جراحی زیبایی

ابدومینوپلاستی چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی زیبایی پیکرتراشی یعنی ابدومینوپلاستی آشنا کنیم. از دغدغه‌های مهم هر زن و مردی داشتن اندام متناسب است. انسان‌ها به دلیل تغییر سبک زندگی و تغذیه ناسالم که عامل به جود آورنده بیماری‌هایی مانند فشارخون، دیابت، مشکلات مفصلی و … می‌باشد، به دنبال روش‌های مناسب برای از بین بردن چربی‌های اضافه و زائد بدن هستند. اما، گاهی با رژیم غذایی سخت و ورزش نیز نمی‌توان از شر چربی‌ها به خصوص در ناحیه شکم خلاص شد. یکی از این روش‌ها که جایگزین خوبی برای رژیم‌های سخت و طاقت فرسا به شمار می‌آید، ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) است.

از طرف دیگر، بارداری و کاهش وزن شدید می‌تواند باعث شل‌شدن پوست شما شده و به طور قابل توجهی، نحوه ظاهر و عملکرد عضلات شکم شما را تغییر دهد. در چنین شرایطی هم می‌توانید به انجام عمل ابدومینوپلاستی فکر کنید. در ادامه با این روش، چگونگی، مزایا، معایب و … آن آشنا خواهیم شد. قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه مقاله پیکرتراشی اطلاعات مقدماتی را درباره تکنیک‌های پیکرتراشی کسب کنید. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

فهرست مطالب

مفهوم ابدومینوپلاستی

یک روش زیبایی مناسب برای از بین بردن چربی‌های زائد شکم محسوب می‌شود. افرادی که از شل‌شدن پوست خود یا اضافه بودن چربی‌های زائد شکم رنج می‌برند، می‌توانند از این روش استفاده کنند و به اندام دلخواه خود برسند. اکثر بیمارانی که تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار می‌گیرند، عقیده دارند این روش به بهبود عزت نفس آنها کمک می‌کند. ابدومینوپلاستی می‌تواند شکمی صاف را به شما برگرداند و در لباس ظاهر بهتری پیدا کنید و جوان‌تر به نظر برسید.

در واقع، جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی که دچار اضافه وزن شدید هستند یا پس از لاغر شدن پوست آنها شل و افتاده شده است، توصیه می‌شود؛ همچنین، در میان خانم‌هایی که پس از بارداری، دچار افتادگی پوست شکم شده‌اند، روشی محبوب است. به این روش تامی تاک یا جراحی شکم نیز گفته می‌شود؛ در این فرایند با انجام عمل جراحی، بافت‌های چربی را از روی شکم یا عضلات ران و … برداشته می‌شود و اندام موردنظر به سایز دلخواه و ایده‌آل خواهد رسید.

A tummy tuck — also known as abdominoplasty — is a cosmetic surgical procedure to improve the shape and appearance of the abdomen. During a tummy tuck, excess skin and fat are removed from the abdomen. Connective tissue in the abdomen (fascia) usually is tightened with sutures as well. The remaining skin is then repositioned to create a more toned look. From Mayoclinic.

چرا ابدومینوپلاستی

به منظور برداشتن چربی‌های زیر شکم یا پوست‌های اضافی بدن صورت می‌گیرد، کاربردهای زیادی دارد؛ می‌توانید با توجه به نیاز خود و تشخیص پزشک از این روش بهره مند شوید. مهم‌ترین کاربردهای آن عبارتند از:

  • بازسازی فاصله بین عضلات شکم که به سفت شدن دیواره‌های شکم کمک چشم‌گیری خواهد کرد.
  • صاف، کشیدن یا لیفت پوست افرادی که در اثر اضافه وزن‌های شدید یا گرفتن رژیم‌های غذایی، لاغر شده‌اند و پوست قسمت‌های مختلف در بدن آنها شل و افتاده شده است.
  • زیبا کردن پوست شکم بعد از عمل سزارین یکی از کاربردهای پرطرفدار این روش است. در این جراحی علاوه بر رفع مشکلاتی مانند چین خوردگی زیر شکم و ترک‌هایی که بر روی پوست قرار دارند، می‌توان برشی که به علت زایمان به وجود آمده است، را هم از بین برد.

روش‌های ابدومینوپلاستی

به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. هر کدام از این روش‌ها نیز دارای تکنیک‌های مختلفی می‌باشند که پزشک با توجه به نیاز شما یکی از آنها را تعیین و اجرا خواهد کرد. در ادامه مهم‌ترین روش‌های ابدمینوپلاستی را مرور می‌کنیم:

  • مینی ابدوپلاستی

در این جراحی با استفاده از برش‌های کوچک ذخایر چربی موضعی که زیر ناف جمع شده‌اند، را بیرون می‌کشند؛ همچنین، از طریق عمل پوست شکم، بین خط برش و ناف را جراحی ‌می‌کنند و مقدار اضافه آن را بر می‌دارند و سپس پوست دو طرف شکم را به طرف هم می‌کشند و آن را بخیه می‌کنند.

در این نوع جراحی به وسیله آندوسکوپی یک لوله بلند را با دوربینی کوچک به داخل شکم می‌فرستند و جراحی را کاملا دقیق انجام می‌دهند؛ این جراحی ممکن است دو ساعت طول بکشد. لازم به یادآوریست، در این نوع از لوله‌هایی برای خارج نمودن ترشحات و مایعات اضافه در بدن استفاده می‌شود.

  • ابدومینوپلاستی کامل

در این جراحی، برش کاملی از سمت راست پهلو تا چپ زده می‌شود؛ این عمل برای افرادی که اضافه وزن زیاد دارند، توصیه می‌شود. این نوع کامل به ترمیم اساسی شکم می‌پردازد؛ طوری که امکان جابجایی ناف در این روش وجود دارد؛ زیرا، جراح پوست زیادی روی عضلات شکم را کاملا می‌کشد. پزشک لوله‌ای را برای خارج شدن ترشحات داخل شکم در زیر پوست قرار می‌دهد که ممکن است با صلاحدید پزشک تا چند روز باقی بماند.

  • ابدومینوپلاستی گرداگرد

این جراحی سطح گسترده‌ای را در بر می‌گیرد؛ در واقع، برشی که ایجاد می‌شود، ممکن است تا پشت فرد ادامه داشته باشد؛ این برش معمولاً برای برطرف‌کردن چربی‌های ایجاد شده در پهلوهای بیمار استفاده می‌شود. به طور کلی، روند عمل گرداگرد مانند ابدومینوپلاستی کامل است.

روش های ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی به چه افرادی توصیه می شود؟

این نوع جراحی برای افرادی که که به فکر کاهش وزن هستند، مناسب نیست! بلکه، برای کسانی که به دنبال رهایی از چربی‌های اضافه هستند، کاربرد خواهد داشت. بهترین و مناسب‌ترین افراد برای انجام تامی تاک عبارتند از:

✔️ افرادی که دارای عضلات افتاده هستند.

✔️ افرادی که به دلیل بیماری‌های خاص، دچار کاهش وزن‌های شدیدی شده‌اند.

✔️ افرادی که از دخانیات استفاده نمی‌کنند؛ زیرا وزن این افراد دچار تغییر نخواهند شد.

✔️ افرادی که پوست قسمتی از بدن آنها افتاده و شل است و ممکن است با چربی زائد نیز همراه باشد.

✔️ افرادی که از خطوط استریا (ترک های پوستی) که همان خطوط ناشی از بارداری در ناحیه شکم هستند، رنج می‌برند، می‌توانند با انجام این جراحی از شر این خطوط راحت شوند.

بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران

از مهم‌ترین سؤالاتی که ممکن است بعد از تصمیم‌گیری برای انجام ابدومینوپلاستی مطرح شود، پیداکردن پزشک مناسب برای انجام این عمل است. بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران در زمینه جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی تحصیلات و آموزش‌های لازم را کسب کرده‌اند. علاوه بر تحصیلات و مهارت در انجام عمل جراحی شکم، به چند فاکتور مهم در انتخاب جراح توجه کنید:

🔸 ارتباط مناسب و اخلاقی با مراجعین

🔸 رضایت مراجعین قبلی از نتایج کار پزشک

🔸 ظرافت و دقت بالا در انجام تکنیک‌ها

🔸 سابقه درخشان و طولانی مدت در انجام 

چگونگی انجام ابدومینوپلاستی

برای انجام عمل ابدومینوپلاستی لازم است بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. سپس، بهترین جراح تامی تاک در تهران، یک برش در اطراف ناف و برش دیگری را در یک سمت استخوان لگن تا نزدیکی قسمت شرمگاهی می‌زند؛ در ادامه، پوست را از عضله شکم جدا کرده، عضلات شکمی را به سمت هم می‌کشد و بخیه می‌زند تا فرم مناسبی به شکم یا عضله‌های دیگر بدهد. بعد از جدا شدن پوست از عضله که فرم مناسبی پیدا کرده است، پوست اضافه را می‌کشد و آن را از بین می‌برد؛ در نهایت، ناف را به پوستی که برش داده است، وصل می‌کند.

جراحی حدودا 2 تا 5 ساعت طول می‌کشد و بعد از انجام جراحی بیمار به قسمت ریکاوری منتقل می‌شود و از طریق لوله‌ای که به شکل موقت زیر پوست قرار داده شده است، مایعات اضافی را که به دلیل جراحی ایجاد شده‌اند تخلیه می‌کند. بعد از ترخیص از بهترین کلینیک ابدومینوپلاستی در تهران، بیمار بعد از گذراندن دوره نقاهت و تا بهبودی کامل تحت نظارت پزشک قرار می‌گیرد.

گاهی پزشکان ترجیح می‌دهند، عمل لیپوساکشن را همزمان با ابدومینوپلاستی انجام دهند. می‌توانید برای آشنایی، مقاله لیپوساکشن چیست را مطالعه کنید. عقیده این پزشکان بر این است که انجام همزمان دو روش سبب می‌شود از نتایج کامل‌تر، هزینه کمتر و دوره نقاهت و بهبودی کوتاه‌تر برخوردار شوید.

آیا ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

سؤالی که ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید این است که آیا ابدومینوپلاستی خطرناک است؟ در پاسخ باید بگوییم که هر عملی ریسک مختص به خود را دارد، اما بیمار با کسب آگاهی لازم و انتخاب پزشک مناسب می‌تواند تا حدودی خطرات را کاهش دهد. توصیه ما به افراد، در نظر گرفتن تمام جوانب برای جراحی موفق است.

آیا ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

مزایا ابدومینوپلاستی

از مزایای مهم انجام عمل ابدومینوپلاستی رسیدن به اندام دلخواه است. در کنار این مزیت بی‌نظیر، این روش مزایای دیگری نیز دارد، که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

✅ با انجام این عمل پوست شکم شما صاف و کشیده می‌شود؛

✅ این عمل سبب بالا رفتن اعتماد به نفس افراد و بهبود روابط اجتماعی آنها می‌شود؛

✅ انجام این عمل موجب حذف چشمگیر چربی‌ها و کاهش سایز اندام موردنظر خواهد شد؛

✅ ترک‌های پوستی را از بین خواهند برد و موجب جوان دیده شدن شما خواهد شد؛

✅ رفع شلی پوست و افتادگی شکم برای بانوان بعد از بارداری یکی از مزیت‌های فوق العاده است؛

✅ چربی خارج شده طی این عمل غیر قابل بازگشت است؛ زیرا، در سنین بالا چربی قابل تقسیم نخواهد بود و قدرت تقسیم پذیری خود را از دست می‌دهد.

معایب ابدومینوپلاستی

این تکینیک با هدف زیبایی و تناسب اندام انجام می‌گیرد، ممکن است با خطراتی برای فرد همراه باشد. البته، هنگامی که پزشک از مهارت کافی برخوردار باشد و جدیدترین تجهیزات و تکنیک‌ها را به کار ببرد، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. مهم‌ترین معایب ابدومینوپلاستی عبارتند از:

❌ خونریزی و ایجاد عفونت

از خطراتی که ممکن است پس از عمل رخ دهد، خونریزی و ایجاد عفونت است به همین دلیل پزشک تا دو هفته قبل از انجام جراحی، مصرف داروهایی که منجر به رقیق شدن خون می‌شوند؛ مانند آسپرین، انواع مکمل‌ها و داروهای ضد التهابی را قطع می‌کند و یک روز قبل از جراحی، شست و شوی محل موردنظر را با صابون‌های ضد عفونی کننده برای بیماران تجویز می‌کند. پس از عمل نیز، آنتی بیوتیک‌های قوی تجویز خواهد کرد و دستورالعمل‌های لازم را برای جلوگیری از عفونت به بیماران می‌دهد.

❌ آمبولی ریه

آمبولی از عارضه‌هایی است که ممکن است بعد از هر نوع جراحی ایجاد شود. در آمبولی ریه، یک لخته خون ممکن است پس از جراحی ایجاد شود و حتی منجر به مرگ بیمار شود. به همین دلیل جراح، حین جراحی با پوشاندن جوراب‌های ضد آمبولی سبب گردش خون بهتر در پاهای بیمار می‌شود و خطر بروز آمبولی را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. همچنین، پزشکان با تزریق داروهایی مانند هپارین می‌توانند مانع از ایجاد آمبولی در فرد شوند و پس از انجام عمل جراحی از شما می‌خواهند، بلافاصله راه بروید تا جریان خون در بدن گردش مناسبی داشته باشد و آمبولی رخ ندهد.

❌ تشکیل سروما

سروما زمانی اتفاق می‌افتد که مایع در زیر پوست جمع شود. این حالت ممکن است پس از چند هفته از انجام جراحی رخ دهد؛ سروما، شبیه به توده متورمی است که بلافاصله بعد از مشاهده آن، باید به دکتر مراجعه کرد و مایع را خارج نمود تا روند بهبودی سریع‌تر صورت بگیرد. برای جلوگیری از ایجاد سروما بهتر است تا چند هفته ورزش نکنید و از گن‌هایی که پزشک صلاح می‌داند، استفاده کنید.

❌ از دست دادن قسمتی از بافت

مرگ بافت که به نکروز مشهور است، زمانی اتفاق می‌افتد که در ناحیه‌ای که جراحی صورت می‌گیرد، جریان خون کافی نباشد؛ در این صورت، بافت تیره خواهد شد و نیاز به انجام جراحی مجدد خواهد داشت. به منظور جلوگیری از این اتفاق پزشکان قبل از انجام جراحی، آزمایش‌های لازم را انجام و قبل از عمل، فرد بیمار را ارزیابی می‌کنند، در صورتی که به مشکل برخورد کنند، از انجام جراحی منصرف خواهند شد.

❌ آسیب اختلالات حسی

از معایب دیگر این جراحی می‌توان به بی حس‌شدن پوست شکم اشاره کرد؛ این بی حسی ممکن است دائم یا موقت باشد. این حالت در اثر برداشتن پوست بخشی از شکم یا بافت‌های زیرین اعصاب شکمی که در حین جراحی آسیب دیده‌اند، پدید آید. به طور کلی این مسأله مشکل جدی به حساب نمی‌آید و پس از گذشت مدتی یا رفع می‌شود و یا فرد به آن عادت می‌کند.

❌ اختلالات تنگی ناف

در ابدومینوپلاستی کامل، ناف جابجا می‌شود و دهانه جدیدی برای ناف تعریف می‌شود، در نتیجه، ممکن است تنگی ناف رخ دهد. پزشکان ممکن است در هفته‌های اول قادر به تشخیص این مشکل نباشند و پس از چند ماه به آن پی می‌برند. تنگی ناف مشکل خاصی را پدید نمی‌آورد؛ بلکه، فقط از لحاظ زیبایی آزار دهنده است.

معایب ابدومینوپلاستی

مراقبت‌های قبل از ابدومینوپلاستی

برای بهتر شدن نتیجه باید نکاتی که پزشک توصیه می‌کند را رعایت کنید تا از بروز عوارض احتمالی پیشگیری شود و روند بهبودی بعد از عمل را کوتاه کنید؛ از ضروری‌ترین مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹 از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی پرهیز شود.

🔹 از 24 ساعت قبل از عمل خوردن غذاهای سنگین ممنوع است و در روز عمل فرد باید ناشتا باشند.

🔹 در صورت لزوم، با تجویز پزشک داروهایی که تشخیص داده شده است را مصرف نمایید تا جراحی بدون مشکل پیش برود.

🔹 از مصرف مکمل‌های گیاهی و داروهایی ضد انعقاد خون، مانند آسپیرین پیشگیری شود؛ زیرا امکان خونریزی در حین عمل برای فرد را به وجود می‌آورد.

مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی

انجام دقیق توصیه‌های بعد از جراحی، رسیدن به نتیجه مطلوب و بدون عارضه را تضمین می‌کند. بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران، دستورالعمل‌های مراقبتی و پزشکی را مطابق با روش به کار رفته برای شما، شرح خواهد داد. برخی از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهید تا روند بهبودی به سرعت و بدون مشکل طی شود، شامل موارد زیر است:

🩹 مراجعه به پزشک در صورت وجود درد؛

🩹 مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک؛

🩹 نوشیدن آبمیوه‌هایی مانند آناناس برای بهبود زخم؛

🩹 استراحت کامل، انجام ندادن فعالیت‌های سنگین و ورزشی؛

🩹 پرهیز از نوشیدن مشروبات الکلی و دخانیاتی مانند سیگار، به منظور جلوگیری از خونریزی؛

🩹 مراجعه به پزشک و بیرون آوردن لوله کار گذاشته شده برای خارج کردن ترشحات زیر پوست؛

🩹 جلوگیری از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، وارفارین و … تا دو هفته پس از عمل

عوامل مؤثر بر ماندگاری نتایج

برای داشتن نتیجه مطلوب و ماندگاری نتیجه عمل اندومینوپلاستی در فرد، رعایت نکات زیر بسیار مهم است که این نکات شامل:

🔸 پیاده روی

🔸 داشتن رژیم مناسب

🔸 عدم فعالیت‌های شدید جسمی تا 6 هفته

🔸 استفاده از ویتامین‌های مناسب مانند ویتامین E

🔸 عدم فعالیت جنسی به منظور بهبود زخم تا سه هفته

🔸 داشتن تغذیه مناسب و دنبال کردن برنامه ورزشی بعد از ابدومینوپلاستی

در صورتی که فرد سبک زندگی ناسالم، مصرف غذاهای چرب و کم تحرکی را دنبال کند، چربی‌ها به زودی بر می‌گردند. بنابراین، ماندگاری نتایج به شیوه زندگی شما و اهمیتی که به سلامت خود می‌دهید، بستگی خواهد داشت.

عوامل مؤثر بر ماندگاری نتایج

عوارض ابدومینوپلاستی

سالانه هزاران نفر عمل ابدومینوپلاستی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، اما باید پذیرفت که این روش ممکن است با عوارضی همراه باشد. همان‌طور که قبلاً نیز بیان کردیم ممکن است عوارض احتمالی مانند درد، کبودی، تشکیل آمبولی، خونریزی و عفونت و … پس از عمل برای فرد رخ دهد که با انتخاب پزشک ماهر و رعایت نکات قبل و بعد از عمل تا حدود زیادی می‌توان از به وجود آمدن هر عارضه‌ای پیشگیری نمود.

☑️ ایجاد تورم در پوست

از شایع‌ترین عوارض عمل ورم کردن پوست در ناحیه برش داده شده است. ممکن است لوله‌هایی که به منظور خارج‌کردن بافت چربی و ترشحات زیر پوست قرار داده شده‌اند نیز، سبب ایجاد این ورم در پوست شده باشد؛ البته، این عارضه خطر خاصی ندارد و به دلیل جمع شدن خونابه در محل زخم پدید می‌آید که با مراجعه به پزشک این مشکل برطرف خواهد شد.

☑️ باز شدن زخم

در این جراحی امکان باز شدن زخم وجود دارد؛ به همین دلیل، بهترین پزشکان تامی تاک در تهران، تا چند روز اجازه حمل وسایل سنگین و انجام فعالیت‌های ورزشی را به فرد نمی‌دهند. باز شدن زخم از عارضه‌های جدی این جراحی است که باید با انجام دستورالعمل‌های خاص تا حد ممکن آنها را کاهش داد.

☑️ درد شدید

در این جراحی با توجه به برش‌هایی که در پوست فرد ایجاد می‌شود، درجه مختلفی از درد را حس می‌کند؛ بنابراین، با توجه به وسعت ناحیه جراحی و چربی خارج شده، میزان درد متفاوت خواهد بود. به این صورت که در جراحی مینی ابدومینوپلاستی درد کم و خفیف خواهد بود؛ اما، در جراحی کامل و گرداگرد درد شدیدتر می‌باشد و برای تسکین آن باید مسکن‌های قوی مصرف شود.

کلام آخر

اگر قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارید، لازم است ابتدا با کاربرد و هدف این عمل آشنا شوید. پس از شناخت این موارد نیاز است تا اطلاعاتی را در رابطه با مزایا و معایب آن به دست آورید. انتخاب پزشکی که مهارت و تخصص کافی را در این زمینه داشته باشد و خدمات خود را در کلینیکی مجهز و با تجهیزات پیشرفته ارائه دهد، در دسترسی به نتایج دائمی و مطلوب بسیار مهم است. همچنین، توجه به نکات دیگری از جمله مراقبت‌های بعد از عمل و یا حتی برخی عوارض آن، می‌تواند در رسیدن به نتایج رضایت بخش بسیار مفید باشد.الو پزشک بصورت 24 ساعته با مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا