالگی بهترین زمان برای انجام عمل است. زیرا قبل از 18 سالگی اندام های بدن به طور کامل رشد نکرده و با انجام عمل دچار اختلال می‌شوند. 

بهترین پزشکان لیپولیز در تهران

بهترین پزشکان لیپولیز در تهران

قبل از انجام لیپولیز، علاوه بر این که در مورد انواع تکنیک‌ها، چگونگی انجام، فواید، عوارض و … آن تحقیق می‌کنید، باید برای یافتن یک پزشک دارای صلاحیت و مهارت نیز وقت بگذارید. به تجربه و اعتبار پزشکان فعال در این زمینه، دقت کنید. هرگز به افرادی که مدارک آن ها مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست، مراجعه نکنید.  مجموعه الو پزشک (AlooPezeshk)،جهت رفاه شما عزیزان، لیستی از بهترین دکتر لیپولیز در تهران، را تهیه کرده است تا به راحتی و در کمترین زمان ممکن بتوانید پزشک موردنظر خود را پیدا کنید. به یاد داشته باشید، بهترین پزشکان در تهران، مجموعه‌ای از نمونه کارهای خود را به شما ارائه می‌دهند تا بتوانید علاوه بر سبک کار، با میزان مهارت آنها نیز آشنا شوید. تجربه مثبت مراجعین قبلی نیز می‌تواند مبنای مناسبی برای انتخاب شما باشد.

روش‌های لیپولیز

تکنیک‌های مختلفی برای انجام لیپولیز وجود دارد که هر کدام تحت شرایط ویژه و با تأثیرگذاری خاص خود اهداف لیپولیز را برآورده می کنند. این تکنیک ها عبارتند از:

✅ دمای سرد

تجهیزات پیشرفته ای برای اعمال دمای بسیار سرد در قسمت های دارای چربی زائد و القای مرگ به سلول های چربی این نواحی اختراع شده اند. در تکنیک دمای سرد (Cold temperature)، از یک فنجان مخصوص برای کشیدن بافت به سطح با استفاده از خلاء متوسط استفاده می شود. سپس ناحیه خاصی از بدن در معرض دمای سرد قرار می گیرد و در عین حال، حسگرها بر گرمای خارج شده از بافت نظارت می کنند. این روش چندین هفته طول می کشد تا اثر کند؛ زیرا ناحیه تحت درمان، دچار واکنش التهابی ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما می شود. این واکنش شامل تخریب سلول های چربی یا به طور کلی چربی ها، به عنوان بخشی از واکنش طبیعی بدن به آسیب می باشد.

✅ لیزر

یکی دیگر از تکنیک ها، لیزر (Laser) است. این روش شامل استفاده از تابش لیزر یا اشعه لیزر (با سطح پایین) است که بافت چربی را ذوب می کند. برای این روش، یک کانول (لوله) بسیار کوچک که حاوی لیزر است، در پوست ناحیه موردنظر بدن قرار داده می شود. با استفاده از لیزر، کانول در زیر پوست به جلو و عقب حرکت می کند تا سلول های چربی حل شوند. لیزر همچنین، باعث جمع شدن کلاژن در پوست می شود و در نتیجه این فرآیند، سطح پوست را صاف و سفت می کند.

✅ سونوگرافی فوکوس با شدت بالا

تکنیک سونوگرافی فوکوس با شدت بالا (High-intensity focus ultrasound) شامل استفاده از انرژی صوتی متمرکز به بافت زیر پوستی (زیر جلدی)، برای تخریب غشای سلولی چربی ها است. گرما باعث نکروز (مرگ سلولی) سلول های چربی هدف، بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف آن می شود.

✅ امواج رادیوفرکوئنسی

در میان انواع تکنیک ها، روش امواج رادیوفرکوئنسی (Radiofrequency waves) که به آن امواج رادیو پالسی نیز گفته می شود، با استفاده از انرژی الکتریکی می توانند برای تخریب بافت های چربی به کار روند. این روش همچنین باعث مرگ هدفمند سلولی، بدون آسیب به بافت های زیرین پوست می شود.

✅ محلول های حل کننده چربی

محلول های حل کننده چربی (Fat-dissolving solutions)، می توانند مستقیماً به لایه زیرین پوست تزریق شوند تا رسوبات چربی را از بین ببرند. این کار در چندین جلسه برای ایجاد اختلال در غشای سلول های چربی و حل شدن محتویات آن انجام می شود.

چگونگی انجام لیپولیز

انجام لیپولیز با لیزر بر اساس کاهش و حذف چربی در بدن است. در این عمل ابتدا ناحیه مورد نظر توسط محلول توموسنت بی حس می شود.   برش کوچکی روی محل برای انتقال اشعه لیزر ایجاد می شود که یک فیبر نوری از این شکاف وارد پوست می کنند. گرمای حاصل از تابش اشعه لیزر باعث تجزیه شدن چربی ها می شود. انرژی حاصل از لیزر روی لایه دوم پوست اثر می گذارد و این عمل باعث سفت شدن پوست شده و از افتادگی و شل شدن پوست بعد از لیپولیز جلوگیری می کند.

در این تکنیک تجزیه سلول های چربی در بدن و سوزاندن آنها توسط لیزر انجام می گیرد. این روش برای لاغری و کاهش وزن در افرادی که خیلی چاق نیستند و میزان چربی ناحیه مورد نظر کم است بهتر نتیجه می دهد. لیزر کردن سلول های چربی باعث کاهش حجم بافت آنها می شود. تحریک بیولوژیکی لیزرها بر روی بافت های سلولی باعث می شود سلول ها سریعتر خرد شوند. چربی ها براثر تابش اشعه لیزر به قدری تجزیه می شوند که به صورت نیمه مایع و امولسیون در می آیند و می توان آنها را با سرنگ از ناحیه بدن ساکشن کرد. 

چگونگی انجام لیپولیز

مزایای لیپولیز

✅ در روش لیپولیز با لیزر به دلیل ظریف بودن لیزر جای زخم و تورم کمتر است.

✅ دوره بهبودی خیلی کوتاه است و گاهی اوقات کمتر از یک هفته بیمار بهبودی خود را بدست می‌آورد.

✅ روش لیزر لیپولیز برخی از نواحی بدن مثل چانه، گردن و مچ پا که روش‌های دیگر قادر به عمل آنها نیستند را لاغر می‌کند.

✅ خطر عفونت نسبت به روش‌های دیگر خیلی کمتر است.

✅ اگر اشعه لیزر به لایه دوم پوست نفوذ کند عمل کلاژن‌سازی پوست تقویت‌شده در نتیجه پوست سفت‌تر و زیباتر می‌شود.

✅ چربی‌ها به صورت طبیعی سوزانده می‌شوند و درد و زخم یا جای تورم ندارد.

✅ عمل سرپایی است و بیشتر از 2 ساعت طول نمی‌کشد و سوزاندن و تجزیه چربی‌ها در یک جلسه انجام می‌گیرد.

✅ علاوه بر سوزاندن چربی‌ها، حجم بافت‌های چربی کاهش می‌یابند که باعث سلامت و شادابی پوست می‌شود.

معایب لیپولیز

❌ درد مداوم

❌ عدم تقارن در اندام‌ها

❌ ایجاد اسکارها یا زخم‌های دائمی

❌ عفونت محل تحت درمان (به ویژه در ناحیه تزریق)

❌ هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation) یا تیره شدن پوست

❌ آسیب به بافت پوست و اعصاب آن شامل سوزش پوست با بی‌حسی آن

عوامل مؤثر بر ماندگاری نتایج لیپولیز

نتایج  اگر در شرایط ایده آل باشد طولانی و ماندگار است. شرایط ماندگار مانند ورزش و تغذیه سالم که در ثابت نگه داشتن و تعادل وزن تاثیر بسزایی دارند. فردی که لیپولیز انجام می دهد بعد از عمل بایستی حتماً به یک پزشک تغذیه مراجعه و رژیم غذایی سالم و مطلوب داشته باشد. فرد بعد از دوره نقاهت بایستی کم کم پیاده روی و ورزش را شروع کند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است بر اثر پرخوری و نداشتن فعالیت بدنی چربی‌های از بین رفته برگردند که شخص طبق تجویز پزشک دوباره باید عمل کند.

 استفاده مداوم از سبزیجات و میوه جات، غذاهای مقوی  و پروتئینی و هیدروکربنات ها حتماً باید در برنامه غذایی شما باشد. برعکس از غذاهای نمک دار، فست فود و غذاهای خیلی تند، مواد قندی و نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات دوری کند. در کل بعد از عمل تعادل در وزن و فعالیت بدنی دو عامل مهم ماندگاری نتایج عمل هستند.

اقدامات مراقبتی قبل از لیپولیز

🩹 یک هفته قبل از عمل نوشیدن الکل و مصرف دخانیات برای بیمار ممنوع است.

🩹 مصرف داروها و قرص2های رقیقکننده خون مثل آسپرین، امگا 3 ممنوع است.

🩹 دکتر آزمایش و بررسی بیماریهایی مانند قند کنترل نشده، بیماری کبدی، سرطان، عارضه قلبی و عروقی، فشار خون، سکته مغزی و یا قلبی را انجام میدهد. همچنین عمل جراجی شکم و پهلو درصورتی که بیمار قبلاً انجام داده باشد، بیماری مزمن و یا بیماری خاص و ضعف سیستم ایمنی بدن الزاماً بایستی چک شوند.

🩹 8 ساعت قبل از عمل بیمار بایستی خواب راحت و آرام داشته باشد و یا از آرام بخش مفید استفاده کند، استحمام و منع نوشیدن مایعات و خوردن غذا در دستور پزشک است.

🩹 اگر از داروی وارفارین و پلاویکس مصرف می‌کنید حتماً قبل از عمل با دکتر درمیان بگذارید.

🩹 از پوشیدن جواهرات وزیور آلات و زدن لاک و آرایش در روز عمل خودداری کنید.

🩹 عمل سرپایی است بنابراین داشتن یک همراه در روز عمل توصیه می‌شود.

🩹 هرچند جراحی سرپایی و ساده است اما یک آزمایش کامل خون قبل از عمل لازم است.

🩹 آزمایش کم خونی و بارداری در بانوان، تست ایدز و هپاتیت جهت رعایت موارد ایمنی در عمل ضروری است.

🩹 از نواحی که باید لیپولیز شود قبل از عمل عکس گرفته و در پرونده قرار می@دهند.

🩹 پر کردن فرم رضایت‌نامه و امضای آن توسط بیمار لازم است.

اقدامات مراقبتی بعد از لیپولیز

اقدامات مراقبتی بعد از لیپولیز

🩹 بعد از عمل ماساژ دادن محل عمل‌شده باعث تخلیه ترشحات و خونابه‌ها می‌شود.

🩹 کبودی و تورم بعد از عمل طبیعی بوده و به زودی بهبود می‌یابد.

🩹 پوشیدن گن طبی طبق دستور پزشک تا سه هفته ضروری است و به سفت‌شدن پوست کمک می‌کند. ماه اول بایستی شبانه روزی استفاده شود اما، ماه دوم فقط موقع خواب استفاده می‌گردد. گن حتماً باید سایز بدنتان باشد نه بزرگتر و نه کوچکتر، زیرا تاثیری ندارد.

🩹 بعد از انجام عمل محل را پانسمان می‌کنند که تعویض به موقع و تمیزکردن محل زخم به جلوگیری از عفونت کمک می‌کند.

🩹 هر گونه دارویی را که دکتر تجویز کرده حتماً بایستی مصرف شوند.

🩹 تا زمان بهبودی کامل محل جراحی‌شده از رفتن به وان و استخر اکیداً خودداری کنید.

🩹 تا یک هفته انجام ورزش و فعالیت بدنی و همچنین مصرف سیگار و الکل منع می‌شود.

عوارض احتمالی لیپولیز

⚠️ کهیر

⚠️ کبودی

⚠️ سرگیجه

⚠️ حالت تهوع

⚠️ اِریتم یا قرمزی سطحی پوست

⚠️ احساس سوزش و کبودی پوست

⚠️ هماتوم یا جمع شدن خون زیر پوست

⚠️ حساس شدن پوست نسبت به لمس

کلام آخر

زمانی که شما تصمیم می گیرید عمل لیپولیز را در راستای از بین بردن چربی های اضافی بدن خود انجام دهید، نیاز است تا این فرایند را به طور کامل بشناسید. در ادامه نیز بهتر است تا با نکات پیرامون آن و یا حتی عوارضی که می تواند داشته باشد، آشنا شوید. در ضمن این عمل دارای محدودیت سنی بوده که باید به شدت مورد توجه قرار بگیرد. به همین خاطر ما سعی کردیم در این مقاله به تمامی نکات پیرامون فرایند لیپولیز پرداخته و آن ها را برای شما بیان کنیم. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا