سلامت

دلایل پارگی پرده بکارت+روش‌های ترمیم آن

طبق باور‌هایی که از گذشته بر سرزبان‌ها افتاده است، پارگی پرده بکارت با باکرگی مرتبط است. باور‌های جامعه به خصوص جوامع سنتی، افراد را به این باور رسانده است که پارگی بکارت تنها بر اثر رابطه جنسی اتفاق می‌افتد. اما در حقیقت این اتفاق می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی به وقوع بپیوندد. همه زنان زمانی که متولد می‌شوند دارای پرد‌ه‌ای در ناحیه واژن خود هستند. منظور از پرده، بافتی است که در د‌هانه ورودی واژن قرار دارد. همانطور که بدن افراد با یکدیگر متفاوت است، بافت ورودی واژن آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در این مقاله به طور کامل در مورد دلایل پارگی پرده بکارت و روش‌های ترمیم آن صحبت می‌کنیم.

فهرست مطالب

پرده بکارت چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع اصلی، بهتر است نگاهی علمی به این مسئله داشته باشیم. پرده بکارت یک غشای نازک است که معمولا بخشی از د‌هانه واژن را می‌‌پوشاند و عملکرد بیولوژیکی خاصی برای آن ذکر نشده است. این غشا معمولاً د‌هانه ای دارد که با نزدیک شدن دختران به سن بلوغ کم کم باز می‌‌شود. این غشا ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد و پارگی آن دلیل بر عدم باکرگی دختر نیست. جالب است بدانید که بعضی از دختران از زمان تولد بدون بکارت هستند. این غشا معمولا هنگام تولد ضخیمتر است اما به مرور زمان و با افزایش سن فرسوده می‌‌شود. این غشا به مرور به دلیل فعالیت بدنی، فعالیت هورمونی، استفاده از تامپون یا رابطه جنسی ممکن از پاره شود.

دلایل پارگی پرده بکارت

بسیاری از بانوانی که در طول روز ورزش و فعالیت‌هایی مانند اسب سواری را انجام می‌دهند، نگران از دست دادن بکارت خود هستند. با این حال اگرچه اسب سواری شامل بالا و پایین پریدن است و انجام اسپلیت به ناحیه کشاله ران شما فشار می‌‌آورد، اما این فعالیت‌ها پرده بکارت را تغییر نمی دهند. تنها استثنا برخی صدمات وارد شده مانند افتادن بر روی یک جسم تیز در استخر، وان حمام یا سرسره آبی یا حادثه اسکی روی آب است که می‌تواند در وضعیت این غشا تغییر ایجاد کند. آمیزش جنسی ممکن است این ناحیه را کشیده تا د‌هانه بزرگتری ایجاد کند یا ممکن است باعث پارگی کوچک یا تغییر شکل پرده بکارت شود. گاهی اوقات به این حالت پاره شدن پرده بکارت گفته می‌‌شود، اما این غشا پاره نمیشود، بلکه فقط دچار تغییر شکل می‌شود.

دلایل پارگی پرده بکارت+روش‌های ترمیم آن

چرا بکارت نیاز به ترمیم دارد؟

دلایل متعددی وجود دارد که یک زن ممکن است بر اساس آن تصمیم بگیرد که پرده بکارت خود را ترمیم کند. دلایل می‌‌تواند جسمی، روانی و یا فرهنگی باشد. در زیر بیشتر در مورد هر یک از این علت‌ها صحبت می‌کنیم.

دلایل فیزیکی

 1. پارگی ناخواسته: اگر پرده بکارت به طور ناخواسته از طریق فعالیت، قرار دادن تامپون و غیره آسیب دیده باشد، ممکن است یک زن تصمیم بگیرد که ان را ترمیم کند.
 2. تولد با بیماری پرده بکارت می‌‌تواند باعث شود یک زن به دنبال ترمیم پرده بکارت باشد. به طور مثال:
 • بدون سوراخ بودن غشا: حالتی که تمام د‌هانه واژن توسط پرده پوشانده شده و ممکن است باعث مسدود شدن جریان قاعدگی شود.
 • پرده بکارت جدا شده: در این عارضه بافت غشا به شکل نوار‌هایی شبیه به طناب تقسیم می‌‌شود. این مسئله ممکن است استفاده از تامپون یا نفوذ آلت تناسلی را مختل کند.
 1. افزایش لذت جنسی: بعد از زایمان یا حتی یائسگی ممکن است عضلات واژن ضعیف شوند. شلی نیز به مرور زمان با افزایش سن رخ می‌‌دهد. ترمیم پرده بکارت می‌‌تواند این ماهیچه‌‌ها را سفت کند و به برخی از خانم‌‌ها مزیت بیشتری از تجربه جنسی تحریک‌کننده‌تر حسی بدهد.
دلایل پارگی پرده بکارت+روش‌های ترمیم آن

دلایل روانی

 1. باز پس‌گیری اختیار و اراده: در موارد تجاوز جنسی، یک زن به طور قابل درک می‌‌تواند با مسائل روانی آسیب زا ر‌ها شود. پارگی بکارت ناخواسته می‌تواند بر اعتماد به نفس زن تاثیر بگذارد. استفاده از روش هیمنوپلاستی نه تنها ترمیم فیزیکی مورد نظر فرد را انجام می‌دهد، بلکه ممکن است آرامش و التیام روانی را نیز فراهم کند.
 2. دفن گذشته: کنجکاوی جنسی و آزمایش آن، بخشی طبیعی از روند رشد است، به خصوص در دوران نوجوانی که تغییرات هورمونی و افزایش ناگهانی میل جنسی رخ می‌‌دهد. فشار همسالان اغلب ممکن است دختر جوان را قبل از اینکه از نظر ذهنی برای تأثیر عاطفی مرتبط با چنین وضعیتی آماده کند، مجبور کند که تسلیم فعالیت جنسی شود. به همین دلیل دختران در سنین بالاتر تصمیم می‌گیرند با ترمیم آن حس بهتری به خود پیدا کنند.
 3. تعصبات جامعه: تفکر متعصبانه در برخی از جوامع دخترانی را که به هر دلیل بکارت خود را از دست داد‌ه‌اند، وادار می‌کند تا دور از چشم دیگران نسبت به ترمیم آن اقدام کنند.
دلایل روانی​

روش‌های ترمیم پرده بکارت

برای ترمیم این غشا راهکار‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند تا حدی آن را ترمیم کند و یا حتی به حالت اولیه خود برگرداند. در زیر برخی از رهکار‌های ترمیم بکارت را عنوان می‌کنیم.

 1. هیمنوپلاستی، یک روش پزشکی برای جراحی ترمیم پرده بکارت، روشی برای بازسازی غشای نازک پوست ساخته شده از بافت الاستیک و فیبری است. هدف از هیمنوپلاستی بازسازی این پرده است که اغلب به دلیل آسیب دیدگی یا ورزش زیاد پاره می‌‌شود. این روش به عنوان بهترین روش برای افرادی به حساب می‌آید که می‌خواهند مانند دوران باکرگی به نظر برسند. این روش از نظر عملکرد با عمل زیبایی واژن متفاوت است.
 2. ارگاسم زن: داشتن ارگاسم به شما در تقویت عضلات لگن و همچنین عضلات واژن کمک می‌‌کند.
 3. انگور فرنگی: انگور فرنگی سرشار از ویتامین C است که به سفت شدن عضلات این ناحیه کمک می‌‌کند. به این منظور انگور فرنگی را در آب بجوشانید و در ظرفی نگه دارید. قبل از حمام کردن، مایع را به واژن خود بمالید.
 4. ورزش کگال: برای سفت کردن دیواره واژن، باید ورزش کگال را انجام دهید زیرا باعث تقویت و انقباض عضلات لگن و واژن می‌‌شود.
 5. گال بلوط: که به نام سیب بلوط نیز شناخته می‌‌شود، دارای یک عنصر روان کننده و تسکین دهنده است که به شما در سفت شدن دیواره‌های واژن کمک می‌‌کند.

موارد دو تا پنج معمولا در شرایطی کارآمد هستند که عضلات واژن در اثر رابطه جنسی یا زایمان طبیعی دچار افتادگی شده است.

روش‌های ترمیم پرده بکارت​

کاندیدای مناسب برای هیمنوپلاستی

زنانی که به اندازه کافی سالم هستند و انتظارات واقع بینانه ای در مورد این روش جراحی دارند، بهترین کاندید برای هیمنوپلاستی هستند. بازسازی پرده بکارت می‌‌تواند به زن کمک کند تا بار دیگر از باکرگی خود لذت ببرد. این جراحی اغلب توسط متخصص زنان، زایمان و نازایی انجام می‌شود. در صورتی که زن به دلیل پارگی بکارت دچار بحران رابطه شود، متخصصان پیشنهاد می‌‌کنند که حتماً با خانواده و یک مشاور روابط نیز مشورت کند.

سوالات متداول در مورد بکارت

گاهی اوقات این غشا با پاره شدن خونریزی می‌‌کند که مقدار خون از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. همچنین ممکن است هنگامی که پرده بکارت پاره می‌‌شود فرد هیچگونه خونریزی را تجربه نکند.

مقدار خون می‌‌تواند از چند قطره تا خونریزی برای چند روز متفاوت باشد. اگر خونریزی بیش از سه روز طول کشید، با پزشک مشورت کنید.

پرده بکارت بافت بسیار نازکی است که در سراسر د‌هانه واژن کشیده می‌‌شود و اگر پاره شود، خونریزی اغلب کم است و معمولاً به رنگ قرمز روشن است.

از آنجایی که هورمون‌های شما فعال می‌‌شوند، این احتمال وجود دارد که پریود شما به تاخیر بیفتد.

اگر با استفاده از آینه و چراغ قوه لابیای فرج خود را جدا کنید و به داخل مجرای واژن نگاه کنید، پرده بکارت ممکن است قابل مشاهده باشد.

سخن آخر

بر خلاف تصور عموم، پارگی پرده بکارت ممکن است به دلایلی غیر از رابطه جنسی رخ دهد. خوشبختانه برای ترمیم آن روش‌های پزشک متفاوتی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها بهره گرفت. بهترین دکتر زنان در تهران می‌تواند به شما در این رابطه کمک کند. شما می‌توانید از طریق الو پزشک با این متخصصان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا