درمان

ماساژ چیست؟

همه ما پس از گذراندن یک روز سخت، نیاز به آرامش و استراحت داریم. شرایطی که استرس و خستگی‌های روزمره را از ما دور کند؛ احتیاج داریم، که ذهن ما آرام و ریلکس، و عضلات بدنمان ریکاوری شود تا انرژی از دست رفته، به ما بازگردد. یکی از لذت‌های روانی و فیزیکیِ درمانی که همه ما حداقل یک بار تجربه کردیم، ماساژ است. روشی است که از زمان‌های بسیار گذشته تا به الان، برای رفع درد و گرفتگی عضلات، به کار می‌رود؛ احساس لمس شدن به انسان، از نظر روانی باعث آسودگی خاطر و تسکین روح و روانش می‌گردد. این روش با فشار و مالشِ نقاط خاص بدن، موجبِ جاری‌شدن انرژی‌های مسدود شده، و در نتیجه رفع خستگی عضلات و آرام کردن درد می‌شود.

علاوه بر احساس لذت و آرامشی که وجود دارد؛ کاربردهای این روش، در حوزه‌های درمانی و پزشکی هم قابل توجه است. تکنیک‌های ماساژ در واقع، از زیرشاخه‌های طب سوزنی و فیزیوتراپی هستند؛ که حتما باید توسط شخص آموزش دیده (ماساژور حرفه‌ای) انجام شود. زیرا اگر به شیوه اصولی و صحیح انجام نشود، می‌تواند بدون تأثیر باشد؛ یا حتی نتیجه معکوس بدهد. ماساژ حتی می‌تواند با به جریان انداختن گردش خون و تنظیم ضربان قلب، باعث طراوت و زیبایی صورت شما شود.

فهرست مطالب

مفهوم ماساژ

از  زمان‌های بسیار دور، تقریبا از 2700 سال قبل، توسط مردم باستان استفاده میشد؛ با پیشرفت علم و به وجود آمدن روش‌های نوین، تکنیک‌ها نیز تغییر کرده و به روز شدند. در واقع، یکی از روش‌های درمانی و پیشگیری، بدون استفاده از دارو است. در این روش، معمولا با استفاده از روغن‌های مخصوص و با حرکت دست‌های ماساژور و ابزار‌های مخصوص، روی نقاط خاصی از بدن، ضربات ریتمیک با فشارهای مختلف اِعمال می‌شوند.

طی این پروسه، گره‌های انرژی در نقاط مختلفِ به خصوصی از بافت نرم بدن، از بین می‌روند و با رفعِ انسدادِ انرژی‌های متمرکز، آنها در خطوط اصلی بدن جریان پیدا می‌کنند؛ در نتیجه باعث کاهش گرفتگی و تنش‌های عضلانی، به همراه آرامش روانی می‌شود. ماساژ دادن باعث افزایش گردش خون، حذف چربی‌های اضافی و تورم می‌شود. از این رو، تکنیک کاربردی به عنوان مکمل مراقبت‌های بعد از انواع جراحی است (مثلا ماساژ بینی بعد از عمل). به علاوه، با توجه به حس لامسه و ارضای نیازهای روانی انسان توسط درمانگر، هورمون‌های اُکسی‌توسین و دوپامین در مغز، ترشح می‌شوند که می‌تواند به بهبود استرس، مشکلات خواب و افسردگی کمک کند.

⚠️ توجه! شما می‌توانید هنگام ماساژ گرفتن، برهنه یا پوشیده باشید؛ انتخاب پوشش شما حین ماساژ بستگی به میل خودتان دارد؛ هنگام انجام حتماً نباید برهنه نباشید. همچنین اگر از لمس اعضای خاص بدن، مثل سینه یا باسن احساس خوبی ندارید، آن را به درمانگر اطلاع دهید. زیرا هدف رفع استرس و کاهش تنش‌های جسمی و ذهنی است و شما باید در پایان این پروسه به آرامش روحی و روانی برسید.

Massage is the practice of rubbing and kneading the body using the hands. During a massage, a trained massage therapist will apply gentle or strong pressure to the muscles and joints of the body to ease pain and tension. From Healthline.

چرا ماساژ

در دنیای ما، همواره تلاش برای بهبود کیفیت زندگی، از مسائل مهم و اولیت‌های ماست؛ کوشش برای رفاه و آسایش باعث ایجاد استرس و تنش‌های روحی و جسمی در افراد می‌شود؛ اما آرامش که رُکن اصلی زندگی سالم است، از مهم‌ترین موارد زیستن با کیفیت می‌باشد. آسودگی ذهن و بدن، با انجام روش‌های متفاوتی به دست می‌آید؛ که یکی از این روش‌ها، ماساژ است. برای درمان و پیشگیری مشکلات جسمی و روانی می‌توانیم از این تکنیک، به وسیله اشخاص مُتِبَحر استفاده کنیم. پس از گذرندان دوره‌های طولانی و استرس، ممکن است عضلات بدن دچار گرفتگی شوند؛ که این موضوع درناک و ناخوشایند است. دردها و مشکلات روان تنی، می‌تواند زندگی ما را مشکل کند. این روش، علاوه بر رفع مشکلات جسمی مثل کمر درد، گرفتگی عضلات و رگ‌ها، اعصاب پایین کمر، مشکلات مفاصل و … ، باعث بهبود گردش خون و سفت شدن عضلات می‌شود. به همین دلیل در زمینه زیبایی پوست هم کاربرد دارد.

ممکن است شما هم به خاطر دوندگی‌های روزمره، دچار استرس زیادی شوید؛ استرس می‌تواند تأثیرات منفی زیادی روی ما بگذارد و سلامت روان را به خطر بیندازد. مشکلات بی خوابی، افسردگی، سردرد و… با ماساژ صحیح، کاهش پیدا می‌کنند. و شما با یک ماساژ اصولی، می‌توانید ریلکس شوید.

ماساژ

فواید ماساژ

فواید ماساژ به قدری زیاد است که در این مبحث نمی‌گُنجد. این تکنیک محبوب از گذشته تا به حال، به دلیل کم خطر بودن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با گسترش انواع روش‌های بسیار توانسته است، در زمینه‌های زیادی وارد شود. این گونه درمان، جایگزین بسیاری از درمان‌های دارویی شده است؛ و عوارض استفاده دارو را نیز ندارد. علاوه بر رفع مشکلات بدن، می‌تواند خاطری آسوده و فراغ بال به همراه داشته باشد؛ همچنین زیباسازی، از دیگر نکات مثبتی است که در این روش وجود دارد. این تکنیک به تنهایی توانسته است که به طور همزمان، چندین کاربرد داشته باشد. همچنین، دارای عوارض بسیار کمی در مقایسه با روش‌های دیگر درمانی و ریلکسی است؛

✅ بهبود سیستم عصبی

سیستم عصبی، که راه ارتباطی اعضای مختلف بدن با یکدیگر است؛ می‌تواند روی تمامی نقاط دیگر بدن تأثیر بگذارد؛ با بهبود سیستم عصبی، اختلالات خواب، سردرد، استرس و خستگی را برطرف می‌کند.

✅ عضلات

یک تاثیر صحیح، می‌تواند گرفتگی و دردهای عضلانی را تسکین دهد. اسپاسم، خستگی و کوفتگی عضلات از بین می‌رود. علاوه بر رفع تنش‌های عضلانی، می‌تواند نیروی کِششی عضلات را افزایش دهد.

✅ مفاصل

هرگونه التهاب، آسیب و صدمه‌ای که به مفاصل وارد شده است، با این تکنیک قابلیت درمان و کاهش درد پیدا می‌کند و می‌تواند ورم مفاصل را کم کرده و با افزایش جریان خون، از درد آنها بکاهد.

✅ دستگاه تنفسی و ریه‌ها

کاهشِ تنش در ریه‌ها، قفسه سینه، پشت و شانه مُیسر است. با ماساژ دادن این نواحی، اِحتِقان ریه‌ها کم می‌شود، و دستگاه تنفسی بهبود پیدا می‌کند.

✅ دستگاه گوارش

دفع مواد زائد و تصفیه سموم بدن، به کمک این تکنیک می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش را بهبود دهد؛ مشکلاتی مانند نفخ، یبوست و سوء هاضمه ناشی از عادات بد غذایی، در این نواحی از بین می‌روند.

✅ دستگاه گردش خون

با ماساژ دادن صورت و بدن، گردش خون، به خاطر بازتر شدن مویرگ‌ها بیشتر می‌شود؛ در نتیجه، خون بیشتری به قلب پمپاژ می‌شود؛ تعداد ضربان قلب را کاهش داده و باعث بهبود فشار خون می‌شود (ضربان قلب را تنظیم می‌کند). انجام دادن صحیح، بسیار برای قلب مفید است.

✅ پوست

بازسازی سلول‌های زیر پوستی، با افزایش گردش خون، تحریک غدد چربی، تَعرُق و دفع سموم، حین انجام باعث می‌شود تا منافذ پوست بازتر شده، تنفس پوستی بیشتر بشود و خاصیت کششی و ارتجاعی آن افزایش پیدا کند. همچنین، می‌تواند سلول‌های مرده پوست را از سطح آن جدا کند؛ به همین دلیل، باعث شفافیت و شادابی پوست می‌شود.

✅ غدد لنفاوی

تخلیه لنف، باعث بهبود عملکرد غدد لنفاوی می‌شود. عملکرد این عضو بهبود پیدا کرده، و پاکسازی سموم بدن صورت می‌گیرد؛ و به کاهش درد کمک می‌کند.

✅ جنبه‌های روانی و عاطفی ماساژ

می‌تواند با آزادسازی انرژی عضلات به همراه ترشح هورمون‌های اُکسی‌توسین و دوپامین (هورمون آرام بخش و شادی آفرین در مغز)، تنش و اضطراب را کاهش دهد؛ به عنوان یک روش مکمل، می‌تواند مشکلات افسردگی، بی خوابی و استرس را از بین ببرد. و باعث می‌شود تا فشار متقابل عضلات، به شکل انرژی در بدن گردش پیدا کند؛ و با افزایش تمرکز، شادی و آرامش، برای شما خلق و خوی شاد به ارمغان بیاورد، باعث افزایش هوشیاری شده و به تنظیم خواب کمک کند.

انواع ماساژ و تکنیک

معمولا ماساژ، با هدف کسب آرامش ذهنی و ریلکس شدن بدن، انجام می‌شود. علاوه بر این، انواع آنها، برای کاربردهای خاص درمانی نیز وجود دارند. تکنیک‌های درمانی به شیوه‌های مختلفی اجرا می‌شوند؛ در طب باستانی کشور‌هایی مثل، چین، یونان، مصر و هند و… از روش‌های گوناگون با تکنیک‌های خاص خود، برای درمان انواع مشکلات استفاده می‌شد. امروزه شیوه‌های قدیمی، با تکنیک‌های نوین اِدغام شده‌اند.

☑️ سوئدی (Swedish Massage)

رایج‌ترین نوع، ماساژ سوئدی است. این تکنیک برای رفع خستگی و تنش‌های عضلانی، پس از یک روز سخت کاری، یا انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی، بسیار مناسب است. در این روش، درمانگر ابتدا پوست شما را با لوسین یا روغن مخصوص چرب می‌کند؛ سپس، با کمک ضربات آرام و ریتمیک در محل گردن، کمر، پا و بازو، گرفتگی و اسپاسم عضلات را از بین می‌برد. 

☑️ تایلندی (Thai Massage)

این نوع، بدون استفاده از روغن و روان‌کننده استفاده می‌شود. هدف از انجام این تکنیک، رفع انسدادهای عضلانی و به حرکت درآوردن انرژی در ماهیچه‌هاست. در این روش، با ضربه‌های پی در پی، به همراه فشار و کشش‌های ملایم روی سطح پوست، به دفع سموم بدن و کاهش تنش‌های ماهیچه‌ای، کمک می‌کند.

☑️ بافت عمیق (Deep Tissue Massage)

یک روش درمانی است که بر لایه‌های عمیق‌تر ماهیچه و بافت همبند تأثیر می‌گذارد. از ماساژ عمیق بافتی برای از بین بردن تنش‌های شدید عضلانی بهره می‌جویند. در این روش، درمانگر با استفاده از فشار دست‌ها، ساعد و آرنج به عمق بافت ماهیچه و تاندون‌ها، اقدام به برطرف کردن گرفتگی عضلات می‌کند. این روش معمولا همراه با درد است؛ و برای رفع مشکلات و دردهای مزمنِ ناشی از فعالیت‌های بدنی استفاده می‌شود.

☑️ سنگ (Stone Massage)

استفاده از سنگ‌های صاف و داغ، به همراه روغن، برای اِعمال فشار و گرما به بدن توسط ماسور، نام دارد؛ که برای از بین بردن اسپاسم و درد، بهبود گردش خون، شکستن تنش عضلانی و کسب آرامش انجام می‌شود.

☑️ ماساژ ورزشی 

به منظور توان بخشی بدن ورزشکاران، برای رفع اسپاسم‌های عضلانی ناشی از ورزش‌های سنگین و آماده سازی ماهیچه‌های آن‌ها استفاده می‌شود. در این نوع، با استفاده از روش ماساژ بافت عمیق، روی ناحیه‌ای که آسیب دیده، بهبود یافته؛ و درگیری و تنش این نقطه از بدن، رفع می‌شود.

☑️ شیاتسو (Shiatsu Massage)

به سبک ژاپنی است؛ که، روی کانال‌های انرژی بدن تمرکز دارد. از این نوع برای تسکین سردرد، کمر در و استرس، به منظور احیا و متعادل‌کردن جریان انرژی بدن استفاده می‌شود. در این روش، با استفاده از حرکت دست و انگشتان، با اعمال فشار و حرکت‌های چرخشی، لرزش و گرفتن عضلات، انسداد کانال‌های انرژی را رفع می‌کند.

☑️ لنفاوی

تخلیه غدد لنفاوی، باعث حذف مواد زائد و سموم بدن می‌شود. با انجام این روش، اکسیژن و مواد مغذی، با سرعت و گردش بیشتری به سرتاسر بدن منتقل می‌شوند. تخلیه مایع لنف صحیح می‌تواند، بهبود عملکرد سیستم لنفاوی را به دنبال داشته؛ همچنین باعث سلامت بدن، پوست شاداب و احساس جوانی می‌شود.

☑️ آزادسازی مایوفایشیال (Release Myofascial Massage)

این نوع، بر روی بافت‌های نرم اِعمال می‌شود. مجموعه بافت‌های هم‌بندی زیر پوست، که اعضای مختلف بدن را به همدیگر وصل می‌کند، اصطلاحاً فاشیا نام دارد؛ که به آن پرده‌های بافتی نیز می‌گویند. آزادسازی میوفایشیال با تکنیک‌های خاص و پیچیده، با اِعمال فشار و کِشش در این نواحی، توسط ماساژور حرفه‌ای، می‌تواند افزایش گردش خون و آزادسازی خاصیتِ رفلکس کششی عضلات را به همراه داشته باشد؛ تسکین دردهای مختلف اسکلتی عضلانی، مثل دردِ گردن، کمر درد و … را به همراه دارد.

☑️ بارداری یا پیش‌زایشی (Prenatal Massage)

در دوره بارداری و قبل از زایمان، برای کاهش استرس و افزایش آرامش، تسکین دردهای بارداری، بهبود گردش خون و افزایش خون رسانی مواد مغذی به رَحِم و جفت، به همراه خواب راحت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی در مادر و جنین می‌شود. ماساژ بارداری حتماً باید توسط ماساژور حرفه‌ای و با تجربه انجام شود. طی این پروسه، تکنیک‌های خاص روی کمر، گردن، باسن و شانه‌های شما انجام می‌شود تا به آرامش بیشتر و زایمان راحت‌تر کمک کند.

⚠️ توجه! برای انجام دادن این تکنیک، حتما از قبل با پزشک خود مشورت کنید.

☑️ آب درمانی (Hydrotherapy)

هیدروتراپی یا آب درمانی، به استفاده از آب برای درمان مشکلات و بیماری‌ها، همچنین تسکین انواع دردها، اطلاق می‌شود. در این روش با استفاده از فشار آب، در جکوزی یا حمام‌های معدنی و زیر آب، از انرژی درمانی آب با افزایش گردش خون، برای کاهش درد و مشکلات بدن استفاده می‌شود.

☑️ کودک 

استفاده از تکنیک‌های خاص و ملایم، برای کودکان، موجب افزایش گردش خون و سلامت آن‌ها می‌شود. همچنین، ماساژ کودک می‌تواند به هضم راحت‌تر غذا و تعادل روانی آنها کمک کند.

☑️ آیروودا (Ayurvedic Massage)

برای ایجاد تعادل بین بدن، ذهن و روح استفاده می‌شود. این نوع، با استفاده از ترکیب روغن‌های اُرگانیک، برای به جریان انداختن انرژی، دفع سموم و متعادل سازی چاکراهای بدن، با حرکات ضربه‌ای و مالشی، انجام می‌شود. این روش، برای خارج‌سازی مواد مُضر و سَم‌ها، پاکسازی جسمی و انرژیکی بدن، استفاده می‌شود، همچنین، تکنیک آیروودا بهبو گردش خون، ایجاد آرامش و تقویت سیستم ایمنی بدن را، سَبب می‌شود.

☑️ نقطه ماشه ای (Trigger Point Massage)

هنگامی که یک نقطه کوچک بدن، بر اثر فعالیت بیش از حد، دچار گرفتگی و اسپاسم شود، می‌تواند درد موضعی ایجاد کند، که به آن نقطه ماشه‌ای گفته می‌شود. معمولاً گرفتگی‌های این نقاط، بسیار شدید بوده و می‌تواند دردهای مزمن ایجاد کند. در چنین شرایطی، ماساژ مستقیم این نقطه توسط ماسور کار آزموده، می‌تواند با افزایش جریان خون، باعث آزاد سازی عضله شده و دردهای این ناحیه را تسکین دهد.

☑️ لاغری

با استفاده از تکنیک و روش‌های به خصوص، می‌توان به افزایش گردش خون و روان‌شدن فیبرهای عضلانی، سرعت بخشید. تکنیک‌های ماساژ لاغری، به رفع سلولیت و چربی‌های انباشته شده کمک بسیار زیادی می‌کنند؛ به علاوه، باعث سفتی و کشیده‌شدن عضلات بدن می‌شوند.

انواع ماساژ و تکنیک های آن

مزایا

مزایای فیزیکی ماساژ:

✅ افزایش سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

✅ برای تنظیم فشار خون و سلامت قلب مفید است.

✅ ماساژ می‌تواند به بهبود گردش خون شما کمک کند.

✅ تسکین درد و رفع مشکلات بارداری امکان پذیر است.

✅ یک روش کم خطر و ایمن، برای جوان‌سازی و شادابی پوست است.

✅ به تنفس بهتر و کمک می‌کند؛ و عملکرد سیستم تنفسی را بهبود می‌بخشد.

✅ برای یوگای سر و صورت به کار می‌رود؛ و به باز شدن گرفتگی عروق کمک قابل توجهی می‌کند.

✅ برای کودکان و نوزادان، بسیار مفید است؛ و به حفظ سلامت و ایمنی فرزند دلبند شما کمک می‌کند.

✅ با ماساژ اصولی و صحیح توسط ماساژور حرفه‌ای، می‌توانید درد، ورم و گرفتگی عضلات را، بهبود ببخشید.

✅ از ماساژ برای از بین بردن چربی‌های اضافی، سفت‌شدن بافت عضلات و کشیدگی پوست استفاده می‌شود.

✅ با تکنیک‌های خاص ماساژ، می‌توانید افزایش حجم، بهبود ظاهر و سفت شدن اعضای صورت را مشاهده کنید.

✅ یک درمان مکمل و بدون عوارض استفاده از دارو است؛ که می‌تواند برای تسریع دوره نقاهت پس از جراحی بسیار مفید باشد.

✅ تکنیک‌های خاص ماساژ می‌تواند به جوان سازی، کاهش آثار زخم و سوختگی (اُسکار) و افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند.

مزایای عاطفی و روانی ماساژ:

☑️ برای رفع افسردگی مؤثر است.

☑️ باعث گردش انرژی و تعادل چاکراها می‌شود.

☑️ به کاهش اظطراب و سردردهای عصبی کمک می‌کند.

☑️ به آرامش ذهنی و افزایش خلاقبت بسیار کمک می‌کند.

☑️ برای بهبود استرس و فشارهای روحی و روانی مفید است.

☑️ مشکلات اعتماد به نفس و ارتباط گرفتن اجتماعی را بهبود می‌بخشد.

☑️ به افزایش آگاهی بین ذهن و بدن، و افزایش سطح هوشیاری کمک می‌کند.

☑️ تنش‌های عصبی و گرفتگی‌های عضلات، ناشی از فشار عصبی (روان تنی) را کاهش می‌دهد.

بهترین ماساژور در تهران

بهترین ماساژور در تهران

اگرچه، ظاهرا یک عمل ساده است؛ اما باید به شما بگوییم که این روش هم، مانند بسیاری از روش‌های درمانی، نیازمند تخصص و مهارت می‌باشد. به گونه‌ای که اگر توسط شخص غیر حرفه‌ای که، تخصص کافی در این زمینه ندارد ماساژ داده شوید؛ می‌تواند علاوه بر داشتن نتیجه معکوس، مشکلاتی مثل گرفتگی عروق، در رفتگی و شکستگی استخوان، کبودی و… را برایتان به وجود بیاورد. 

بنابراین، ماساژ حتماً باید توسط ماساژور حرفه‌ای انجام شود؛ می‌توانید ماساژور مورد نظر خود را، از لیست بهترین ماساژور در تهران و بهترین ماساژور در محل انتخاب کنید.

کلام آخر

یکی از روش‌های قدیمی برای درمان دردهای عضلانی و کاهش تنش‌های جسمی و روانی است. از تکنیک‌های مختلف، برای رفع مشکلات روحی و فیزیکی استفاده می‌شود. انواع آن در زمینه‌های متفاوتی کاربرد دارند که هرکدام با توجه به شرایط مراجعه کننده، مناسب‌اند. همچنین، ماساژ می‌تواند به دفع سموم بدن، آزادکردن گره‌های انرژی و به جریان انداختن آن در بدن، رفع مشکلات افسردگی و بی‌قراری و ایجاد حس خوب منجر شود. الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا